Gold
Sergey Shubenkov
60m Hurdles
Darya Klishina
Long jump
Aleksandr Menkov
Long jump
Sergey Mudrov
High jump
Silver
Yelena Kotulskaya
800m
Irina Gumeniuk
Triple jump
Ruslan Samitov
Triple jump
Aleksei Dmitrik
High jump
Yevgeniya Kolodko
Shot put
Nadezhda Kotlyarova
4x400m Relay
Vladimir Krasnov
4x400m Relay
Konstantin Sverkach
4x400m Relay
Olga Tovarnova
4x400m Relay
Yuriy Trambovetskiy
4x400m Relay
Pavel Trenikhin
4x400m Relay
Tatyana Veshkurova
4x400m Relay
Kseniya Zadorina
4x400m Relay
Bronze
Pavel Trenikhin
400m
Aleksey Fedorov
Triple jump
Anzhelika Sidorova
Pole vault

Men
Women
60m
1
Jimmy Vicaut
FRA
6.48


2
James Dasaolu
GBR
6.48


3
Michael Tumi
ITA
6.52


400m
1
Pavel Maslák
CZE
45.66


2
Nigel Levine
GBR
46.21


3
Pavel Trenikhin
RUS
46.70


60m Hurdles
1
Sergey Shubenkov
RUS
7.49

WSB
2
Paolo Dal Molin
ITA
7.51


3
Pascal Martinot-Lagarde
FRA
7.53


8
Konstantin Shabanov
RUS
7.66


800m
1
Adam Kszczot
POL
1:48.69


2
Kevin Lopez
ESP
1:49.31


3
Mukhtar Mohammed
GBR
1:49.60


1500m
1
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
FRA
3:37.17


2
İlham Tanui Özbilen
TUR
3:37.22


3
Simon Denissel
FRA
3:37.70


3000m
1
Hayle Ibrahimov
AZE
7:49.74


2
Juan Carlos Higuero
ESP
7:50.26


3
Ciaran O Lionaird
IRL
7:50.40


12
Andrey Safronov
RUS
8:15.37


Long jump
1
Aleksandr Menkov
RUS
8.31

WSB
2
Michel Torneus
SWE
8.29


3
Christian Reif
GER
8.07


Triple jump
1
Daniele Greco
ITA
17.70


2
Ruslan Samitov
RUS
17.30

PB
3
Aleksey Fedorov
RUS
17.12

PB
High jump
1
Sergey Mudrov
RUS
2.35

PB
2
Aleksei Dmitrik
RUS
2.33


3
Jaroslav Baba
CZE
2.31


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
6.01


2
Bjoern Otto
GER
5.76


3
Malte Mohr
GER
5.76


Heptathlon
1
Eelco Sintnicolaas
NED
6372


2
Kevin Mayer
FRA
6297


3
Mihail Dudaš
SER
6099


5
Ilya Shkurenev
RUS
6018


7
Artyom Lukyanenko
RUS
5953


Shot put
1
Asmir Kolasinac
SER
20.62


2
Hamza Alic
BIH
20.34


3
Ladislav Prasil
CZE
20.29


6
Aleksandr Bulanov
RUS
19.70


4x400m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
3:05.78


2
Russia
Konstantin Sverkach, Pavel Trenikhin, Vladimir Krasnov, Yuriy Trambovetskiy
RUS
3:06.96


3
Czech Republic
CZE
3:07.64


60m
1
Tezdzhan Naimova
BUL
7.10


2
Mariya Ryemyen
UKR
7.10


3
Myriam Soumare
FRA
7.11


400m
1
Perri Shakes-Drayton
GBR
50.85


2
Eilidh Child
GBR
51.45


3
Moa Hjelmer
SWE
52.04


60m Hurdles
1
Nevin Yanit
TUR
7.89


2
Alina Talay
BLR
7.94


3
Veronica Borsi
ITA
7.94


5
Yuliya Kondakova
RUS
7.99


800m
1
Natalya Lupu
UKR
2:00.26


2
Yelena Kotulskaya
RUS
2:00.98


3
Marina Arzamasova
BLR
2:01.21


1500m
1
Abeba Aregawi
SWE
4:04.47


2
Isabel Macias
ESP
4:14.19


3
Katarzyna Broniatowska
POL
4:14.30


5
Svetlana Karamasheva (Podosenova)
RUS
4:16.32


6
Yelena Soboleva
RUS
4:16.50


3000m
1
Sara Moreira
POR
8:58.50


2
Corinna Harrer
GER
9:00.50


3
Fionnuala Britton
IRL
9:00.54


4
Yelena Korobkina
RUS
9:00.59


12
Natalia Aristarkhova
RUS
9:23.28


Long jump
1
Darya Klishina
RUS
7.01

WSB
2
Eloyse Lesueur
FRA
6.90


3
Erica Jarder
SWE
6.71


6
Olga Kucherenko
RUS
6.62


Triple jump
1
Olha Saladuha
UKR
14.88


2
Irina Gumeniuk
RUS
14.30


3
Simona la Mantia
ITA
14.26


4
Veronika Mosina
RUS
14.21


High jump
1
Ruth Beitia
ESP
1.99


2
Ebba Jungmark
SWE
1.96


3
Emma Green Tregaro
SWE
1.96


Pole vault
1
Holly Bleasdale
GBR
4.67


2
Anna Rogowska
POL
4.67


3
Anzhelika Sidorova
RUS
4.62


5
Anastasiya Savchenko
RUS
4.37


6
Angelina Krasnova
RUS
4.37


Pentathlon
1
Antoinette Nana Djimou
FRA
4666


2
Yana Maksimava
BLR
4658


3
Hanna Melnichenko
UKR
4608



Yekaterina Lobakina (Bolshova)
RUS
DNF


Shot put
1
Christina Schwanitz
GER
19.25


2
Yevgeniya Kolodko
RUS
19.04


3
Alena Kopets
BLR
18.85


5
Irina Tarasova
RUS
18.31


4x400m Relay
1
Great Britain & NI
GBR
3:27.56


2
Russia
Nadezhda Kotlyarova, Olga Tovarnova, Kseniya Zadorina, Tatyana Veshkurova
RUS
3:28.18


3
Czech Republic
CZE
3:28.49