Men
Women
100m
1
Mikhail Idrisov
RUS
10.48


2
Konstantin Petryashov
RUS
10.53


3
Maksim Mokrousov
RUS
10.61


4
Ivan Teplykh
RUS
10.75


5
Sagim Gamzatov
RUS
10.84


6
Mikhail Yegorychev
RUS
11.70


7
Igor Gostev
RUS
13.00


8
Vladimir Toporin
RUS
13.19


200m
1
Ivan Teplykh
RUS
21:12


2
Denis Alekseyev
RUS
21:13


3
Konstantin Petryashov
RUS
21:14


4
Maksim Mokrousov
RUS
21:33


5
Vyacheslav Kolesnichenko
RUS
21:34


6
Anton Olefir
RUS
21:50


7
Aleksey Aksenov
RUS
21:54


400m
1
Valentin Krugliakov
RUS
46.38


2
Anton Kokorin
RUS
46.40


3
Konstantin Sverkach
RUS
46.70


4
Aleksey Aksenov
RUS
46.89


5
Sergey Petukhov
RUS
47.10


6
Pavel Trenikhin
RUS
47.17


7
Dmitri Petrov
RUS
47.35


8
Artiom Sergeyenkov
RUS
47.72


9
Aleksandr Sigalovskiy
RUS
47.89


110m Hurdles
1
Aleksei Dremin
RUS
14.14


1
Yevgeni Borisov
RUS
14.14


3
Aidar Giliazov
RUS
14.22


4
Vladimir Zhukov
RUS
14.23


5
Sergei Molchanov
RUS
14.25


6
Iakov Petrov
RUS
14.30


7
Konstantin Chelnokov
RUS
14.90


8
Artiom Kovalchuk
RUS
15.11


400m Hurdles
1
Vladimir Guziy
RUS
51.28


2
Kirill Antyukh
RUS
51.65


3
Mikhail Arefyev
RUS
52.26


800m
1
Stepan Poistogov
RUS
1:48.61


2
Timofey Petrov
RUS
1:49.83


3
Boris Afanasyev
RUS
1:49.85


4
Dmitri Shubin
RUS
1:50.41


5
Vlas Bredihin
RUS
1:50.56


6
Aleksei Popov
RUS
1:50.80


7
Kirill Perevalin
RUS
1:51.44


1500m
1
Aleksandr Krivchonkov
RUS
3:44.58


2
Dmitri Onufrienko
RUS
3:44.81


3
Dmitriy Zubkov
RUS
3:45.53


4
Andrey Minzhulin
RUS
3:45.72


5
Timofey Petrov
RUS
3:46.06


6
Aleksei Popov
RUS
3:47.26


7
Boris Zakharov
RUS
3:48.14


5000m
1
Aleksandr Orlov
RUS
14:00.03


2
Yevgeni Doga
RUS
14:10.18


3
Dmitriy Zubkov
RUS
14:13.83


4
Yevgeniy Gladkikh
RUS
14:21.89


5
Maksim Karamashev
RUS
14:23.27


3000m Steeplechase
1
Boris Zakharov
RUS
8:39.92


2
Vitali Neviantsev
RUS
8:40.66


3
Andrei Kuznetsov
RUS
8:45.26


4
Igor Chernobai
RUS
9:11.26


Long jump
1
Vasiliy Kupreyev
RUS
7.75


2
Aleksandr Petrov
RUS
7.69


3
Viktor Sirotkin
RUS
7.59


4
Sergey Vit
RUS
7.58


5
Nikita Lebedev
RUS
7.56


6
Aleksandr Vasiukov
RUS
7.53


7
Eduard Lukashevich
RUS
7.49


8
Dmitri Abramov
RUS
7.38


Triple jump
1
Klim Vorobiov
RUS
16.45


2
Sergey Yarmak
RUS
16.40


3
Pavel Shalin
RUS
16.28


4
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.27


5
Sergey Dolbunov
RUS
16.03


6
Yuri Zhuravliov
RUS
16.00


7
Maksim Shakko
RUS
15.97


8
Aleksei Kolganov
RUS
15.88


9
German Volkorez
RUS
15.65


High jump
1
Aleksandr Shustov
RUS
2.31


2
Andrei Tereshin
RUS
2.19


3
Mikhail Tsvetkov
RUS
2.15


3
Eduard Malchenko
RUS
2.15


5
Sergei Milokumov
RUS
2.15


5
Roman Yevgeniev
RUS
2.15


7
Viacheslav Voronin
RUS
2.15


Pole vault
1
Anatoliy Bednyuk
RUS
5.30


2
Yevgeni Mikhailichenko
RUS
5.10


3
Aleksey Kovalchuk
RUS
5.10


Decathlon
1
Aleksei Sysoev
RUS
8030


Shot put
1
Anton Liuboslavskiy
RUS
19.80


2
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.04


3
Valeriy Kokoyev
RUS
18.69


4
Yegor Malinkin
RUS
18.53


5
Aleksandr Bulanov
RUS
18.43


6
Yevgeni Plakhin
RUS
18.34


7
Ivan Semyonov
RUS
17.78


8
Aleksandr Lesnoy
RUS
15.18


Discus throw
1
Gleb Sidorchenko
RUS
58.73


2
Sergei Rjzhenko
RUS
58.63


3
Oleg Pirog
RUS
56.76


4
Maksim Zuyevich
RUS
54.81


5
Igor Tuchak
RUS
53.82


Hummer throw
1
Dmitri Velikopolski
RUS
72.83


2
Denis Lukyanov
RUS
71.32


3
Yevgeni Aidamirov
RUS
70.19


4
Mikhail Levin
RUS
69.12


5
Dmitriy Misyura
RUS
56.89


Javelin throw
1
Aleksei Tovarnov
RUS
76.78


2
Vladislav Shkurlatov
RUS
73.57


3
Viacheslav Yankov
RUS
69.59


4
Denis Davydov
RUS
66.82


5
Daniil Peregudov
RUS
54.61


Final HC
1
Viktor Goncharov
RUS
69.24


2
Aleksandr Kharitonov
RUS
66.92


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11.47


2
Marina Kislova
RUS
11.63


3
Yelena Bolsun
RUS
11.64


4
Yelizaveta Savlinis
RUS
11.67


5
Olga Pchela
RUS
11.69


6
Olga Khalandyriova
RUS
11.69


7
Yulia Katsura
RUS
11.74


200m
1
Yuliya Gushchina
RUS
22:63


2
Lyudmila Litvinova
RUS
22:82


3
Yelena Bolsun
RUS
23:00


4
Yelizaveta Savlinis
RUS
23:20


5
Olga Pchela
RUS
23:54


6
Liudmila Zuenko
RUS
23:57


8
Yulia Katsura
RUS
23:64


400m
1
Yuliya Gushchina
RUS
51.11


2
Yelena Voynova
RUS
51.85


3
Kseniya Ryzhova
RUS
52.30


4
Anna Sedova
RUS
52.33


5
Yekaterina Bikert
RUS
52.50


6
Kseniya Aksyonova
RUS
52.55


7
Mariya Platunova
RUS
53.73


8
Nadezhda Sozontova
RUS
54.01


100m Hurdles
1
Yekaterina Shtepa
RUS
13:48


2
Galina Ivanchenko
RUS
13:49


3
Aleksandra Antonova
RUS
13:51


4
Yelena Sapogova
RUS
14:17


5
Anna Bocharova (Kostina)
RUS
14:50


400m Hurdles
1
Yekaterina Bikert
RUS
55.56


2
Darya Korablyova
RUS
56.01


3
Olga Balatskaya
RUS
58.94


4
Irina Grebeneva
RUS
59.44


800m
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
2:00.29


2
Maria Syvorotnika
RUS
2:01.07


3
Svetlana Kliuka
RUS
2:01.21


4
Natalya Yevdokimova
RUS
2:01.35


5
Nadezhda Vorobyova
RUS
2:08.17


1500m
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
4:03.62


2
Natalya Yevdokimova
RUS
4:04.43


3
Guzel Davliatchina
RUS
4:15.49


4
Anna Gavriuk
RUS
4:16.18


5
Natalia Korneeva
RUS
4:24.11


6
Kristina Levchenko
RUS
4:24.94


5000m
1
Anna Gavriuk
RUS
17:01.02


3000m Steeplechase
1
Yuliya Zaripova
RUS
9:34.47


2
Natalya Vlasova
RUS
10:22.39


3
Olga Derevieva
RUS
10:37.03


4
Natalia Aristarkhova
RUS
10:58.44


5
Maria Bykova
RUS
11:30.24


Final HC
1
Ludmila Lebedeva
RUS
10:22.96


Long jump
1
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.72


2
Irina Ilyina-Kryachkova
RUS
6.61


3
Marina Pankova
RUS
6.40


4
Yelena Ivanova
RUS
6.10


5
Svetlana Semenova
RUS
5.76


Triple jump
1
Svetlana Semenova
RUS
13.32


2
Olga Sementsova
RUS
13.22


High jump
1
Aleksandra Shamsutdinova
RUS
1.83


2
Viktoria Seriogina
RUS
1.79


3
Yuliya Babayeva
RUS
1.79


4
Yevgenia Kononova
RUS
1.79


Pole vault
1
Yulia Golubchikova
RUS
4.25


Final HC
1
Yekaterina Kolesova
RUS
4.15


Heptathlon
1
Svetlana Ladokhina
RUS
6003


2
Nadezhda Sergeeva
RUS
5970


3
Anna Pakhmutova
RUS
5787


4
Olga Zaynutdinova
RUS
5687


5
Tatyana Vtorushina
RUS
5673


6
Yekaterina Lobakina (Bolshova)
RUS
5590


Shot put
1
Anna Omarova
RUS
18.53


2
Yevgeniya Solovyova
RUS
15.87


3
Lyudmila Morunova
RUS
15.20


Final HC
1
Yekaterina Kuznetsova (Zyuganova)
RUS
15.31


Discus throw
1
Olga Olshevskaia
RUS
60.41


2
Olesya Korotkova
RUS
60.11


3
Svetlana Saykina
RUS
59.09


4
Alla Denisenko
RUS
51.09


Hummer throw
1
Oksana Kondratyeva
RUS
67.18


2
Elena Kiseliova
RUS
62.01


3
Aleksandra Luscheko
RUS
60.09


4
Nina Volkova
RUS
58.31


5
Yana Kleshchevnikova
RUS
55.32


Javelin throw
1
Valeria Zabruskova
RUS
57.18


2
Oksana Grishina
RUS
49.73


3
Aleksandra Pakhmutova
RUS
49.71


4
Marina Maksimova
RUS
44.56


Final HC
1
Viktoriya Sudarushkina
RUS
54.27