Gold
Yevgenia Poliakova
100m
Yuliya Pechonkina
400m Hurdles
Gulnara Galkina-Samitova
3000m
Aleksandr Petrenko
Triple jump
Yelena Slesarenko
High jump
Anna Omarova
Shot put
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
Hummer throw
Aleksandr Ivanov
Javelin throw
Yuliya Gushchina
4x100m Relay
Irina Khabarova
4x100m Relay
Yevgenia Poliakova
4x100m Relay
Natalia Rusakova
4x100m Relay
Silver
Natalia Rusakova
200m
Zhanna Kascheeva
400m
Yulia Fomenko
1500m
Sergey Ivanov
3000m
Tatiana Kotova
Long jump
Andrei Tereshin
High jump
Daria Pischalnikova
Discus throw
Oksana Gromova
Javelin throw
Bronze
Aleksandra Antonova
100m Hurdles
Aleksandr Dereviagin
400m Hurdles
Oksana Zbrozhek
800m
Aleksandr Orlov
5000m
Viktoria Gurova
Triple jump
Aleksandr Borichevski
Discus throw

Men
Women
100m
1
Craig Pickering
GBR
10.15


2
Martial Mbadjock
FRA
10.29


3
Christian Blum
GER
10.37


7
Andrei Yepishin
RUS
10.51


200m
1
Marlon Devonish
GBR
20:33


2
David Alerte
FRA
20:34


3
Anastasios Gousis
GRE
20:43


7
Roman Smirnov
RUS
20:75


400m
1
Leslie Djhone
FRA
45.54


2
Timothy Benjamin
GBR
45.67


3
Bastian Swillims
GER
45.95


4
Maksim Dyldin
RUS
46.04


110m Hurdles
1
Ladji Doucoure
FRA
13.35


2
Andrew Turner
GBR
13.48


3
Thomas Blaschek
GER
13.51


4
Igor Peremota
RUS
13.61


400m Hurdles
1
Marek Plawgo
POL
48.90


2
Naman Keita
FRA
48.90


3
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.12


800m
1
Pawel Czapiewski
POL
1:49.00


2
Michael Rimmer
GBR
1:49.06


3
Robin Schembera
GER
1:49.06


4
Dmitri Bogdanov
RUS
1:49.09


1500m
1
Mehdi Baala
FRA
3:47.36


2
Andrew Baddeley
GBR
3:48.08


3
Franek Haschke
GER
3:48.54


6
Sergey Ivanov
RUS
3:49.91


3000m
1
Bouabdallah Tahri
FRA
7:51.32


2
Sergey Ivanov
RUS
8:02.47


3
Bartosz Nowicki
POL
8:02.47


5000m
1
Monder Rizki
BEL
14:15.46


2
Arne Gabius
GER
14:16.09


3
Aleksandr Orlov
RUS
14:16.57


3000m Steeplechase
1
Filmon Ghirmai
GER
8:38.78


2
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:39.34


3
Andrew Lemoncello
GBR
8:39.94


4
Andrei Farnosov
RUS
8:40.53


Long jump
1
Louis Tsatoumas
GRE
8.16


2
Marcin Starzak
POL
7.82


3
Nils Winter
GER
7.70


6
Ruslan Gataullin
RUS
7.46


Triple jump
1
Aleksandr Petrenko
RUS
17.29

PB
2
Phillips Idowu
GBR
17.21


3
Mykola Savolainen
UKR
17.09


High jump
1
Eike Onnen
GER
2.30


2
Andrei Tereshin
RUS
2.30


3
Aleksander Walerianczyk
POL
2.24


Pole vault
1
Tim Lobinger
GER
5.70


2
Romain Mesnil
FRA
5.65


3
Denis Yurchenko
UKR
5.60



Yevgeniy Lukyanenko
RUS
DNM


Shot put
1
Peter Sack
GER
20.28


2
Carl Myerscough
GBR
19.96


3
Tomasz Majewski
POL
19.93


5
Pavel Sofyin
RUS
19.70


Discus throw
1
Piotr Malachowski
POL
66.09


2
Robert Harting
GER
63.90


3
Aleksandr Borichevski
RUS
60.79


Hummer throw
1
Szymon Ziolkowski
POL
77.99


2
Markus Esser
GER
74.68


4
Igor Vinichenko
RUS
73.54


Javelin throw
1
Aleksandr Ivanov
RUS
82.57


2
Vitoli Tipotio
FRA
79.69


3
Igor Janik
POL
78.70


4x100m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
38:30


2
France
FRA
38:40


3
Germany
GER
38:56


6
Russia
Ivan Teplykh, Aleksandr Smirnov, Maksim Mokrousov, Andrei Yepishin
RUS
39:37

NR
4x400m Relay
1
Poland
POL
3:01:70


2
Germany
GER
3:01:77


3
Great Britain & NI
GBR
3:01:92


5
Russia
Denis Alekseyev, Vladislav Frolov, Artiom Sergeyenkov, Maksim Dyldin
RUS
3:02:60


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11.20


2
Verena Sailer
GER
11.35


3
Nataliya Safronnikova
BLR
11.36


200m
1
Muriel Hurtis-Houairi
FRA
22:83


2
Natalia Rusakova
RUS
22:92


3
Iryna Shtahyeyeva
UKR
23:12


400m
1
Fani Halkia
GRE
51.85


2
Zhanna Kascheeva
RUS
51.87


100m Hurdles
1
Yevgenia Snigur
UKR
12:92


2
Adrianna Lamalle
FRA
12:94


3
Aleksandra Antonova
RUS
12:97


400m Hurdles
1
Yuliya Pechonkina
RUS
54.04


2
Anna Jesien
POL
54.88


3
Ulrike Urbansky
GER
55.74


800m
1
Svetlana Usovich
BLR
2:00.71


2
Yuliya Krevsun
UKR
2:01.12


3
Oksana Zbrozhek
RUS
2:01.14


1500m
1
Sylwia Ejdys
POL
4:17.05


2
Yulia Fomenko
RUS
4:17.12


3
Maria Martins
FRA
4:17.23


3000m
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
8:47.92


2
Lidia Chojecka
POL
8:54.72


3
Dolores Checa
ESP
8:58.35


5000m
1
Volha Kravtsova
BLR
15:20.35


2
Sabrina Mockenhaupt
GER
15:23.96


3
Kalliopi Astropekaki
GRE
15:46.22


4
Liliya Shobukhova
RUS
15:51.53


3000m Steeplechase
1
Katarzyna Kowalska
POL
9:45.35


2
Sophie Duarte
FRA
9:50.02


3
Irini Kokkinariou
GRE
9:53.83


5
Yelena Orlova
RUS
10:03.43


Long jump
1
Eunice Barber
FRA
6.73


2
Tatiana Kotova
RUS
6.73


3
Concepcion Montaner
ESP
6.72


Triple jump
2
Hrysopiyi Devetzi
GRE
14.58


3
Viktoria Gurova
RUS
14.46


High jump
1
Yelena Slesarenko
RUS
2.02


2
Ruth Beitia
ESP
1.98


3
Melanie Skotnik
FRA
1.95


Pole vault
1
Monika Pyrek
POL
4.65


2
Nataliya Kushch
UKR
4.38


3
Vanessa Boslak
FRA
4.38


7
Yulia Golubchikova
RUS
4.30


Shot put
1
Anna Omarova
RUS
19.69


2
Petra Lammert
GER
19.47


3
Nadzeya Astapchuk
BLR
18.52


Discus throw
1
Franka Dietzsch
GER
63.60


2
Daria Pischalnikova
RUS
63.27


3
Iryna Yatchenko
BLR
62.54


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
75.86


2
Betty Heidler
GER
73.55


3
Oksana Menkova
BLR
73.03


Javelin throw
1
Christina Obergfoell
GER
70.20


2
Oksana Gromova
RUS
60.15


3
Barbara Madejczyk
POL
59.36


4x100m Relay
1
Russia
Irina Khabarova, Yuliya Gushchina, Yevgenia Poliakova, Natalia Rusakova
RUS
42:78


2
France
FRA
43:09


3
Germany
GER
43:33


4x400m Relay
1
Belarus
BLR
3:23:67


2
Poland
POL
3:26:36


3
France
FRA
3:28:62



Russia
RUS
DQ