Gold
Gulnara Galkina-Samitova
3000m Steeplechase
Valeri Borchin
20km Race Walk
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Andrei Silnov
High jump
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Yulia Chermoshanskaia
4x100m Relay
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
4x100m Relay
Yuliya Gushchina
4x100m Relay
Yevgenia Poliakova
4x100m Relay
Silver
Tatiana Lebedeva
Long jump
Tatiana Lebedeva
Triple jump
Yevgeniy Lukyanenko
Pole vault
Maria Abakumova
Javelin throw
Tatiana Firova
4x400m Relay
Yuliya Gushchina
4x400m Relay
Anastasiya Kapachinskaya
4x400m Relay
Lyudmila Litvinova
4x400m Relay
Bronze
Yekaterina Volkova
3000m Steeplechase
Denis Nizhegorodov
50km Race Walking
Anna Chicherova
High jump
Yaroslav Rybakov
High jump
Svetlana Feofanova
Pole vault
Tatyana Chernova
Heptathlon
Denis Alekseyev
4x400m Relay
Maksim Dyldin
4x400m Relay
Vladislav Frolov
4x400m Relay
Anton Kokorin
4x400m Relay

Men
Women
100m
1
Usain Bolt
JAM
9.69


2
Richard Thompson
TRI
9.89


3
Walter Dix
USA
9.91


4
Churandy Martina
AHO
9.93


5
Asafa Powell
JAM
9.95


6
Michael Frater
JAM
9.97


7
Marc Burns
TRI
10.01


8
Darvis Patton
USA
10.03


200m
1
Usain Bolt
JAM
19:30


2
Shawn Crawford
USA
19:96


3
Walter Dix
USA
19:98


4
Brian Dzingai
ZIM
20:22


5
Christian Malcolm
GBR
20:40


6
Kim Collins
SKN
20:59



Churandy Martina
AHO
DQ



Wallace Spearmon
USA
DQ


400m
1
LaShawn Merritt
USA
43.75


2
Jeremy Wariner
USA
44.74


3
David Neville
USA
44.80


4
Christopher Brown
BAH
44.84


5
Leslie Djhone
FRA
45.11


6
Martyn Rooney
GBR
45.12


7
Renny Quow
TRI
45.22


8
Johan Wissman
SWE
45.39


110m Hurdles
1
Dayron Robles
CUB
12.93


2
David Payne
USA
13.17


3
David Oliver
USA
13.18


4
Ladji Doucoure
FRA
13.24


5
Artur Noga
POL
13.36


6
Maurice Wignall
JAM
13.46


7
Richard Phillips
JAM
13.60


8
Jackson Quinonez
ESP
13.69


400m Hurdles
1
Angelo Taylor
USA
47.25


2
Kerron Clement
USA
47.98


3
Bershawn Jackson
USA
48.06


4
Danny McFarlane
JAM
48.30


5
Louis Jacob van Zyl
RSA
48.42


6
Marek Plawgo
POL
48.52


7
Markino Buckley
JAM
48.60


8
Periklis Iakovakis
GRE
49.96


800m
1
Wilfred Bungei
KEN
1:44.65


2
Ismail Ahmed Ismail
SUD
1:44.70


3
Alfred Kirwa Yego
KEN
1:44.82


4
Gary Reed
CAN
1:44.94


5
Youssef Saad Kamel
BRN
1:44.95


6
Yeimer Lopez
CUB
1:45.88


7
Nabil Madi
ALG
1:45.96


8
Mansoor Ali Belal
BRN
1:47.19


1500m
1
Rashid Ramzi
BRN
3:32.94


2
Asbel Kiprop
KEN
3:33.11


3
Nicholas Willis
NZL
3:34.16


4
Mehdi Baala
FRA
3:34.21


5
Juan Carlos Higuero
ESP
3:34.44


6
Abdalaati Iguider
MAR
3:34.66


7
Juan van Deventer
RSA
3:34.77


8
Mansoor Ali Belal
BRN
3:35.23


5000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
12:57.82


2
Eliud Kipchoge
KEN
13:02.80


3
Edwin Soi
KEN
13:06.22


4
Moses Ndiema Kipsiro
UGA
13:10.56


5
Abraham Cherkos
ETH
13:16.46


6
Tariku Bekele
ETH
13:19.06


7
Juan Luis Barrios
MEX
13:19.79


8
C`Kurui James Kwalia
QAT
13:23.48


10,000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
27:01.17


2
Sileshi Sihine
ETH
27:02.77


3
Micah Kogo
KEN
27:04.11


4
Moses Ndiema Masai
KEN
27:04.11


5
Zersenay Tadese
ERI
27:05.11


6
Haile Gebrselassie
ETH
27:06.68


7
Martin Irungu Mathathi
KEN
27:08.25


8
Ahmad Hassan Abdullah
QAT
27:23.75


30
Sergey Ivanov
RUS
28:34.72


Marathon
1
Samuel Wanjiru
KEN
2:06:32


2
Jaouad Gharib
MAR
2:07:16


3
Tsegay Kebede
ETH
2:10:00


4
Deriba Merga
ETH
2:10:21


5
Martin Lel
KEN
2:10:24


6
Viktor Roethlin
SUI
2:10:35


7
Gashaw Asfaw
ETH
2:10:52


8
Yared Asmerom
ERI
2:11:11


14
Grigori Andreiev
RUS
2:13:33


21
Aleksei Sokolov
RUS
2:15:57


29
Oleg Kulkov
RUS
2:18:11


3000m Steeplechase
1
Brimin Kipruto
KEN
8:10.34


2
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:10.49


3
Richard Kipkemboi Mateelong
KEN
8:11.01


4
Yacob Jarso
ETH
8:13.47


5
Bouabdallah Tahri
FRA
8:14.79


6
Youcef Abdi
AUS
8:16.36


7
Ezekiel Kemboi
KEN
8:16.38


8
Abubaker Ali Kamal
QAT
8:16.59


20km Race Walk
1
Valeri Borchin
RUS
1:19:01


2
Jefferson Perez
ECU
1:19:15


3
Jared Tallent
AUS
1:19:42


4
Hao Wang
CHN
1:19:47


5
Ivano Brugnetti
ITA
1:19:51


6
Luke Adams
AUS
1:19:57


7
Francisco-Javier Fernandez
ESP
1:20:32


8
Robert Heffernan
IRL
1:20:36


17
Ilia Markov
RUS
1:22:02


50km Race Walking
1
Alex Schwazer
ITA
3:37:09


2
Jared Tallent
AUS
3:39:27


3
Denis Nizhegorodov
RUS
3:40:14


4
Jesus Garcia
ESP
3:44:08


5
Erik Tysse
NOR
3:45:08


6
Horacio Nava
MEX
3:45:21


7
Yuki Yamazaki
JPN
3:45:47


8
Rafal Fedaczynski
POL
3:46:51



Sergei Kirdiapkin
RUS
DNF



Igor Yerokhin
RUS
DNS


Long jump
1
Irving Saladino
PAN
8.34


2
Godfrey Khotso Mokoena
RSA
8.24


3
Ibrahim Camejo
CUB
8.20


4
Ngonidzashe Makusha
ZIM
8.19


5
Wilfredo Martinez
CUB
8.19


6
Ndiss Kaba Badji
SEN
8.16


7
Luis Felipe Meliz
ESP
8.07


8
Roman Novotny
CZE
8.00


Triple jump
1
Nelson Evora
POR
17.67


2
Phillips Idowu
GBR
17.62


3
Leevan Sands
BAH
17.59


4
Arnie David Girat
CUB
17.52


5
Marian Oprea
ROM
17.22


6
Jadel Gregorio
BRA
17.20


7
Onochi Achike
GBR
17.17


8
Viktor Kuznetsov
UKR
16.87


High jump
1
Andrei Silnov
RUS
2.36


2
Germaine Mason
GBR
2.34


3
Yaroslav Rybakov
RUS
2.34

PSB
4
Stefan Holm
SWE
2.32


5
Raul Spank
GER
2.32


6
Jaroslav Baba
CZE
2.29


7
Tomas Janku
CZE
2.29


8
Tom Parsons
GBR
2.25


Pole vault
1
Steven Hooker
AUS
5.96


2
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.85


3
Denis Yurchenko
UKR
5.70


4
Derek Miles
USA
5.70


5
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.70


6
Danny Ecker
GER
5.70


7
Jerome Clavier
FRA
5.60


8
Raphael Holzdeppe
GER
5.60


9
Igor Pavlov
RUS
5.60


Decathlon
1
Bryan Clay
USA
8791


2
Andrei Krauchanka
BLR
8551


3
Leonel Suarez
CUB
8527


4
Aleksandr Pogorelov
RUS
8328


5
Romain Barras
FRA
8253


6
Roman Sebrle
CZE
8241


7
Oleksiy Kasyanov
UKR
8238


8
Andre Niklaus
GER
8220


12
Aleksei Drozdov
RUS
8154



Aleksei Sysoev
RUS
DNF


Shot put
1
Tomasz Majewski
POL
21.51


2
Christian Cantwell
USA
21.09


3
Andrei Mikhnevich
BLR
21.05


4
Dylan Armstrong
CAN
21.04


5
Pavel Lyzhin
BLR
20.98


6
Yuriy Bilonoh
UKR
20.63


7
Reese Hoffa
USA
20.53


8
Pavel Sofyin
RUS
20.42


11
Ivan Yushkov
RUS
19.67


Discus throw
1
Gerd Kanter
EST
68.82


2
Piotr Malachowski
POL
67.82


3
Virgilijus Alekna
LTU
67.79


4
Robert Harting
GER
67.09


5
Yennifer Frank Casanas
ESP
66.49


6
Bogdan Pischalnikov
RUS
65.88

PB
7
Rutger Smith
NED
65.39


8

HUN
63.43


Hummer throw
1
Primoz Kozmus
SLO
82.02


2
Vadim Devyatovski
BLR
81.61


3
Ivan Tikhon
BLR
81.51


4
Krisztian Pars
HUN
80.96


5
Koji Murofushi
JPN
80.71


6
Olli-Pekka Karjalainen
FIN
79.59


7
Szymon Ziolkowski
POL
79.22


8
Libor Charfreitag
SVK
78.65


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
90.57


2
Ainars Kovals
LAT
86.64


3
Tero Pitkamaki
FIN
86.16


4
Tero Jarvenpaa
FIN
83.95


5
Teemu Wirkkala
FIN
83.46


6
Jarrod Bannister
AUS
83.45


7
Ilia Korotkov
RUS
83.15


8
Vladimir Kozlov
BLR
82.06


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
37:10


2
Trinidad and Tobago
TRI
38:06


3

JPN
38:15


4
Brazil
BRA
38:24


5
Germany
GER
38:58


6
Canada
CAN
38:66


7
Netherlands
NED
45:81


4x400m Relay
1

USA
2:55:39


2
Bahamas
BAH
2:58:03


3
Russia
Vladislav Frolov, Anton Kokorin, Maksim Dyldin, Denis Alekseyev
RUS
2:58.06

NR
4
Great Britain & NI
GBR
2:58:81


5
Belgium
BEL
2:59:37


6

AUS
3:00:02


7
Poland
POL
3:00:32


8
Jamaica
JAM
3:01:45


100m
1
Shelly-Ann Fraser
JAM
10.78


2
Sherone Simpson
JAM
10.98


2
Kerron Stewart
JAM
10.98


4
Lauryn Williams
USA
11.03


5
Muna Lee
USA
11.07


6
Jeanette Kwakye
GBR
11.14


7
Debbie Ferguson
BAH
11.19


8
Torri Edwards
USA
11.20


200m
1
Veronica Campbell
JAM
21:74


2
Allyson Felix
USA
21:93


3
Kerron Stewart
JAM
22:00


4
Muna Lee
USA
22:01


5
Marshevet Hooker
USA
22:34


6
Sherone Simpson
JAM
22:36


7
Debbie Ferguson
BAH
22:61


8
Cydonie Mothersill
CAY
22:68


400m
1
Christine Ohuruogu
GBR
49.62


2
Shericka Williams
JAM
49.69


3
Sanya Richards
USA
49.93


4
Yuliya Gushchina
RUS
50.01

PB
5
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
50.03

PB
6
Tatiana Firova
RUS
50.11

PSB
7
Rosemarie Whyte
JAM
50.68


8
Amantle Montsho
BOT
51.18


100m Hurdles
1
Dawn Harper
USA
12:54


2
Sally McLellan
AUS
12:64


3
Priscilla Lopes-Schliep
CAN
12:64


4
Damu Cherry
USA
12:65


5
Delloreen Ennis-London
JAM
12:65


6
Brigitte Foster-Hylton
JAM
12:66


7
Lolo Jones
USA
12:72


8
Sarah Claxton
GBR
12:94


400m Hurdles
1
Melaine Walker
JAM
52.64


2
Sheena Tosta
USA
53.70


3
Tasha Danvers-Smith
GBR
53.84


4
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
53.96


5
Anna Jesien
POL
54.29


6
Yekaterina Bikert
RUS
54.96


7
Zuzana Hejnova
CZE
54.97


8
Tiffany Ross-Williams
USA
57.55


800m
1
Pamela Jelimo
KEN
1:54.87


2
Janeth Jepkosgei
KEN
1:56.07


3
Hasna Benhassi
MAR
1:56.73


4
Svetlana Kliuka
RUS
1:56.94


5
Maria Mutola
MOZ
1:57.68


6
Kenia Sinclair
JAM
1:58.24


7
Yuliya Krevsun
UKR
1:58.73


8
Tatiana Andrianova
RUS
2:02.63


1500m
1
Nancy Lagat
KEN
4:00.23


2
Iryna Lischinska
UKR
4:01.63


3
Natalya Tobias
UKR
4:01.78


4
Lisa Dobriskey
GBR
4:02.10


5
Maryam Yusuf Jamal
BRN
4:02.71


6
Natalia Rodriguez
ESP
4:03.19


7
Shannon Rowbury
USA
4:03.58


8
Iris Fuentes-Pila
ESP
4:04.86


11
Anna Alminova
RUS
4:06.99


5000m
1
Tirunesh Dibaba
ETH
15:41.40


2
Elvan Abeylegesse
TUR
15:42.74


3
Meseret Defar
ETH
15:44.12


4
Sylvia Jebiwott Kibet
KEN
15:44.96


5
Vivian Cheruiyot
KEN
15:46.32


6
Liliya Shobukhova
RUS
15:46.62


7
Alemitu Bekele
TUR
15:48.48


8
Meselech Melkamu
ETH
15:49.03


12
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
15:56.97


10,000m
1
Tirunesh Dibaba
ETH
29:54.66


2
Elvan Abeylegesse
TUR
29:56.34


3
Shalane Flanagan
USA
30:22.22


4
Linet Chepkwemoi Masai
KEN
30:26.50


5
Maria Konovalova
RUS
30:35.84

PB
6
Inga Abitova
RUS
30:37.33

PSB
7
Lucy Kabuu Wangui
KEN
30:39.96


8
Lornah Kiplagat
NED
30:40.27


19
Tatyana Aryasova
RUS
31:45.57


Marathon
1
Constantina Tomescu
ROM
2:26:44


2
Catherine Ndereba
KEN
2:27:06


3
Chunxiu Zhou
CHN
2:27:07


4
Xiaolin Zhu
CHN
2:27:16


5
Martha Komu
KEN
2:27:23


6
Mara Yamauchi
GBR
2:27:29


7
Irina Timofeyeva
RUS
2:27:31


8
Lidia Simon
ROM
2:27:51


22
Svetlana Zakharova
RUS
2:32:16



Galina Bogomolova
RUS
DNF


3000m Steeplechase
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
8:58.81

WR
2
Eunice Jepkorir
KEN
9:07.41


3
Yekaterina Volkova
RUS
9:07.64

PSB
4
Tatiana Arkhipova
RUS
9:12.33


5
Cristina Casandra
ROM
9:16.85


6
Ruth Bisibori Nyangau
KEN
9:17.35


7
Zemzem Ahmed
ETH
9:17.85


8
Wioletta Frankiewicz
POL
9:21.76


20km Race Walk
1
Olga Kaniskina
RUS
1:26:31

CR
2
Kjersti Platzer
NOR
1:27:07


3
Elisa Riguado
ITA
1:27:12


4
Hong Liu
CHN
1:27:17


5
Maria Vasco
ESP
1:27:25


6
Beatriz Pascual
ESP
1:27:44


7
Olive Loughnane
IRL
1:27:45


8
Ana Cabecinha
POR
1:27:46


12
Tatiana Sibiliova
RUS
1:28:28



Tatyana Kalmykova
RUS
DQ


Long jump
1
Maurren Higa Maggi
BRA
7.04


2
Tatiana Lebedeva
RUS
7.03


3
Blessing Okagbare
NGR
6.91


4
Chelsea Hammond
JAM
6.79


5
Brittney Reese
USA
6.76


6
Oksana Udmurtova
RUS
6.70


7
Jade Johnson
GBR
6.64


8
Grace Upshaw
USA
6.58


Triple jump
1
Francoise Mbango Etone
CMR
15.39


2
Tatiana Lebedeva
RUS
15.32


3
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.23


4
Olga Rypakova
KAZ
15.11


5
Yargelis Savigne
CUB
15.05


6
Marija Sestak
SLO
15.03


7
Viktoria Gurova
RUS
14.77


8
Anna Piatykh
RUS
14.73


High jump
1
Tia Hellebaut
BEL
2.05


2
Blanka Vlasic
CRO
2.05


3
Anna Chicherova
RUS
2.03


4
Yelena Slesarenko
RUS
2.01


5
Vita Palamar
UKR
1.99


6
Chaunte Lowe
USA
1.99


7
Ariane Friedrich
GER
1.96


7
Ruth Beitia
ESP
1.96


14
Svetlana Shkolina
RUS
1.93


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
5.05

WR
2
Jennifer Stuczynski
USA
4.80


3
Svetlana Feofanova
RUS
4.75

PSB
4
Yulia Golubchikova
RUS
4.75

PB
5
Monika Pyrek
POL
4.70


6
Karoline Hingst
GER
4.65


7
Silke Spiegelburg
GER
4.65


8
April Steiner
USA
4.55


Heptathlon
1
Natalya Dobrynska
UKR
6733


2
Hyleas Fountain
USA
6619


3
Tatyana Chernova
RUS
6591


4
Kelly Sotherton
GBR
6517


5
Jessica Zelinka
CAN
6490


6
Anna Bogdanova
RUS
6465


7
Karolina Tyminska
POL
6428


8
Lilli Schwarzkopf
GER
6379


13
Olga Kurban
RUS
6192


Shot put
1
Valerie Vili
NZL
20.56


2
Natallia Mikhnevich
BLR
20.28


3
Nadzeya Astapchuk
BLR
19.86


4
Misleydis Gonzales
CUB
19.50


5
Lijiao Gong
CHN
19.20


6
Anna Omarova
RUS
19.08


7
Nadine Kleinert
GER
19.01


8
Meiju Li
CHN
19.00


9
Olga Ivanova
RUS
18.44


Discus throw
1
Stephanie Brown-Trafton
USA
64.74


2
Yarelis Barrios
CUB
63.64


3
Olena Antonova
UKR
62.59


4
Aimin Song
CHN
62.20


5
Vera Cechlova
CZE
61.75


6
Ellina Zvereva
BLR
60.82


7
Yanfeng Li
CHN
60.68


8
Melina Robert-Michon
FRA
60.66


Hummer throw
1
Oksana Menkova
BLR
76.34


2
Yipsi Moreno
CUB
75.20


3
Wenxiu Zhang
CHN
74.32


4
Darya Pchelnik
BLR
73.65


5
Manuela Montebrun
FRA
72.54


6
Anita Wlodarczyk
POL
71.56


7
Clarissa Claretti
ITA
71.33


8
Martina Hrasnova (Danisova)
SVK
71.00


10
Yelena Rigert
RUS
69.72


Javelin throw
1
Barbora Spotakova
CZE
71.42

AR
2
Maria Abakumova
RUS
70.78

NR
3
Christina Obergfoell
GER
66.13


4
Goldie Sayers
GBR
65.75


5
Steffi Nerius
GER
65.29


6
Osleidys Menendez
CUB
63.35


7
Barbara Madejczyk
POL
62.02


8
Katharina Molitor
GER
59.64


4x100m Relay
1
Russia
Yuliya Gushchina, Yevgenia Poliakova, Yulia Chermoshanskaia, Aleksandra Fedoriva-Shpaer
RUS
42:31

PSB
2
Belgium
BEL
42:54


3
Nigeria
NGR
43:04


4
Brazil
BRA
43:14


5
Germany
GER
43:28


4x400m Relay
1

USA
3:18:54


2
Russia
Lyudmila Litvinova, Tatiana Firova, Yuliya Gushchina, Anastasiya Kapachinskaya
RUS
3:18:82


3
Jamaica
JAM
3:20:40


4
Belarus
BLR
3:21:85


5
Great Britain
GBR
3:22:68


6
Cuba
CUB
3:23:21


7
Nigeria
NGR
3:23:74


8
Germany
GER
3:28:45