Men
Women
20km Race Walk
1
Vladimir Kanaikin
RUS
1:19:14


2
Sergey Morozov
RUS
1:20:08


3
Andrey Krivov
RUS
1:20:16


4
Pyotr Bogatyrev
RUS
1:20:18


5
Pyotr Trofimov
RUS
1:20:31


6
Antaloly Kukushkin
RUS
1:21:19


7
Mikhail Ryzhov
RUS
1:21:49


8
Dmitri Shorin
RUS
1:23:59


9
Andrei Riabushev
RUS
1:24:20


10
Mikhail Orlov
RUS
1:24:57


11
Konstantin Maksimov
RUS
1:25:05


12
Ivan Noskov
RUS
1:25:20


13
Andrei Trofimov
RUS
1:26:00


14
Konstantin Kulagov
RUS
1:26:20


15
Aleksandr Prokhorov
RUS
1:26:31


17
Igor Yukin
RUS
1:26:58


18
Aleksey Golovin
RUS
1:27:12


35km Race Walking
1
Igor Yerokhin
RUS
2:26:36


2
Denis Nizhegorodov
RUS
2:27:08


3
Denis Strelkov
RUS
2:27:52


4
Andrei Ruzavin
RUS
2:28:17


5
Sergey Sergachov
RUS
2:32:29


6
Yuri Andronov
RUS
2:32:49


7
Aleksandr Yargunkin
RUS
2:33:00


8
Aleksei Bartsaikin
RUS
2:34:36


9
Ivan Zhbanov
RUS
2:39:44


20km Race Walk
1
Vera Sokolova
RUS
1:25:08


2
Anisya Kirdyapkina
RUS
1:25:09


3
Anna Lukyanova
RUS
1:27:49


4
Tatiana Korotkova
RUS
1:28:38


5
Irina Yumanova
RUS
1:29:26


6
Yelena Kruchinkina
RUS
1:30:08


7
Natalya Makarova
RUS
1:30:27


9
Lyudmila Arkhipova
RUS
1:31:14


10
Tatyana Mineyeva
RUS
1:31:53


11
Svetlana Soloviova
RUS
1:31:55


12
Lina Bikulova
RUS
1:35:25


13
Natalya Kholodilina
RUS
1:36:28


14
Nelly Lekareva
RUS
1:36:40


15
Yekaterina Yezhova
RUS
1:37:48


16
Anastasia Pavlenko
RUS
1:38:52


17
Mariya Tyureva
RUS
1:39:46


18
Yekaterina Popova
RUS
1:40:03


19
Irina Musikhina
RUS
1:42:00


20
Yelena Zubakina
RUS
1:42:56


21
Yelena Fatkhedinova
RUS
1:47:14


22
Anastasiya Pozdeyeva
RUS
1:47:19


23
Svetlana Trifonova
RUS
1:47:20


24
Maria Loseva
RUS
1:49:09



Juniors
Junior Women
10,000m Race Walk
1
Pavel Parshin
RUS
41:18


2
Dementiy Cheparev
RUS
42:11


3
Denis Asanov
RUS
42:12


4
Aleksandr Ivanov
RUS
42:16


5
Evgeniy Nushtaev
RUS
42:28


6
Kirill Frolov
RUS
42:33


7
Andrey Matoshin
RUS
42:57


10,000m Race Walk
1
Svetlana Vasilieva
RUS
42:43


2
Yelena Lashmanova
RUS
43:41


3
Olga Dubrovina
RUS
47:34


4
Liliya Gimatdinova
RUS
47:35


5
Alyona Aryukova
RUS
47:42


6
Dina Zamyatina
RUS
47:57


7
Anna Yermina
RUS
48:04


8
Alla Karmysheva
RUS
48:26


9
Anna Krakhmalyova
RUS
48:30


10
Marina Burak
RUS
49:11



Youth
10,000m Race Walk
1
Damir Baybikov
RUS
42:36


2
Denis Tolstov
RUS
42:40