Gold
Yulia Chermoshanskaia
200m
Denis Alekseyev
400m
Lyudmila Litvinova
400m
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
800m
Anatoliy Rybakov
10,000m
Valeri Borchin
20km Race Walk
Tatyana Shemyakina
20km Race Walk
Anna Klyashtornaya
Long jump
Svetlana Shkolina
High jump
Aleksandra Kiryashova
Pole vault
Pavel Prokopenko
Pole vault
Irina Tarasova
Shot put
Yulia Chermoshanskaia
4x100m Relay
Yuna Mekhti-Zade
4x100m Relay
Natalia Murinovich
4x100m Relay
Kseniya Ryzhova
4x100m Relay
Denis Alekseyev
4x400m Relay
Maksim Dyldin
4x400m Relay
Anton Kokorin
4x400m Relay
Lyudmila Litvinova
4x400m Relay
Yelena Novikova
4x400m Relay
Artiom Sergeyenkov
4x400m Relay
Olga Shulikova
4x400m Relay
Kseniya Zadorina
4x400m Relay
Silver
Olga Shulikova
400m
Irina Obedina
400m Hurdles
Andrey Safronov
5000m
Irina Sergeyeva
10,000m
Ildar Minshin
3000m Steeplechase
Andrey Krivov
20km Race Walk
Svetlana Soloviova
20km Race Walk
Yekaterina Kaiukova
Triple jump
Daria Pischalnikova
Discus throw
Bronze
Kseniya Zadorina
400m
Tatyana Beltyukova-Gudkova
1500m
Alina Alekseyeva
10,000m
Sergey Bakulin
20km Race Walk
Olga Mikhailova
20km Race Walk
Yelena Sokolova
Long jump
Anastasiya Potapova
Triple jump
Yuri Zhuravliov
Triple jump
Arkadiy Vasilyev
Decathlon
Anna Avdeieva
Shot put
Aleksandr Grekov
Shot put

Men
Women
100m
1
Simeon Williamson
GBR
10.10


2
Craig Pickering
GBR
10.14


3
Martial Mbadjock
FRA
10.27


200m
1
Visa Hongisto
FIN
20:84


2
Vojtech Sulc
CZE
20:91


3
Rikki Fifton
GBR
21:02


400m
1
Denis Alekseyev
RUS
45.69


2
Zeljko Vincek
CRO
45.69


3
Kacper Kozlowski
POL
45.86


4
Anton Kokorin
RUS
45.93


6
Artiom Sergeyenkov
RUS
46.19


110m Hurdles
1
Konstadinos Douvalidis
GRE
13.49


2
Adrien Deghelt
BEL
13.59


3
Emanuele Abate
ITA
13.66


400m Hurdles
1
David Greene
GBR
49.58


2
Fadil Bellaabouss
FRA
49.58


3
Milan Kotur
CRO
50.14


800m
1
Marcin Lewandowski
POL
1:49.94


2
Oleksandr Osmolovych
UKR
1:50.21


3
Abdesslam Merabet
FRA
1:50.31


1500m
1
Alvaro Rodriguez
ESP
3:44.00


2
Yohan Durand
FRA
3:44.38


3
Bene Barnabas
HUN
3:44.47


10
Dmitriy Gavrilov
RUS
3:48.52


5000m
1
Noureddine Smail
FRA
13:53.15


2
Andrey Safronov
RUS
13:54.04


3
Kemal Koyuncu
TUR
13:54.32


10,000m
1
Anatoliy Rybakov
RUS
29:09.89


2
Michel Butter
NED
29:12.95


3
Daniele Meucci
ITA
29:18.26


5
Sergei Rybin
RUS
29:35.83


3000m Steeplechase
1
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:33.91


2
Ildar Minshin
RUS
8:34.27


3
Balazs Ott
HUN
8:35.04


8
Piotr Ivanenko
RUS
8:41.03


20km Race Walk
1
Valeri Borchin
RUS
1:20:43


2
Andrey Krivov
RUS
1:21:51


3
Sergey Bakulin
RUS
1:23:33


Long jump
1
Michal Rosiak
POL
7.94


2
Petteri Lax
FIN
7.89


3
Roman Novotny
CZE
7.87


6
Aleksandr Petrov
RUS
7.77


Triple jump
1
Gary White
GBR
16.33


2
Adrian Swiderski
POL
16.29


3
Yuri Zhuravliov
RUS
16.22


12
Anton Boltenkov
RUS
15.32


High jump
1
Linus Thornblad
SWE
2.24


2
Benjamin Lauckner
GER
2.21


3
Jussi Viita
FIN
2.21


7
Ivan Ilichev
RUS
2.18


Pole vault
1
Pavel Prokopenko
RUS
5.75


2
Jesper Fritz
SWE
5.70


3
Denys Fedas
UKR
5.65


4
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.60


6
Sergei Kucherianu
RUS
5.55


Decathlon
1
Andrei Krauchanka
BLR
8492


2
Pascal Behrenbruch
GER
8239


3
Arkadiy Vasilyev
RUS
8179


7
Vasiliy Kharlamov
RUS
7681


Shot put
1
Jakub Giza
POL
19.87


2
Luka Rujevic
SER
19.55


3
Aleksandr Grekov
RUS
19.13


8
Maksim Sidorov
RUS
18.24


Discus throw
1
Martin Wierig
GER
61.10


2
Jan Marcell
CZE
58.48


3
Apostolos Parellis
CYP
58.16


Hummer throw
1
Yuriy Shayunov
BLR
74.92


2
Kristof Nemeth
HUN
72.56


3
Marcel Lomnicky
SVK
72.17


4
Andrei Azarenkov
RUS
71..7


5
Yevgeni Aidamirov
RUS
71.20


Javelin throw
1
Alexander Vieweg
GER
79.56


2
Karlis Alainis
LAT
76.83


3
Oleksandr Pyatnytsya
UKR
76.28


4x100m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
38:95


2
Poltugal
POR
39:37


3
Finland
FIN
39:53


4x400m Relay
1
Russia
Denis Alekseyev, Artiom Sergeyenkov, Maksim Dyldin, Anton Kokorin
RUS
3:02:13


2
Poland
POL
3:04:76


3
Germany
GER
3:05:25


100m
1
Verena Sailer
GER
11.66


2
Montell Douglas
GBR
11.66


3
Myriam Soumare
FRA
11.68


5
Yuna Mekhti-Zade
RUS
11.78


6
Natalia Murinovich
RUS
11.78


200m
1
Yulia Chermoshanskaia
RUS
23:19


2
Nelly Banco
FRA
23:36


3
Marta Jeschke
POL
23:42


5
Yelena Novikova
RUS
23:48


400m
1
Lyudmila Litvinova
RUS
51.25

NSB
2
Olga Shulikova
RUS
51.57


3
Kseniya Zadorina
RUS
51.78


100m Hurdles
1
Nevin Yanit
TUR
12:90


2
Christina Vukicevic
NOR
13:08


3
Jessica Ennis
GBR
13:09


5
Yekaterina Shtepa
RUS
13:16


400m Hurdles
1
Angela Morosanu
ROM
54.50


2
Irina Obedina
RUS
55.19


3
Zuzana Hejnova
CZE
55.93


4
Yelena Muliukova
RUS
56.71


800m
1
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
RUS
2:00.86


2
Elodie Guegan
FRA
2:01.26


3
Vanja Perisic
CRO
2:01.34


7
Yekaterina Martynova
RUS
2:03.50


1500m
1
Abby Westley
GBR
4:15.48


2
Lizi Brathwaite
GBR
4:16.45


3
Tatyana Beltyukova-Gudkova
RUS
4:16.49


5000m
1
Laura Kenney
GBR
16:22.28


2
Olga Minina
BLR
16:27.31


3
Marta Romo
ESP
16:29.56


8
Svetlana Kireyeva
RUS
16:49.39


11
Galina Maksimova
RUS
16:57.75


10,000m
1
Olga Minina
BLR
33:06.37


2
Irina Sergeyeva
RUS
33:08.69


3
Alina Alekseyeva
RUS
33:09.63


6
Tatyana Shipitsyna
RUS
34:11.80


3000m Steeplechase
1
Katarzyna Kowalska
POL
9:39.40


2
Ancuta Bobocel
ROM
9:41.84


3
Sara Moreira
POR
9:42.47


20km Race Walk
1
Tatyana Shemyakina
RUS
1:28:48


2
Svetlana Soloviova
RUS
1:33:58


3
Olga Mikhailova
RUS
1:34:41


Long jump
1
Anna Klyashtornaya
RUS
6.81


2
Denisa Scerbova
CZE
6.80


3
Yelena Sokolova
RUS
6.71


12
Olga Kucherenko
RUS
6.09


Triple jump
1
Liliya Kulyk
UKR
14.39


2
Yekaterina Kaiukova
RUS
14.11


3
Anastasiya Potapova
RUS
13.99


High jump
1
Svetlana Shkolina
RUS
1.92


2
Adonia Steryiou
GRE
1.92


3
Ebba Jungmark
SWE
1.89


Pole vault
1
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.50


2
Anna Schultze
GER
4.35


3
Anna Battke
GER
4.35


Heptathlon
1
Viktorija Zemaityte
LTU
6219


2
Jolanda Keizer
NED
6219


3
Julia Maechtig
GER
6151


5
Marina Goncharova
RUS
6004


Shot put
1
Irina Tarasova
RUS
18.26


2
Denise Hinrichs
GER
17.56


3
Anna Avdeieva
RUS
17.47


7
Irina Kirichenko
RUS
16.23


Discus throw
1
Kateryna Karsak
UKR
64.40


2
Daria Pischalnikova
RUS
64.15


3
Veronika Watzek
AUT
57.15


4
Svetlana Saykina
RUS
56.92


Hummer throw
1
Marina Smolyachkova
BLR
69.34


2
Lenka Ledvinova
CZE
67.63


3
Nataliya Zolotuhina
UKR
67.00


Javelin throw
1
Linda Stahl
GER
62.17


2
Annika Suthe
GER
57.86


3
Madara Palameika
LAT
57.07


6
Maria Abakumova
RUS
54.25


4x100m Relay
1
Russia
Kseniya Ryzhova, Natalia Murinovich, Yuna Mekhti-Zade, Yulia Chermoshanskaia
RUS
43:67


2
Germany
GER
43:75


3
Poland
POL
43:78


4x400m Relay
1
Russia
Olga Shulikova, Lyudmila Litvinova, Kseniya Zadorina, Yelena Novikova
RUS
3:26:58


2
France
FRA
3:30:56


3
Ukraine
UKR
3:33:90