Gold
Yekaterina Volkova
3000m Steeplechase
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Tatiana Lebedeva
Long jump
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Silver
Yuliya Pechonkina
400m Hurdles
Yelena Soboleva
1500m
Tatiana Arkhipova
3000m Steeplechase
Tatyana Shemyakina
20km Race Walk
Lyudmila Kolchanova
Long jump
Tatiana Lebedeva
Triple jump
Anna Chicherova
High jump
Yaroslav Rybakov
High jump
Daria Pischalnikova
Discus throw
Bronze
Yuri Borzakovski
800m
Tatiana Kotova
Long jump
Svetlana Feofanova
Pole vault

Men
Women
100m
1
Tyson Gay
USA
9.85


2
Derrick Atkins
BAH
9.91


3
Asafa Powell
JAM
9.96


4
Olusoji Fasuba
NGR
10.07


5
Churandy Martina
AHO
10.08


6
Marlon Devonish
GBR
10.14


7
Matic Osovnikar
SLO
10.23


8
Marc Burns
TRI
10.29


200m
1
Tyson Gay
USA
19:76


2
Usain Bolt
JAM
19:91


3
Wallace Spearmon
USA
20:05


4
Rodney Martin
USA
20:06


5
Churandy Martina
AHO
20:28


6
Marvin Anderson
JAM
20:28


7
Christopher Williams
JAM
20:57


8
Anastasios Gousis
GRE
20:75


400m
1
Jeremy Wariner
USA
43.45


2
LaShawn Merritt
USA
43.96


3
Angelo Taylor
USA
44.32


4
Christopher Brown
BAH
44.45


5
Leslie Djhone
FRA
44.59


6
Tyler Christoer
CAN
44.71


7
Johan Wissman
SWE
44.72


8
Avard Moncur
BAH
45.40


110m Hurdles
1
Xiang Liu
CHN
12.95


2
Terrence Trammell
USA
12.99


3
David Payne
USA
13.02


4
Dayron Robles
CUB
13.15


5
Dongpeng Shi
CHN
13.19


6
Sergey Demidyuk
UKR
13.22


7
Jackson Quinonez
ESP
13.33


8
Maurice Wignall
JAM
13.39


400m Hurdles
1
Kerron Clement
USA
47.61


2
Felix Sanchez
DMA
48.01


3
Marek Plawgo
POL
48.12


4
James Carter
USA
48.40


5
Danny McFarlane
JAM
48.59


6
Periklis Iakovakis
GRE
49.25


7
Derrick Williams
USA
52.97



Adam Kunkel
CAN
DNF


800m
1
Alfred Kirwa Yego
KEN
1:47.09


2
Gary Reed
CAN
1:47.10


3
Yuri Borzakovski
RUS
1:47.39


4
Abraham Chepkirwok
UGA
1:47.41


5
Wilfred Bungei
KEN
1:47.42


6
Amine Laalou
MAR
1:47.45


7
Mbulaeni Mulaudzi
RSA
1:47.52


8
Mohammed Al Salhi
KSA
1:47.58


1500m
1
Bernard Lagat
USA
3:34.77


2
Rashid Ramzi
BRN
3:35.00


3
Shadrack Korir
KEN
3:35.04


4
Asbel Kiprop
KEN
3:35.24


5
Tarek Boukensa
ALG
3:35.26


6
Antar Zerguelaine
ALG
3:35.29


7
Arturo Casado
ESP
3:35.62


8
Alan Webb
USA
3:35.69


5000m
1
Bernard Lagat
USA
13:45.87


2
Eliud Kipchoge
KEN
13:46.00


3
Moses Ndiema Kipsiro
UGA
13:46.75


4
Matthew Tegenkamp
USA
13:46.78


5
Tariku Bekele
ETH
13:47.33


6
Mohammed Farah
GBR
13:47.54


7
Jesus Espana
ESP
13:50.55


8
Abraham Cherkos
ETH
13:51.01


10,000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
27:05.90


2
Sileshi Sihine
ETH
27:09.03


3
Martin Irungu Mathathi
KEN
27:12.17


4
Zersenay Tadesse
ERI
27:21.37


5
Josephat Muchiri Ndambiri
KEN
27:31.41


6
Gebre-egziabher Gebremariam
ETH
27:44.58


7
Abdihakem Abdirahman
USA
27:56.62


8
Josphat Kiprono Menjo
KEN
28:25.67


Marathon
1
Luke Kibet
KEN
2:15:59


2
Mubarak Hassan Shami
QAT
2:17:18


3
Viktor Roethlin
SUI
2:17:25


4
Yared Asmerom
ERI
2:17:41


5
Tsuyoshi Ogata
JPN
2:17:42


6
Satoshi Osaki
JPN
2:18:06


7
Toshinari Suwa
JPN
2:18:35


8
William Kiplagat
KEN
2:19:21


3000m Steeplechase
1
Brimin Kipruto
KEN
8:13.82


2
Ezekiel Kemboi
KEN
8:16.94


3
Richard Kipkemboi Mateelong
KEN
8:17.59


4
Mustafa Mohamed
SWE
8:19.82


5
Bouabdallah Tahri
FRA
8:20.27


6
Tareq-Mubarak Taher
BRN
8:22.51


7
Eliseo Martin
ESP
8:22.91


8
Halil Akkas
TUR
8:22.95


20km Race Walk
1
Jefferson Perez
ECU
1:22:20


2
Francisco-Javier Fernandez
ESP
1:22:40


3
Hatem Ghoula
TUN
1:22:40


4
Eder Sanchez
MEX
1:23:36


5
Georgio Rubino
ITA
1:23:39


6
Robert Heffernan
IRL
1:23:42


7
Luke Adams
AUS
1:23:52


8
Erik Tysse
NOR
1:24:10


9
Ilia Markov
RUS
1:24:35



Valeri Borchin
RUS
DNF



Igor Yerokhin
RUS
DQ


50km Race Walking
1
Nathan Deakes
AUS
3:43:53


2
Yohan Diniz
FRA
3:44:22


3
Alex Schwazer
ITA
3:44:38


4
Denis Nizhegorodov
RUS
3:46:57


5
Erik Tysse
NOR
3:51:52


6
Mikel Odriozola
ESP
3:55:19


7
Chao Sun
CHN
3:55:43


8
Trond Nymark
NOR
3:57:22



Sergei Kirdiapkin
RUS
DNF



Aleksei Voievodin
RUS
DNF



Vladimir Kanaikin
RUS
DNF


Long jump
1
Irving Saladino
PAN
8.57


2
Andrew Howe
ITA
8.47


3
Dwight Phillips
USA
8.30


4
Oleksey Lukashevich
UKR
8.25


5
Godfrey Khotso Mokoena
RSA
8.19


6
James Beckford
JAM
8.17


7
Ndiss Kaba Badji
SEN
8.01


8
Ahmed Faiz Bin Marzouq
KSA
7.98


Triple jump
1
Nelson Evora
POR
17.74


2
Jadel Gregorio
BRA
17.59


3
Davis Walter
USA
17.33


4
Osniel Tosca
CUB
17.32


5
Aarik Wilson
USA
17.31


6
Phillips Idowu
GBR
17.09


7
David Girald
CUB
16.91


8
Alexander Martinez
SUI
16.85


10
Aleksandr Petrenko
RUS
16.66


High jump
1
Donald Thomas
BAH
2.35


2
Yaroslav Rybakov
RUS
2.35


3
Ioannou Kyriacos
CYP
2.35


4
Stefan Holm
SWE
2.33


5
Tomas Janku
CZE
2.30


5
Victor Moya
CUB
2.30


7
Eike Onnen
GER
2.26


8
Jaroslav Baba
CZE
2.26


11
Andrei Silnov
RUS
2.21


Pole vault
1
Brad Walker
USA
5.86


2
Romain Mesnil
FRA
5.86


3
Danny Ecker
GER
5.81


4
Igor Pavlov
RUS
5.81


5
Bjoern Otto
GER
5.81


6
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.81


7
Aleksandr Averbukh
ISR
5.81


8
Tim Lobinger
GER
5.81


Decathlon
1
Roman Sebrle
CZE
8676


2
Maurice Smith
JAM
8644


3
Dmitriy Karpov
KAZ
8586


4
Aleksei Drozdov
RUS
8475

PB
5
Andre Niklaus
GER
8371


6
Aleksei Sysoev
RUS
8357

PB
7
Romain Barras
FRA
8262


8
Yordani Garcia
CUB
8257


Shot put
1
Reese Hoffa
USA
22.04


2
Adam Nelson
USA
21.61


3
Andrei Mikhnevich
BLR
21.27


4
Rutger Smith
NED
21.13


5
Tomasz Majewski
POL
20.87


6
Miran Vodovnik
SLO
20.67


7
Ralf Bartels
GER
20.45


8
Yury Bialou
BLR
20.34


10
Pavel Sofyin
RUS
19.62


Discus throw
1
Gerd Kanter
EST
68.94


2
Robert Harting
GER
66.68


3
Rutger Smith
NED
66.42


4
Virgilijus Alekna
LTU
65.24


5
Gabor Mate
HUN
64.71


6
Omar El Ghazaly
EGY
64.58


7
Ehsan Hadadi
IRI
64.53


8
Aleksander Tammert
EST
64.33


Hummer throw
1
Ivan Tikhon
BLR
83.63


2
Primoz Kozmus
SLO
82.29


3
Libor Charfreitag
SVK
81.60


4
Vadim Devyatovski
BLR
81.57


5
Krisztian Pars
HUN
80.93


6
Koji Murofushi
JPN
80.46


7
Szymon Ziolkowski
POL
80.09


8
Markus Esser
GER
79.66


Javelin throw
1
Tero Pitkamaki
FIN
90.33


2
Andreas Thorkildsen
NOR
88.61


3
Breaux Greer
USA
86.21


4
Vadims Vasilevskis
LAT
85.19


5
Aleksandr Ivanov
RUS
85.18


6
John Robert Oosthuizen
RSA
84.52


7
Igor Janik
POL
83.38


8
Tero Jarvenpaa
FIN
82.10


4x100m Relay
1
USA
USA
37:78


2
Jamaica
JAM
37:89


3
Great Britain
GBR
37:90


4
Brazil
BRA
37:99


5
Japan
JPN
38:03


6
Germany
GER
38:62



Poland
POL
DNF



Nigeria
NGR
DNF


4x400m Relay
1
USA
USA
2:55:56


2
Bahamas
BAH
2:59:18


3
Poland
POL
3:00:05


4
Jamaica
JAM
3:00:76


5
Russia
Maksim Dyldin, Denis Alekseyev, Vladislav Frolov, Konstantin Sverkach
RUS
3:01:62


6
Great Britain
GBR
3:02:94


7
Dominican Republic
DMA
3:03:56


8
Germany
GER
3:07:40


100m
1
Veronica Campbell
JAM
11.01


2
Lauryn Williams
USA
11.01


3
Carmelita Jeter
USA
11.02


4
Torri Edwards
USA
11.05


5
Kim Gevaert
BEL
11.05


6
Christine Arron
FRA
11.08


7
Kerron Stewart
JAM
11.12


8
Oludamola Osayomi
NGR
11.26


200m
1
Allyson Felix
USA
21:81


2
Veronica Campbell
JAM
22:34


3
Susanthika Jayasinghe
SRI
22:63


4
Torri Edwards
USA
22:65


5
Sanya Richards
USA
22:70


6
Aleen Bailey
JAM
22:72


7
LaShauntea Moore
USA
22:97


8
Cydonie Mothersill
CAY
23:08


400m
1
Christine Ohuruogu
GBR
49.61


2
Nicola Sanders
GBR
49.65


3
Novlene Williams
JAM
49.66


4
Ana Guevara
MEX
50.16


5
DeeDee Trotter
USA
50.17


6
Natalia Antiukh
RUS
50.33


7
Ilona Usovich
BLR
50.54


8
Mary Wineberg
USA
50.96


100m Hurdles
1
Michelle Perry
USA
12:46


2
Perdita Felicien
CAN
12:49


3
Delloreen Ennis-London
JAM
12:50


4
Susanna Kallur
SWE
12:51


5
Virginia Powell
USA
12:55


6
Lolo Jones
USA
12:62


7
Vonette Dixon
JAM
12:64


8
Angela Whyte
CAN
12:66


400m Hurdles
1
Jana Rawlinson
AUS
53.31


2
Yuliya Pechonkina
RUS
53.50


3
Anna Jesien
POL
53.92


4
Nickiesha Wilson
JAM
54.10


5
Xiaoxiao Huang
CHN
54.15


6
Yevgenia Isakova
RUS
54.50


7
Tiffany Ross-Williams
USA
54.63


8
Tasha Danvers-Smith
GBR
54.94


800m
1
Janeth Jepkosgei
KEN
1:56.04


2
Hasna Benhassi
MAR
1:56.99


3
Mayte Martinez
ESP
1:57.62


4
Olga Kotliarova
RUS
1:58.22


5
Brigita Langerholc
SLO
1:58.52


6
Svetlana Usovich
BLR
1:58.92


7
Svetlana Kliuka
RUS
2:00.90



Maria Mutola
MOZ
DNF


1500m
1
Maryam Yusuf Jamal
BRN
3:58.75


2
Yelena Soboleva
RUS
3:58.99


3
Iryna Lischinska
UKR
4:00.69


4
Daniela Yordanova
BUL
4:00.82


5
Meryem Alaoui Selsouli
MAR
4:01.52


6
Viola Kibiwot
KEN
4:02.10


7
Yulia Fomenko
RUS
4:02.46


8
Agnes Samaria
NAM
4:07.61


9
Natalia Panteleeva
RUS
4:07.82


5000m
1
Meseret Defar
ETH
14:57.91


2
Vivian Cheruiyot
KEN
14:58.50


3
Priscah Jepleting Cherono
KEN
14:59.21


4
Sylvia Jebiwott Kibet
KEN
14:59.26


5
Elvan Abeylegesse
TUR
15:00.88


6
Meselech Melkamu
ETH
15:01.42


7
Jennifer Rhines
USA
15:03.09


8
Shalane Flanagan
USA
15:03.86


11
Maria Konovalova
RUS
15:09.71


10,000m
1
Tirunesh Dibaba
ETH
31:55.41


2
Elvan Abeylegesse
TUR
31:59.40


3
Kara Goucher
USA
32:02.05


4
Joanne Pavey
GBR
32:03.81


5
Kimberley Smith
NZL
32:06.89


6
Deena Kastor
USA
32:24.58


7
Ejegayehu Dibaba
ETH
32:30.44


8
Philes Ongori
KEN
32:30.74


12
Inga Abitova
RUS
32:40.39


Marathon
1
Catherine Ndereba
KEN
2:30:37


2
Chunxiu Zhou
CHN
2:30:45


3
Reiko Tosa
JPN
2:30:55


4
Xiaolin Zhu
CHN
2:31:21


5
Lidia Simon
ROM
2:31:26


6
Kiyoko Shimahara
JPN
2:31:40


7
Rita Jeptoo Sietenei
KEN
2:32:03


8
Edith Masai
KEN
2:32:22


10
Lyubov Morgunova
RUS
2:33:41


12
Gulnara Vygovskaya
RUS
2:33:57


32
Nailia Yulamanova
RUS
2:42:56



Galina Bogomolova
RUS
DNF


3000m Steeplechase
1
Yekaterina Volkova
RUS
9:06.57

CR
2
Tatiana Arkhipova
RUS
9:09.19


3
Eunice Jepkorir
KEN
9:20.09


4
Ruth Bisibori Nyangau
KEN
9:25.25


5
Sophie Duarte
FRA
9:27.51


6
Cristina Casandra
HUN
9:29.63


7
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
9:30.24


8
Rosa Maria Morato
ESP
9:36.84


20km Race Walk
1
Olga Kaniskina
RUS
1:30:09


2
Tatyana Shemyakina
RUS
1:30:42


3
Maria Vasco
ESP
1:30:47


4
Kjersti Platzer
NOR
1:31:24


5
Susana Feitor
POR
1:32:01


6
Claudia Stef
ROM
1:32:47


7
Ines Henriques
POR
1:33:06


8
Sabine Zimmer
GER
1:33:23


9
Tatiana Sibiliova
RUS
1:33:29



Olimpiada Ivanova
RUS
DNF


Long jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
7.03


2
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.92


3
Tatiana Kotova
RUS
6.90


4
Naide Gomes
POR
6.87


5
Bianca Kappler
GER
6.81


6
Maurren Higa Maggi
BRA
6.80


7
Keila Costa
BRA
6.69


8
Brittney Reese
USA
6.60


Triple jump
1
Yargelis Savigne
CUB
15.28


2
Tatiana Lebedeva
RUS
15.07


3
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.04


4
Anna Piatykh
RUS
14.88


5
Marija Sestak
SLO
14.72


6
Magdelin Martinez
ITA
14.71


7
Olha Saladuha
UKR
14.60


8
Limei Xie
CHN
14.50


10
Olesya Bufalova
RUS
14.39


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.05


2
Anna Chicherova
RUS
2.03


2
Antonietta Di Martino
ITA
2.03


4
Yelena Slesarenko
RUS
2.00


5
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
2.00


6
Ruth Beitia
ESP
1.97


7
Vita Palamar
UKR
1.94


7
Kajsa Bergqvist
SWE
1.94


7
Marina Aitova
KAZ
1.94


7
Melanie Skotnik
FRA
1.94


7
Emma Green Tregaro
SWE
1.94


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
4.80


2
Katerina Badurova
CZE
4.75


3
Svetlana Feofanova
RUS
4.75


4
Monika Pyrek
POL
4.75


5
Vanessa Boslak
FRA
4.70


6
Fabiana Murer
BRA
4.65


6
Yulia Golubchikova
RUS
4.65


8
Anna Rogowska
POL
4.60


9
Tatiana Polnova
RUS
4.60


Heptathlon
1
Carolina Kluft
SWE
7032


2
Liudmila Blonska
UKR
6832


3
Kelly Sotherton
GBR
6510


4
Jessica Ennis
GBR
6469


5
Lilli Schwarzkopf
GER
6439


6
Austra Skujyte
LTU
6380


7
Jennifer Oeser
GER
6378


8
Natalya Dobrynska
UKR
6327


10
Anna Bogdanova
RUS
6243


19
Olga Kurban
RUS
5998



Tatyana Chernova
RUS
DNF


Shot put
1
Valerie Vili
NZL
20.54


2
Nadzeya Astapchuk
BLR
20.48


3
Nadine Kleinert
GER
19.77


4
Ling Li
CHN
19.38


5
Petra Lammert
GER
19.33


6
Meiju Li
CHN
18.83


7
Lijiao Gong
CHN
18.66


8
Chiara Rosa
ITA
18.39


9
Anna Omarova
RUS
18.20


Discus throw
1
Franka Dietzsch
GER
66.61


2
Daria Pischalnikova
RUS
65.78


3
Yarelis Barrios
CUB
63.90


4
Nicoleta Grasu
ROM
63.40


5
Taifeng Sun
CHN
63.22


6
Olena Antonova
UKR
62.41


7
Joanna Wisniewska
POL
61.35


8
Natalya Fokina-Semenova
UKR
61.17


Hummer throw
1
Betty Heidler
GER
74.76


2
Yipsi Moreno
CUB
74.74


3
Wenxiu Zhang
CHN
74.39


4
Kamila Skolimowska
POL
73.75


5
Yelena Konevtseva
RUS
72.45


6
Eileen O`Keeffe
IRL
70.93


7
Clarissa Claretti
ITA
70.74


8
Manuela Montebrun
FRA
70.36


10
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
69.08


Javelin throw
1
Barbora Spotakova
CZE
67.07


2
Christina Obergfoell
GER
66.46


3
Steffi Nerius
GER
64.42


4
Nikola Brejchova
CZE
63.73


5
Savva Lika
GRE
63.13


6
Sonia Bisset
CUB
61.74


7
Maria Abakumova
RUS
61.43


8
Linda Stahl
GER
61.03


4x100m Relay
1

USA
41:98


2
Jamaica
JAM
42:01


3
Belgium
BEL
42:75


4
Great Britain
GBR
42:87


5
Russia
Natalia Rusakova, Yuliya Gushchina, Yekaterina Grigorieva, Yevgenia Poliakova
RUS
42:97


6
Belarus
BLR
43:37


7
Germany
GER
43:51


8
Poland
POL
43:57


4x400m Relay
1

USA
3:18:55


2
Jamaica
JAM
3:19:73


3
Great Britain
GBR
3:20:04


4
Russia
Natalya Nazarova, Tatyana Veshkurova, Lyudmila Litvinova, Natalia Antiukh
RUS
3:20:25


5
Belarus
BLR
3:21:88


6
Poland
POL
3:26:49


7
Cuba
CUB
3:27:05


8
Mexico
MEX
3:29:14