Men
Women
100m
1
Andrei Yepishin
RUS
10.58


2
Aleksandr Volkov
RUS
10.70


3
Aleksey Kryukov-Petrushin
RUS
10.82


4
Vladimir Toporin
RUS
10.83


5
Maksim Mokrousov
RUS
10.88


6
Aleksey Pushkaryov
RUS
10.91


7
Artiom Antonov
RUS
10.97


200m
1
Ivan Teplykh
RUS
20:98


2
Konstantin Sverkach
RUS
21:28


3
Dmitriy Falev
RUS
21:49


4
Konstantin Petryashov
RUS
21:54


5
Yevgeniy Khmelev
RUS
21:61


6
Mikhail Idrisov
RUS
21:63


7
Anton Spiridonov
RUS
21:78


400m
1
Maksim Babarykin
RUS
45.7


2
Maksim Dyldin
RUS
46.1


3
Konstantin Sverkach
RUS
46.1


4
Vladislav Frolov
RUS
46.3


5
Dmitriy Buryak
RUS
46.8


5
Oleg Mishukov
RUS
46.8


7
Artiom Sergeyenkov
RUS
47.0


8
Yevgeni Lebedev
RUS
47.5


110m Hurdles
1
Yevgeni Borisov
RUS
13.77


2
Aleksandr Khritonichev
RUS
14.10


3
Iakov Petrov
RUS
14.20


4
Pavel Filev
RUS
14.35


5
Vladimir Zhukov
RUS
14.81


400m Hurdles
1
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.85


2
Vladimir Antmanis
RUS
51.03


3
Denis Byvakin
RUS
51.99


4
Ilia Nozdrin
RUS
52.01


5
Aleksei Kovaliov
RUS
52.87


6
Gennady Malofeev
RUS
53.42


7
Viktor Komarov
RUS
53.59


800m
1
Viacheslav Sokolov
RUS
1:48.2


2
Andrei Osipov
RUS
1:48.6


3
Ramil Aritkulov
RUS
1:48.7


4
Ivan Nesterov
RUS
1:48.9


5
Boris Afanasyev
RUS
1:49.1


6
Aleksandr Dubrovin
RUS
1:49.4


7
Roman Marenkov
RUS
1:49.7


8
Andrei Khomutov
RUS
1:50.1


1500m
1
Vladimir Ezhov
RUS
3:45.31


2
Andrei Khomutov
RUS
3:45.69


3
Viacheslav Sokolov
RUS
3:46.47


4
Dmitriy Chetvergov
RUS
3:46.91


5
Andrei Osipov
RUS
3:47.10


6
Nikolay Chavkin
RUS
3:47.42


7
Anton Ivanov
RUS
3:47.48


8
Aleksei Ivanov
RUS
3:47.52


5000m
1
Eduard Bordukov
RUS
13:44.3


2
Aleksei Aleksandrov
RUS
13:46.0


3
Stepan Kiselyov
RUS
13:48.5


4
Pavel Shapovalov
RUS
13:50.3


5
Nikolay Chavkin
RUS
14:01.1


6
Andrey Safronov
RUS
14:03.3


7
Andrei Kuznetsov
RUS
14:07.8


8
Vladimir Shamuk
RUS
14:25.8


3000m Steeplechase
1
Ildar Minshin
RUS
8:21.16


2
Roman Usov
RUS
8:24.30


3
Andrei Olshanski
RUS
8:34.92


4
Nikolai Spirkin
RUS
8:36.43


5
Piotr Ivanenko
RUS
8:49.90


Long jump
1
Yevgeni Novitski
RUS
7.84
2.4

2
Aleksandr Petrov
RUS
7.74


3
Dmitri Plotnikov
RUS
7.65
2.1

4
Anton Filatenkov
RUS
7.53


5
Aleksandr Alferov
RUS
7.52


6
Dmitri Tarasiuk
RUS
7.48


Triple jump
1
Danil Burkenia
RUS
17.18


2
Aleksandr Petrenko
RUS
16.97


3
Ilya Yefremov
RUS
16.90


4
Lukman Adams
RUS
16.78


5
Sergey Dolbunov
RUS
16.60


6
Anton Boltenkov
RUS
16.37


7
Aleksandr Yashin
RUS
16.35


8
Igor Belov
RUS
16.28


High jump
1
Aleksandr Shustov
RUS
2.30


2
Andrei Silnov
RUS
2.30


3
Viacheslav Voronin
RUS
2.27


4
Ivan Ukhov
RUS
2.20


5
Mikhail Tsvetkov
RUS
2.20


6
Eduard Malchenko
RUS
2.15


7
Yevgeni Korshunov
RUS
2.15


8
Sergei Milokumov
RUS
2.10


Pole vault
1
Pavel Gerasimov
RUS
5.75


2
Pavel Prokopenko
RUS
5.55


3
Viktor Chistyakov
RUS
5.55


4
Artiom Buria
RUS
5.40


Shot put
1
Maksim Sidorov
RUS
19.91


2
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.77


3
Yevgeni Plakhin
RUS
18.66


4
Konstantin Lyadusov
RUS
17.96


5
Anton Bogdanov
RUS
17.79


6
Aleksandr Semerkov
RUS
16.31


Discus throw
1
Bogdan Pischalnikov
RUS
64.82


2
Nikolay Sedyuk
RUS
58.57


3
Ivan Krasnoschekov
RUS
53.87


4
Anton Tikhomirov
RUS
51.54


Hummer throw
1
Igor Vinichenko
RUS
78.93


2
Kirill Ikonnikov
RUS
78.07


3
Aleksei Korolev
RUS
75.59


4
Vadim Khersontsev
RUS
75.02


5
Yevgeni Aidamirov
RUS
71.23


6
Anatoli Pozdniakov
RUS
68.58


7
Mikhail Levin
RUS
68.05


8
Yegor Agafonov
RUS
67.63


Javelin throw
1
Yevgeni Shvets
RUS
72.64


2
Denis Davydov
RUS
71.12


3
Mikhail Savin
RUS
70.08


4
Nikita Zakharov
RUS
65.44


5
Sergey Mayboroda
RUS
64.91


100m
1
Natalia Murinovich
RUS
11.56


2
Olga Ortina
RUS
11.83


3
Irina Khabarova
RUS
11.83


4
Olga Pchela
RUS
11.96


5
Violetta Ovchinnikova
RUS
12.11


6
Ekaterina Butusova
RUS
12.12


200m
1
Yulia Chermoshanskaia
RUS
22:95


2
Natalia Antiukh
RUS
23:02


3
Natalia Murinovich
RUS
23:35


4
Tatiana Firova
RUS
23:44


5
Yelena Bolsun
RUS
23:50


6
Olga Khalandyriova
RUS
23:74


7
Nadezhda Belousova
RUS
24:09


400m
1
Svetlana Pospelova
RUS
50.5


2
Tatiana Firova
RUS
50.9


3
Yelena Novikova
RUS
51.3


4
Olesya Zykina
RUS
51.4


5
Anastasia Kochetova
RUS
51.7


6
Anastasia Ott
RUS
52.0


7
Yelena Voynova
RUS
52.4


8
Anastasia Ovchinnikova
RUS
52.9


100m Hurdles
1
Olga Korsunova
RUS
13:12


2
Irina Pepeliaeva
RUS
13:36


3
Aleksandra Antonova
RUS
13:37


4
Yekaterina Galitskaia
RUS
13:73


5
Anna Bocharova (Kostina)
RUS
13:75


6
Yekaterina Voloshina (Malysheva)
RUS
13:97


400m Hurdles
1
Anastasia Ott
RUS
55.62


2
Irina Obedina
RUS
57.06


3
Yelena Churakova
RUS
57.48


4
Anastasiya Trifonova
RUS
58.29


5
Tatyana Samarina
RUS
58.58


6
Valeriya Znamenskaya
RUS
59.27


7
Yekaterina Kharitonova
RUS
60.78


8
Yevgeniya Leontyeva
RUS
61.18


800m
1
Yelena Soboleva
RUS
1:55.7


2
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
RUS
1:57.9


3
Svetlana Sidunova
RUS
2:00.8


4
Yuliya Stepanova (Rusanova)
RUS
2:01.2


5
Tatyana Paliyenko
RUS
2:01.6


6
Natalia Panteleeva
RUS
2:01.8


7
Maria Driakhlova
RUS
2:02.8


8
Kristina Ugarova (Khaleeva)
RUS
2:03.0


1500m
1
Natalya Popkova
RUS
4:10.57


2
Svetlana Cherkasova
RUS
4:10.61


3
Kseniya Agafonova
RUS
4:13.18


4
Yuliya Stepanova (Rusanova)
RUS
4:14.06


5
Kristina Ugarova (Khaleeva)
RUS
4:14.16


6
Svetlana Sidunova
RUS
4:15.65


7
Natalia Panteleeva
RUS
4:16.19


8
Natalya Shikhova
RUS
4:19.43


5000m
1
Yekaterina Volkova
RUS
15:22.8


2
Yelizaveta Grechishnikova
RUS
15:27.4


3
Yelena Sokolova
RUS
15:29.5


4
Kseniya Agafonova
RUS
15:33.5


5
Galina Aleksandrova
RUS
15:42.4


6
Galina Maksimova
RUS
16:04.6


7
Irina Sergeyeva
RUS
16:08.6


8
Liana Gabdullina
RUS
16:16.8


3000m Steeplechase
1
Yelena Zadorozhnaya
RUS
9:39.92


Long jump
1
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
6.91


2
Irina Ilyina-Kryachkova
RUS
6.44


3
Yuliya Gosteva (Borodovitsyna)
RUS
6.32


4
Tatyana Yesipova
RUS
6.23


5
Olga Goncharova
RUS
6.20


6
Yekaterina Voloshina (Malysheva)
RUS
6.14


7
Olga Linder
RUS
6.13


Triple jump
1
Viktoria Gurova
RUS
14.50


2
Olesya Bufalova
RUS
14.48


3
Anna Piatykh
RUS
14.46


4
Alsu Murtazina
RUS
14.21


5
Nadezhda Alyokhina
RUS
13.80


6
Tatiana Titova
RUS
13.64


7
Natalya Davydova
RUS
13.27


8
Natalia Kotova
RUS
13.15


High jump
1
Anna Chicherova
RUS
2.01


2
Olga Pinakina
RUS
1.89


Pole vault
1
Anastasia Krupskaia
RUS
4.00


2
Yulia Zhukova
RUS
3.60


Shot put
1
Olga Ivanova
RUS
19.48


2
Anna Avdeieva
RUS
19.10


3
Irina Khudoroshkina
RUS
18.92


4
Anna Omarova
RUS
18.89


5
Oksana Chibisova
RUS
16.75


6
Lyudmila Morunova
RUS
15.94


Discus throw
1
Daria Pischalnikova
RUS
67.28


2
Svetlana Saykina
RUS
63.42


3
Oksana Yesipchuk
RUS
59.44


4
Olga Chernogorova
RUS
57.93


5
Olesya Korotkova
RUS
56.19


6
Vera Ganeyeva
RUS
52.03


7
Yelena Machkanova
RUS
51.09


Hummer throw
1
Yelena Konevtseva
RUS
73.82


2
Yelena Rigert
RUS
71.92


3
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
71.59


4
Oksana Kondratyeva
RUS
64.77


5
Elena Kiseliova
RUS
64.71


6
Tatiana Khatantseva
RUS
60.13


7
Alyona Lysenko
RUS
54.71


8
Yelena Kolesnikova
RUS
52.75


Javelin throw
1
Lada Chernova
RUS
57.31


2
Oksana Gromova
RUS
56.83


3
Yekaterina Kozhenkova
RUS
52.33


4
Valeria Zabruskova
RUS
52.14


5
Yekaterina Rybko
RUS
50.51


6
Oksana Grishina
RUS
47.21


7
Yekaterina Levoncheva
RUS
46.39