Gold
Yevgenia Poliakova
60m
Antonina Krivoshapka
400m
Yuri Borzakovski
800m
Maria Farnosova (Savinova)
800m
Anna Alminova
1500m
Anastasiya Potapova
Triple jump
Ivan Ukhov
High jump
Yulia Golubchikova
Pole vault
Anna Bogdanova
Pentathlon
Natalia Antiukh
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
4x400m Relay
Darya Safonova
4x400m Relay
Yelena Voynova
4x400m Relay
Silver
Oksana Zbrozhek
800m
Yelena Sokolova
Long jump
Aleksei Dmitrik
High jump
Pavel Gerasimov
Pole vault
Bronze
Darya Safonova
400m
Olga Kucherenko
Long jump
Igor Spasovkhodskiy
Triple jump
Viktoriya Klyugina
High jump

Men
Women
60m
1
Dwain Chambers
GBR
6:46


2
Fabio Cerutti
ITA
6:56


3
Emanuele Di Gregorio
ITA
6:56


400m
1
Johan Wissman
SWE
45.89


2
Claudio Licciardello
ITA
46.32


3
Ioan Vieru
ROM
46.54


60m Hurdles
1
Ladji Doucoure
FRA
7:55


2
Gregory Sedoc
NED
7:55


3
Petr Svoboda
CZE
7:61


5
Yevgeni Borisov
RUS
7:64


800m
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:48.55


2
Luis Alberto Marco
ESP
1:49.14


3
Mattias Klasson
SWE
1:49.32


1500m
1
Rui Silva
POR
3:44.38


2
Diego Ruiz
ESP
3:44.70


3
Yoann Kowal
FRA
3:44.75


3000m
1
Mohammed Farah
GBR
7:40.17


2
Bouabdallah Tahri
FRA
7:42.14


3
Jesus Espana
ESP
7:43.29


Long jump
1
Sebastian Bayer
GER
8.71


2
Nils Winter
GER
8.22


3
Marcin Starzak
POL
8.18


Triple jump
1
Fabrizio Donato
ITA
17.59


2
Viktor Yastrebov
UKR
17.25


3
Igor Spasovkhodskiy
RUS
17.15


6
Evgeniy Plotnir
RUS
16.81


High jump
1
Ivan Ukhov
RUS
2.32


2
Aleksei Dmitrik
RUS
2.29


2
Ioannou Kyriacos
CYP
2.29


4
Aleksandr Shustov
RUS
2.29


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
5.81


2
Pavel Gerasimov
RUS
5.76


3
Alexander Straub
GER
5.76


Heptathlon
1
Mikk Pahapill
EST
6362


2
Oleksiy Kasyanov
UKR
6205


3
Roman Sebrle
CZE
6142


4
Aleksei Drozdov
RUS
6101



Aleksandr Kislov
RUS
DNF


Shot put
1
Tomasz Majewski
POL
21.02


2
Yves Niare
FRA
20.42


3
Ralf Bartels
GER
20.39


4
Anton Liuboslavskiy
RUS
20.14


4x400m Relay
1
Italy
ITA
3:06:68


2
Great Britain & NI
GBR
3:07:04


3
Poland
POL
3:07:04


5
Russia
Konstantin Sverkach, Vladimir Krasnov, Denis Alekseyev, Maksim Dyldin
RUS
3:07:83


60m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
7:18


2
Ezinne Okparaebo
NOR
7:21


3
Verena Sailer
GER
7:22


4
Anna Geflikh
RUS
7:25


400m
1
Antonina Krivoshapka
RUS
51.18


2
Natalia Pyhyda
UKR
51.44


3
Darya Safonova
RUS
51.85

PB
4
Natalia Antiukh
RUS
52.37

PSB
60m Hurdles
1
Eline Berings
BEL
7:92


2
Lucie Skrobakova
CZE
7:95


3
Derval ORourke
IRL
7:97


5
Anastasiya Solovyova
RUS
8:05


800m
1
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
1:58.10


2
Oksana Zbrozhek
RUS
1:59.20


3
Elisa Cusma Piccione
ITA
2:00.23


1500m
1
Anna Alminova
RUS
4:07.76


2
Natalia Rodriguez
ESP
4:08.72


3
Sonja Roman
SLO
4:11.42


5
Yevgeniya Zolotova
RUS
4:11.72


6
Natalya Yevdokimova
RUS
4:12.33


3000m
1
Alemitu Bekele
TUR
8:46.50


2
Sara Moreira
POR
8:48.18


3
Mary Cullen
IRL
8:48.47


6
Anna Alminova
RUS
8:51.36


7
Yuliya Zaripova
RUS
8:58.55


Long jump
1
Ksenja Balta
EST
6.87


2
Yelena Sokolova
RUS
6.84

PB
3
Olga Kucherenko
RUS
6.82


5
Tatyana Voykina
RUS
6.57


Triple jump
1
Anastasiya Potapova
RUS
14.68


2
Marija Martinovic-Sestak
SLO
14.60


3
Dana Veldakova
SVK
14.40


High jump
1
Ariane Friedrich
GER
2.01


2
Ruth Beitia
ESP
1.99


3
Viktoriya Klyugina
RUS
1.96


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.96


5
Blanka Vlasic
CRO
1.92


5
Irina Gordeeva
RUS
1.92


Pole vault
1
Yulia Golubchikova
RUS
4.75


2
Silke Spiegelburg
GER
4.75


3
Anna Battke
GER
4.65


4
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.50


Pentathlon
1
Anna Bogdanova
RUS
4761


2
Jolanda Keizer
NED
4644


3
Antoinette Djimou
FRA
4618


4
Olga Kurban
RUS
4576


Shot put
1
Petra Lammert
GER
19.66


2
Denise Hinrichs
GER
19.63


3
Anca Heltne
ROM
18.71


4
Anna Omarova
RUS
18.37


6
Anna Avdeieva
RUS
17.96


4x400m Relay
1
Russia
Natalia Antiukh, Antonina Krivoshapka, Yelena Voynova, Darya Safonova
RUS
3:29:12


2
Great Britain
GBR
3:30:42


3
Belarus
BLR
3:35:03