Men
Women
100m
1
Kim Collins
SKN
10.10


2
Samuel Fransic
QAT
10.20


3
Olusoji Fasuba
NGR
10.25


4
Dmytro Glushchenko
UKR
10.35


5
Roman Smirnov
RUS
10.38


6
Matic Osovnikar
SLO
10.45


7
Aleksandr Volkov
RUS
10.51


8
Ivan Teplykh
RUS
10.57


400m
1
Denis Alekseyev
RUS
45.80


2
Aleksandr Dereviagin
RUS
46.57


3
Konstantin Sverkach
RUS
46.58


4
Maksim Babarykin
RUS
46.62


5
Ivan Buzolin
RUS
46.63


6
Maksim Aleksandrenko
RUS
46.69


7
Artiom Sergeyenkov
RUS
46.77


8
Clemens Ziller
AUT
46.88


9
Anton Kokorin
RUS
46.89


10
Dmitriy Buryak
RUS
47.03


11
Santa Carlos
DMA
47.17


12
Yevgeni Lebedev
RUS
47.22


13
Oleg Mishukov
RUS
47.29


14
Andrei Polukeiev
RUS
47.31


15
Dmitri Forshev
RUS
47.36


16
Vilatiy Dubonosov
UKR
47.53


17
Aleksandr Sigalovskiy
RUS
47.72


18
Dmitri Petrov
RUS
47.73


800m
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:45.40


2
Dmitri Bogdanov
RUS
1:46.05


3
Dmitrijs Milkevics
LAT
1:46.41


4
Yuri Koldin
RUS
1:46.53


5
Mohajer Shojaei
IRI
1:47.31


6
Ramil Aritkulov
RUS
1:47.56


7
Ivan Nesterov
RUS
1:48.52


8
Vitalij Kozlov
LTU
1:49.24



Aleksandr Dubrovin
RUS
DNF


5000m
1
Leonard Patrick Komon
KEN
13:17.48

CR
2
Guenther Weidlinger
AUT
13:38.23


3
Grigori Andreiev
RUS
13:49.35


4
Sergei Saiapin
RUS
13:50.69


5
Aleksey Reunkov
RUS
13:51.22


6
Dmitriy Safronov
RUS
13:56.42


7
Pavel Shapovalov
RUS
14:01.39


8
Andrey Safronov
RUS
14:04.76


9
Konstantin Vasiliev
RUS
14:09.62



Stanislav Anischenko
RUS
DNF



Andrei Farnosov
RUS
DNF



Josef Kosgei
KEN
DNF



Hennadzi Verkhavodkin
BLR
DNF



Eduard Bordukov
RUS
DNF



Philemon Kimutai
KEN
DNF



Igor Komarov
RUS
DQ



Nikolay Chavkin
RUS
DQ



Denis Ponkratov
RUS
DQ


Triple jump
1
Dmitri Valiukevich
SVK
17.46


2
Aleksandr Petrenko
RUS
16.72


3
Danil Burkenia
RUS
16.53


4
Klim Vorobiov
RUS
16.49


5
Alexander Martinez
SUI
16.47


6
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.43


7
Yuri Zhuravliov
RUS
16.17


8
Maksim Shakko
RUS
16.07


9
Lukman Adams
RUS
15.94


10
Anders Moller
DEN
15.82


11
Anton Boltenkov
RUS
15.78


Pole vault
1
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.91

CR
2
Pavel Gerasimov
RUS
5.66


3
Paul Burgess
AUS
5.56


4
Otto Bjorn
GER
5.56


5
Sergei Kucherianu
RUS
5.41


5
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.41


5
Igor Pavlov
RUS
5.41


5
Aleksandr Averbukh
ISR
5.41


9
Maksim Mazurik
UKR
5.41


Javelin throw
1
Vadims Vasilevskis
LAT
85.78


2
Sergey Makarov
RUS
81.36


3
Igor Janik
POL
78.48


4
Mike Hazle
USA
74.51


5
Aleksei Tovarnov
RUS
74.50


6
Igor Sukhomlinov
RUS
72.45


7
Tom Goyvaerts
BEL
69.07


8
Denis Davydov
RUS
62.36


4x100m Relay
1
Russia
Aleksandr Smirnov, Igor Gostev, Maksim Mokrousov, Ivan Teplykh
RUS
39:67


2
Ukraine
UKR
40:08


3
Russia
Yevgeni Zhigulin, Ramis Abdulkaderov, Aleksandr Volkov, Mikhail Idrisov
RUS
40:26


4
Belarus
BLR
42:05



Russia
RUS
DNF


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11.21


2
Natalia Murinovich
RUS
11.26


3
Debbie Ferguson
BAH
11.26


4
Jeanette Kwakye
GBR
11.29


5
Tezdzhan Naimova
BUL
11.43


6
Ivet Lalova
BUL
11.45


7
Natalia Rusakova
RUS
11.45


8
Yuna Mekhti-Zade
RUS
11.47


200m
1
Debbie Ferguson
BAH
22:88


2
Yelena Bolsun
RUS
23:22


3
Hanna Marien
BEL
23:28


4
Jeanette Kwakye
GBR
23:34


5
Kseniya Ryzhova
RUS
23:38


6
Liudmila Zuenko
RUS
23:41


7
Anna Geflikh
RUS
23:77


8
Yelizaveta Savlinis
RUS
23:86


9
Olena Chebanu
UKR
23:92


10
Yelena Cherniaieva
RUS
24:03


11
Olga Perviakova
RUS
24:27


12
Yekaterina Kondratieva
RUS
24:32


400m
1
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
50.45


2
Lyudmila Litvinova
RUS
50.69


3
Tatyana Veshkurova
RUS
50.84


4
Yelena Migunova
RUS
50.86


5
Yuliya Gushchina
RUS
51.01


6
Tatiana Firova
RUS
51.83


7
Svetlana Pospelova
RUS
51.92


8
Olesya Zykina
RUS
52.06


9
Irina Khliustava
BLR
52.62


10
Olga Shulikova
RUS
52.71


11
Yelena Voynova
RUS
52.74


12
Antonina Krivoshapka
RUS
53.14


13
Zhanna Kascheeva
RUS
54.29



Liliya Pilyuhina
UKR
DNF


100m Hurdles
1
Yevgenia Snigur
UKR
12:92


2
Tatyana Dektyaryova
RUS
13:02


3
Aleksandra Antonova
RUS
13:24


4
Yekaterina Shtepa
RUS
13:27


5
Tatyana Pavliy
RUS
13:31


6
Olga Korsunova
RUS
13:33


7
Svetlana Topilina
RUS
13:35


8
Lyudmila Klimova
RUS
13:40


9
Yauheniya Volodzko
BLR
13:42


10
Anastasiya Solovyova
RUS
13:60


11
Galina Ivanchenko
RUS
13:71


12
Yekaterina Galitskaia
RUS
13:88


13
Kseniya Khtrova
RUS
15:56


400m Hurdles
1
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
54.77


2
Yevgenia Isakova
RUS
55.06


3
Yekaterina Bikert
RUS
55.41


4
Irina Obedina
RUS
56.07


5
Tsvetelina Kirilova
BUL
57.41


6
Marina Safirova-Shiyan
RUS
58.79


7
Irina Koleshichenko (Davydova)
RUS
60.87



Olga Adamovich
RUS
DNF


800m
1
Tatiana Popova
RUS
1:59.60


2
Olga Kotliarova
RUS
1:59.99


3
Maria Driakhlova
RUS
2:00.96


4
Lyubov Zorina
RUS
2:01.23


5
Svetlana Sidunova
RUS
2:01.73


6
Tatyana Paliyenko
RUS
2:02.35


7
Yelena Kotulskaya
RUS
2:03.05


8
Natalia Tsyganova
RUS
2:04.47


9
Yevgeniya Zinurova
RUS
2:05.02


10
Yelena Fesenko
RUS
2:06.72


11
Natalya Fedotova
RUS
2:10.31



Olga Gorshkova
RUS
DNS



Svetlana Cherkasova
RUS
DNS



Yevgeniya Zolotova
RUS
DNS


Long jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
6.88


2
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
6.77


3
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.75


4
Tatiana Kotova
RUS
6.66


5
Irina Charnushenka-Stasiuk
BLR
6.56


6
Ineta Radevica
LAT
6.54


7
Olga Kucherenko
RUS
6.50


8
Anna Klyashtornaya
RUS
6.48


9
Concepcion Montaner
ESP
6.36


10
Oleksandra Stadnyuk
UKR
6.33


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.03

CR
2
Svetlana Radzivil
UZB
1.93


3
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
1.93


4
Aleksandra Shamsutdinova
RUS
1.89


5
Tatiana Grigorieva
RUS
1.85


6
Yekaterina Kuntsevich
RUS
1.80



Irina Iskryk
BLR
DNM


Javelin throw
1
Lada Chernova
RUS
60.12


2
Maria Yakovenko
RUS
59.62


3
Maria Abakumova
RUS
57.51


4
Marina Novik
BLR
56.94


5
Oksana Gromova
RUS
55.13



Marharyta Dorozhon
UKR
DNS



Yekaterina Rybko
RUS
DNS