Men
Women
100m
1
Dwain Chambers
GBR
10.07


2
Francis Obikwelu
POR
10.20


3
Emanuele Di Gregorio
ITA
10.21


12
Roman Smirnov
RUS
10.60


200m
1
Dwain Chambers
GBR
20:55


2
Arnaldo Abrantes
POR
20:62


3
Martial Mbadjock
FRA
20:67


7
Roman Smirnov
RUS
20:97


400m
1
Timothy Benjamin
GBR
45.57


2
Johan Wissman
SWE
45.81


3
Kamghe Gaba
GER
45.88


5
Denis Alekseyev
RUS
46.14


110m Hurdles
1
Andrew Turner
GBR
13.42


2
Jackson Quinonez
ESP
13.53


3
Matthias Buhler
GER
13.57


5
Yevgeni Borisov
RUS
13.71


400m Hurdles
1
David Greene
GBR
49.26


2
Fadil Bellaabouss
FRA
49.91


3
Periklis Iakovakis
GRE
50.09


4
Aleksandr Dereviagin
RUS
50.40


800m
1
Miguel Quesada
ESP
1:47.76


2
Oleksandr Osmolovych
UKR
1:48.05


3
Jeff Lastennet
FRA
1:48.29


11
Stepan Poistogov
RUS
1:49.56


1500m
1
Rui Silva
POR
3:42.07


2
Diego Ruiz
ESP
3:42.54


3
Yoann Kowal
FRA
3:42.73


10
Aleksandr Krivchonkov
RUS
3:44.58


3000m
1
Jesus Espana
ESP
8:01.73


2
Sergey Ivanov
RUS
8:02.18


3
Daniele Meucci
ITA
8:02.22


5000m
1
Mohammed Farah
GBR
13:43.01


2
Carles Castillejo
ESP
13:49.54


3
Serhiy Lebid
UKR
13:59.85


4
Yevgeni Rybakov
RUS
14:01.78


3000m Steeplechase
1
Mustafa Mohamed
SWE
8:28.09


2
Vincent Zouaoui Dandrieux
FRA
8:32.05


3
Ildar Minshin
RUS
8:34.06


Long jump
1
Eusebio Caceres
ESP
8.00


2
Nelson Evora
POR
7.94


3
Louis Tsatoumas
GRE
7.91


6
Aleksandr Menkov
RUS
7.78


Triple jump
1
Nelson Evora
POR
17.59


2
Phillips Idowu
GBR
17.50


3
Fabrizio Schembri
ITA
16.64


8
Aleksey Fedorov
RUS
16.09


High jump
1
Yuri Krimarenko
UKR
2.31


2
Jaroslav Baba
CZE
2.31


3
Aleksandr Shustov
RUS
2.31


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
6.01


2
Malte Mohr
GER
5.75


3
Lukasz Michalski
POL
5.70


5
Sergei Kucherianu
RUS
5.55


Shot put
1
Tomasz Majewski
POL
20.81


2
Manuel Martinez
ESP
20.39


3
Antonin Zalsky
CZE
20.11


8
Anton Liuboslavskiy
RUS
19.26


Discus throw
1
Piotr Malachowski
POL
66.24


2
Robert Harting
GER
65.40


3
Mario Pestano
ESP
64.66


9
Bogdan Pischalnikov
RUS
57.07


Hummer throw
1
Nicola Vizzoni
ITA
78.15


2
Szymon Ziolkowski
POL
78.01


3
Markus Esser
GER
77.62


8
Aleksei Zagorny
RUS
70.99


Javelin throw
1
Mark Frank
GER
78.63


2
Ilia Korotkov
RUS
77.56


3
Igor Janik
POL
76.48


4x100m Relay
1
Italy
ITA
43:57


2
Germany
GER
38:78


3
France
FRA
38:80


6
Russia
Maksim Mokrousov, Konstantin Petryashov, Ivan Teplykh, Roman Smirnov
RUS
39:12


4x400m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
3:00:82


2
Germany
GER
3:02:30


3
Russia
Denis Alekseyev, Valentin Krugliakov, Konstantin Sverkach
RUS
3:02:42


100m
1
Emily Freeman
GBR
11.42


2
Natalya Pogrebnyak
UKR
11.49


3
Carima Louami
FRA
11.50


7
Yevgenia Poliakova
RUS
11.55


200m
1
Yuliya Gushchina
RUS
23:01


2
Marta Jeschke
POL
23:34


3
Christine Ohuruogu
GBR
23:40


400m
1
Libania Grenot
ITA
51.16


2
Lyudmila Litvinova
RUS
51.23


3
Natalia Pyhyda
UKR
51.86


100m Hurdles
1
Lucie Skrobakova
CZE
12:94


2
Yuliya Kondakova
RUS
12:94


3
Olena Krasovska
UKR
13:02


400m Hurdles
1
Anna Jesien
POL
54.82


2
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
55.05


3
Zuzana Hejnova
CZE
55.29


8
Yekaterina Bikert
RUS
58.31


800m
1
Yuliya Krevsun
UKR
1:58.62


2
Yekaterina Kostetskaia
RUS
1:59.43


3
Elodie Guegan
FRA
1:59.79


1500m
1
Anna Alminova
RUS
4:07.59


2
Nuria Fernandez
ESP
4:08.00


3
Elisa Cusma Piccione
ITA
4:08.72


3000m
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
8:46.88


2
Sylwia Ejdys
POL
8:58.26


3
Ines Monteiro
POR
9:00.83


5000m
1
Dolores Checa
ESP
15:28.87


2
Silvia Weissteiner
ITA
15:31.33


3
Sabrina Mockenhaupt
GER
15:37.67


4
Natalia Medvedeva
RUS
15:44.30

PB
3000m Steeplechase
1
Antje Moldner
GER
9:32.65


2
Sophie Duarte
FRA
9:33.63


3
Yelena Orlova
RUS
9:36.88


Long jump
1
Naide Gomes
POR
6.83


2
Olga Kucherenko
RUS
6.73


3
Teresa Dobija
POL
6.45


Triple jump
2
Anna Piatykh
RUS
14.10


3
Magdelin Martinez
ITA
14.01


High jump
1
Ariane Friedrich
GER
2.02


2
Ruth Beitia
ESP
2.00


3
Antonietta Di Martino
ITA
2.00


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.98


Pole vault
1
Monika Pyrek
POL
4.70


2
Yulia Golubchikova
RUS
4.65


3
Silke Spiegelburg
GER
4.60


Shot put
1
Nadine Kleinert
GER
19.59


2
Chiara Rosa
ITA
18.57


3
Laurence Manfredi
FRA
18.16


8
Anna Omarova
RUS
16.47


Discus throw
1
Natalya Fokina-Semenova
UKR
61.58


2
Melina Robert-Michon
FRA
61.41


3
Vera Cechlova
CZE
60.50


12
Olesya Korotkova
RUS
46.25


Hummer throw
1
Anita Wlodarczyk
POL
75.23


2
Betty Heidler
GER
74.97


3
Stiliani Papadopoulou
GRE
71.18



Mariya Bespalova
RUS
DNM


Javelin throw
1
Christina Obergfoell
GER
68.59


2
Barbora Spotakova
CZE
65.89


3
Maria Abakumova
RUS
62.01


4x100m Relay
1
Russia
Natalia Rusakova, Yevgenia Poliakova, Yuliya Gushchina, Yulia Chermoshanskaia
RUS
43:35


2
Great Britain & NI
GBR
43:44


3
Germany
GER
43:57


4x400m Relay
1
Russia
Yelena Voynova, Lyudmila Litvinova, Tatiana Firova, Anastasiya Kapachinskaya
RUS
3:25:25


2
Italy
ITA
3:28:77


3
Great Britain
GBR
3:29:29