Men
Women
400m
4
Valentin Krugliakov
RUS
45.94


800m
6
Viacheslav Sokolov
RUS
1:47.80


1500m
3
Valentin Smirnov
RUS
3:48.45


9
Viacheslav Sokolov
RUS
3:50.51


5000m
2
Yevgeni Rybakov
RUS
14:00.60


5
Andrey Safronov
RUS
14:08.07


10,000m
4
Yevgeni Rybakov
RUS
29:10.86


3000m Steeplechase
3
Ildar Minshin
RUS
8:34.86


4
Nikolay Chavkin
RUS
8:35.10


20km Race Walk
1
Andrey Krivov
RUS
1:24:15


2
Mikhail Ryzhov
RUS
1:24:26


17
Andrei Ruzavin
RUS
1:30:38


Long jump
5
Pavel Karavayev
RUS
7.93


10
Sergey Mikhaylovskiy
RUS
7.69


Triple jump
10
Sergey Laptev
RUS
16.09


High jump
3
Sergey Mudrov
RUS
2.24


8
Eduard Malchenko
RUS
2.20


Pole vault
2
Aleksandr Gripich
RUS
5.75


4
Viktor Kozlitin
RUS
5.55


Decathlon
1
Vasiliy Kharlamov
RUS
8166


3
Mikhail Logvinenko
RUS
7835


Shot put
2
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.80


4
Aleksandr Lobynia
RUS
19.71


Hummer throw
5
Dmitri Velikopolski
RUS
72.17


13
Igor Vinichenko
RUS
65.78


4x100m Relay

Russia
RUS
DQ


4x400m Relay
1
Russia
Artem Vazhov, Aleksandr Sigalovskiy, Valentin Krugliakov, Dmitriy Buryak
RUS
3:04.51


100m
8
Yevgenia Poliakova
RUS
11.51


200m
3
Anna Geflikh
RUS
23.16


400m
1
Olga Topilskaya
RUS
51.63


2
Yelena Migunova
RUS
51.77


100m Hurdles
4
Svetlana Topilina
RUS
13.23


400m Hurdles
1
Irina Koleshichenko (Davydova)
RUS
55.50


6
Anastasia Ott
RUS
56.79


800m
2
Yelena Kotulskaya
RUS
1:59.94


1500m
3
Yekaterina Gorbunova
RUS
4:06.16


4
Yelena Arzhakova
RUS
4:07.69


5000m
3
Natalya Popkova
RUS
15:52.55


7
Alfiya Khasanova
RUS
16:10.60


3000m Steeplechase
2
Lyudmila Remeslova (Kuzmina)
RUS
9:44.77


20km Race Walk
2
Tatyana Shemyakina
RUS
1:34:23


3
Nina Okhotnikova
RUS
1:35:10


Long jump
1
Anna Klyashtornaya
RUS
6.72


2
Yuliya Pidluzhnaya
RUS
6.56


Triple jump
1
Yekaterina Koneva
RUS
14.25


High jump
4
Irina Gordeeva
RUS
1.86


Pole vault
1
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.65


13
Anastasiya Savchenko
RUS
4.10


Heptathlon
1
Olga Kurban
RUS
6151


7
Alerksandra Butvina
RUS
5703


Shot put
1
Irina Tarasova
RUS
18.02


4
Yevgeniya Solovyova
RUS
17.19


Discus throw
3
Svetlana Saykina
RUS
60.81


4
Vera Ganeyeva
RUS
60.29


Hummer throw
6
Oksana Kondratyeva
RUS
67.40


Javelin throw
2
Marina Maksimova
RUS
59.87


4x100m Relay
6
Russia
Yuna Mekhti-Zade, Yevgenia Poliakova, Anna Geflikh, Yulia Kashina
RUS
44.35


4x400m Relay
1
Russia
Yelena Migunova, Kseniya Aksyonova, Marina Karnauchshenko, Olga Topilskaya
RUS
3:27.16