Gold
Valeri Borchin
20km Race Walk
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Sergei Kirdiapkin
50km Race Walking
Yaroslav Rybakov
High jump
Silver
Yuliya Zaripova
3000m Steeplechase
Tatiana Lebedeva
Long jump
Anna Chicherova
High jump
Bronze
Antonina Krivoshapka
400m
Anna Piatykh
Triple jump
Aleksandr Pogorelov
Decathlon
Aleksei Zagorny
Hummer throw
Maria Abakumova
Javelin throw
Tatiana Firova
4x400m Relay
Anastasiya Kapachinskaya
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
4x400m Relay
Lyudmila Litvinova
4x400m Relay

Men
Women
100m
1
Usain Bolt
JAM
9.58


2
Tyson Gay
USA
9.71


3
Asafa Powell
JAM
9.84


4
Daniel Bailey
ANT
9.93


5
Richard Thompson
TRI
9.93


6
Dwain Chambers
GBR
10.00


7
Marc Burns
TRI
10.00


8
Darvis Patton
USA
10.34


200m
1
Usain Bolt
JAM
19:19


2
Alonso Edward
PAN
19:81


3
Wallace Spearmon
USA
19:85


4
Shawn Crawford
USA
19:89


5
Steve Mullings
JAM
19:98


6
Charles Clark
USA
20:39


7
Ramil Guliyev
AZE
20:61


8
David Alerte
FRA
20:68


400m
1
LaShawn Merritt
USA
44.06


2
Jeremy Wariner
USA
44.60


3
Renny Quow
TRI
45.02


4
Tabarie Henry
ISV
45.42


5
Christopher Brown
BAH
45.47


6
David Gillick
IRL
45.53


7
Michael Bingham
GBR
45.56


8
Leslie Djhone
FRA
45.90


110m Hurdles
1
Ryan Brathwaite
BAR
13.14


2
Terrence Trammell
USA
13.15


3
David Payne
USA
13.15


4
William Sharman
GBR
13.30


5
Maurice Wignall
JAM
13.31


6
Petr Svoboda
CZE
13.38


7
Dwight Thomas
JAM
13.56


8
Wei Ji
CHN
13.57


400m Hurdles
1
Kerron Clement
USA
47.91


2
Javier Culson
PUR
48.09


3
Bershawn Jackson
USA
48.23


4
Jehue Gordon
TRI
48.26


5
Periklis Iakovakis
GRE
48.42


6
Danny McFarlane
JAM
48.65


7
David Greene
GBR
48.68


8
Felix Sanchez
DMA
50.11


800m
1
Mbulaeni Mulaudzi
RSA
1:45.29


2
Alfred Kirwa Yego
KEN
1:45.35


3
Youssef Saad Kamel
BRN
1:45.35


4
Yuri Borzakovski
RUS
1:45.57


5
Amine Laalou
MAR
1:45.66


6
Nick Symmonds
USA
1:45.71


7
Bram Som
NED
1:45.86


8
Marcin Lewandowski
POL
1:46.17


1500m
1
Youssef Saad Kamel
BRN
3:35.93


2
Deresse Mekonnen
ETH
3:36.01


3
Bernard Lagat
USA
3:36.20


4
Asbel Kiprop
KEN
3:36.47


5
Augustine Kiprono Choge
KEN
3:36.53


6
Mohamed Moustaoui
MAR
3:36.57


7
Mehdi Baala
FRA
3:36.99


8
Lopez Lomong
USA
3:37.62


5000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
13:17.09


2
Bernard Lagat
USA
13:17.33


3
C`Kurui James Kwalia
QAT
13:17.78


4
Moses Ndiema Kipsiro
UGA
13:18.11


5
Eliud Kipchoge
KEN
13:18.95


6
Ali Abdosh
ETH
13:19.11


7
Mohammed Farah
GBR
13:19.69


8
Matthew Tegenkamp
USA
13:20.23


10,000m
1
Kenenisa Bekele
ETH
26:46.31


2
Zersenay Tadese
ERI
26:50.12


3
Moses Ndiema Masai
KEN
26:57.39


4
Imane Merga
ETH
27:15.94


5
Bernard Kiprop Kipyego
KEN
27:18.47


6
Dathan Ritzenhein
USA
27:22.28


7
Micah Kogo
KEN
27:26.33


8
Galen Rupp
USA
27:37.99


20
Anatoliy Rybakov
RUS
28:42.28


Marathon
1
Abel Kirui
KEN
2:06:54


2
Emmanuel Mutai
KEN
2:07:48


3
Tsegay Kebede
ETH
2:08:35


4
Yemane Tsegay
ETH
2:08:42


5
Robert Kipkoech Cheruiyot
KEN
2:10:46


6
Atsushi Sato
JPN
2:12:05


7
Adil Ennani
MAR
2:12:12


8
Jose Manuel Martinez
ESP
2:14:04


20
Oleg Kulkov
RUS
2:15:40


26
Yuri Abramov
RUS
2:17:04


45
Mikhail Lemayev
RUS
2:21:47


3000m Steeplechase
1
Ezekiel Kemboi
KEN
8:00.43


2
Richard Kipkemboi Mateelong
KEN
8:00.89


3
Bouabdallah Tahri
FRA
8:01.18


4
Paul Koech
KEN
8:01.26


5
Yacob Jarso
ETH
8:12.13


6
Roba Gary
ETH
8:12.40


7
Brimin Kipruto
KEN
8:12.61


8
Jukka Keskisalo
FIN
8:14.47


20km Race Walk
1
Valeri Borchin
RUS
1:18:41


2
Hao Wang
CHN
1:19:06


3
Eder Sanchez
MEX
1:19:22


4
Georgio Rubino
ITA
1:19:50


5
Luis Lopez
COL
1:20:03


6
Jared Tallent
AUS
1:20:27


7
Erik Tysse
NOR
1:20:38


8
Jesus Sanchez
MEX
1:20:52


17
Andrey Krivov
RUS
1:22:19


31
Pyotr Trofimov
RUS
1:26:02


50km Race Walking
1
Sergei Kirdiapkin
RUS
3:38:35


2
Trond Nymark
NOR
3:41:16


3
Jesus Garcia
ESP
3:41:37


4
Grzegorz Sudol
POL
3:42:34


5
Andre Hoehne
GER
3:43:19


6
Luke Adams
AUS
3:43:39


7
Jared Tallent
AUS
3:44:50


8
Marco de Luca
ITA
3:46:31



Denis Nizhegorodov
RUS
DNF



Yuri Andronov
RUS
DNF


Long jump
1
Dwight Phillips
USA
8.54


2
Godfrey Khotso Mokoena
RSA
8.47


3
Mitchell Watt
AUS
8.37


4
Fabrice Lapierre
AUS
8.21


5
Greg Rutherford
GBR
8.17


6
Salim Sdiri
FRA
8.07


7
Gable Garenamotse
BOT
8.06


8
Chris Tomlinson
GBR
8.06


Triple jump
1
Phillips Idowu
GBR
17.73


2
Nelson Evora
POR
17.55


3
Alexis Copello
CUB
17.36


4
Leevan Sands
BAH
17.32


5
Arnie David Girat
CUB
17.26


6
Yanxi Li
CHN
17.23


7
Igor Spasovkhodskiy
RUS
16.91


8
Jadel Gregorio
BRA
16.89


High jump
1
Yaroslav Rybakov
RUS
2.32


2
Ioannou Kyriacos
CYP
2.32


3
Sylwester Bednarek
POL
2.32


3
Raul Spank
GER
2.32


5
Jaroslav Baba
CZE
2.23


5
Linus Thornblad
SWE
2.23


5
Mickael Hanany
FRA
2.23


5
Martijn Nuyens
NED
2.23


10
Ivan Ukhov
RUS
2.23


Pole vault
1
Steven Hooker
AUS
5.90


2
Romain Mesnil
FRA
5.85


3
Renaud Lavillenie
FRA
5.80


4
Maksim Mazurik
UKR
5.75


5
Aleksandr Gripich
RUS
5.75


6
Damiel Dossevi
FRA
5.75


7
Giuseppe Gibilisco
ITA
5.65


7
Steve Lewis
GBR
5.65


7
Alexander Straub
GER
5.65


10
Viktor Chistyakov
RUS
5.50


Decathlon
1
Trey Hardee
USA
8790


2
Leonel Suarez
CUB
8640


3
Aleksandr Pogorelov
RUS
8528


4
Oleksiy Kasyanov
UKR
8479


5
Aleksei Sysoev
RUS
8454


6
Pascal Behrenbruch
GER
8439


7
Nicklas Wiberg
SWE
8406


8
Yordani Garcia
CUB
8387


17
Vasiliy Kharlamov
RUS
8065


Shot put
1
Christian Cantwell
USA
22.03


2
Tomasz Majewski
POL
21.91


3
Ralf Bartels
GER
21.37


4
Reese Hoffa
USA
21.28


5
Adam Nelson
USA
21.11


6
Pavel Lyzhin
BLR
20.98


7
Andrei Mikhnevich
BLR
20.74


8
Miran Vodovnik
SLO
20.50


10
Pavel Sofyin
RUS
19.89


Discus throw
1
Robert Harting
GER
69.43


2
Piotr Malachowski
POL
69.15


3
Gerd Kanter
EST
66.88


4
Virgilijus Alekna
LTU
66.36


5
Casey Malone
USA
66.06


6

HUN
65.17


7
Bogdan Pischalnikov
RUS
65.02


8
Gerhard Mayer
AUT
63.17


Hummer throw
1
Primoz Kozmus
SLO
80.84


2
Szymon Ziolkowski
POL
79.30


3
Aleksei Zagorny
RUS
78.09


4
Krisztian Pars
HUN
77.45


5
Sergey Litvinov
GER
76.58


6
Markus Esser
GER
76.27


7
Andras Haklits
CRO
76.26


8
Pavel Krivitskiy
BLR
76.00



Igor Vinichenko
RUS
DNM


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
89.59


2
Guillermo Martinez
CUB
86.41


3
Yukifumi Murakami
JPN
82.97


4
Vadims Vasilevskis
LAT
82.37


5
Tero Pitkamaki
FIN
81.90


6
Antti Ruuskanen
FIN
81.87


7
Ainars Kovals
LAT
81.54


8
Mark Frank
GER
81.32


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
37:31


2
Trinidad and Tobago
TRI
37:62


3
Great Britain & NI
GBR
38:02


4

JPN
38:30


5
Canada
CAN
38:39


6
Italy
ITA
38:54


7
Brazil
BRA
38:56


8
France
FRA
39:21


4x400m Relay
1

USA
2:57:86


2
Great Britain & NI
GBR
3:00:53


3
Australia
AUS
3:00:90


4
Belgium
BEL
3:01:88


5
Poland
POL
3:02:23


6
Dominican Republic
DMA
3:02:47


7
France
FRA
3:02:65


8

NGR
3:02:73


100m
1
Shelly-Ann Fraser
JAM
10.73


2
Kerron Stewart
JAM
10.75


3
Carmelita Jeter
USA
10.90


4
Veronica Campbell
JAM
10.95


5
Lauryn Williams
USA
11.01


6
Debbie Ferguson
BAH
11.05


7
Chandra Sturrup
BAH
11.05


8
Aleen Bailey
JAM
11.16


200m
1
Allyson Felix
USA
22:02


2
Veronica Campbell
JAM
22:35


3
Debbie Ferguson
BAH
22:41


4
Muna Lee
USA
22:48


5
Anneisha McLaughlin
JAM
22:62


6
Simone Facey
JAM
22:80


7
Emily Freeman
GBR
22:98


8
Eleni Artymata
CYP
23:05


400m
1
Sanya Richards
USA
49.00


2
Shericka Williams
JAM
49.32


3
Antonina Krivoshapka
RUS
49.71


4
Novlene Williams
JAM
49.77


5
Christine Ohuruogu
GBR
50.21


6
Debbie Dunn
USA
50.35


7
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
50.53


8
Amantle Montsho
BOT
50.65


100m Hurdles
1
Brigitte Foster-Hylton
JAM
12:51


2
Priscilla Lopes-Schliep
CAN
12:54


3
Delloreen Ennis-London
JAM
12:55


4
Derval ORourke
IRL
12:67


5
Sally McLellan
AUS
12:70


6
Virginia Powell
USA
12:78


7
Dawn Harper
USA
12:81


8
Perdita Felicien
CAN
15:53


400m Hurdles
1
Melaine Walker
JAM
52.42


2
Lashinda Demus
USA
52.96


3
Josanne Lucas
TRI
53.20


4
Kaliese Spencer
JAM
53.56


5
Tiffany Ross-Williams
USA
53.83


6
Natalia Antiukh
RUS
54.11


7
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
54.78


8
Angela Morosanu
ROM
55.04


800m
1
Caster Semenya
RSA
1:55.45


2
Janeth Jepkosgei
KEN
1:57.90


3
Jenny Meadows
GBR
1:57.93


4
Yuliya Krevsun
UKR
1:58.00


5
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
1:58.68


6
Elisa Cusma Piccione
ITA
1:58.81


7
Mayte Martinez
ESP
1:58.81


8
Marilyn Okoro
GBR
2:00.32


1500m
1
Maryam Yusuf Jamal
BRN
4:03.74


2
Lisa Dobriskey
GBR
4:03.75


3
Shannon Rowbury
USA
4:04.18


4
Nuria Fernandez
ESP
4:04.91


5
Christin Wurth-Thomas
USA
4:05.21


6
Anna Willard
USA
4:06.19


7
Lidia Chojecka
POL
4:07.17


8
Natalya Yevdokimova
RUS
4:07.71


5000m
1
Vivian Cheruiyot
KEN
14:57.97


2
Sylvia Jebiwott Kibet
KEN
14:58.33


3
Meseret Defar
ETH
14:58.41


4
Sentayehu Ejigu
ETH
15:03.38


5
Meselech Melkamu
ETH
15:03.72


6
Ines Chenonge
KEN
15:06.06


7
Silvia Weissteiner
ITA
15:09.74


8
Genzebe Dibaba
ETH
15:11.12


10,000m
1
Linet Chepkwemoi Masai
KEN
30:51.24


2
Meselech Melkamu
ETH
30:51.34


3
Wude Ayalew
ETH
30:51.95


4
Grace Kwamboka Momanyi
KEN
30:52.25


5
Meseret Defar
ETH
30:52.37


6
Amy Yoder Begley
USA
31:13.78


7
Yurika Nakamura
JPN
31:14.39


8
Kimberley Smith
NZL
31:21.42


11
Maria Konovalova
RUS
31:26.94


15
Kseniya Agafonova
RUS
31:43.14


19
Liliya Shobukhova
RUS
32:42.36


Marathon
1
Xue Bai
CHN
2:25:15


2
Yoshimi Ozaki
JPN
2:25:25


3
Aselefech Mergia
ETH
2:25:32


4
Chunxiu Zhou
CHN
2:25:39


5
Xiaolin Zhu
CHN
2:26:08


6
Marisa Barros
POR
2:26:50


7
Yuri Kano
JPN
2:26:57


8
Nailia Yulamanova
RUS
2:27:08


9
Alevtina Biktimirova
RUS
2:27:39


15
Svetlana Zakharova
RUS
2:29:55


29
Olga Glok
RUS
2:36:57


32
Lyubov Morgunova
RUS
2:38:23


3000m Steeplechase
1
Marta Dominguez
ESP
9:07.32


2
Yuliya Zaripova
RUS
9:08.39


3
Milcah Chemos Cheywa
KEN
9:08.57


4
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
9:11.09


5
Jennifer Barringer
USA
9:12.50


6
Habiba Ghribi
TUN
9:12.52


7
Ruth Bisibori Nyangau
KEN
9:13.16


8
Gladys Jerotich Kipkemoi
KEN
9:14.62


20km Race Walk
1
Olga Kaniskina
RUS
1:28:09


2
Olive Loughnane
IRL
1:28:58


3
Hong Liu
CHN
1:29:10


4
Anisya Kirdyapkina
RUS
1:30:09


5
Vera Santos
POR
1:30:35


6
Beatriz Pascual
ESP
1:30:40


7
Masumi Fuchise
JPN
1:31:15


8
Kristina Saltanovic
LTU
1:31:23


13
Larisa Yemelyanova
RUS
1:34:31


14
Vera Sokolova
RUS
1:34:55


Long jump
1
Brittney Reese
USA
7.10


2
Tatiana Lebedeva
RUS
6.97


3
Karin Mey Melis
TUR
6.80


4
Naide Gomes
POR
6.77


5
Olga Kucherenko
RUS
6.77


6
Shara Proctor
AIA
6.71


7
Maurren Higa Maggi
BRA
6.68


8
Ksenja Balta
EST
6.62


Triple jump
1
Yargelis Savigne
CUB
14.95


2
Mabel Gay
CUB
14.61


3
Anna Piatykh
RUS
14.58


4
Biljana Topic
SER
14.52


5
Trecia Smith
JAM
14.48


6
Tatiana Lebedeva
RUS
14.37


7
Cristina Bujin
ROM
14.26


8
Dana Veldakova
SVK
14.25


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.04


2
Anna Chicherova
RUS
2.02


3
Ariane Friedrich
GER
2.02


4
Antonietta Di Martino
ITA
1.99


5
Ruth Beitia
ESP
1.99


6
Svetlana Shkolina
RUS
1.96


7
Emma Green Tregaro
SWE
1.96


7
Chaunte Lowe
USA
1.96


10
Yelena Slesarenko
RUS
1.92


Pole vault
1
Anna Rogowska
POL
4.75


2
Chelsea Johnson
USA
4.65


2
Monika Pyrek
POL
4.65


4
Silke Spiegelburg
GER
4.65


5
Fabiana Murer
BRA
4.55


6
Kate Dennison
GBR
4.55


7
Anna Battke
GER
4.40


7
Tatiana Polnova
RUS
4.40


9
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.40



Yelena Isinbayeva
RUS
DNM



Yulia Golubchikova
RUS
DNS


Heptathlon
1
Jessica Ennis
GBR
6731


2
Jennifer Oeser
GER
6493


3
Kamila Chudzik
POL
6471


4
Natalya Dobrynska
UKR
6444


5
Lyudmyla Yosypenko
UKR
6416


6
Hanna Melnichenko
UKR
6414


7
Antoinette Nana Djimou
FRA
6323


8
Tatyana Chernova
RUS
6288


Shot put
1
Valerie Vili
NZL
20.44


2
Nadine Kleinert
GER
20.20


3
Lijiao Gong
CHN
19.89


4
Natallia Mikhnevich
BLR
19.66


5
Anna Avdeieva
RUS
19.66


6
Michelle Carter
USA
18.96


7
Meiju Li
CHN
18.76


8
Misleydis Gonzales
CUB
18.74


Discus throw
1
Dani Samuels
AUS
65.44


2
Yarelis Barrios
CUB
65.31


3
Nicoleta Grasu
ROM
65.20


4
Zaneta Glanc
POL
62.66


5
Aimin Song
CHN
62.42


6
Nadine Muller
GER
62.04


7
Natalia Sadova
RUS
61.78


8
Melina Robert-Michon
FRA
60.92


Hummer throw
1
Anita Wlodarczyk
POL
77.96


2
Betty Heidler
GER
77.12


3
Martina Hrasnova (Danisova)
SVK
74.79


4
Kathrin Klaas
GER
74.23


5
Wenxiu Zhang
CHN
72.57


6
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
72.22


7
Jessica Cosby
USA
72.17


8
Clarissa Claretti
ITA
71.56


Javelin throw
1
Steffi Nerius
GER
67.30


2
Barbora Spotakova
CZE
66.42


3
Maria Abakumova
RUS
66.06


4
Monica Stoian
ROM
64.51


5
Christina Obergfoell
GER
64.34


6
Linda Stahl
GER
63.23


7
Osleidys Menendez
CUB
63.11


8
Savva Lika
GRE
60.29


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
42:06


2

BAH
42:29


3
Germany
GER
42:87


4
Russia
Yuliya Gushchina, Yevgenia Poliakova, Yulia Chermoshanskaia, Aleksandra Fedoriva-Shpaer
RUS
43:00


5
Brazil
BRA
43:13


6
Great Britain
GBR
43:16


7
Trinidad and Tobago
TRI
43:43


8
Colombia
COL
43:71


4x400m Relay
1

USA
3:17:83


2
Jamaica
JAM
3:21:15


3
Russia
Tatiana Firova, Lyudmila Litvinova, Anastasiya Kapachinskaya, Antonina Krivoshapka
RUS
3:21:64


4
Great Britain
GBR
3:25:16


5
Germany
GER
3:27:61


6
Nigeria
NGR
3:28:55


7
France
FRA
3:30:16


8
Cuba
CUB
3:36:99