Gold
Natalia Antiukh
400m Hurdles
Maria Farnosova (Savinova)
800m
Yuliya Zaripova
3000m Steeplechase
Yelena Lashmanova
20km Race Walk
Sergei Kirdiapkin
50km Race Walking
Anna Chicherova
High jump
Ivan Ukhov
High jump
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
Hummer throw
Silver
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Yelena Sokolova
Long jump
Yevgeniya Kolodko
Shot put
Daria Pischalnikova
Discus throw
Natalia Antiukh
4x400m Relay
Tatiana Firova
4x400m Relay
Yuliya Gushchina
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
4x400m Relay
Bronze
Yekaterina Zavyalova (Poistogova)
800m
Tatiana Arkhipova
Marathon
Svetlana Shkolina
High jump
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Tatyana Chernova
Heptathlon

Men
Women
100m
1
Usain Bolt
JAM
9.63


2
Yohan Blake
JAM
9.75


3
Justin Gatlin
USA
9.79


4
Tyson Gay
USA
9.80


5
Ryan Bailey
USA
9.88


6
Churandy Martina
NED
9.94


7
Richard Thompson
TRI
9.98


8
Asafa Powell
JAM
11.99


200m
1
Usain Bolt
JAM
19.32


2
Yohan Blake
JAM
19.44


3
Warren Weir
JAM
19.84


4
Wallace Spearmon
USA
19.90


5
Churandy Martina
NED
20.00


6
Christophe Lemaitre
FRA
20.19


7
Alex Quinonez
ECU
20.57


8
Anaso Jobodwana
RSA
20.69


400m
1
Kirani James
GRN
43.94


2
Luguelin Santos
DMA
44.46


3
Lalonde Gordon
TRI
44.52


4
Christopher Brown
BAH
44.79


5
Kevin Borlee
BEL
44.81


6
Jonathan Borlée
BEL
44.83


7
Demetrius Pinder
BAH
44.98


8
Steven Solomon
AUS
45.14


110m Hurdles
1
Aries Merritt
USA
12.92


2
Jason Richardson
USA
13.04


3
Hansle Parchment
JAM
13.12


4
Lawrence Clarke
GBR
13.39


5
Ryan Brathwaite
BAR
13.40


6
Orlando Ortega
CUB
13.43


7
Lehann Fourie
RSA
13.53



Dayron Robles
CUB
DQ


400m Hurdles
1
Felix Sanchez
DMA
47.63


2
Michael Tinsley
USA
47.91


3
Javier Culson
PUR
48.10


4
David Greene
GBR
48.24


5
Angelo Taylor
USA
48.25


6
Jehue Gordon
TRI
48.86


7
Leford Green
JAM
49.12


8
Kerron Clement
USA
49.15


800m
1
David Lekuta Rudisha
KEN
1:40.91

WR
2
Nijel Amos
BOT
1:41.73


3
Timothy Kitum
KEN
1:42.53


4
Duane Solomon
USA
1:42.82


5
Nick Symmonds
USA
1:42.95


6
Mohammed Aman
ETH
1:43.20


7
Abubaker Kaki Khamis
SUD
1:43.32


8
Andrew Osagie
GBR
1:43.77


1500m
1
Taoufik Makhloufi
ALG
3:34.08


2
Leonel Manzano
USA
3:34.79


3
Abdalaati Iguider
MAR
3:35.13


4
Matthew Centrowitz
USA
3:35.17


5
Henrik Ingebrigtsen
NOR
3:35.43


6
Mekonnen Gebremedhin
ETH
3:35.44


7
Silas Kiplagat
KEN
3:36.19


8
İlham Tanui Özbilen
TUR
3:36.72


5000m
1
Mohammed Farah
GBR
13:41.66


2
Dejen Gebremeskel
ETH
13:41.98


3
Thomas Pkemei Longosiwa
KEN
13:42.36


4
Bernard Lagat
USA
13:42.99


5
Isiah Kiplangat Koech
KEN
13:43.83


6
Abdalaati Iguider
MAR
13:44.19


7
Galen Rupp
USA
13:45.04


8
Juan Luis Barrios
MEX
13:45.30


10,000m
1
Mohammed Farah
GBR
27:30.42


2
Galen Rupp
USA
27:30.90


3
Tariku Bekele
ETH
27:31.43


4
Kenenisa Bekele
ETH
27:32.44


5
Bedan Karoki Muchiri
KEN
27:32.94


6
Zersenay Tadese
ERI
27:33.51


7
Teklemariam Medhin
ERI
27:34.76


8
Gebre-egziabher Gebremariam
ETH
27:36.34


Marathon
1
Stephen Kiprotich
UGA
2:08:01


2
Abel Kirui
KEN
2:08:27


3
Wilson Kipsang Kiprotich
KEN
2:09:37


4

USA
2:11:06


5
Marilson dos Santos
BRA
2:11:10


6
Kentaro Nakamoto
JPN
2:11:16


7
Cuthbert Nyasango
ZIM
2:12:08


8
Paulo Roberto Paula
BRA
2:12:17


14
Aleksey Reunkov
RUS
2:13:49


23
Dmitriy Safronov
RUS
2:16:04


37
Grigori Andreiev
RUS
2:18:20


3000m Steeplechase
1
Ezekiel Kemboi
KEN
8:18.56


2
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
8:19.08


3
Abel Kiprop Mutai
KEN
8:19.73


4
Roba Gary
ETH
8:20.00


5
Brimin Kipruto
KEN
8:23.03


6
Evan Jager
USA
8:23.87


7
Hamid Ezzine
MAR
8:24.90


8
Donald Cabral
USA
8:25.91


20km Race Walk
1
Ding Chen
CHN
1:18:46


2
Erick Barrondo
GUA
1:18:57


3
Zhen Wang
CHN
1:19:25


4
Zelin Cai
CHN
1:19:44


5
Miguel Angel Lopez
ESP
1:19:49


6
Eder Sanchez
MEX
1:19:52


7
Jared Tallent
AUS
1:20:02


8
Bertrand Moulinet
FRA
1:20:12


37
Andrey Krivov
RUS
1:24:17



Vladimir Kanaikin
RUS
DQ



Valeri Borchin
RUS
DNF


50km Race Walking
1
Sergei Kirdiapkin
RUS
3:35:59

CR
2
Jared Tallent
AUS
3:36:53


3
Tianfeng Si
CHN
3:37:16


4
Robert Heffernan
IRL
3:37:54


5
Igor Yerokhin
RUS
3:37:54

PB
6
Sergey Bakulin
RUS
3:38:55

PSB
7
Jianbo Li
CHN
3:39:01

PSB
8
Matej Toth
SVK
3:41:24


Long jump
1
Greg Rutherford
GBR
8.31


2
Mitchell Watt
AUS
8.16


3
Will Claye
USA
8.12


4
Michel Torneus
SWE
8.11


5
Sebastian Bayer
GER
8.10


6
Christopher Tomlinson
GBR
8.07


7
Mauro Vinicius da Silva
BRA
8.01


8
Godfrey Khotso Mokoena
RSA
7.93


11
Aleksandr Menkov
RUS
7.78


Triple jump
1
Christian Taylor
USA
17.81


2
Will Claye
USA
17.62


3
Fabrizio Donato
ITA
17.48


4
Daniele Greco
ITA
17.34


5
Leevan Sands
BAH
17.19


6
Benjamin Compaore
FRA
17.08


7
Tosin Oke
NGR
16.95


8
Alexis Copello
CUB
16.92


9
Lukman Adams
RUS
16.78


High jump
1
Ivan Ukhov
RUS
2.38


2
Erik Kynadr
USA
2.33


3
Mutaz Essa Barshim
QAT
2.29


3
Robert Grabarz
GBR
2.29


3
Derek Drouin
CAN
2.29


6
James Nieto
USA
2.29


7
Bohdan Bondarenko
UKR
2.29


8
Michael Mason
CAN
2.29


12
Andrei Silnov
RUS
2.25


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
5.97

CR
2
Otto Bjorn
GER
5.91


3
Raphael Holzdeppe
GER
5.91


4
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.75


5
Steve Lewis
GBR
5.75


5
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.75


7
Konstadinos Filippidis
GRE
5.65


8
Jan Kudlicka
CZE
5.65


Decathlon
1
Ashton Eaton
USA
8869


2
Trey Hardee
USA
8671


3
Leonel Suarez
CUB
8523


4
Hans van Alphen
BEL
8447


5
Damian Warner
CAN
8442


6
Rico Freimuth
GER
8320


7
Oleksiy Kasyanov
UKR
8283


8
Sergey Sviridov
RUS
8219


16
Ilya Shkurenev
RUS
7948


Shot put
1
Tomasz Majewski
POL
21.89


2
David Storl
GER
21.86


3
Reese Hoffa
USA
21.23


4
Christian Cantwell
USA
21.19


5
Dylan Armstrong
CAN
20.93


6
Germán Lauro
ARG
20.84


7
Asmir Kolasinac
SER
20.71


8
Pavel Lyzhin
BLR
20.69


11
Maksim Sidorov
RUS
20.41


Discus throw
1
Robert Harting
GER
68.27


2
Ehsan Hadadi
IRI
68.18


3
Gerd Kanter
EST
68.03


4
Virgilijus Alekna
LTU
67.38


5
Piotr Malachowski
POL
67.19


6
Martin Wierig
GER
65.85


7
Yennifer Frank Casanas
ESP
65.56


8
Vikas Gowda
IND
64.79


Hummer throw
1
Krisztian Pars
HUN
80.59


2
Primoz Kozmus
SLO
79.36


3
Koji Murofushi
JPN
78.71


4
Oleksiy Sokyrskyy
UKR
78.25


5
Kirill Ikonnikov
RUS
77.86


6
Lukas Melich
CZE
77.17


7
Szymon Ziolkowski
POL
77.10


8
Nicola Vizzoni
ITA
76.07


Javelin throw
1
Keshorn Walcott
TRI
84.58


2
Oleksandr Pyatnytsya
UKR
84.51


3
Antti Ruuskanen
FIN
84.12


4
Vítezslav Veselý
CZE
83.34


5
Tero Pitkamaki
FIN
82.80


6
Andreas Thorkildsen
NOR
82.63


7
Spiridon Lebesis
GRE
81.91


8
Tino Haeber
GER
81.21


4x100m Relay
1
Jamaica
JAM
36.84

WR
2

USA
37.04


3
Trinidad and Tobago
TRI
38.12


4
France
FRA
38.16


5
Japan
JPN
38.35


6
Netherlands
NED
38.39


7

AUS
38.43



Canada
CAN
DQ


4x400m Relay
1

BAH
2:56.72


2

USA
2:57.05


3
Trinidad and Tobago
TRI
2:59.40


4
Great Britain & NI
GBR
2:59.53


5
Russia
Vladimir Krasnov, Maksim Dyldin, Pavel Trenikhin, Denis Alekseyev
RUS
3:00.09


6
Belgium
BEL
3:01.83


7
Venezuela
VEN
3:02.18


8
South Africa
RSA
3:03.46


100m
1
Shelly-Ann Fraser
JAM
10.75


2
Carmelita Jeter
USA
10.78


3
Veronica Campbell
JAM
10.81


4
Tianna Madison
USA
10.85


5
Allyson Felix
USA
10.89


6
Kelly-Ann Baptiste
TRI
10.94


7
Murielle Ahoure
CIV
11.00


8
Blessing Okagbare
NGR
11.01


200m
1
Allyson Felix
USA
21.88


2
Shelly-Ann Fraser
JAM
22.09


3
Carmelita Jeter
USA
22.14


4
Veronica Campbell
JAM
22.38


5
Sanya Richards
USA
22.39


6
Murielle Ahoure
CIV
22.57


7
Myriam Soumare
FRA
22.63


8
Semoy Hackett
TRI
22.87


400m
1
Sanya Richards
USA
49.55


2
Christine Ohuruogu
GBR
49.70


3
DeeDee Trotter
USA
49.72


4
Amantle Montsho
BOT
49.75


5
Novlene Williams
JAM
50.11


6
Antonina Krivoshapka
RUS
50.17


7
Francena McCorory
USA
50.33


8
Rosemarie Whyte
JAM
50.79


100m Hurdles
1
Sally Pearson
AUS
12.35


2
Dawn Harper
USA
12.37


3
Kellie Wells
USA
12.48


4
Lolo Jones
USA
12.58


5
Nevin Yanit
TUR
12.58


6
Phylicia George
CAN
12.65


7
Jessica Zelinka
CAN
12.69


8
Beate Schrott
AUT
13.07


400m Hurdles
1
Natalia Antiukh
RUS
52.70


2
Lashinda Demus
USA
52.77


3
Zuzana Hejnova
CZE
53.38


4
Kaliese Spencer
JAM
53.66


5
Georganne Moline
USA
53.92


6
T’erea Brown
USA
55.07


7
Denisa Rosolova
CZE
55.27


8
Muizat Ajoke Odumosu
NGR
55.31


800m
1
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
1:56.19

PSB
2
Caster Semenya
RSA
1:57.23


3
Yekaterina Zavyalova (Poistogova)
RUS
1:57.53

PB
4
Pamela Jelimo
KEN
1:57.59


5
Alysia Johnson
USA
1:57.93


6
Yelena Arzhakova
RUS
1:59.21


7
Francine Niyonsaba
BDI
1:59.63


8
Janeth Jepkosgei Busienei
KEN
2:00.19


1500m
1
Asli Çakir Alptekin
TUR
4:10.23


2
Gamze Bulut
TUR
4:10.40


3
Maryam Yusuf Jamal
BRN
4:10.74


4
Tatiana Tomashova
RUS
4:10.90


5
Abeba Aregawi
ETH
4:11.03


6
Shannon Rowbury
USA
4:11.26


7
Natallia Kareiva
BLR
4:11.58


8
Lucia Klocova
SVK
4:12.64


9
Yekaterina Kostetskaia
RUS
4:12.90


5000m
1
Meseret Defar
ETH
15:04.25


2
Vivian Cheruiyot
KEN
15:04.73


3
Tirunesh Dibaba
ETH
15:05.15


4
Sally Kipyego
KEN
15:05.79


5
Gelete Burka
ETH
15:10.66


6
Viola Kibiwot
KEN
15:11.59


7
Joanne Pavey
GBR
15:12.72


8
Julia Bleasdale
GBR
15:14.55


9
Olga Golovkina
RUS
15:17.88


13
Yelena Nagovitsyna
RUS
15:21.38


10,000m
1
Tirunesh Dibaba
ETH
30:20.75


2
Sally Kipyego
KEN
30:26.37


3
Vivian Cheruiyot
KEN
30:30.44


4
Werknesh Kidane
ETH
30:39.38


5
Oljira Beleynesh
ETH
30:45.56


6
Shitaye Eshete
BRN
30:47.25


7
Joanne Pavey
GBR
30:53.20


8
Julia Bleasdale
GBR
30:55.63


19
Yelizaveta Grechishnikova
RUS
32:11.32


Marathon
1
Tiki Gelana
ETH
2:23:07


2
Priscah Jeptoo
KEN
2:23:12


3
Tatiana Arkhipova
RUS
2:23:29


4
Mary Jepkosgei Keitany
KEN
2:23:56


5
Tetyana Gamera-Shmyrko
UKR
2:24:32


6
Xiaolin Zhu
CHN
2:24:48


7
Jessica Augusto
POR
2:25:11


8
Valeria Straneo
ITA
2:25:27


9
Albina Mayorova
RUS
2:25:38



Liliya Shobukhova
RUS
DNF


3000m Steeplechase
1
Yuliya Zaripova
RUS
9:06.72

PB
2
Habiba Ghribi
TUN
9:08.37


3
Sofia Assefa
ETH
9:09.84


4
Milcah Chemos Cheywa
KEN
9:09.88


5
Hiwot Ayalew
ETH
9:12.98


6
Etenesh Diro
ETH
9:19.89


7
Antje Moldner
GER
9:21.78


8
Gesa Felicitas Krause
GER
9:23.52



Gulnara Galkina-Samitova
RUS
DNF


20km Race Walk
1
Yelena Lashmanova
RUS
1:25:02

WR
2
Olga Kaniskina
RUS
1:25:09

PSB
3
Shenjie Qieyang
CHN
1:25:16


4
Hong Liu
CHN
1:26:00


5
Anisya Kirdyapkina
RUS
1:26:26

PSB
6
Xiuzhi Lu
CHN
1:27:10


7
Elisa Riguado
ITA
1:27:36


8
Beatriz Pascual
ESP
1:27:56


Long jump
1
Brittney Reese
USA
7.12


2
Yelena Sokolova
RUS
7.07


3
Janay DeLoach
USA
6.89


4
Ineta Radevica
LAT
6.88


5
Anna Klyashtornaya
RUS
6.77


6
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.76


7
Nastassia Mironchyk-Ivanova
BLR
6.72


8
Eloyse Lesueur
FRA
6.67


Triple jump
1
Olga Rypakova
KAZ
14.98


2
Caterine Ibargüen
COL
14.80


3
Olha Saladuha
UKR
14.79


4
Anna Knyazeva-Minenko
UKR
14.56


5
Yamile Aldama
GBR
14.48


6
Kimberly Williams
JAM
14.48


7
Trecia Smith
JAM
14.35


8
Viktoriya Valyukevich
RUS
14.24


10
Tatiana Lebedeva
RUS
14.11


High jump
1
Anna Chicherova
RUS
2.05


2
Brigetta Barrett
USA
2.03


3
Svetlana Shkolina
RUS
2.03

PB
4
Ruth Beitia
ESP
2.00


5
Tia Hellebaut
BEL
1.97


6
Chaunte Lowe
USA
1.97


7
Svetlana Radzivil
UZB
1.97


8
Emma Green Tregaro
SWE
1.93


10
Irina Gordeeva
RUS
1.93


Pole vault
1
Jennifer Suhr
USA
4.75


2
Yarisley Silva
CUB
4.75


3
Yelena Isinbayeva
RUS
4.70


4
Silke Spiegelburg
GER
4.65


5
Martina Strutz
GER
4.55


6
Lisa Ryzih
GER
4.45


6
Holly Bleasdale
GBR
4.45


6
Jirina Ptacnikova
CZE
4.45


Heptathlon
1
Jessica Ennis
GBR
6955


2
Lilli Schwarzkopf
GER
6649


3
Tatyana Chernova
RUS
6628


4
Lyudmyla Yosypenko
UKR
6618


5
Austra Skujyte
LTU
6599


6
Antoinette Nana Djimou
FRA
6576


7
Jessica Zelinka
CAN
6480


8
Kristina Savitskaya
RUS
6452


20
Olga Kurban
RUS
6084


Shot put
1

NZL
20.70


2
Yevgeniya Kolodko
RUS
20.48

PB
3
Lijiao Gong
CHN
20.22


4
Ling Li
CHN
19.63


5
Michelle Carter
USA
19.42


6
Xiangrong Liu
CHN
19.18


7
Geisa Arcanjo
BRA
19.02


8
Irina Tarasova
RUS
19.00



Nadzeya Astapchuk
BLR
DQ


Discus throw
1
Sandra Perkovic
CRO
69.11


2
Daria Pischalnikova
RUS
67.56


3
Yanfeng Li
CHN
67.22


4
Yarelis Barrios
CUB
66.38


5
Nadine Muller
GER
65.94


6
Melina Robert-Michon
FRA
63.98


7
Krishna Poonia
IND
63.62


8
Stephanie Brown-Trafton
USA
63.01


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
78.18

CR
2
Anita Wlodarczyk
POL
77.60


3
Betty Heidler
GER
77.13


4
Wenxiu Zhang
CHN
76.34


5
Kathrin Klaas
GER
76.05


6
Yipsi Moreno
CUB
74.60


7
Oksana Menkova
BLR
74.40


8
Zalina Marghieva
MOL
74.06


11
Mariya Bespalova
RUS
71.13


Javelin throw
1
Barbora Spotakova
CZE
69.55


2
Christina Obergfoell
GER
65.16


3
Linda Stahl
GER
64.91


4
Sunette Viljoen
RSA
64.53


5
Huihui Lu
CHN
63.70


6
Kathrina Molitor
GER
62.89


7
Martina Ratej
SLO
61.62


8
Madara Palameika
LAT
60.73


10
Maria Abakumova
RUS
59.34


4x100m Relay
1

USA
40.82

WR
2
Jamaica
JAM
41.41


3
Ukraine
UKR
42.04


4
Nigeria
NGR
42.64


5
Germany
GER
42.67


6
Netherlands
NED
42.70


7
Brazil
BRA
42.91


4x400m Relay
1

USA
3:16.87


2
Russia
Natalia Antiukh, Yuliya Gushchina, Tatiana Firova, Antonina Krivoshapka
RUS
3:20.23


3

JAM
3:20.95


4
Ukraine
UKR
3:23.57


5
Great Britain & NI
GBR
3:24.76


6
France
FRA
3:25.92


7
Nigeria
NGR
3:26.52


8
Czech Republic
CZE
3:27.77