Gold
Olesya Zykina
400m
Yelena Soboleva
1500m
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Yevgeniy Lukyanenko
Pole vault
Yuliya Gushchina
4x400m Relay
Tatiana Lyovina
4x400m Relay
Natalya Nazarova
4x400m Relay
Olesya Zykina
4x400m Relay
Silver
Natalya Nazarova
400m
Yulia Fomenko
1500m
Yaroslav Rybakov
High jump
Yelena Slesarenko
High jump
Bronze
Yevgeni Borisov
60m Hurdles
Irina Meleshina (Simagina)
Long jump
Anna Bogdanova
Pentathlon

Men
Women
60m
1
Olusoji Fasuba
NGR
6:51


2
Kim Collins
SKN
6:54


2
Dwain Chambers
GBR
6:54


4
Michael Rodgers
USA
6:57


5
Vicente de Lima
BRA
6:60


6
Isaac Uche
NGR
6:63


7
Simeon Williamson
GBR
6:63


8
Andrei Yepishin
RUS
6:70


400m
1
Tyler Christoer
CAN
45.67


2
Johan Wissman
SWE
46.04


3
Christopher Brown
BAH
46.26


4
Nery Brenes
CRC
46.65


5
Maksim Dyldin
RUS
46.79


6
Sean Wroe
Denis Alekseyev
AUS
46.93


60m Hurdles
1
Xiang Liu
CHN
7:46


2
Allen Johnson
USA
7:55


3
Yevgeni Borisov
RUS
7:60


3
Stanislav Olijar
LAT
7:60


5
Thomas Blaschek
GER
7:64


6
Allan Scott
GBR
7:65


7
Jackson Quinonez
ESP
7:66


8
Yoel Hernandez
CUB
7:91


800m
1
Abubaker Kaki Khamis
SUD
1:44.81


2
Mbulaeni Mulaudzi
RSA
1:44.91


3
Youssef Saad Kamel
BRN
1:45.26


4
Dmitrijs Milkevics
LAT
1:45.72


5
Dmitri Bogdanov
RUS
1:45.76


6
Nick Symmonds
USA
1:46.48


1500m
1
Deresse Mekonnen
ETH
3:38.23


2
Daniel Komen
KEN
3:38.54


3
Juan Carlos Higuero
ESP
3:38.82


4
Arturo Casado
ESP
3:38.88


5
Rashid Ramzi
BRN
3:40.26


6
Mekonnen Gebremedhin
ETH
3:40.42


7
Suleiman Kipses Simotwo
KEN
3:41.04


8
Youssef Baba
MAR
3:44.50


3000m
1
Tariku Bekele
ETH
7:48.23


2
Paul Koech
KEN
7:49.05


3
Abraham Cherkos
ETH
7:49.96


4
Edwin Soi
KEN
7:51.60


5
Craig Mottram
AUS
7:52.42


6
Mohammed Farah
GBR
7:55.08


7
Ali Maataoui
MAR
7:58.93


8
Sergio Sanchez
ESP
7:59.74


Long jump
1
Godfrey Khotso Mokoena
RSA
8.08


2
Chris Tomlinson
GBR
8.06


3
Mohamed Salman Al-Khuwalidi
KSA
8.01


4
Gable Garenamotse
BOT
7.93


5
Nikolay Atanasov
BUL
7.90


6
James Beckford
JAM
7.85


7
Marcin Starzak
POL
7.74


8
Wilfredo Martinez
CUB
7.72


Triple jump
1
Phillips Idowu
GBR
17.75


2
Arnie David Girat
CUB
17.47


3
Nelson Evora
POR
17.27


4
Fabrizio Donato
ITA
17.27


5
Dmitri Valiukevich
SVK
17.14


6
Osniel Tosca
CUB
17.13


7
Aarik Wilson
USA
16.88


8
Danil Burkenia
RUS
16.84


High jump
1
Stefan Holm
SWE
2.36


2
Yaroslav Rybakov
RUS
2.34


3
Ioannou Kyriacos
CYP
2.30


3
Andra Manson
USA
2.30


5
Victor Moya
CUB
2.27


6
Jesse Williams
USA
2.27


6
Dragutin Topic
SER
2.27


8
Michael Mason
CAN
2.27


Pole vault
1
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.90

WSB
2
Brad Walker
USA
5.85


3
Steven Hooker
AUS
5.80


4
Jerome Clavier
FRA
5.75


5
Tim Lobinger
GER
5.70


6
Maksim Mazurik
UKR
5.70


7
Alhaji Jeng
SWE
5.70


8
Derek Miles
USA
5.60


Heptathlon
1
Bryan Clay
USA
6371


2
Andrei Krauchanka
BLR
6234


3
Dmitriy Karpov
KAZ
6131


4
Mikhail Logvinenko
RUS
5984


5
Donovan Kilmartin
USA
5951


6
Andres Raja
EST
5894



Aleksandr Pogorelov
RUS
DNF



Roman Sebrle
CZE
DNF


Shot put
1
Christian Cantwell
USA
21.77


2
Reese Hoffa
USA
21.20


3
Tomasz Majewski
POL
20.93


4
Andrei Mikhnevich
BLR
20.82


5
Rutger Smith
NED
20.78


6
Dorian Scott
JAM
20.29


7
Scott Martin
AUS
20.13


8
Peter Sack
GER
20.05


4x400m Relay
1
USA
USA
3:06:79


2
Jamaica
JAM
3:07:69


3
Dominican Republic
DMA
3:07:77


4
Poland
POL
3:08:76


5
Great Britain
GBR
3:09:21


6
Russia
Maksim Dyldin, Anton Kokorin, Yuri Borzakovski
RUS
3:15:38


60m
1
Angela Williams
USA
7:06


2
Jeanette Kwakye
GBR
7:08


3
Tahesia Harrigan
BVI
7:09


4
Kim Gevaert
BEL
7:22


5
Yevgenia Poliakova
RUS
7:24


6
Oludamola Osayomi
NGR
7:26


7
Ene Franca Idoko
NGR
7:30


8
Alexis Joyce
USA
7:37


400m
1
Olesya Zykina
RUS
51.09

WSB
2
Natalya Nazarova
RUS
51.10


3
Shareese Woods
USA
51.41


4
Antonina Yefremova
UKR
51.53


5
Angela Morosanu
ROM
53.07


6
Moushaumi Robinson
USA
53.10


60m Hurdles
1
Lolo Jones
USA
7:80


2
Candice Davis
USA
7:93


3
Anay Tejeda
CUB
7:98


4
Lacena Golding-Clarke
JAM
8:01


5
Aleksandra Antonova
RUS
8:02


6
Yevgenia Snigur
UKR
8:12


7
Yuliya Kondakova
RUS
10:19


8
Josephine Onyia
ESP
43:72


800m
1
Tamsyn Lewis
AUS
2:02.57


2
Tatyana Petlyuk
UKR
2:02.66


3
Maria Mutola
MOZ
2:02.97


4
Mayte Martinez
ESP
2:03.15


5
Jenny Meadows
GBR
2:03.51


6
Elisa Cusma Piccione
ITA
2:03.76


1500m
1
Yelena Soboleva
RUS
3:57.71

WR
2
Yulia Fomenko
RUS
3:59.41

PB
3
Gelete Burika
ETH
3:59.75


4
Maryam Yusuf Jamal
BRN
3:59.79


5
Daniela Yordanova
BUL
4:04.19


6
Liliana Popescu
ROM
4:07.61


7
Bouchra Ghezielle
FRA
4:08.66


8
Siham Hilali
MAR
4:15.54


3000m
1
Meseret Defar
ETH
8:38.79


2
Meselech Melkamu
ETH
8:41.50


3
Meryem Alaoui Selsouli
MAR
8:41.66


4
Sylvia Jebiwott Kibet
KEN
8:41.82


5
Olga Komiagina
RUS
8:44.57


6
Kimberley Smith
NZL
8:48.48


7
Silvia Weissteiner
ITA
8:49.11


8
Jessica Augusto
POR
8:49.78


11
Yelena Orlova
RUS
9:01.81


Long jump
1
Naide Gomes
POR
7.00


2
Maurren Higa Maggi
BRA
6.89


3
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
6.88


4
Eloyse Lesueur
FRA
6.60


5
Concepcion Montaner
ESP
6.57


6
Ineta Radevica
LAT
6.54


7
Keila Costa
BRA
6.48


8
Janice Josephs
RSA
6.39


Triple jump
1
Yargelis Savigne
CUB
15.05


2
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.00


3
Marija Sestak
SLO
14.68


4
Olga Rypakova
KAZ
14.58


5
Yamile Aldama
SUD
14.47


6
Olha Saladuha
UKR
14.32


7
Olesya Bufalova
RUS
14.31


8
Limei Xie
CHN
14.13


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.03


2
Yelena Slesarenko
RUS
2.01


3
Vita Palamar
UKR
2.01


4
Ruth Beitia
ESP
1.99


5
Marina Aitova
KAZ
1.95


6
Amy Acuff
USA
1.95


7
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
1.93


8
Iva Strakova
CZE
1.93


8
Ariane Friedrich
GER
1.93


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
4.75


2
Jennifer Stuczynski
USA
4.75


3
Fabiana Murer
BRA
4.70


3
Monika Pyrek
POL
4.70


5
Svetlana Feofanova
RUS
4.60


6
Anna Rogowska
POL
4.55


7
Pavla Rybova
CZE
4.50


8
Anna Battke
GER
4.45


Pentathlon
1
Tia Hellebaut
BEL
4867


2
Kelly Sotherton
GBR
4852


3
Anna Bogdanova
RUS
4753


4
Natalya Dobrynska
UKR
4742


5
Austra Skujyte
LTU
4655


6
Karolina Tyminska
POL
4580


7
Tatyana Chernova
RUS
4543


8
Liudmila Blonska
UKR
4474


Shot put
1
Valerie Vili
NZL
20.19


2
Nadzeya Astapchuk
BLR
19.74


3
Meiju Li
CHN
19.09


4
Misleydis Gonzales
CUB
18.75


5
Chiara Rosa
ITA
18.68


6
Christina Schwanitz
GER
18.55


7
Cleopatra Borel-Brown
TRI
18.47


8
Anna Omarova
RUS
17.75


4x400m Relay
1
Russia
Natalya Nazarova, Tatiana Lyovina, Olesya Zykina, Yuliya Gushchina
RUS
3:28:17


2
Belarus
BLR
3:28:90


3

USA
3:29:30


4
Czech Republic
CZE
3:34:53


5
Romania
ROM
3:36:79


6
Poland
POL
3:36:97