Men
Women
100m
1
Artur Reisbikh
RUS
10.48


2
Yevgeniy Shtyrkin
RUS
10.53


3
Maksim Polovinkin
RUS
10.54


4
Sergey Nesterov
RUS
10.62


5
Andrey Petukhov
RUS
10.70


6
Igor Borzov
RUS
10.71


7
Marat Ablyazov
RUS
10.72


200m
1
Vyacheslav Kolesnichenko
RUS
21.00


2
Vyacheslav Pakhomov
RUS
21.44


3
Artur Reisbikh
RUS
21.45


4
Yevgeniy Shtyrkin
RUS
21.49


400m
1
Vladimir Krasnov
RUS
46.32


2
Artem Vazhov
RUS
46.52


3
Aleksey Kenig
RUS
46.66


4
Yaroslav Kholopov
RUS
46.93


5
Anton Volobuyev
RUS
47.21


6
Semyon Golubev
RUS
47.36


7
Yevgeniy Yevsyukov
RUS
47.50


110m Hurdles
1
Konstantin Shabanov
RUS
13.35


2
Sergey Shubenkov
RUS
13.46


3
Aleksei Dremin
RUS
13.51


4
Maksim Sokolov
RUS
14.14


5
Filipp Shabanov
RUS
14.30


400m Hurdles
1
Nikita Andriyanov
RUS
50.60


2
Konstantin Andreyev
RUS
51.21


3
Ivan Babich
RUS
51.90


4
Timur Khafizov
RUS
51.96


5
Aslan Khubezhov
RUS
52.09


6
Ali Abrayukov
RUS
53.16


800m
1
Aleksey Remezov
RUS
1:50.35


2
Oleg Sidorov
RUS
1:50.54


3
Aleksandr Yatsenko
RUS
1:50.74


4
Aleksandr Abramov
RUS
1:50.76


5
Aleksandr Sheplyakov
RUS
1:51.69


6
Aleksandr Storozhev
RUS
1:51.93


7
Aleksandr Pechenskikh
RUS
1:52.81


8
Yegor Lazarev
RUS
2:02.75


1500m
1
Mark Tolstikhin
RUS
3:43.13


2
Ivan Tukhtachev
RUS
3:43.31


3
Aleksandr Komarov
RUS
3:44.37


4
Viktor Chudinovskiy
RUS
3:45.44


5
Aleksey Kharitonov
RUS
3:46.68


6
Yegor Lazarev
RUS
3:47.25


7
Anton Pinkus
RUS
3:47.70


8
Aleksey Remezov
RUS
3:48.38


9
Ilya Gryadkovskiy
RUS
3:49.12


10
Pavel Kostrikov
RUS
3:49.43


5000m
1
Vyacheslav Shalamov
RUS
13:48.93


2
Yevgeniy Bykov
RUS
14:03.22


3
Rinas Akhmadeyev
RUS
14:06.15


4
Ivan Tenyakov
RUS
14:07.49


5
Sergey Petrov
RUS
14:16.98


10,000m
1
Roman Pozdyaykin
RUS
29:17.27


3000m Steeplechase
1
Dmitriy Balashov
RUS
8:50.27


2
Yuriy Kloptsov
RUS
8:50.60


3
Yevgeniy Cherepanov
RUS
8:55.38


4
Yaroslav Gavrin
RUS
8:59.66


5
Oleg Radchenko
RUS
9:04.66


Long jump
1
Sergey Polyanskiy
RUS
8.00


2
Sergey Bogdanov
RUS
7.82


3
Aleksandr Zolotoglavy
RUS
7.74


4
Vladimir Menkov
RUS
7.74


5
Roman Artyukhov
RUS
7.50


Triple jump
1
Yuriy Kovalev
RUS
17.06


2
Yevgeniy Zhukov
RUS
16.68


3
Sergey Laptev
RUS
16.37


4
Ruslan Samitov
RUS
16.28


5
Timur Minusov
RUS
16.24


6
Ivan Mazikin
RUS
16.00


7
Maksim Atapin
RUS
15.90


8
Maksim Kapitonov
RUS
15.58


Final HC
1
Lukman Adams
RUS
15.60


2
Sergey Sutygin
RUS
15.38


High jump
1
Sergey Mudrov
RUS
2.24


2
Andrey Patrakov
RUS
2.21


3
Efrem Dzhonson
RUS
2.18


4
Lev Missirov
RUS
2.18


5
Dmitiry Pokidov
RUS
2.15


5
Mikhail Andreyev
RUS
2.15


8
Leonid Biryukov
RUS
2.10


9
Dmitriy Lisenov
RUS
2.10


Final HC
1
Daniil Tsyplakov
RUS
2.22


2
Semyon Pozdnyakov
RUS
2.18


3
Vadim Vrublevskiy
RUS
2.15


Pole vault
1
Dmitriy Zhelyabin
RUS
5.50


2
Gayk Kazaryan
RUS
5.40


3
Anton Ivakin
RUS
5.40


4
Ilya Mudrov
RUS
5.20


5
Mikhail Gelmanov
RUS
5.20


Shot put
1
Yegor Klimanov
RUS
17.82


Discus throw
1
Mikhail Dvornikov
RUS
59.17


Final HC
1
Viktor Butenko
RUS
51.89


Hummer throw
1
Aleksey Kochnev
RUS
72.93


2
Denis Lukyanov
RUS
71.49


3
Sergey Chekomasov
RUS
65.79


Final HC
1
Sergey Litvinov
RUS
77.79


2
Igor Vinichenko
RUS
73.54


Javelin throw
1
Dmitriy Tarabin
RUS
85.10


2
Viktor Goncharov
RUS
80.34


3
Aleksandr Kharitonov
RUS
76.23


4
Pavel Pogorelov
RUS
68.02


5
Kirill Kadukov
RUS
67.58


6
Yevgeniy Zoteyev
RUS
65.98


100m
1
Marina Panteleyeva
RUS
11.45


2
Yekaterina Filatova
RUS
11.60


3
Viktoriya Yarushkina
RUS
11.64


4
Yekaterina Kuzina
RUS
11.65


5
Olga Belkina (Kharitonova)
RUS
11.66


6
Maria Serkova
RUS
11.69


7
Anna Klimina
RUS
11.76


8
Yulia Zeziukova
RUS
11.87


200m
1
Nina Morozova
RUS
23.67


2
Alyona Tamkova
RUS
24.07


3
Yulia Zeziukova
RUS
24.08


4
Yelena Zuykevich
RUS
24.20


5
Angelina Popova
RUS
24.24


6
Anna Klimina
RUS
24.30


7
Yekaterina Kuzina
RUS
24.45


Final HC
1
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
22.55


2
Yuliya Gushchina
RUS
23.47


400m
1
Olga Topilskaya
RUS
51.10


2
Yuliya Terekhova
RUS
52.29


3
Yekaterina Yefimova
RUS
52.45


4
Yevgeniya Subbotina
RUS
52.52


5
Liliya Gafiyatullina
RUS
53.02


6
Mariya Lebedeva
RUS
53.10


7
Natalya Danilova
RUS
53.83


8
Yekaterina Krekoten
RUS
55.01


100m Hurdles
1
Nina Morozova
RUS
13.03


2
Irina Reshetkina
RUS
13.42


3
Yuliya Zhuk
RUS
13.69


4
Viktoriya Dunets
RUS
13.77


5
Dinara Gainetdinova
RUS
13.79


6
Yevgeniya Kovalyova
RUS
13.82


400m Hurdles
1
Valeriya Znamenskaya
RUS
57.71


2
Irina Takuntseva
RUS
58.06


2
Yekaterina Brodovaya
RUS
58.35


4
Olesia Tsaranok
RUS
58.90


5
Polina Bordyugova
RUS
59.57


6
Aleksandra Lopatina
RUS
59.86


7
Marina Reznikova
RUS
60.00


800m
1
Yelena Arzhakova
RUS
2:00.11


2
Aleksandra Bulanova
RUS
2:01.03


3
Marina Pospelova
RUS
2:02.33


4
Olga Nitsina
RUS
2:02.59


5
Oksana Dyomina
RUS
2:03.69


6
Yekaterina Zavyalova
RUS
2:05.72


7
Nadezhda Viderker
RUS
2:07.92


1500m
1
Yekaterina Gorbunova
RUS
4:12.60


2
Yelena Arzhakova
RUS
4:13.65


3
Yelena Korobkina
RUS
4:16.73


4
Darya Yachmeneva
RUS
4:17.49


5
Yelena Zhilkina
RUS
4:20.15


6
Anna Vatolina
RUS
4:22.82


7
Galina Yevsikova
RUS
4:23.74


5000m
1
Yekaterina Gorbunova
RUS
15:19.94


2
Yelena Korobkina
RUS
15:22.14


3
Galina Yevsikova
RUS
16:03.47


4
Yelena Sedova
RUS
16:04.18


5
Anna Sysoyeva
RUS
16:26.73


10,000m
1
Marina Petrova
RUS
34:23.00


2
Yelena Sedova
RUS
34:33.52


3
Aleksandra Zhavoronkova
RUS
34:45.40


4
Anna Sysoyeva
RUS
34:58.27


3000m Steeplechase
1
Natalia Aristarkhova
RUS
9:56.04


2
Ludmila Lebedeva
RUS
10:03.99


3
Aleksandra Alekseyenko
RUS
10:05.54


4
Aleksandra Pavlyutenkova
RUS
10:21.93


5
Yekaterina Rogozina
RUS
10:29.38


6
Yuliya Prozorova
RUS
10:29.59


7
Anastasiya Velikaya
RUS
10:31.14


8
Viktoriya Ivanova
RUS
10:38.43


9
Yekaterina Doseykina
RUS
10:43.78


Long jump
1
Yana Gubar
RUS
6.55


2
Svetlana Denyayeva
RUS
6.48


3
Viktoriya Prokopenko
RUS
6.41


4
Oksana Reva
RUS
6.35


5
Yuliya Aleksandrova
RUS
6.34


6
Yelena Sitnikova
RUS
6.31


7
Yekaterina Matveyeva
RUS
6.19


8
Yelena Klimina
RUS
6.16


9
Yekaterina Khalyutina
RUS
6.15


11
Olesya Kabardina
RUS
5.94


12
Kristina Gaydashova
RUS
5.69


12
Yuliya Nosova
RUS
6.12


Triple jump
1
Svetlana Denyayeva
RUS
13.68


2
Nadezhda Korytkina
RUS
13.63


3
Olesya Kabardina
RUS
13.36
3.7

4
Olesya Tikhonova
RUS
13.30


5
Violeta Maksimchuk
RUS
13.26


6
Irina Kosko
RUS
13.25


7
Olga Sementsova
RUS
13.17


8
Kristina Gaydashova
RUS
13.03


9
Mariya Grigoryeva
RUS
12.88


10
Oksana Pikmulova
RUS
12.85


Final HC
1
Nelli Stekolnikova
RUS
12.98


High jump
1
Anna Shorstova
RUS
1.92


2
Yulia Kostrova
RUS
1.92


3
Svetlana Linkevich
RUS
1.86


4
Anastasiya Belyakova
RUS
1.78


4
Anna Chezganova
RUS
1.78


6
Yekaterina Bolshakova
RUS
1.78


7
Yelena Permyakova
RUS
1.78


Pole vault
1
Anastasiya Savchenko
RUS
4.30


2
Angelina Krasnova
RUS
4.25


3
Yekaterina Kazeka
RUS
4.20


4
Anzhelika Sidorova
RUS
4.20


4
Yekaterina Kolesova
RUS
4.20


6
Lyudmila Yeremina
RUS
4.10


7
Tatyana Shvydkina
RUS
4.00


7
Yelena Pyushcheva
RUS
3.60


8
Yelena Gritsenko
RUS
3.60


Shot put
1
Olesya Sviridova
RUS
17.02


2
Vera Kunova
RUS
16.41


3
Yevgeniya Smirnova
RUS
15.92


4
Anastasiya Podolskaya (Bessoltseva)
RUS
15.66


5
Yekaterina Kuznetsova (Zyuganova)
RUS
15.37


6
Yekaterina Burmistrova
RUS
14.59


7
Valeriya Zyryanova
RUS
13.82


Discus throw
1
Yevgenia Pecherina
RUS
62.27


2
Yekaterina Strokova
RUS
56.64


3
Yuliya Maltseva
RUS
53.81


4
Yekaterina Burmistrova
RUS
48.53


Hummer throw
1
Karina Frolova
RUS
62.61


2
Natalya Polyakova
RUS
61.73


3
Irina Sarvilova
RUS
61.13


4
Tatyana Kachegina
RUS
57.73


5
Darya Belaya
RUS
56.83


Final HC
1
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
63.78


2
Viktoriya Sadova
RUS
54.84


Javelin throw
1
Aleksandra Spikina
RUS
53.28


2
Lyubov Zhatkina
RUS
53.21


3
Yekaterina Levoncheva
RUS
52.60


4
Kseniya Zybina
RUS
52.05


5
Viktoriya Sudarushkina
RUS
51.00


6
Viktoriya Abakumova
RUS
49.06