Gold
Maria Farnosova (Savinova)
800m
Yuliya Zaripova
3000m Steeplechase
Valeri Borchin
20km Race Walk
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Sergey Bakulin
50km Race Walking
Anna Chicherova
High jump
Tatyana Chernova
Heptathlon
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
Hummer throw
Maria Abakumova
Javelin throw
Silver
Vladimir Kanaikin
20km Race Walk
Denis Nizhegorodov
50km Race Walking
Olga Kucherenko
Long jump
Aleksei Dmitrik
High jump
Bronze
Anastasiya Kapachinskaya
400m
Natalia Antiukh
400m Hurdles
Yuri Borzakovski
800m
Anisya Kirdyapkina
20km Race Walk
Svetlana Feofanova
Pole vault
Natalia Antiukh
4x400m Relay
Anastasiya Kapachinskaya
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
4x400m Relay
Lyudmila Litvinova
4x400m Relay

Men
Women
100m
1
Yohan Blake
JAM
9.92


2
Walter Dix
USA
10.08


3
Kim Collins
SKN
10.09


4
Christophe Lemaitre
FRA
10.19


5
Daniel Bailey
ANT
10.26


6
Jimmy Vicaut
FRA
10.27


7
Nesta Carter
JAM
10.95



Usain Bolt
JAM
DQ


200m
1
Usain Bolt
JAM
19.40


2
Walter Dix
USA
19.70


3
Christophe Lemaitre
FRA
19.80


4
Jaysuma Ndure Saidy
NOR
19.95


5
Nickel Ashmeade
JAM
20.29


6
Bruno de Barros
BRA
20.31


7
Rondel Sorrillo
TRI
20.34



Alonso Edward
PAN
DNF


400m
1
Kirani James
GRN
44.60


2
LaShawn Merritt
USA
44.63


3
Kevin Borlee
BEL
44.90


4
Jermaine Gonzales
JAM
44.99


5
Jonathan Borlée
BEL
45.07


6
Rondell Bartholomew
GRN
45.45


7
Tabarie Henry
ISV
45.55


8
Femi Ogunode
QAT
45.55


110m Hurdles
1
Jason Richardson
USA
13.16


2
Xiang Liu
CHN
13.27


3
Andrew Turner
GBR
13.44


4
David Oliver
USA
13.44


5
William Sharman
GBR
13.67


5
Aries Merritt
USA
13.67



Dayron Robles
CUB
DQ



Dwight Thomas
JAM
DNF


400m Hurdles
1
David Greene
GBR
48.26


2
Javier Culson
PUR
48.44


3
Louis Jacob van Zyl
RSA
48.80


4
Felix Sanchez
DMA
48.87


5
Cornel Fredericks
RSA
49.12


6
Bershawn Jackson
USA
49.24


7
Angelo Taylor
USA
49.31


8
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.32


800m
1
David Lekuta Rudisha
KEN
1:43.91


2
Abubaker Kaki Khamis
SUD
1:44.41


3
Yuri Borzakovski
RUS
1:44.49


4
Marcin Lewandowski
POL
1:44.80


5
Nick Symmonds
USA
1:45.12


6
Adam Kszczot
POL
1:45.25


7
Alfred Kirwa Yego
KEN
1:45.83


8
Mohammed Aman
ETH
1:45.93


1500m
1
Asbel Kiprop
KEN
3:35.69


2
Silas Kiplagat
KEN
3:35.92


3
Matthew Centrowitz
USA
3:36.08


4
Manuel Olmedo
ESP
3:36.33


5
Abdalaati Iguider
MAR
3:36.56


6
Mohamed Moustaoui
MAR
3:36.80


7
Mekonnen Gebremedhin
ETH
3:36.81


8
Eduar Villanueva
VEN
3:37.31


5000m
1
Mohammed Farah
GBR
13:23.36


2
Bernard Lagat
USA
13:23.64


3
Dejen Gebremeskel
ETH
13:23.92


4
Isiah Kiplangat Koech
KEN
13:24.95


5
Abera Kuma
ETH
13:25.50


6
Thomas Pkemei Longosiwa
KEN
13:26.73


7
Eliud Kipchoge
KEN
13:27.27


8
Bilisuma Shugi
BRU
13:27.67


10,000m
1
Ibrahim Jeilan
ETH
27:13.81


2
Mohammed Farah
GBR
27:14.07


3
Imane Merga
ETH
27:19.14


4
Zersenay Tadese
ERI
27:22.57


5
Martin Irungu Mathathi
KEN
27:23.87


6
Peter Cheruiyot Kirui
KEN
27:25.63


7
Galen Rupp
USA
27:26.84


8
Sileshi Sihine
ETH
27:34.11


Marathon
1
Abel Kirui
KEN
2:07:38


2
Vincent Kipruto
KEN
2:10:06


3
Feyisa Lilesa
ETH
2:10:32


4
Abderrahime Bouramdane
MAR
2:10:55


5
David Barmasai Tumo
KEN
2:11:39


6
Eliud Kiptanui
KEN
2:11:50


7
Hiroyuki Horibata
JPN
2:11:52


8
Ruggero Pertile
ITA
2:11:57


19
Aleksei Sokolov
RUS
2:16:23


21
Aleksey Sokolov
RUS
2:16:48


3000m Steeplechase
1
Ezekiel Kemboi
KEN
8:14.85


2
Brimin Kipruto
KEN
8:16.05


3
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:16.09


4
Bouabdallah Tahri
FRA
8:17.56


5
Roba Gary
ETH
8:18.37


6
Jacob Araptany
UGA
8:18.67


7
Richard Kipkemboi Mateelong
KEN
8:19.31


8
Ion Luchianov
MOL
8:19.69


20km Race Walk
1
Valeri Borchin
RUS
1:19:56


2
Vladimir Kanaikin
RUS
1:20:27


3
Luis Lopez
COL
1:20:38


4
Zhen Wang
CHN
1:20:54


5
Stanislav Yemelyanov
RUS
1:21:11


6
Hyunsub Kim
KOR
1:21:17


7
Ruslan Dmytrenko
UKR
1:21:31


8
Yusuke Suzuki
JPN
1:21:39


12
Sergey Morozov
RUS
1:22:37


50km Race Walking
1
Sergey Bakulin
RUS
3:41:24


2
Denis Nizhegorodov
RUS
3:42:45


3
Jared Tallent
AUS
3:43:36


4
Tianfeng Si
CHN
3:44:40


5
Luke Adams
AUS
3:45:31


6
Koichiro Morioka
JPN
3:46:21


7
Chil-sung Park
KOR
3:47:13


8
Faguang Xu
CHN
3:47:19



Igor Yerokhin
RUS
DQ



Sergei Kirdiapkin
RUS
DNF


Long jump
1
Dwight Phillips
USA
8.45


2
Mitchell Watt
AUS
8.33


3
Ngonidzashe Makusha
ZIM
8.29


4
Yahya Berrabah
MAR
8.23


5
Luvo Manyonga
RSA
8.21


6
Aleksandr Menkov
RUS
8.19


7
Christian Reif
GER
8.19


8
Sebastian Bayer
GER
8.17


Triple jump
1
Christian Taylor
USA
17.96


2
Phillips Idowu
GBR
17.77


3
Will Claye
USA
17.50


4
Alexis Copello
CUB
17.47


5
Nelson Evora
POR
17.35


6
Christian Olsson
SWE
17.23


7
Leevan Sands
BAH
17.21


8
Benjamin Compaore
FRA
17.17


High jump
1
Jesse Williams
USA
2.35


2
Aleksei Dmitrik
RUS
2.35


3
Trevor Barry
BAH
2.32


4
Jaroslav Baba
CZE
2.32


5
Dimítrios Chondrokoúkis
GRE
2.32


5
Ivan Ukhov
RUS
2.32


7
Mutaz Essa Barshim
QAT
2.32


8
Aleksandr Shustov
RUS
2.29


Pole vault
1
Pawel Wojciechowski
POL
5.90


2
Lázaro Borges
CUB
5.90


3
Renaud Lavillenie
FRA
5.85


4
Lukasz Michalski
POL
5.85


5
Malte Mohr
GER
5.85


6
Konstadinos Filippidis
GRE
5.75


7
Mateusz Didenkow
POL
5.75


8
Fabio Gomes da Silva
BRA
5.65


12
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.65


Decathlon
1
Trey Hardee
USA
8607


2
Ashton Eaton
USA
8505


3
Leonel Suarez
CUB
8501


4
Aleksei Drozdov
RUS
8313


5
Eelco Sintnicolaas
NED
8298


6
Mihail Dudaš
SER
8256


7
Pascal Behrenbruch
GER
8211


8
Jan Felix Knobel
GER
8200


Shot put
1
David Storl
GER
21.78


2
Dylan Armstrong
CAN
21.64


3
Andrei Mikhnevich
BLR
21.40


4
Christian Cantwell
USA
21.36


5
Reese Hoffa
USA
20.99


6
Marco Fortes
POR
20.83


7
Ryan Whiting
USA
20.75


8
Adam Nelson
USA
20.29


Discus throw
1
Robert Harting
GER
68.97


2
Gerd Kanter
EST
66.95


3
Ehsan Hadadi
IRI
66.08


4
Märt Israel
EST
65.20


5
Benn Harradine
AUS
64.77


6
Virgilijus Alekna
LTU
64.09


7
Vikas Gowda
IND
64.05


8
Jorge Fernández
CUB
63.54


Hummer throw
1
Koji Murofushi
JPN
81.24


2
Krisztian Pars
HUN
81.18


3
Primoz Kozmus
SLO
79.39


4
Markus Esser
GER
79.12


5
Pavel Krivitskiy
BLR
78.53


6
Kirill Ikonnikov
RUS
78.37


7
Szymon Ziolkowski
POL
77.64


8
Nicola Vizzoni
ITA
77.04


Javelin throw
1
Matthias De Zordo
GER
86.27


2
Andreas Thorkildsen
NOR
84.78


3
Guillermo Martinez
CUB
84.30


4
Vítezslav Veselý
CZE
84.11


5
Fatih Avan
TUR
83.34


6
Roman Avramenko
UKR
82.51


7
Jarrod Bannister
AUS
82.25


8
Mark Frank
GER
81.81


10
Dmitriy Tarabin
RUS
79.06


12
Sergey Makarov
RUS
78.76


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
37.04


2
France
FRA
38.20


3
Saint Kitts and Nevis
SKN
38.49


4
Poland
POL
38.50


5
Italy
ITA
38.96


6
Trinidad and Tobago
TRI
39.01



Great Britain
GBR
DNF



USA
USA
DNF


4x400m Relay
1

USA
2:59.31


2
South Africa
RSA
2:59.87


3
Jamaica
JAM
3:00.10


4
Russia
Pavel Trenikhin, Maksim Dyldin, Denis Alekseyev, Konstantin Sverkach
RUS
3:00.22


5
Belgium
BEL
3:00.41


6
Kenya
KEN
3:01.15


7
Great Britain & NI
GBR
3:01.16


8
Germany
GER
3:01.37


100m
1
Carmelita Jeter
USA
10.90


2
Veronica Campbell
JAM
10.97


3
Kelly-Ann Baptiste
TRI
10.98


4
Shelly-Ann Fraser
JAM
10.99


5
Blessing Okagbare
NGR
11.12


6
Kerron Stewart
JAM
11.15


7
Ivet Lalova
BUL
11.27


8
Marshevet Myers
USA
11.33


200m
1
Veronica Campbell
JAM
22.22


2
Carmelita Jeter
USA
22.37


3
Allyson Felix
USA
22.42


4
Shalonda Solomon
USA
22.61


5
Kerron Stewart
JAM
22.70


6
Debbie Ferguson
BAH
22.96


7
Hrystyna Stuy
UKR
23.02


8
Sherone Simpson
JAM
23.17


400m
1
Amantle Montsho
BOT
49.56


2
Allyson Felix
USA
49.59


3
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
50.24


4
Francena McCorory
USA
50.45


5
Antonina Krivoshapka
RUS
50.66


6
Shericka Williams
JAM
50.79


7
Sanya Richards
USA
51.32


8
Novlene Williams
JAM
52.89


100m Hurdles
1
Sally Pearson
AUS
12.28


2
Danielle Carruthers
USA
12.47


3
Dawn Harper
USA
12.47


4
Tiffany Porter
GBR
12.63


5
Tatyana Dektyaryova
RUS
12.82


6
Nikkita Holder
CAN
12.93


7
Phylicia George
CAN
17.97



Kellie Wells
USA
DNF


400m Hurdles
1
Lashinda Demus
USA
52.47


2
Melaine Walker
JAM
52.73


3
Natalia Antiukh
RUS
53.85


4
Kaliese Spencer
JAM
54.01


5
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
54.18


6
Vania Stambolova
BUL
54.23


7
Zuzana Hejnova
CZE
54.23


8
Yelena Churakova
RUS
55.17


800m
1
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
1:55.87


2
Caster Semenya
RSA
1:56.35


3
Janeth Jepkosgei
KEN
1:57.42


4
Alysia Johnson Montano
USA
1:57.48


5
Yekaterina Kostetskaia
RUS
1:57.82


6
Maggie Vessey
USA
1:58.50


7
Kenia Sinclair
JAM
1:58.66


8
Yuliya Stepanova (Rusanova)
RUS
1:59.74


1500m
1
Jennifer Barringer Simpson
USA
4:05.40


2
Hannah England
GBR
4:05.68


3
Natalia Rodriguez
ESP
4:05.87


4
Btissam Lakhouad
MAR
4:06.18


5
Kalkidan Gezahegne
ETH
4:06.42


6
Ingvill Måkestad Bovim
NOR
4:06.85


7
Mimi Belete
BRU
4:07.60


8
Tugba Karakaya
TUR
4:08.14


5000m
1
Vivian Cheruiyot
KEN
14:55.36


2
Sylvia Jebiwott Kibet
KEN
14:56.21


3
Meseret Defar
ETH
14:56.94


4
Sentayehu Ejigu
ETH
14:59.99


5
Mercy Cherono
KEN
15:00.23


6
Linet Chepkwemoi Masai
KEN
15:01.01


7
Lauren Fleshman
USA
15:09.25


8
Genzebe Dibaba
ETH
15:09.35


14
Yelizaveta Grechishnikova
RUS
15:45.61


10,000m
1
Vivian Cheruiyot
KEN
30:48.98


2
Sally Kipyego
KEN
30:50.04


3
Linet Chepkwemoi Masai
KEN
30:53.59


4
Priscah Jepleting Cherono
KEN
30:56.43


5
Meselech Melkamu
ETH
30:56.55


6
Shitaye Eshete
BRU
31:21.57


7
Shalane Flanagan
USA
31:25.57


8
Ana Dulce Felix
POR
31:37.03


Marathon
1
Edna Ngeringwony Kiplagat
KEN
2:28:43


2
Priscah Jeptoo
KEN
2:29:00


3
Sharon Jemutai Cherop
KEN
2:29:14


4
Bezunesh Bekele
ETH
2:29:21


5
Yukiko Akaba
JPN
2:29:35


6
Xiaolin Zhu
CHN
2:29:58


7
Isabellah Andersson
SWE
2:30:13


8
Jiali Wang
CHN
2:30:25


23
Margarita Plaksina
RUS
2:35:39


3000m Steeplechase
1
Yuliya Zaripova
RUS
9:07.03


2
Habiba Ghribi
TUN
9:11.97


3
Milcah Chemos Cheywa
KEN
9:17.16


4
Mercy Wanjiku Njoroge
KEN
9:17.88


5
Lydia Chebet Rotich
KEN
9:25.74


6
Sofia Assefa
ETH
9:28.24


7
Binnaz Uslu
TUR
9:31.06


8
Hanane Ouhaddou
MAR
9:32.36


11
Lyubov Kharlamova
RUS
9:44.14


20km Race Walk
1
Olga Kaniskina
RUS
1:29:42


2
Hong Liu
CHN
1:30:00


3
Anisya Kirdyapkina
RUS
1:30:13


4
Elisa Riguado
ITA
1:30:44


5
Shenjie Qieyang
CHN
1:31:14


6
Susana Feitor
POR
1:31:26


7
Ana Cabecinha
POR
1:31:36


8
Kristina Saltanovic
LTU
1:31:40


11
Vera Sokolova
RUS
1:32:13


17
Tatyana Mineyeva
RUS
1:34:08


Long jump
1
Brittney Reese
USA
6.82


2
Olga Kucherenko
RUS
6.77


3
Ineta Radevica
LAT
6.76


4
Nastassia Mironchyk-Ivanova
BLR
6.74


5
Carolina Kluft
SWE
6.56


6
Janay DeLoach
USA
6.56


7
Darya Klishina
RUS
6.50


8
Karin Mey Melis
TUR
6.44


Triple jump
1
Olha Saladuha
UKR
14.94


2
Olga Rypakova
KAZ
14.89


3
Caterine Ibargüen
COL
14.84


4
Mabel Gay
CUB
14.67


5
Yamile Aldama
GBR
14.50


6
Yargelis Savigne
CUB
14.43


7
Anna Krylova
RUS
14.23


8
Baya Rahouli
ALG
14.12


High jump
1
Anna Chicherova
RUS
2.03


2
Blanka Vlasic
CRO
2.03


3
Antonietta Di Martino
ITA
2.00


4
Yelena Slesarenko
RUS
1.97


5
Svetlana Shkolina
RUS
1.97


6
Xingjuan Zheng
CHN
1.93


6
Deirdre Ryan
IRL
1.93


8
Doreen Amata
NGR
1.93


Pole vault
1
Fabiana Murer
BRA
4.85


2
Martina Strutz
GER
4.80


3
Svetlana Feofanova
RUS
4.75


4
Jennifer Suhr
USA
4.70


5
Yarisley Silva
CUB
4.70


6
Yelena Isinbayeva
RUS
4.65


7
Jirina Ptácniková
CZE
4.65


8
Nikoléta Kiriakopoúlou
GRE
4.65


Heptathlon
1
Tatyana Chernova
RUS
6880


2
Jessica Ennis
GBR
6751


3
Jennifer Oeser
GER
6572


4
Karolina Tyminska
POL
6544


5
Natalya Dobrynska
UKR
6539


6
Lilli Schwarzkopf
GER
6321


7
Antoinette Nana Djimou
FRA
6309


8
Austra Skujyte
LTU
6297


11
Anna Bogdanova
RUS
6242


Shot put
1

NZL
21.24


2
Nadzeya Astapchuk
BLR
20.05


3
Jillian Camarena
USA
20.02


4
Lijiao Gong
CHN
19.97


5
Yevgeniya Kolodko
RUS
19.78


6
Ling Li
CHN
19.71


7
Anna Avdeieva
RUS
19.54


8
Nadine Kleinert
GER
19.26


10
Anna Omarova
RUS
18.67


Discus throw
1
Yanfeng Li
CHN
66.52


2
Nadine Muller
GER
65.97


3
Yarelis Barrios
CUB
65.73


4
Zaneta Glanc
POL
63.91


5
Stephanie Brown-Trafton
USA
63.85


6
Jian Tan
CHN
62.96


7
Dragana Tomasevic
SER
62.48


8
Nicoleta Grasu
ROM
62.08


11
Daria Pischalnikova
RUS
58.10


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
77.13


2
Betty Heidler
GER
76.06


3
Wenxiu Zhang
CHN
75.03


4
Yipsi Moreno
CUB
74.48


5
Anita Wlodarczyk
POL
73.56


6
Bianca Perie
ROM
72.04


7
Kathrin Klaas
GER
71.89


8
Zalina Marghieva
MOL
70.27


Javelin throw
1
Maria Abakumova
RUS
71.99


2
Barbora Spotakova
CZE
71.58


3
Sunette Viljoen
RSA
68.38


4
Christina Obergfoell
GER
65.24


5
Kathrina Molitor
GER
64.32


6
Kimberley Mickle
AUS
61.96


7
Martina Ratej
SLO
61.65


8
Jarmila Klimesova
CZE
59.27


4x100m Relay
1

USA
41.56


2

JAM
41.70


3
Ukraine
UKR
42.51


4
Trinidad and Tobago
TRI
42.58


5
France
FRA
42.70


6
Russia
Aleksandra Fedoriva-Shpaer, Natalia Rusakova, Yelizaveta Savlinis, Yuliya Gushchina
RUS
42.93


7
Nigeria
NGR
42.93


8
Brazil
BRA
43.10


4x400m Relay
1

USA
3:18.09


2

JAM
3:18.71


3
Russia
Natalia Antiukh, Lyudmila Litvinova, Antonina Krivoshapka, Anastasiya Kapachinskaya
RUS
3:19.36


4
Great Britain & NI
GBR
3:23.63


5
Ukraine
UKR
3:23.86


6
Belarus
BLR
3:25.64


7
Czech Republic
CZE
3:26.57


8
Nigeria
NGR
3:29.82