Men
Women
100m
1
Kim Collins
SKN
10.27


2
Igor Gostev
RUS
10.32


3
Dmytro Glushchenko
UKR
10.40


4
Andrei Yepishin
RUS
10.41


5
Roman Smirnov
RUS
10.57


6
Aleksandr Riabov
RUS
10.58


7
Anatoly Dovgal
UKR
10.67


800m
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:46.16


2
Dmitri Bogdanov
RUS
1:46.77


3
Ramil Aritkulov
RUS
1:46.86


4
Ivan Nesterov
RUS
1:47.08


5
Yuri Koldin
RUS
1:47.42


8
Viacheslav Sokolov
RUS
1:48.83


5000m
1
Shadrak Kosgei
KEN
13:32.19


2
Mike Kipruto Kigen
KEN
13:34.41


3
Aleksandr Orlov
RUS
13:34.86


4
Sergey Ivanov
RUS
13:42.91


5
Aleksei Aleksandrov
RUS
13:42.98


6
Pavel Naumov
RUS
13:43.14


7
Aleksey Reunkov
RUS
13:44.34


8
Dmitriy Safronov
RUS
13:48.87


9
Aleksei Popov
RUS
14:17.73


Triple jump
1
Mykola Savolainen
UKR
17.17


2
Danil Burkenia
RUS
17.16


3
Aleksandr Petrenko
RUS
17.12


4
Viktor Yastrebov
UKR
16.93


5
Viktor Guschinski
RUS
16.77


6
Evgeniy Plotnir
RUS
16.72


7
Jefferson Sabino
BRA
16.10


High jump
1
Pavel Fomenko
RUS
2.28


2
Andrei Sokolovski
UKR
2.28


3
Aleksandr Shustov
RUS
2.28


4
Viacheslav Voronin
RUS
2.25


5
Andrei Silnov
RUS
2.20


6
Sergei Kliugin
RUS
2.15


6
Ivan Ukhov
RUS
2.15


6
Andrei Tereshin
RUS
2.15


Pole vault
1
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.70


2
Igor Pavlov
RUS
5.60


3
Jeff Hartwig
USA
5.60


4
Pavel Gerasimov
RUS
5.60


5
Sergei Kucherianu
RUS
5.50


Shot put
1
Anton Liuboslavskiy
RUS
20.72


2
Andrei Mikhnevich
BLR
20.37


3
Maris Urtans
LAT
19.67


4
Aleksandr Grekov
RUS
19.56


5
Pavel Lyzhin
BLR
19.46


6
Pavel Sofyin
RUS
19.35


7
Oleg Korotkov
RUS
18.74


Discus throw
1
Bogdan Pischalnikov
RUS
63.71


2
Stanislav Alekseyev
RUS
60.85


3
Sergei Gribkov
RUS
60.05


Hummer throw
1
Igor Vinichenko
RUS
76.14


2
Kirill Ikonnikov
RUS
75.58


3
Aleksei Zagorny
RUS
75.50


4
Dmitri Velikopolski
RUS
75.02


5
Vadim Khersontsev
RUS
73.34


6
Yevgeni Aidamirov
RUS
72.89


7
Aleksandr Korolyov
RUS
72.80


8
Guram Feroev
RUS
65.76


Javelin throw
1
Sergey Makarov
RUS
87.46


2
Ilia Korotkov
RUS
83.94


3
Aleksandr Ivanov
RUS
81.12


4
Igor Sukhomlinov
RUS
76.17


5
Eriks Rags
LAT
73.82


6
Vladislav Shkurlatov
RUS
70.00


200m
1
Yulia Chermoshanskaia
RUS
22:99


2
Iryna Shtahyeyeva
UKR
23:04


3
Yuliya Gushchina
RUS
23:16


4
Natalia Rusakova
RUS
23:18


5
Nataliya Safronnikova
BLR
23:22


6
Alena Neumiarzhytskaya
BLR
23:54


8
Kseniya Ryzhova
RUS
23:73


400m
1
Natalia Antiukh
RUS
50.90


2
Natalya Nazarova
RUS
51.36


3
Ilona Usovich
BLR
51.58


4
Tatyana Veshkurova
RUS
51.73


5
Svetlana Usovich
BLR
52.10


6
Tatiana Lyovina
RUS
52.21


7
Zhanna Kascheeva
RUS
52.79


400m Hurdles
1
Yevgenia Isakova
RUS
55.31


2
Natalia Ivanova
RUS
55.75


3
Yekaterina Bikert
RUS
56.59


1500m
1
Yelena Soboleva
RUS
3:57.30


2
Olga Yegorova
RUS
4:02.70


3
Anna Alminova
RUS
4:03.10


4
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
4:03.31


5
Olesya Chumakova-Mikheyeva
RUS
4:03.36


6
Natalia Panteleeva
RUS
4:07.00


7
Tatiana Tomashova
RUS
4:07.11


1 Mile
1
Yelena Soboleva
RUS
4:15:63


2
Olga Yegorova
RUS
4:20:10


3
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
4:20:23


4
Anna Alminova
RUS
4:20:86


5
Olesya Chumakova-Mikheyeva
RUS
4:21:29


6
Tatiana Tomashova
RUS
4:24:84


7
Natalia Panteleeva
RUS
4:27:18


8
Natalya Tobias
UKR
4:38:53


3000m
1
Tatiana Arkhipova
RUS
8:50.33


2
Kseniya Agafonova
RUS
8:53.30


3
Marina Ivanova
RUS
8:53.56


4
Natalia Pavlovskaia
RUS
8:58.77


5
Lyubov Pulyayeva
RUS
9:16.29


6
Svetlana Maksimova
RUS
9:50.79


Long jump
1
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
6.93


2
Oksana Udmurtova
RUS
6.92


3
Tatiana Kotova
RUS
6.90


4
Naide Gomes
POR
6.81


5
Anna Piatykh
RUS
6.72


6
Viktoriya Rybalko
UKR
6.66


7
Janice Josephs
RSA
6.60


8
Oksana Zubkovskaya
UKR
6.56


9
Viktoria Gurova
RUS
6.26


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.00


2
Anna Chicherova
RUS
1.98


3
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
1.96


4
Vita Palamar
UKR
1.96


5
Svetlana Shkolina
RUS
1.89


6
Marina Aitova
KAZ
1.85


6
Viktoriya Klyugina
RUS
1.85


8
Tatiana Kivimiagi
RUS
1.80