Men
Women
100m
1
Roman Smirnov
RUS
10.39


200m
1
Roman Smirnov
RUS
20.78


2
Dmitriy Falev
RUS
21.26


400m
1
Maksim Rafilovich
RUS
46.81


2
Aleksey Golikov
RUS
48.00


400m Hurdles
1
Vladimir Guziy
RUS
52.25


800m
1
Ivan Nesterov
RUS
1:48.99


2
Denis Danilenko
RUS
1:50.94


1500m
1
Nikolai Kuchin
RUS
3:45.39


2
Roman Trubetskoi
RUS
3:45.48


3
Andrey Zadorozhny
RUS
3:45.60


4
Ildar Minshin
RUS
3:46.71


5
Andrey Minyakov
RUS
3:47.36


3000m
1
Sergey Nurgaliyev
RUS
8:17.62


Long jump
1
Sergey Mikhaylovskiy
RUS
7.77


2
Dmitri Plotnikov
RUS
7.74
3.8

3
Viktor Sirotkin
RUS
7.40


Triple jump
1
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.14
2.1

2
Yegor Filippov
RUS
15.77


3
Sergey Dolbunov
RUS
15.73


4
Viktor Sirotkin
RUS
15.33


5
Vladimir Yashin
RUS
15.25


High jump
1
Andrey Patrakov
RUS
2.18


2
Mikhail Andreyev
RUS
2.15


Shot put
1
Maksim Sidorov
RUS
20.58


2
Aleksandr Lobynia
RUS
19.85


3
Aleksandr Bulanov
RUS
19.47


4
Aleksandr Lesnoy
RUS
18.95


5
Aleksei Drozdov
RUS
16.98


6
Ilia Kuznetsov
RUS
16.78


Discus throw
1
Nikolay Sedyuk
RUS
62.11


2
Gleb Sidorchenko
RUS
58.32


3
Ivan Krasnoschekov
RUS
54.48


4
Aleksei Drozdov
RUS
51.35


Hummer throw
1
Yevgeni Aidamirov
RUS
71.40


Javelin throw
1
Vladimir Farnosov
RUS
72.43


2
Kirill Kadukov
RUS
71.39


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11.44


2
Anna Gurova
RUS
11.50


3
Yekaterina Smirnova
RUS
11.76


200m
1
Yelizaveta Savlinis
RUS
22.79


2
Tatiana Firova
RUS
23.27


3
Anna Kaygorodova
RUS
23.63


400m
1
Natalia Antiukh
RUS
50.73


2
Irina Koleshichenko (Davydova)
RUS
53.65


3
Diana Potapova
RUS
54.99


4
Anastasiya Volodkina (Vosmerikova)
RUS
55.50


100m Hurdles
1
Irina Shevchenko
RUS
13.04


2
Yekaterina Galitskaia
RUS
13.09


3
Anastasiya Solovyova
RUS
13.13


4
Aleksandra Antonova
RUS
13.31


400m Hurdles
1
Darya Korablyova
RUS
56.49


2
Yekaterina Brodovaya
RUS
59.44


800m
1
Yelena Kotulskaya
RUS
1:58.04


2
Yelena Arzhakova
RUS
1:58.77


3
Mariya Zhuravlyova
RUS
2:03.32


4
Yekaterina Kupina
RUS
2:05.60


5
Anna Eifert
RUS
2:06.31


1500m
1
Lyubov Pulyayeva
RUS
4:11.79


2
Kristina Levchenko
RUS
4:14.68


3
Anna Gavriuk
RUS
4:15.00


4
Irina Dmitriyeva
RUS
4:15.88


5
Kristina Ugarova (Khaleeva)
RUS
4:16.90


6
Olesya Chumakova-Mikheyeva
RUS
4:18.43


7
Anna Shchagina
RUS
4:23.11


3000m
1
Yelena Korobkina
RUS
9:00.65


2
Olga Golovkina
RUS
9:01.91


3
Anna Luchkina
RUS
9:16.28


4
Tatyana Shutova
RUS
9:26.14


Long jump
1
Anna Klyashtornaya
RUS
6.66


3
Yekaterina Voloshina (Malysheva)
RUS
6.45


4
Maria Yefremova
RUS
6.20


High jump
1
Tatyana Chernova
RUS
1.79


Shot put
1
Anna Omarova
RUS
18.86


2
Irina Tarasova
RUS
18.36


3
Yevgeniya Solovyova
RUS
17.19


4
Natalya Troneva
RUS
16.74


Discus throw
1
Daria Pischalnikova
RUS
62.48


2
Svetlana Saykina
RUS
61.27


3
Oksana Yesipchuk
RUS
55.24


4
Olesya Korotkova
RUS
53.86


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
75.70


2
Mariya Bespalova
RUS
67.33


3
Oksana Kondratyeva
RUS
65.83


4
Galina Kulkova
RUS
58.65