Gold
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
100m Hurdles
Natalya Popkova
5000m
Anisya Kirdyapkina
10,000m Race Walk
Sergey Morozov
10,000m Race Walk
Lukman Adams
Triple jump
Leonid Kivalov
Pole vault
Aleksandr Bulanov
Shot Put (6kg)
Vera Ganeyeva
Discus throw
Nikolay Sedyuk
Discus Throw (1.75kg)
Vira Rebryk
Javelin throw
Kseniya Aksyonova
4x400m Relay
Olga Fomina
4x400m Relay
Anastasia Ott
4x400m Relay
Anna Verkhovskaia
4x400m Relay
Silver
Kseniya Aksyonova
400m
Vladimir Zhukov
110mH (99cm)
Viacheslav Sakaiev
400m Hurdles
Natalya Popkova
3000m
Yelena Shumkina
10,000m Race Walk
Ivan Slepov
Long jump
Ilya Yefremov
Triple jump
Yevgeniy Ageyev
Pole vault
Bronze
Olga Fomina
400m
Marina Andriukhina
100m Hurdles
Anastasia Ott
400m Hurdles
Roman Pozdyaykin
10,000m
Alena Kostromitina
10,000m Race Walk
Yuliya Pidluzhnaya
Long jump

Men
Women
100m
1
Julian Reus
GER
10.38


2
Yannick Lesourd
FRA
10.53


3
Giuseppe Aita
ITA
10.57


200m
1
Alex Nelson
GBR
20:83


2
Julian Reus
GER
20:87


3
Luke Fagan
GBR
21:08


400m
1
Yannick Fonsat
FRA
46.34


2
Marcin Klaczanski
POL
46.46


3
Eric Krueger
GER
46.49


110mH (99cm)
1
Artur Noga
POL
13:36


2
Vladimir Zhukov
RUS
13:46

NR
3
Gianni Frankis
GBR
13:47


400m Hurdles
1
Silvio Schirrmeister
GER
50.60


2
Viacheslav Sakaiev
RUS
50.72

PB
3
Toby Ulm
GBR
50.99


800m
1
Robin Schembera
GER
1:47.98


2
James Brewer
GBR
1:48.08


3
Adam Kszczot
POL
1:48.10


1500m
1
Mario Scapini
ITA
4:01.31


2
Victor Corrales
ESP
4:01.44


3
Merihun Crespi
ITA
4:01.83


5000m
1
Mourad Amdouni
FRA
14:08.27


2
Mohamed Elbendir
ESP
14:14.79


3
Dmytro Lashyn
UKR
14:15.26


10,000m
1
Dmytro Lashyn
UKR
29:51.58


2
Matti Markowski
GER
30:10.75


3
Roman Pozdyaykin
RUS
30:13.70


3000m Steeplechase
1
Jakub Holusa
CZE
8:50.30


2
Alexandru Ghinea
ROM
8:50.42


3
Carlos Alonso
ESP
8:50.95


7
Igor Chernobai
RUS
8:59.79


9
Yuriy Kholodkov
RUS
9:11.09


10,000m Race Walk
1
Sergey Morozov
RUS
40:02:88


2
Matteo Giupponi
ITA
40:54:88


3
Lluis Torla
ESP
41:06:32


9
Dmitri Shorin
RUS
42:47:27



Aleksey Barchaykin
RUS
DQ


Long jump
1
Olivier Huet
FRA
7.78


2
Ivan Slepov
RUS
7.61


3
Marcos Caldeira
POR
7.58


5
Stanislav Ionov
RUS
7.54


Triple jump
1
Lukman Adams
RUS
16.50


2
Ilya Yefremov
RUS
16.49


3
Dzmitry Platnitski
BLR
16.49


5
Stanislav Ionov
RUS
16.09


High jump
1
Oleksandr Nartov
UKR
2.23


2
Raul Spank
GER
2.21


2
Andriy Protsenko
UKR
2.21


Pole vault
1
Leonid Kivalov
RUS
5.60

CR
2
Yevgeniy Ageyev
RUS
5.50


3
Lukasz Michalski
POL
5.45


6
Sergei Pogorelov
RUS
5.25


Decathlon Junior
1
Matthias Prey
GER
7908


2
Rok Derzanic
SLO
7560


3
Rico Freimuth
GER
7524


14
Daniil Vasilyev
RUS
7086


Shot Put (6kg)
1
Aleksandr Bulanov
RUS
19:95


2
Antonio Vital E Silva
POR
19:66


3
Nikola Kisanic
CRO
19:63


9
Aleksandr Bolshakov
RUS
18:58


Discus Throw (1.75kg)
1
Nikolay Sedyuk
RUS
62:72

CR
2
Ivan Hryshyn
UKR
62:28


3
Joni Mattila
FIN
58:05


4
Mikhail Dvornikov
RUS
57:60


Hammer Throw (6kg)
1
Arno Laitinen
FIN
71:94


2
Adrian Pop
ROM
70:80


3
Aliaksei Tsytsoryn
BLR
70:23


5
Denis Lukyanov
RUS
69:70


8
Igor Sergeev
RUS
68:51


Javelin throw
1
Matthias De Zordo
GER
78.59


2
Roman Avramenko
UKR
75.24


3
Thomas Smet
BEL
72.56


4x100m Relay
1
Germany
GER
39:81


2
Great Britain & NI
GBR
39:83


3
France
FRA
40:21


4x400m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
3:08:21


2
Germany
GER
3:08:64


3
France
FRA
3:09:10


100m
1
Ezinne Okparaebo
NOR
11.45


2
Inna Eftimova
BUL
11.52


3
Katerina Cechova
CZE
11.58


200m
1
Hayley Jones
GBR
23:37


2
Yelizaveta Bryzhina
UKR
23:66


3
Inna Eftimova
BUL
23:78


400m
1
Danijela Grgic
CRO
52.45


2
Kseniya Aksyonova
RUS
52.92


3
Olga Fomina
RUS
53.68


4
Anna Verkhovskaia
RUS
53.78


100m Hurdles
1
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
RUS
13:12

NR
2
Laetitia Denis
FRA
13:35


3
Marina Andriukhina
RUS
13:50

PB
400m Hurdles
1
Fabienne Kohlmann
GER
56.42


2
Perri Shakes-Drayton
GBR
56.46


3
Anastasia Ott
RUS
57.27


4
Darya Korablyova
RUS
57.83


800m
1
Mirela Lavric
ROM
2:02.84


2
Emma Jackson
GBR
2:03.23


3
Machteld Anna Mulder
NED
2:03.72


4
Aleksandra Uvarova
RUS
2:04.15


7
Katarina Zarudnaya
RUS
2:06.34


1500m
1
Cristina Vasiloiu
ROM
4:15.30


2
Stephanie Twell
GBR
4:16.03


3
Daniela Donisa
ROM
4:18.19


10
Yekaterina Gorbunova
RUS
4:34.10



Marina Gordeyeva
RUS
DNS


3000m
1
Cristina Vasiloiu
ROM
9:13.51


2
Natalya Popkova
RUS
9:14.17


3
Daniela Donisa
ROM
9:14.54


10
Alfiya Khasanova
RUS
9:33.29


5000m
1
Natalya Popkova
RUS
16:08.95


2
Ingunn Opsal
NOR
16:14.59


3
Emily Pidgeon
GBR
16:31.30


5
Alfiya Khasanova
RUS
16:47.32


3000m Steeplechase
1
Karoline Bjerkeli Grovdal
NOR
9:44.34


2
Kristine Eikrem Engeset
NOR
9:47.35


3
Polina Jelizarova
LAT
10:03.91


4
Natalya Nemkina
RUS
10:23.53


12
Yekaterina Shliakhova
RUS
10:47.08


10,000m Race Walk
1
Anisya Kirdyapkina
RUS
43:27:20


2
Yelena Shumkina
RUS
46:24:74


3
Alena Kostromitina
RUS
46:41:56


Long jump
1
Manuela Galtier
FRA
6.44


2
Eloyse Lesueur
FRA
6.34


3
Yuliya Pidluzhnaya
RUS
6.28


Triple jump
1
Kaire Leibak
EST
14.02


2
Anna Knyazeva-Minenko
UKR
13.85


3
Cristina Bujin
ROM
13.57


6
Anastasia Matveeva
RUS
13.28


9
Irina Gumeniuk
RUS
12.86


Pole vault
1
Minna Nikkanen
FIN
4.35


2
Christina Michel
GER
4.25


3
Anna Katharina Schmid
SUI
4.25


8
Valeriya Volik
RUS
4.10


Heptathlon
1
Aiga Grabuste
LAT
5920


2
Eliska Klucinova
CZE
5709


3
Nikol Ogrodnikova
CZE
5607


18
Alesia Rybakova
RUS
5125



Yana Panteleyeva
RUS
DNF


Shot put
1
Melissa Boekelman
NED
16.51


2
Alena Kopets
BLR
16.10


3
Isabell Von Loga
GER
15.74


Discus throw
1
Vera Ganeyeva
RUS
56.16

PB
2
Sandra Perkovic
CRO
55.42


3
Tamara Apostolico
ITA
52.21


Hummer throw
1
Bianca Perie
ROM
64.35


2
Katerina Safrankova
CZE
62.95


3
Natallia Shayunova
BLR
62.73


4
Anna Bulgakova
RUS
62.14


Javelin throw
1
Vira Rebryk
UKR
58.48


2
Sinta Ozolina
LAT
57.01


3
Urszula Kuncewicz
POL
54.83


4x100m Relay
1
Great Britain
GBR
44:52


2
Ukraine
UKR
44:77


3
Poland
POL
45:32


4x400m Relay
1
Russia
Anastasia Ott, Kseniya Aksyonova, Olga Fomina, Anna Verkhovskaia
RUS
3:33:95


2
Great Britain
GBR
3:37:29


3
Germany
GER
3:37:32