Gold
Yuri Borzakovski
800m
Tatiana Lebedeva
Long jump
Yelena Slesarenko
High jump
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Natalia Sadova
Discus throw
Olga Kuzenkova
Hummer throw
Silver
Tatiana Tomashova
1500m
Olimpiada Ivanova
20km Race Walk
Denis Nizhegorodov
50km Race Walking
Irina Meleshina (Simagina)
Long jump
Svetlana Feofanova
Pole vault
Olga Fiodorova
4x100m Relay
Irina Khabarova
4x100m Relay
Larisa Kruglova
4x100m Relay
Yulia Tabakova
4x100m Relay
Natalia Antiukh
4x400m Relay
Olesia Krasnomovets
4x400m Relay
Natalya Nazarova
4x400m Relay
Olesya Zykina
4x400m Relay
Bronze
Natalia Antiukh
400m
Aleksei Voievodin
50km Race Walking
Tatiana Kotova
Long jump
Danil Burkenia
Triple jump
Tatiana Lebedeva
Triple jump
Svetlana Krivelyova
Shot put
Sergey Makarov
Javelin throw

Men
Women
100m
1
Justin Gatlin
USA
9.85

PB
2
Francis Obikwelu
POR
9.86

AR
3

USA
9.87

PSB
4
Shawn Crawford
USA
9.89


5
Asafa Powell
JAM
9.94


6
Kim Collins
SKN
10.00

PSB
7

BAR
10.10



Aziz Zakari
GHA
DNF


200m
1
Shawn Crawford
USA
19:79

PB
2

USA
20:01

PB
3
Justin Gatlin
USA
20:03


4

NAM
20:14

PSB
5
Francis Obikwelu
POR
20:14


6
Stephane Buckland
MRI
20:24


7
Tobias Unger
GER
20:64


400m
1
Jeremy Wariner
USA
44.00

PB
2

USA
44.16

PB
3

USA
44.42

PSB
4
Alleyne Francique
GRN
44.66


5
Brandon Simpson
JAM
44.76

PB
6
Davian Clarke
JAM
44.83

PB
7
Leslie Djhone
FRA
44.94


8

JAM
45.55


110m Hurdles
1
Xiang Liu
CHN
12.91

CR
2
Terrence Trammell
USA
13.18


3

CUB
13.20

PSB
4
Maurice Wignall
JAM
13.21


5
Stanislav Olijar
LAT
13.21


6

CAN
13.48


7
Mateus Facho Inocencio
BRA
13.49


8
Ladji Doucoure
FRA
13.76


400m Hurdles
1
Felix Sanchez
DMA
47.63

PSB
2

JAM
48.11


3
Naman Keita
FRA
48.26


4
James Carter
USA
48.58


5
Bayano Kamani
PAN
48.74


6
Marek Plawgo
POL
49.00


7

RSA
49.07


8

USA
49.51


800m
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:44.45


2
Mbulaeni Mulaudzi
RSA
1:44.61

PSB
3

DEN
1:44.65


4
Mouhssin Chehibi
MAR
1:45.16


5
Wilfred Bungei
KEN
1:45.31


6

RSA
1:45.53


7
Djabir Said-Guerni
ALG
1:45.61


8
Ismail Ahmed Ismail
SUD
1:52.49


1500m
1

MAR
3:34.18


2
Bernard Lagat
KEN
3:34.30


3
Rui Silva
POR
3:34.68


4
Thimoty Kiptanui
KEN
3:35.61


5
Ivan Heshko
UKR
3:35.82


6
Michael East
GBR
3:36.33


7
Reyes Estevez
ESP
3:36.63


8
Gert-Jan Liefers
NED
3:37.17


5000m
1

MAR
13:14.39


2
Kenenisa Bekele
ETH
13:14.59


3
Eliud Kipchoge
KEN
13:15.10


4
Gebre-egziabher Gebremariam
ETH
13:15.35


5
Dejene Birhanu
ETH
13:16.92


6
John Kibowen
KEN
13:18.24


7
Zersenay Tadesse
ERI
13:24.31


8
Craig Mottram
AUS
13:25.70


10,000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
27:05.10


2
Sileshi Sihine
ETH
27:09.39


3
Zersenay Tadesse
ERI
27:22.57


4
Boniface Kiprop
UGA
27:25.48


5

ETH
27:27.70


6

KEN
27:41.91


7
Moses Mosop
KEN
27:46.61


8

FRA
27:57.09


Marathon
1
Stefano Baldini
ITA
2:10:55


2

USA
2:11:29

PSB
3

BRA
2:12:11


4

GBR
2:12:26

PSB
5

JPN
2:13:11


6
Toshinari Suwa
JPN
2:13:24


7

KEN
2:13:30


8
Alberto Chaica
POR
2:14:17


13
Leonid Shvetsov
RUS
2:15:28


19
Grigori Andreiev
RUS
2:16:55


72
Dmitri Burmakin
RUS
2:31:51


3000m Steeplechase
1
Ezekiel Kemboi
KEN
8:05.81

PSB
2
Brimin Kipruto
KEN
8:06.11


3
Paul Koech
KEN
8:06.64


4

QAT
8:07.18

PB
5

ESP
8:11.64

PSB
6
Simon Vroemen
NED
8:13.25

PSB
7
Bouabdallah Tahri
FRA
8:14.26

PSB
8

MAR
8:15.58


20km Race Walk
1
Ivano Brugnetti
ITA
1:19:40

PB
2
Francisco-Javier Fernandez
ESP
1:19:45


3
Nathan Deakes
AUS
1:20:02


4
Jefferson Perez
ECU
1:20:38


5
Juan Manuel Molina
ESP
1:20:55


6

CHN
1:21:40


7
Vladimir Andreiev
RUS
1:21:53


8
Andre Hoehne
GER
1:21:56


22
Viktor Buraiev
RUS
1:25:36


38
Vladimir Parvatkin
RUS
1:31:13


50km Race Walking
1

POL
3:38:46


2
Denis Nizhegorodov
RUS
3:42:50


3
Aleksei Voievodin
RUS
3:43:34


4

CHN
3:43:45


5
Jesus Garcia
ESP
3:44:42

PSB
6
Roman Magdziarczyk
POL
3:48:11


7
Grzegorz Sudol
POL
3:49:09

PB
8

ESP
3:49:48

PSB
9
Yuri Andronov
RUS
3:50:28


Long jump
1
Dwight Phillips
USA
8.59


2

USA
8.47

PB
3
Joan Lino Martinez
ESP
8.32

PB
4
James Beckford
JAM
8.31

PSB
5
Christopher Tomlinson
GBR
8.25


6
Ignisious Gaisah
GHA
8.24


7

CUB
8.23

PSB
8
Bogdan Tarus
ROM
8.21


9
Vitaliy Shkurlatov
RUS
8.04


Triple jump
1
Christian Olsson
SWE
17.79


2
Marian Oprea
ROM
17.55

PSB
3
Danil Burkenia
RUS
17.48


4
Yoandri Betanzos
CUB
17.47


5
Jadel Gregorio
BRA
17.31


6

GRE
17.13

PSB
7
Viktor Guschinski
RUS
17.11


8

CUB
16.96


High jump
1
Stefan Holm
SWE
2.36


2
Matt Hemingway
USA
2.34

PSB
3
Jaroslav Baba
CZE
2.34

PB
4
James Nieto
USA
2.34

PB
5
Andrei Sokolovski
UKR
2.32


6
Yaroslav Rybakov
RUS
2.32

PSB
7
Mark Boswell
CAN
2.29

PSB
8

CZE
2.29


9
Viacheslav Voronin
RUS
2.29


Pole vault
1

USA
5.95

CR
2
Toby Stevenson
USA
5.90


3
Giuseppe Gibilisco
ITA
5.85

PSB
4
Igor Pavlov
RUS
5.80

PB
5
Danny Ecker
GER
5.75

PSB
6
Lars Boergeling
GER
5.75

PSB
7
Derek Miles
USA
5.75


8
Aleksandr Averbukh
ISR
5.65


13
Pavel Gerasimov
RUS
5.55


Decathlon
1
Roman Sebrle
CZE
8893

CR
2
Bryan Clay
USA
8820

PB
3
Dmitriy Karpov
KAZ
8725

PB
4

GBR
8414

PSB
5
Chiel Warners
NED
8343

PSB
6
Attila Zsivoczky
HUN
8287

PSB
7
Laurent Hernu
FRA
8237

PSB
8
Erki Nool
EST
8235


11
Aleksandr Pogorelov
RUS
8084

PSB
15
Nikolai Averianov
RUS
8021



Lev Lobodin
RUS
DNF


Shot put
1
Yuriy Bilonoh
UKR
21.16

PSB
2
Adam Nelson
USA
21.16


3
Joachim Olsen
DEN
21.07


4
Manuel Martinez
ESP
20.84


5
Andrei Mikhnevich
BLR
20.60


6
Yury Bialou
BLR
20.34


7

AUS
20.31


8
Ralf Bartels
GER
20.26


Discus throw
1
Virgilijus Alekna
LTU
69.89

CR
2

HUN
67.04


3
Aleksander Tammert
EST
66.66


4

BLR
65.10


5
Frantz Kruger
RSA
64.34


6

USA
64.33


7
Lars Riedel
GER
62.80


8

RSA
62.58




HUN
DQ


Hummer throw
1
Koji Murofushi
JPN
82.91

PSB
2
Ivan Tikhon
BLR
79.81


3
Esfer Apak
TUR
79.51


4
Vadim Devyatovski
BLR
78.82


5
Krisztian Pars
HUN
78.73


6
Primoz Kozmus
SLO
78.56


7
Libor Charfreitag
SVK
77.54


8
Karsten Kobs
GER
76.30




HUN
DQ


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
86.50

PB
2
Vadims Vasilevskis
LAT
84.95

PB
3
Sergey Makarov
RUS
84.84


4

GBR
84.13

PSB
5
Aleksandr Ivanov
RUS
83.31


6
Andrus Varnik
EST
83.25


7
Eriks Rags
LAT
83.14


8
Tero Pitkamaki
FIN
83.01


4x100m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
38:07

PSB
2
USA
USA
38:08


3
Nigeria
NGR
38:23

PSB
4
Japan
JPN
38:49


5
Poland
POL
38:54


6
Australia
AUS
38:56


7
Trinidad and Tobago
TRI
38:60


8
Brazil
BRA
38:67


4x400m Relay
1

USA
2:55:91

PSB
2

AUS
3:00:60

PSB
3

NGR
3:00:90

PSB
4

JPN
3:00:99

PSB
5
Great Britain & NI
GBR
3:01:07

PSB
6
Bahamas
BAH
3:01:88


7
Germany
GER
3:02:22


8

BOT
3:02:49

PSB
100m
1
Yuliya Nesterenko
BLR
10.93


2
Lauryn Williams
USA
10.96

PB
3
Veronica Campbell
JAM
10.97


4
Ivet Lalova
BUL
11.00


5
Aleen Bailey
JAM
11.05


6
Sherone Simpson
JAM
11.07


7
Debbie Ferguson
BAH
11.16


8
LaTasha Colander
USA
11.18


200m
1
Veronica Campbell
JAM
22:05

PB
2
Allyson Felix
USA
22:18

PB
3
Debbie Ferguson
BAH
22:30

PSB
4
Aleen Bailey
JAM
22:42


5
Ivet Lalova
BUL
22:57


6
Kim Gevaert
BEL
22:84


7

GBR
22:87


7
Muna Lee
USA
22:87


400m
1
Tonique Williams-Darling
BAH
49.41


2
Ana Guevara
MEX
49.56

PSB
3
Natalia Antiukh
RUS
49.89


4
Monique Hennagan
USA
49.97


5
DeeDee Trotter
USA
50.00

PB
6
Sanya Richards
USA
50.19


7
Christine Amertil
BAH
50.37


8
Natalya Nazarova
RUS
50.65


100m Hurdles
1
Joanna Hayes
USA
12:37

CR
2
Olena Krasovska
UKR
12:45

PB
3
Melissa Morrison
USA
12:56


4
Maria Koroteieva
RUS
12:72


5
Lacena Golding-Clarke
JAM
12:73


6
Angela Whyte
CAN
12:81



Irina Shevchenko
RUS
DNF



Perdita Felicien
CAN
DNF


400m Hurdles
1
Fani Halkia
GRE
52.82


2
Ionela Tirlea-Manolache
ROM
53.38


3
Tetiana Tereschuk-Antipova
UKR
53.44


4
Sheena Johnson
USA
53.83


5
Jana Pittman
AUS
53.92


6
Yekaterina Bikert
RUS
54.18


7
Brenda Taylor
USA
54.97


8
Yuliya Pechonkina
RUS
55.79


800m
1
Kelly Holmes
GBR
1:56.38

PSB
2
Hasna Benhassi
MAR
1:56.43

PB
3
Jolanda Ceplak
SLO
1:56.43

PSB
4
Maria Mutola
MOZ
1:56.51

PSB
5
Tatiana Andrianova
RUS
1:56.88


6

USA
1:57.27

PSB
7
Maria Cioncan
ROM
1:59.62


8
Zulia Calatayud
CUB
2:00.95


1500m
1
Kelly Holmes
GBR
3:57.90

PB
2
Tatiana Tomashova
RUS
3:58.12

PB
3
Maria Cioncan
ROM
3:58.39

PB
4
Natalya Yevdokimova
RUS
3:59.05

PB
5
Daniela Yordanova
BUL
3:59.10

PB
6

POL
3:59.27

PSB
7
Anna Jakubczak
POL
4:00.15

PB
8
Elvan Abeylegesse
TUR
4:00.67


11
Olga Yegorova
RUS
4:05.65


5000m
1
Meseret Defar
ETH
14:45.65


2
Isabella Ochichi
KEN
14:48.19


3
Tirunesh Dibaba
ETH
14:51.83


4
Yelena Zadorozhnaya
RUS
14:55.52


5
Joanne Pavey
GBR
14:57.87


6
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
15:02.30


7
Irina Mikitenko
GER
15:03.36


8
Yingjie Sun
CHN
15:07.23


13
Liliya Shobukhova
RUS
15:15.64


10,000m
1
Huina Xing
CHN
30:24.36

PB
2
Ejegayehu Dibaba
ETH
30:24.98

PB
3
Derartu Tulu
ETH
30:26.42

PSB
4
Werknesh Kidane
ETH
30:28.30


5
Lornah Kiplagat
NED
30:31.92


6
Yingjie Sun
CHN
30:54.37

PSB
7
Jelena Prokopcuka
LAT
31:04.10

PB
8
Lidia Grigorieva
RUS
31:04.62


22
Galina Bogomolova
RUS
32:25.10


Marathon
1

JPN
2:26:20


2
Catherine Ndereba
KEN
2:26:32


3
Deena Kastor
USA
2:27:20

PSB
4
Elfenesh Alemu
ETH
2:28:15


5
Reiko Tosa
JPN
2:28:44


6
Olivera Jevtic
SCG
2:31:15


7

JPN
2:31:43


8
Liudmila Petrova
RUS
2:31:56


9
Svetlana Zakharova
RUS
2:32:04


40
Albina Mayorova
RUS
2:47:23


20km Race Walk
1

GRE
1:29:12

PB
2
Olimpiada Ivanova
RUS
1:29:16


3
Jane Saville
AUS
1:29:25


4

BLR
1:29:39


5
Melanie Seeger
GER
1:29:52


6
Elisa Riguado
ITA
1:29:57


7
Maria Vasco
ESP
1:30:06


8

CHN
1:30:16


13
Yulia Voievodina
RUS
1:31:02


17
Yelena Nikolaieva
RUS
1:32:16


Long jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
7.07


2
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
7.05


3
Tatiana Kotova
RUS
7.05

PSB
4
Bronwyn Thompson
AUS
6.96

PSB
5
Jones Marion
USA
6.85


6
Anju Bobby George
IND
6.83

PB
7
Jade Johnson
GBR
6.80

PB
8
Tynde Vaszi
HUN
6.73

PSB
Triple jump
1
Francoise Mbango Etone
CMR
15.30


2
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.25


3
Tatiana Lebedeva
RUS
15.14


4
Trecia Smith
JAM
15.02


5
Yamile Aldama
SUD
14.99


6
Baya Rahouli
ALG
14.86


7
Magdelin Martinez
ITA
14.85


8
Anna Piatykh
RUS
14.79


High jump
1
Yelena Slesarenko
RUS
2.06

CR
2

RSA
2.02


3
Viktoria Stiopina
UKR
2.02

PB
4
Amy Acuff
USA
1.99


5
Irina Mikhaylichenko
UKR
1.96


6
Anna Chicherova
RUS
1.96


7
Oana Pantelimon
ROM
1.93

PSB
8
Monica Iagar
ROM
1.93


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
4.91

WR
2
Svetlana Feofanova
RUS
4.75


3
Anna Rogowska
POL
4.70


4
Monika Pyrek
POL
4.55


5
Thorey Edda Elisdottir
ISL
4.55


6
Naroa Agirre
ESP
4.40


6
Vanessa Boslak
FRA
4.40


6
Dana Ellis
CAN
4.40


6
Anzhela Balakhonova
UKR
4.40


Heptathlon
1
Carolina Kluft
SWE
6952

PSB
2
Austra Skujyte
LTU
6435

PB
3
Kelly Sotherton
GBR
6424

PB
4

USA
6296

PSB
5
Yelena Prokhorova
RUS
6289


6
Sonja Kesselschlaeger
GER
6287

PB
7
Marie Collonville
FRA
6279

PSB
8
Natalya Dobrynska
UKR
6255


10
Svetlana Sokolova
RUS
6210



Tatiana Gordeieva
RUS
DNF


Shot put
1
Yumileidi Cumba
CUB
19.59


2
Nadine Kleinert
GER
19.55

PSB
3
Svetlana Krivelyova
RUS
19.49


4
Nadzeya Astapchuk
BLR
19.01


5
Natallia Khoroneko
BLR
18.96


6
Krystyna Zabawska
POL
18.64


7

CUB
18.59


8

NZL
18.56



Irina Korzhanenko
RUS
DQ


Discus throw
1
Natalia Sadova
RUS
67.02


2

GRE
66.68


3

BLR
66.17


4
Vera Cechlova
CZE
66.08


5
Olena Antonova
UKR
65.75


6
Nicoleta Grasu
ROM
64.92

PSB
7
Beatrice Faumuina
NZL
63.45


8

GRE
62.37


Hummer throw
1
Olga Kuzenkova
RUS
75.02

CR
2
Yipsi Moreno
CUB
73.36


3

CUB
73.16

PB
4
Betty Heidler
GER
72.73

PB
5
Kamila Skolimowska
POL
72.57

PSB
6

BLR
72.27


7

CHN
72.03


8
Irina Sekacheva
UKR
70.40


Javelin throw
1
Osleidys Menendez
CUB
71.53

CR
2
Steffi Nerius
GER
65.82

PB
3
Mirela Manjani
GRE
64.29

PSB
4
Nikola Brejchova
CZE
64.23


5
Sonia Bisset
CUB
63.54


6
Lavern Eve
BAH
62.77

PSB
7

CUB
62.51


8

UKR
61.75


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
41:73

PB
2
Russia
Larisa Kruglova, Yulia Tabakova, Olga Fiodorova, Irina Khabarova
RUS
42:27


3
France
FRA
42:54


4

BAH
42:69

PSB
5
Belarus
BLR
42:94

PB
6
Belgium
BEL
43:11


7
Nigeria
NGR
43:42




USA
DNF


4x400m Relay
1

USA
3:19:01

PSB
2
Russia
Olesya Zykina, Olesia Krasnomovets, Natalya Nazarova, Natalia Antiukh
RUS
3:20:16

PSB
3

JAM
3:22:00

PSB
4
Great Britain & NI
GBR
3:25:12

PSB
5
Poland
POL
3:25:22


6
Romania
ROM
3:26:81

PSB
7

IND
3:28:51


8
Greece
GRE
3:45:70