Men
Women
100m
1
Aleksandr Riabov
RUS
10.56


2
Aleksandr Smirnov
RUS
10.74


3
Aleksandr Belov
RUS
10.75


4
Sergei Yerkin
RUS
10.78


5
Mikhail Yegorychev
RUS
10.82


6
Viktor Usenko
RUS
10.87


7
Vladimir Toporin
RUS
11.01


200m
1
Ivan Teplykh
RUS
21:18


2
Konstantin Sverkach
RUS
21:33


3
Oleg Sergeiev
RUS
21:39


4
Aleksandr Belov
RUS
21:47


5
Andrei Rudnitski
RUS
21:53


6
Anton Korobets
RUS
21:66


7
Sergei Yerkin
RUS
21:71



Ruslan Maschenko
RUS
DNF


400m
1
Ruslan Maschenko
RUS
46.68


2
Andrei Rudnitski
RUS
46.79


3
Yevgeni Lebedev
RUS
46.84


4
Dmitri Forshev
RUS
46.84


5
Aleksandr Borschenko
RUS
47.04


6
Vladislav Frolov
RUS
47.09


7
Dmitri Petrov
RUS
47.22


8
Valentin Krugliakov
RUS
47.25


9
Konstantin Sverkach
RUS
47.31


10
Viktor Markin
RUS
47.42


110m Hurdles
1
Yevgeni Pechonkin
RUS
13.65


2
Igor Peremota
RUS
13.71


3
Yevgeni Borisov
RUS
13.96


4
Sergey Manakov
RUS
14.14


5
Pavel Onischenko
RUS
14.16


6
Iakov Petrov
RUS
14.19


7
Vladimir Klochkov
RUS
14.56


8
Roman Yegorov
RUS
14.83


400m Hurdles
1
Mikhail Lipski
RUS
50.32


2
Aleksandr Borschenko
RUS
50.77


3
Aleksei Kovaliov
RUS
52.25


4
Andrei Malyshev
RUS
53.26


5
Konstantin Oriabinski
RUS
53.63


6
Viacheslav Zhuravlev
RUS
53.84


7
Aleksandr Bokov
RUS
53.96


8
Anton Beltiukov
RUS
54.13


9
Sergei Zhilko
RUS
55.70


800m
1
Ramil Aritkulov
RUS
1:48.01


2
Boris Kaveshnikov
RUS
1:48.59


3
Artem Mastrov
RUS
1:48.61


4
Anton Bochkariov
RUS
1:48.80


4
Yevgeni Lebonda
RUS
3:47.87


5
Yuri Koldin
RUS
1:49.18


6
Ivan Nesterov
RUS
1:50.14


7
Yevgeni Ivanov
RUS
1:50.71


8
Aleksandr Rostovets
RUS
1:51.02


9
Yevgeni Lebonda
RUS
1:52.13


1500m
1
Aleksandr Krivchonkov
RUS
3:44.77


2
Sergey Kozhevnikov
RUS
3:45.62


3
Denis Babak
RUS
3:47.46


5
Nikita Aleksandrov
RUS
3:49.22



Stanislav Khukharkin
RUS
DNF


3000m
1
Sergey Ivanov
RUS
7:58.14


2
Aleksey Reunkov
RUS
8:06.68


3
Aleksandr Orlov
RUS
8:08.46


4
Andrei Farnosov
RUS
8:13.37


5
Dmitri Raskita
RUS
8:23.13


6
Dmitri Burmakin
RUS
8:23.67


3000m Steeplechase
1
Andrei Farnosov
RUS
8:49.86


2
Sergei Reznikov
RUS
9:18.58



Nikita Aleksandrov
RUS
DNF


Long jump
1
Vitaliy Shkurlatov
RUS
8.11


2
Vladimir Maliavin
RUS
7.91


3
Yevgeni Tretiak
RUS
7.85


4
Aleksandr Vasiukov
RUS
7.82


5
Ruslan Gataullin
RUS
7.78


6
Aleksandr Alferov
RUS
7.62


7
Pavel Sidorin
RUS
7.44


8
Sergei Kuzin
RUS
7.38


Triple jump
1
Danil Burkenia
RUS
16.93


2
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.78


3
Aleksandr Petrenko
RUS
16.61


4
Evgeniy Plotnir
RUS
16.60


5
Klim Vorobiov
RUS
16.08


6
Dmitri Sapinski
RUS
16.02


7
Aleksandr Alferov
RUS
15.58


8
Ignat Abramov
RUS
14.99


High jump
1
Andrei Silnov
RUS
2.21


2
Viacheslav Voronin
RUS
2.18


3
Andrei Tereshin
RUS
2.18


4
Vadim Kolesnikov
RUS
2.15


5
Stanislav Maliarenko
RUS
2.10


5
Aleksandr Shustov
RUS
2.10


5
Mikhail Tsvetkov
RUS
2.10


8
Andrei Zhukov
RUS
2.10


9
Pavel Fomenko
RUS
2.10


10
Sergei Bochmago
RUS
2.10


Pole vault
1
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.40


2
Pavel Burlachenko
RUS
5.30


3
Pavel Prokopenko
RUS
5.20


4
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.10


5
Nikolai Lavrinenko
RUS
480


6
Sergei Kolmakov
RUS
4.80


6
Nikolai Prein
RUS
4.80


8
Aleksandr Siuremov
RUS
4.60


Shot put
1
Anton Liuboslavskiy
RUS
20.14


2
Ivan Yushkov
RUS
19.89


3
Pavel Chumachenko
RUS
19.70


4
Pavel Sofyin
RUS
19.62


5
Grigori Panfilov
RUS
18.00


6
Soslan Tsyrikhov
RUS
17.88


7
Lenar Ganeiev
RUS
16.36


8
Aleksei Drozdov
RUS
15.23


Discus throw
1
Bogdan Pischalnikov
RUS
60.94


2
Sergei Liakhov
RUS
57.87


3
Igor Tuchak
RUS
55.46


4
Vyacheslav Ivashkin
RUS
54.42


5
Stanislav Alekseyev
RUS
52.48


6
Aleksandr Shtepa
RUS
52.29


7
Aleksei Drozdov
RUS
48.97


Hummer throw
1
Ilia Konovalov
RUS
79.92


2
Sergei Kirmasov
RUS
77.51


3
Aleksei Zagorny
RUS
75.78


Javelin throw
1
Igor Sukhomlinov
RUS
77.57


2
Vladislav Shkurlatov
RUS
76.69


3
Aleksei Drozdov
RUS
60.86


100m
1
Olga Fiodorova
RUS
11.26


2
Yelena Bolsun
RUS
11.47


3
Yelena Novikova
RUS
11.54


4
Maria Bolikova
RUS
11.55


5
Irina Khabarova
RUS
11.56


6
Marina Kislova
RUS
11.63


7
Olga Khalandyriova
RUS
11.69


8
Yevgenia Poliakova
RUS
11.74


200m
1
Yelena Bolsun
RUS
22:87


2
Yuliya Gushchina
RUS
22:94


3
Maria Lisnichenko
RUS
23:18


4
Svetlana Pospelova
RUS
23:50


5
Yevgenia Poliakova
RUS
23:97


6
Olga Goncharova
RUS
24:14


7
Olga Pchela
RUS
24:41



Yelena Yakovleva
RUS
DNF


400m
1
Tatiana Firova
RUS
50.83


2
Maria Lisnichenko
RUS
50.84


3
Olga Zaitseva
RUS
51.18


4
Olga Kotliarova
RUS
52.00


5
Anastasia Ovchinnikova
RUS
52.06


6
Yelena Migunova
RUS
52.08


7
Anastasia Kochetova
RUS
52.47


8
Yulia Sotnikova
RUS
52.49


9
Natalia Lavshuk
RUS
52.50


10
Irina Rosikhina
RUS
52.53


100m Hurdles
1
Maria Koroteieva
RUS
12:74


2
Tatyana Pavliy
RUS
12:85


3
Natalia Davidenko
RUS
13:29


4
Anna Yevdokimova
RUS
13:48


5
Irina Pepeliaeva
RUS
13:58


6
Tatyana Dektyaryova
RUS
13:70


7
Svetlana Topilina
RUS
13:74


8
Aleksandra Antonova
RUS
13:80


800m
1
Svetlana Kliuka
RUS
2:00.79


2
Yulia Fomenko
RUS
2:01.22


3
Tatiana Andrianova
RUS
2:01.63


4
Irina Vashentseva
RUS
2:01.96


5
Natalia Tsyganova
RUS
2:01.99


6
Anastasiya Fesenko
RUS
2:02.57


7
Natalia Lavshuk
RUS
2:04.15


8
Yevgeniya Zolotova
RUS
2:04.94


1500m
1
Yulia Fomenko
RUS
4:03.35


2
Yelena Soboleva
RUS
4:03.71


3
Olesia Syrieva
RUS
4:08.37


4
Yelena Orlova
RUS
4:08.78


5
Larisa Chzhao
RUS
4:09.71


6
Olesya Chumakova-Mikheyeva
RUS
4:10.31


7
Anna Gavriuk
RUS
4:33.19


8
Yekaterina Rozenberg
RUS
4:44.96


3000m
1
Liliya Shobukhova
RUS
8:45.01


2
Galina Bogomolova
RUS
8:45.94


3
Yelena Soboleva
RUS
8:55.89


4
Viktoria Klimina
RUS
8:58.53


5
Alla Zhiliaieva
RUS
9:14.35


6
Yekaterina Volkova
RUS
9:29.66


3000m Steeplechase
1
Natalia Izmodenova
RUS
9:43.54


2
Tatiana Vilisova
RUS
10:00.78


3
Olga Derevieva
RUS
10:15.47


4
Yekaterina Bespalova
RUS
10:20.01


5
Yekaterina Chebotareva
RUS
10:28.69


Long jump
1
Irina Meleshina (Simagina)
RUS
7.04


2
Yulia Zinovieva
RUS
6.77


3
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.64


4
Oksana Udmurtova
RUS
6.56


5
Natalia Lebusova
RUS
6.52


6
Irina Melnikova
RUS
6.39


7
Olga Kucherenko
RUS
6.34


8
Nadezhda Sergeeva
RUS
5.76


Triple jump
1
Anastasiya Potapova
RUS
14.14


2
Yelena Ivanova
RUS
13.92


3
Irina Malkina
RUS
12.76


High jump
1
Tatiana Kivimiagi
RUS
1.94


2
Anna Chicherova
RUS
1.90


3
Irina Gordeeva
RUS
1.88


4
Yelena Slesarenko
RUS
1.85


5
Viktoria Seriogina
RUS
1.85


6
Olga Pinakina
RUS
1.82


7
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
1.79


8
Svetlana Lapina
RUS
1.79


9
Yekaterina Frolova
RUS
1.75


Pole vault
1
Yulia Golubchikova
RUS
4.30


2
Natalia Belinskaia
RUS
4.20


Shot put
1
Olga Riabinkina
RUS
19.20


2
Olga Ivanova
RUS
18.52


3
Oksana Chibisova
RUS
17.72


4
Oksana Gaus
RUS
16.44


5
Anna Omarova
RUS
15.61


Hummer throw
2
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
71.49


3
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
67.54


4
Yelena Konevtseva
RUS
66.31


5
Yelena Rigert
RUS
64.31


6
Larisa Tarasiuk
RUS
61.94


Javelin throw
1
Maria Abakumova
RUS
58.90


2
Maria Yakovenko
RUS
54.95


3
Anna Nadralieva
RUS
43.57


4
Nadezhda Sergeeva
RUS
32.49