Gold
Tatiana Firova
400m
Natalia Antiukh
400m Hurdles
Maria Farnosova (Savinova)
800m
Yuliya Zaripova
3000m Steeplechase
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Stanislav Yemelyanov
20km Race Walk
Aleksandr Shustov
High jump
Svetlana Feofanova
Pole vault
Aleksey Aksenov
4x400m Relay
Kseniya Aksyonova
4x400m Relay
Maksim Dyldin
4x400m Relay
Tatiana Firova
4x400m Relay
Anastasiya Kapachinskaya
4x400m Relay
Vladimir Krasnov
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
4x400m Relay
Pavel Trenikhin
4x400m Relay
Silver
Kseniya Aksyonova
400m
Inga Abitova
10,000m
Nailia Yulamanova
Marathon
Anisya Kirdyapkina
20km Race Walk
Ivan Ukhov
High jump
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
Hummer throw
Bronze
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
200m
Antonina Krivoshapka
400m
Dmitriy Safronov
Marathon
Lyubov Kharlamova
3000m Steeplechase
Vera Sokolova
20km Race Walk
Sergey Bakulin
50km Race Walking
Olga Kucherenko
Long jump
Anna Avdeieva
Shot put

Men
Women
100m
1
Christophe Lemaitre
FRA
10.11


2
Mark Lewis-Francis
GBR
10.18


3
Martial Mbadjock
FRA
10.18


200m
1
Christophe Lemaitre
FRA
20:37


2
Christian Malcolm
GBR
20:38


3
Martial Mbadjock
FRA
20:42


400m
1
Kevin Borlee
BEL
45.08


2
Michael Bingham
GBR
45.23


3
Martyn Rooney
GBR
45.23


4
Vladimir Krasnov
RUS
45.24


110m Hurdles
1
Andrew Turner
GBR
13.28


2
Garfield Darien
FRA
13.34


3
Daniel Kiss
HUN
13.39


400m Hurdles
1
David Greene
GBR
48.12


2
Rhys Williams
GBR
48.96


3
Stanislav Melnykov
UKR
49.09


7
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.70


800m
1
Marcin Lewandowski
POL
1:47.07


2
Michael Rimmer
GBR
1:47.17


3
Adam Kszczot
POL
1:47.22


1500m
1
Arturo Casado
ESP
3:42.74


2
Carsten Schlangen
GER
3:43.52


3
Manuel Olmedo
ESP
3:43.54


5000m
1
Mohammed Farah
GBR
13:31.18


2
Francisco Espana
ESP
13:33.12


3
Hayle Ibrahimov
AZE
13:34.15


11
Aleksandr Orlov
RUS
13:58.69


10,000m
1
Mohammed Farah
GBR
28:24.99


2
Chris Thompson
GBR
28:27.33


3
Daniele Meucci
ITA
28:27.33


18
Pavel Shapovalov
RUS
29:50.02


Marathon
1
Viktor Roethlin
SWE
2:15:31


2
Jose Manuel Martinez
ESP
2:17:50


3
Dmitriy Safronov
RUS
2:18:16


9
Aleksei Sokolov
RUS
2:20:49


15
Oleg Kulkov
RUS
2:22:24



Yuri Abramov
RUS
DNF


3000m Steeplechase
1
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:07.87


2
Bouabdallah Tahri
FRA
8:09.28


3
Jose Luis Blanco
ESP
8:19.15


8
Ildar Minshin
RUS
8:24.87


11
Andrei Farnosov
RUS
8:37.52


20km Race Walk
1
Stanislav Yemelyanov
RUS
1:20:10


2
Alex Schwazer
ITA
1:20:38


3
Joao Vieira
POR
1:20:49


6
Andrey Krivov
RUS
1:22:20


50km Race Walking
1
Yohan Diniz
FRA
3:40:37


2
Grzegorz Sudol
POL
3:42:24


3
Sergey Bakulin
RUS
3:43:26


10
Yuri Andronov
RUS
3:54:22



Sergei Kirdiapkin
RUS
DNF


Long jump
1
Christian Reif
GER
8.47


2
Kafetien Gomis
FRA
8.24


3
Chris Tomlinson
GBR
8.23


Triple jump
1
Phillips Idowu
GBR
17.81


2
Marian Oprea
ROM
17.51


3
Teddy Tamgho
FRA
17.45


6
Lukman Adams
RUS
16.78


High jump
1
Aleksandr Shustov
RUS
2.33


2
Ivan Ukhov
RUS
2.31


3
Martyn Bernard
GBR
2.29


7
Aleksei Dmitrik
RUS
2.26


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
5.85


2
Maksim Mazurik
UKR
5.80


3
Przemyslaw Czerwinski
POL
5.75



Dmitriy Starodubtsev
RUS
DNM


Decathlon
1
Romain Barras
FRA
8453


2
Eelco Sintnicolaas
NED
8436


3
Andrei Krauchanka
BLR
8370


7
Aleksei Drozdov
RUS
8029


13
Vasiliy Kharlamov
RUS
7844


Shot put
1
Andrei Mikhnevich
BLR
21.01


2
Tomasz Majewski
POL
21.00


3
Ralf Bartels
GER
20.93


Discus throw
1
Piotr Malachowski
POL
68.87


2
Robert Harting
GER
68.47


3

HUN
66.43


Hummer throw
1
Libor Charfreitag
SVK
80.02


2
Nicola Vizzoni
ITA
79.12


3
Krisztian Pars
HUN
79.06


8
Igor Vinichenko
RUS
74.71


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
88.37


2
Matthias De Zordo
GER
87.81


3
Tero Pitkamaki
FIN
86.67


7
Sergey Makarov
RUS
80.86


4x100m Relay
1
France
FRA
38:11


2
Italy
ITA
38:17


3
Germany
GER
38:44


4x400m Relay
1
Russia
Vladimir Krasnov, Aleksey Aksenov, Maksim Dyldin, Pavel Trenikhin
RUS
3:02:14


2
Great Britain & NI
GBR
3:02:25


3
Belgium
BEL
3:02:60


100m
1
Verena Sailer
GER
11.10


2
Veronique Mang
FRA
11.11


3
Myriam Soumare
FRA
11.11


6
Anna Gurova
RUS
11.36


200m
1
Myriam Soumare
FRA
22:32


2
Yelizaveta Bryzhina
UKR
22:44


3
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
RUS
22:44


4
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
22:47


7
Yulia Chermoshanskaia
RUS
22:67


400m
1
Tatiana Firova
RUS
49.89


2
Kseniya Aksyonova
RUS
49.92


3
Antonina Krivoshapka
RUS
50.10


100m Hurdles
1
Nevin Yanit
TUR
12:63


2
Derval ORourke
IRL
12:65


3
Carolin Nytra
GER
12:68


6
Tatyana Dektyaryova
RUS
12:98


400m Hurdles
1
Natalia Antiukh
RUS
52.92


2
Vania Stambolova
BUL
53.82


3
Perri Shakes-Drayton
GBR
54.18


6
Yevgenia Isakova
RUS
54.59


7
Natalia Ivanova
RUS
55.51


800m
1
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
1:58.22


2
Yvonne Hak
NED
1:58.85


3
Jenny Meadows
GBR
1:59.39


8
Svetlana Kliuka
RUS
2:00.15


1500m
1
Nuria Fernandez
ESP
4:00.20


2
Hind Déhiba Chahyd
FRA
4:01.17


3
Natalia Rodriguez
ESP
4:01.30


6
Anna Alminova
RUS
4:02.24


9
Oksana Zbrozhek
RUS
4:04.91


5000m
1
Alemitu Bekele
TUR
14:52.20


2
Elvan Abeylegesse
TUR
14:54.44


3
Sara Moreira
POR
14:54.71


5
Maria Konovalova
RUS
15:08.84


8
Yelizaveta Grechishnikova
RUS
15:16.19


10,000m
1
Elvan Abeylegesse
TUR
31:10.23


2
Inga Abitova
RUS
31:22.83


3
Jessica Augusto
POR
31:25.77



Liliya Shobukhova
RUS
DNF


Marathon
1
Zivile Balciunaite
LTU
2:31:14


2
Nailia Yulamanova
RUS
2:32:15


3
Anna Incerti
ITA
2:32:48


9
Irina Timofeyeva
RUS
2:35:53


11
Silvia Skvortsova
RUS
2:36:31


28
Yevgeniya Danilova
RUS
2:46:21


29
Margarita Plaksina
RUS
2:47:26



Tatyana Pushkareva
RUS
DNF


3000m Steeplechase
1
Yuliya Zaripova
RUS
9:17.57


2
Marta Dominguez
ESP
9:17.74


3
Lyubov Kharlamova
RUS
9:29.82


20km Race Walk
1
Olga Kaniskina
RUS
1:27:44


2
Anisya Kirdyapkina
RUS
1:28:55


3
Vera Sokolova
RUS
1:29:32


Long jump
1
Ineta Radevica
LAT
6.92


2
Naide Gomes
BRA
6.92


3
Olga Kucherenko
RUS
6.84


5
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.75


Triple jump
1
Olha Saladuha
UKR
14.81


2
Simona la Mantia
ITA
14.56


3
Svetlana Bolshakova
BEL
14.55


4
Nadezhda Alyokhina
RUS
14.45
3.0

12
Alsu Murtazina
RUS
13.65


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.03


2
Emma Green Tregaro
SWE
2.01


3
Ariane Friedrich
GER
2.01


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.97


Pole vault
1
Svetlana Feofanova
RUS
4.75


2
Silke Spiegelburg
GER
4.65


3
Nastja Ryjikh
GER
4.65


7
Yulia Golubchikova
RUS
4.55


Heptathlon
1
Jessica Ennis
GBR
6823


2
Natalya Dobrynska
UKR
6778


3
Jennifer Oeser
GER
6683


4
Tatyana Chernova
RUS
6512


8
Marina Goncharova
RUS
6186


13
Yana Panteleyeva
RUS
6059


Shot put
1
Nadzeya Astapchuk
BLR
20.48


2
Natallia Mikhnevich
BLR
19.53


3
Anna Avdeieva
RUS
19.39


5
Olga Ivanova
RUS
19.02


Discus throw
1
Sandra Perkovic
CRO
64.67


2
Nicoleta Grasu
ROM
63.48


3
Joanna Wisniewska
POL
62.37


4
Natalia Sadova
RUS
61.20


10
Svetlana Saykina
RUS
56.09


Hummer throw
1
Betty Heidler
GER
76.38


2
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
75.65


3
Anita Wlodarczyk
POL
73.56


Javelin throw
1
Linda Stahl
GER
66.81


2
Christina Obergfoell
GER
65.58


3
Barbora Spotakova
CZE
65.36


5
Maria Abakumova
RUS
61.46


4x100m Relay
1
Ukraine
UKR
42:29


2
France
FRA
42:45


3
Poland
POL
42:68


4
Russia
Aleksandra Fedoriva-Shpaer, Yuliya Gushchina, Yuna Mekhti-Zade, Yulia Chermoshanskaia
RUS
42:91


4x400m Relay
1
Russia
Kseniya Aksyonova, Anastasiya Kapachinskaya, Tatiana Firova, Antonina Krivoshapka
RUS
3:21:26


2
Germany
GER
3:24:07


3
Great Britain & NI
GBR
3:24:32