Men
Athlete
Heats
Semi-Final
Final
Qualification
100m
Idrisov Mikhail
10.32 • 10 • q
10.41 • 18

400m
Dyldin Maksim
45.45 • 1 • Q
46.05 • 13

Trenikhin Pavel
46.03 • 13 • Q
46.40 • 19

110m Hurdles
Shabanov Konstantin
13.51 • 13 • q
13.66 • 15 • q

Shubenkov Sergey
13.29 • 1 • Q
13.16 • 2 • Q
13.19 • 1
400m Hurdles
Chaly Timofey
49.92 • 12 • Q
48.69 • 2 • Q
49.56 • 4
Kudryavtsev Denis
49.05 • 1 • Q
49.09 • 5 • Q
49.16 • 3
Mironov Oleg
50.78 • 23 • Q
50.69 • 21

10,000m
Rybakov Yevgeni


28:53.48 • 10
Marathon
Kiselyov Stepan


2:15:45 • 11
Reunkov Sergei


2:12:15 • 3
Rybin Sergei


2:18:04 • 21
Sokolov Aleksey


DNF
3000m Steeplechase
Chavkin Nikolay
8:34.29 • 6 • q

8:45.70 • 14
Farnosov Andrei
8:37.31 • 16


Lukyanov Ivan
8:37.02 • 15 • q


20km Race Walk
Ivanov Aleksandr


1:19:45 • 2
Strelkov Denis


1:19:46 • 3
50km Race Walking
Noskov Ivan


3:37:41 • 3
Ryzhov Mikhail


3:39:07 • 4
Yargunkin Aleksandr


3:50:39 • 14
Long jump
Menkov Aleksandr
7.78 • 13 • Q

Petrov Aleksandr
7.75 • 14 • Q

Triple jump
Adams Lukman
16.97 • 1 • Q
17.09 • 2
Fedorov Aleksey
16.65 • 6 • Q
17.04 • 3
High jump
Dmitrik Aleksei
2.10 • 23

Tsyplakov Daniil
2.23 • 6 • q
2.26 • 5
Ukhov Ivan
2.23 • 1 • q
2.30 • 3
Pole vault
Gripich Aleksandr
5.50 • 7 • q
5.65 • 5
Kucherianu Sergei
5.50 • 10 • q
5.40 • 9
Mudrov Ilya
5.50 • 3 • q

Decathlon
Shkurenev Ilya
110mH
14.14 • 1
LJ
7.50 • 7
HJ
2.10 • 3
PV
5.20 • 3
8498 • 3
Sviridov Sergey


DNF
Shot put
Kokoyev Valeriy
20.09 • 7 • q
20.23 • 8
Lesnoy Aleksandr
19.88 • 12 • q
19.83 • 10
Discus throw
Butenko Viktor
62.96 • 8 • q
62.80 • 5
Sidorchenko Gleb
58.41 • 22

Hummer throw
Litvinov Sergey


79.35 • 3
Javelin throw
Iordan Valeriy
78.46 • 11 • q
78.40 • 7
Tarabin Dmitriy
80.84 • 5 • q
81.24 • 5
4x400m Relay
Russia
Dyldin Maksim, Ivashko Pavel, Krasnov Vladimir, Trenikhin Pavel, Uglov Nikita

3:03.19 • 4 • Q
2:59.38 • 2
Women
Athlete
Heats
Semi-Final
Final
Qualification
200m
Renzhina Yekaterina
23.33 • 12 • Q
23.26 • 13 • Q

Vukolova Yekaterina
23.69 • 22 • Q
23.37 • 18 • Q

400m
Veshkurova Tatyana
52.06 • 11 • q
52.93 • 14

Zadorina Kseniya
52.57 • 16 • Q
DNS

100m Hurdles
Galitskaia Yekaterina
13.24 • 22


Kondakova Yuliya
13.11 • 13


Topilina Svetlana
13.27 • 16


400m Hurdles
Koleshichenko (Davydova) Irina
55.69 • 5 • Q
54.60 • 3
Rudakova Vera
56.35 • 7 • Q
55.98 • 7 • Q
56.22 • 6
800m
Rogozina Svetlana
2:03.80 • 17 • Q
2:00.83 • 3 • Q
2:00.76 • 5
Zavyalova (Poistogova) Yekaterina
2:01.61 • 5 • Q
2:01.45 • 6 • Q
1:59.69 • 4
1500m
Karamasheva (Podosenova) Svetlana
4:12.94 • 12 • Q


Shchagina Anna
4:11.27 • 7 • q


5000m
Korobkina Yelena


15:32.89 • 4
10,000m
Galimova Valentina


33:36.45 • 20
Nagovitsyna Yelena


32:33.64 • 10
Marathon
Leontyeva Nadezhda


2:42:41 • 35
Mayorova Albina


2:33:45 • 17
Puchkova Natalya


2:32:22 • 11
Vygovskaya Gulnara


2:35:56 • 23
3000m Steeplechase
Sokolenko Yekaterina
10:08.76 • 19 • q


Vlasova Natalya
9:47.31 • 2 • q

9:36.99 • 6
20km Race Walk
Alembekova Elmira


1:27:56 • 1
Sokolova Vera


1:28:24 • 4
Long jump
Klishina Darya
6.66 • 3 • Q
6.65 • 3
Klyashtornaya Anna
6.53 • 8 • q
6.31 • 10
Triple jump
Gumeniuk Irina
14.18 • 3 • q
14.46 • 3
Koneva Yekaterina
14.21 • 2 • Q
14.69 • 2
Murtazina Alsu
13.76 • 10 • q
13.76 • 10
High jump
Lasitskene (Kuchina) Mariya
1.89 • 5 • q
1.99 • 2
Pole vault
Krasnova Angelina
4.45 • 3 • q
4.60 • 3
Lutkovskaya Alyona
4.45 • 10 • q
4.35 • 7
Sidorova Anzhelika
4.45 • 8 • q
4.65 • 1
Shot put
Kolodko Yevgeniya
18.32 • 2 • q
19.39 • 2
Tarasova Irina
17.55 • 5 • q
18.05 • 6
Discus throw
Maltseva Yuliya
57.73 • 8 • q
60.40 • 8
Strokova Yekaterina
58.35 • 6 • q
59.13 • 9
Hummer throw
Bulgakova Anna
70.58 • 5 • Q

4x100m Relay
Russia
Panteleyeva Marina, Rusakova Natalia, Savlinis Yelizaveta, Sivkova Kristina, Vukolova Yekaterina

43.47 • 7 • Q
43.22 • 3
4x400m Relay
Russia
Firova Tatiana, Mikhaylyuk Mariya, Renzhina Yekaterina, Tamkova Alyona, Veshkurova Tatyana, Zadorina Kseniya

3:28.42 • 2 • Q
3:25.02 • 4