Gold
Yevgeniya Zinurova
800m
Yelena Arzhakova
1500m
Darya Klishina
Long jump
Ivan Ukhov
High jump
Anna Avdeieva
Shot put
Olesia Krasnomovets
4x400m Relay
Yelena Migunova
4x400m Relay
Kseniya Ryzhova
4x400m Relay
Kseniya Zadorina
4x400m Relay
Silver
Olesia Krasnomovets
400m
Olesia Syrieva
3000m
Olesya Ivanenko (Zabara)
Triple jump
Bronze
Kseniya Zadorina
400m
Yuliya Stepanova (Rusanova)
800m
Yekaterina Martynova
1500m
Yuliya Pidluzhnaya
Long jump
Aleksandr Shustov
High jump
Maksim Sidorov
Shot put

Men
Women
60m
1
Francis Obikwelu
POR
6.53


2
Dwain Chambers
GBR
6.54


3
Christophe Lemaitre
FRA
6.58


400m
1
Leslie Djhone
FRA
45.54


2
Thomas Schneider
GER
46.42


3
Richard Buck
GBR
46.62


4
Dmitriy Buryak
RUS
46.70


60m Hurdles
1
Petr Svoboda
CZE
7.49


2
Garfield Darien
FRA
7.56


3
Adrien Deghelt
BEL
7.57


5
Konstantin Shabanov
RUS
7.61


7
Yevgeni Borisov
RUS
7.65


800m
1
Adam Kszczot
POL
1:47.87


2
Marcin Lewandowski
POL
1:48.23


3
Kevin Lopez
ESP
1:48.35


1500m
1
Manuel Olmedo
ESP
3:41.03


3000m
1
Mohammed Farah
GBR
7:53.00


2
Hayle Ibrahimov
AZE
7:53.32


2
Kemal Koyuncu
TUR
3:41.18


3
Bartosz Nowicki
POL
3:41.48


3
Halil Akkas
TUR
7:54.19


12
Egor Nikolaev
RUS
8:05.49


Long jump
1
Sebastian Bayer
GER
8.16


2
Kafetien Gomis
FRA
8.03


3
Morten Jensen
DEN
8.00


Triple jump
1
Teddy Tamgho
FRA
17.92


2
Fabrizio Donato
ITA
17.73


3
Marian Oprea
ROM
17.62


High jump
1
Ivan Ukhov
RUS
2.38


2
Jaroslav Baba
CZE
2.34


3
Aleksandr Shustov
RUS
2.34


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
6.03


2
Jerome Clavier
FRA
5.76


3
Malte Mohr
GER
5.71


7
Igor Pavlov
RUS
5.51


Heptathlon
1
Andrei Krauchanka
BLR
6282


2
Nadir El Fassi
FRA
6237


3
Roman Sebrle
CZE
6178


7
Aleksandr Kislov
RUS
5970


8
Vasiliy Kharlamov
RUS
5959


Shot put
1
Ralf Bartels
GER
21.16


2
David Storl
GER
20.75


3
Maksim Sidorov
RUS
20.55


6
Ivan Yushkov
RUS
20.19


4x400m Relay
1
France
FRA
3:06.17


2
Great Britain & NI
GBR
3:06.46


3
Belgium
BEL
3:06.57


4
Russia
Sergey Petukhov, Dmitriy Buryak, Denis Alekseyev, Pavel Trenikhin
RUS
3:06.99


60m
1
Olesya Povh
UKR
7.13


2
Mariya Ryemyen
UKR
7.15


3
Ezinne Okparaebo
NOR
7.20


400m
1
Denisa Rosolova
CZE
51.73


2
Olesia Krasnomovets
RUS
51.80


3
Kseniya Zadorina
RUS
52.03


60m Hurdles
1
Carolin Nytra
GER
7.80


2
Tiffany Ofili
GBR
7.80


3
Christina Vukicevic
NOR
7.83


6
Aleksandra Antonova
RUS
8.00


800m
1
Yevgeniya Zinurova
RUS
2:00.19


2
Jenny Meadows
GBR
2:00.50


3
Yuliya Stepanova (Rusanova)
RUS
2:00.80


1500m
1
Yelena Arzhakova
RUS
4:13.78


2
Nuria Fernandez
ESP
4:14.04


3
Yekaterina Martynova
RUS
4:14.16


3000m
1
Helen Clitheroe
GBR
8:56.66


2
Olesia Syrieva
RUS
8:56.69


3
Lidia Chojecka
POL
8:58.30


7
Natalya Popkova
RUS
9:03.42


8
Yelena Zadorozhnaya
RUS
9:06.44


Long jump
1
Darya Klishina
RUS
6.80


2
Naide Gomes
POR
6.79


3
Yuliya Pidluzhnaya
RUS
6.75


Triple jump
1
Simona la Mantia
ITA
14.60


2
Olesya Ivanenko (Zabara)
RUS
14.45


3
Dana Veldakova
SVK
14.39


6
Natalya Kutyakova
RUS
14.18


High jump
1
Antonietta Di Martino
ITA
2.01


2
Ruth Beitia
ESP
1.96


3
Ebba Jungmark
SWE
1.96


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.92


Pole vault
1
Anna Rogowska
POL
4.85


2
Silke Spiegelburg
GER
4.75


3
Kristina Gadschiew
GER
4.65


6
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.60


Pentathlon
1
Antoinette Djimou
FRA
4723


2
Austra Skujyte
LTU
4706


3
Remona Fransen
NED
4665


6
Marina Goncharova
RUS
4469


13
Yana Panteleyeva
RUS
4265


Shot put
1
Anna Avdeieva
RUS
18.70


2
Christina Schwanitz
GER
18.65


3
Josephine Terlecki
GER
18.09


8
Irina Tarasova
RUS
17.17


4x400m Relay
1
Russia
Kseniya Ryzhova, Yelena Migunova, Kseniya Zadorina, Olesia Krasnomovets
RUS
3:29.34


2
Great Britain & NI
GBR
3:31.36


3
France
FRA
3:32.16