Gold
Sergey Shubenkov
110m Hurdles
Irina Koleshichenko (Davydova)
400m Hurdles
Yelena Arzhakova
800m
Yuri Borzakovski
800m
Olga Golovkina
5000m
Vira Rebryk
Javelin throw
Silver
Kseniya Zadorina
400m
Irina Tarasova
Shot put
Aleksei Zagorny
Hummer throw
Valeriy Iordan
Javelin throw
Bronze
Irina Maracheva
800m
Yevgeni Rybakov
10,000m
Yana Borodina
Triple jump
Irina Gordeeva
High jump
Ilya Shkurenev
Decathlon
Anna Bulgakova
Hummer throw

Men
Women
100m
1
Christophe Lemaitre
FRA
10.09


2
Jimmy Vicaut
FRA
10.12


3
Jaysuma Ndure Saidy
NOR
10.17


200m
1
Churandy Martina
NED
20.42


2
Patrick Van Luijk
NED
20.87


3
Daniel Talbot
GBR
20.95


400m
1
Pavel Maslák
CZE
45.24


2
Marcell Deak-Nagy
HUN
45.52


3
Yannick Fonsat
FRA
45.82


110m Hurdles
1
Sergey Shubenkov
RUS
13.16


2
Garfield Darien
FRA
13.20


3
Artur Noga
POL
13.27


400m Hurdles
1
Rhys Williams
GBR
49.33


2
Emir Bekric
SER
49.49


3
Stanislav Melnykov
UKR
49.69


800m
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:48.61


2
Andreas Bube
DEN
1:48.69


3
Pierre Ambroise Bosse
FRA
1:48.83


1500m
1
Henrik Ingebrigtsen
NOR
3:46.20


2
Florian Carvalho
FRA
3:46.33


3
David Bustos
ESP
3:46.45


5000m
1
Mohammed Farah
GBR
13:29.91


2
Arne Gabius
GER
13:31.83


3
Polat Kemboi Arikan
TUR
13:32.63


19
Anatoliy Rybakov
RUS
13:52.79


10,000m
1
Polat Kemboi Arikan
TUR
28:22.27


2
Daniele Meucci
ITA
28:22.73


3
Yevgeni Rybakov
RUS
28:22.95


3000m Steeplechase
1
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:33.23


2
Tarik Langat Akdag
TUR
8:35.24


3
Victor Garcia
ESP
8:35.87


Long jump
1
Sebastian Bayer
GER
8.34


2
Luis Felipe Meliz
ESP
8.21


3
Michel Torneus
SWE
8.17


Triple jump
1
Fabrizio Donato
ITA
17.63


2
Sheryf El-Sheryf
UKR
17.28


3
Aliaksei Tsapik
BLR
16.97


4
Aleksey Fedorov
RUS
16.83


High jump
1
Robert Grabarz
GBR
2.31


2
Raivydas Stanys
LTU
2.31


3
Mickael Hanany
FRA
2.28


4
Sergey Mudrov
RUS
2.28


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
5.97


2
Bjoern Otto
GER
5.92


3
Raphael Holzdeppe
GER
5.77


Decathlon
1
Pascal Behrenbruch
GER
8558


2
Oleksiy Kasyanov
UKR
8321


3
Ilya Shkurenev
RUS
8219


Shot put
1
David Storl
GER
21.58


2
Rutger Smith
NED
20.55


3
Asmir Kolasinac
SER
20.36


Discus throw
1
Robert Harting
GER
68.30


2
Gerd Kanter
EST
66.53


3

HUN
66.42


Hummer throw
1
Krisztian Pars
HUN
79.72


2
Aleksei Zagorny
RUS
77.40


3
Szymon Ziolkowski
POL
76.67


Javelin throw
1
Vítezslav Veselý
CZE
83.72


2
Valeriy Iordan
RUS
83.23


3
Ari Mannio
FIN
82.63


4x100m Relay
1
Netherlands
NED
38.34


2
Germany
GER
38.44


3
France
FRA
38.46


4
Russia
Mikhail Idrisov, Pavel Karavayev, Konstantin Petryashov, Vyacheslav Kolesnichenko
RUS
38.67


4x400m Relay
1
Belgium
BEL
3:01.09


2
Great Britain & NI
GBR
3:01.56


3
Germany
GER
3:01.77


100m
1
Ivet Lalova
BUL
11.28


2
Olesya Povh
UKR
11.32


3
Lina Gricikaite
LTU
11.32


5
Olga Belkina (Kharitonova)
LTU
11.42


200m
1
Mariya Ryemyen
UKR
23.05


2
Hrystyna Stuy
UKR
23.17


3
Myriam Soumare
FRA
23.21


400m
1
Moa Hjelmer
SWE
51.13


2
Kseniya Zadorina
RUS
51.26


3
Ilona Usovich
BLR
51.94


100m Hurdles
1
Nevin Yanit
TUR
12.81


2
Alina Talay
BLR
12.91


3
Yekaterina Poplavskaya
BLR
12.97


400m Hurdles
1
Irina Koleshichenko (Davydova)
RUS
53.77


2
Denisa Rosolova
CZE
54.24


3
Anna Yaroshchuk
UKR
54.35


5
Yelena Churakova
RUS
54.78


800m
1
Yelena Arzhakova
RUS
1:58.51


2
Lynsey Sharp
GBR
2:00.52


3
Irina Maracheva
RUS
2:00.66


1500m
1
Asli Çakir Alptekin
TUR
4:05.31


2
Gamze Bulut
TUR
4:06.04


3
Anna Mishchenko
UKR
4:07.74


4
Yekaterina Gorbunova
RUS
4:08.63


8
Kristina Ugarova (Khaleeva)
RUS
4:10.26


5000m
1
Olga Golovkina
RUS
15:11.70


2
Lyudmyla Kovalenko
UKR
15:12.03


3
Sara Moreira
POR
15:12.05


7
Svetlana Kireyeva
POR
15:19.55


10,000m
1
Ana Dulce Felix
POR
31:44.75


2
Joanne Pavey
GBR
31:49.03


3
Olha Skrypak
UKR
31:51.32


3000m Steeplechase
1
Gülcan Mingir
TUR
9:32.96


2
Svitlana Shmidt
UKR
9:33.03


3
Antje Moldner
GER
9:36.37


7
Natalya Gorchakova
GER
9:42.98


13
Lyubov Kharlamova
GER
9:58.44


Long jump
1
Eloyse Lesueur
FRA
6.81


2
Volha Sudarava
BLR
6.74


3
Margrethe Renstrom
NOR
6.67


9
Svetlana Denyayeva
RUS
6.40


Triple jump
1
Olha Saladuha
UKR
14.99


2
Patricia Mamona
POR
14.52


3
Yana Borodina
RUS
14.36


High jump
1
Ruth Beitia
ESP
1.97


2
Tonje Angelsen
NOR
1.97


3
Olena Holosha
UKR
1.92


3
Irina Gordeeva
RUS
1.92


3
Emma Green Tregaro
SWE
1.92


Pole vault
1
Jirina Ptacnikova
CZE
4.60


2
Martina Strutz
GER
4.60


3
Nikoléta Kiriakopoúlou
GRE
4.60


4
Anastasiya Savchenko
RUS
4.50


8
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.40


Heptathlon
1
Antoinette Nana Djimou
FRA
6544


2
Lyudmyla Yosypenko
UKR
6387


3
Laura Ikauniece
LAT
6335


5
Yekaterina Lobakina (Bolshova)
LAT
6298


Shot put
1
Nadine Kleinert
GER
19.18


2
Irina Tarasova
RUS
18.91


3
Chiara Rosa
ITA
18.47


Discus throw
1
Sandra Perkovic
CRO
67.62


2
Nadine Muller
GER
65.41


3
Natalya Fokina-Semenova
UKR
62.91


Hummer throw
1
Yekaterina Poplavskaya
POL
74.29


2
Martina Hrasnova (Danisova)
SVK
73.34


3
Anna Bulgakova
RUS
71.47


Javelin throw
1
Vira Rebryk
UKR
66.86


2
Christina Obergfoell
GER
65.12


3
Linda Stahl
GER
63.69


4x100m Relay
1
Germany
GER
42.51


2
Netherlands
NED
42.80


3
Poland
POL
43.06


4
Russia
Yevgenia Poliakova, Olga Belkina (Kharitonova), Yekaterina Kuzina, Yekaterina Smirnova
RUS
43.37


4x400m Relay
1
Ukraine
UKR
3:25.07


2
France
FRA
3:25.49


3
Czech Republic
CZE
3:26.02


6
Russia
Yuliya Terekhova, Olga Tovarnova, Kseniya Zadorina, Tatyana Veshkurova
RUS
3:28.36