Men
Women
100m
1
Igor Gostev
RUS
10.52


2
Maksim Mokrousov
RUS
10.65


3
Anton Abramkin
RUS
10.68


4
Roman Romanov
RUS
10.71


5
Iakov Ziablitsev
RUS
10.77


6
Artiom Antonov
RUS
10.85


7
Yevgeni Zhigulin
RUS
10.86


200m
1
Artiom Antonov
RUS
21:36


2
Pavel Prilepov
RUS
21:45


3
Anton Korobets
RUS
21:51


4
Iakov Petrov
RUS
21:58


5
Denis Shlychkov
RUS
21:58


6
Vladimir Toporin
RUS
21:67


7
Valentin Skliarov
RUS
21:75


400m
1
Konstantin Sverkach
RUS
46.68


2
Ivan Buzolin
RUS
46.96


3
Maksim Aleksandrenko
RUS
47.16


4
Ivan Kozhukhar
RUS
47.25


5
Valentin Krugliakov
RUS
47.36


6
Konstantin Gorlov
RUS
47.76


7
Dmitri Shubin
RUS
47.97


8
Yevgeni Antonov
RUS
48.19


110m Hurdles
1
Aleksei Davydikov
RUS
13.86


2
Yevgeni Borisov
RUS
13.90


3
Iakov Petrov
RUS
14.11


4
Pavel Onischenko
RUS
14.14


5
Pavel Filev
RUS
14.19


6
Aleksandr Andreiev
RUS
14.70


7
Roman Yegorov
RUS
14.75


8
Stanislav Mironenko
RUS
14.87


400m Hurdles
1
Aleksei Kovaliov
RUS
51.47


2
Sergei Petrov
RUS
51.53


3
Vladimir Antmanis
RUS
51.62


4
Arkadi Vikhrov
RUS
51.70


5
Aleksei Iasko
RUS
51.86


6
Maksim Bredun
RUS
52.03


7
Andrei Koliakin
RUS
52.20


8
Viktor Komarov
RUS
52.53


800m
1
Ivan Nesterov
RUS
1:51.88


2
Andrei Osipov
RUS
1:52.01


3
Pavel Barantsev
RUS
1:52.19


4
Yuri Koldin
RUS
1:52.29


5
Viacheslav Sokolov
RUS
1:52.64


6
Timur Khasanov
RUS
1:53.03


7
Aleksei Barinov
RUS
1:53.58


8
Denis Gelmutdinov
RUS
1:53.85


1500m
1
Aleksandr Krivchonkov
RUS
3:45.85


2
Andrei Osipov
RUS
3:46.10


3
Konstantin Vasiliev
RUS
3:48.14


4
Denis Babak
RUS
3:48.25


5
Anton Yemelianov
RUS
3:48.69


6
Artur Bigaev
RUS
3:49.06


7
Vladimir Ponomariov
RUS
3:49.10


8
Anton Duplianski
RUS
3:49.83


9
Sergei Reunkov
RUS
3:51.44


10
Segei Sinitsin
RUS
3:51.59


10
Dmitri Scherbakov
RUS
3:51.59


5000m
1
Aleksei Aleksandrenkov
RUS
14:01.78


2
Akmal Ishov
RUS
14:02.14


3
Vladimir Safronov
RUS
14:05.82


4
Anatoliy Rybakov
RUS
14:15.38


5
Aleksey Chistov
RUS
14:43.70


6
Igor Komarov
RUS
14:37.94


7
Mikhail Sidorov
RUS
14:38.07


8
Dmitri Ivanov
RUS
14:38.83


9
Nikolai Babichev
RUS
14:40.36


10
Yevgeniy Abramov
RUS
14:55.91


10,000m
1
Sergei Riazantsev
RUS
28:57.01


2
Yevgeni Rybakov
RUS
29:04.83


3
Aleksey Reunkov
RUS
29:20.86


4
Mikhail Zhdanov
RUS
29:59.14


5
Dmitri Ivanov
RUS
30:06.70


6
Akmal Ishov
RUS
30:07.46


7
Mikhail Pitertsev
RUS
30:12.82


8
Aleksandr Yelunin
RUS
31:04.25


9
Aleksandr Gusev
RUS
32:35.48


3000m Steeplechase
1
Denis Babak
RUS
8:50.75


2
Nikolai Spirkin
RUS
8:52.52


3
Ildar Minshin
RUS
8:53.58


4
Vitali Neviantsev
RUS
8:56.40


5
Piotr Ivanenko
RUS
9:00.90


6
Nikita Aleksandrov
RUS
9:01.24


7
Sergei Reznikov
RUS
9:04.36


8
Yakov Sokorenko
RUS
9:12.27


9
Iakov Bolshakov
RUS
9:13.82


10
Yuri Kovalev
RUS
9:20.61


Long jump
1
Dmitri Belugin
RUS
7.63


2
Dmitri Sapinski
RUS
7.57


3
Igor Belov
RUS
7.52


4
Aleksandr Yashin
RUS
7.47


5
Yevgeni Trubchaninov
RUS
7.47


6
Ivan Volobuiev
RUS
7.44


7
Dmitri Saikin
RUS
7.38


8
Andrei Orlov
RUS
7.37


9
Nikolai Shabelkin
RUS
7.27


10
Yuri Prisiagin
RUS
7.23


11
Eduard Lukashevich
RUS
6.95


Triple jump
1
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.85


2
Aleksandr Petrenko
RUS
16.83


3
Klim Vorobiov
RUS
16.21


4
Nikita Lebedev
RUS
16.02


5
Sergey Dolbunov
RUS
15.60


6
Aleksandr Yashin
RUS
15.60


7
Pavel Nekrashevich
RUS
15.57


8
Sergei Petukhov
RUS
15.53


9
Igor Belov
RUS
15.00


10
Ignat Abramov
RUS
14.89


High jump
1
Aleksandr Shustov
RUS
2.20


2
Vadim Kolesnikov
RUS
2.20


2
Stanislav Maliarenko
RUS
2.20


4
Ivan Ukhov
RUS
2.18


5
Vladimir Kisil
RUS
2.18


6
Ivan Pokshin
RUS
2.18


6
Andrei Silnov
RUS
2.18


8
Pavel Chetvertakov
RUS
2.15


9
Andrei Zhukov
RUS
2.15


10
Yaroslav Gaievoi
RUS
2.10


10
Fedor Getov
RUS
2.10


10
Aleksandr Miagchenkov
RUS
2.10


10
Sergei Bochmago
RUS
2.10


Pole vault
1
Artiom Kuptsov
RUS
5.50


2
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.40


3
Andrei Chemov
RUS
5.40


4
Pavel Chernov
RUS
5.30


5
Nikolai Lavrinenko
RUS
5.30


6
Aleksei Savinov
RUS
5.20


7
Konstantin Kostiuchenko
RUS
5.10


8
Sergei Kucherianu
RUS
5.00


9
Nikolai Ostapenko
RUS
5.00


10
Aleksandr Lobachev
RUS
4.80


Shot put
1
Anton Liuboslavskiy
RUS
20.24


2
Nikolai Umrikhin
RUS
18.19


3
Aleksandr Grekov
RUS
17.96


4
Soslan Tsyrikhov
RUS
17.80


5
Yevgeni Plakhin
RUS
17.50


7
Yegor Malinkin
RUS
17.16


8
Aleksandr Lobynia
RUS
16.88


9
Lenar Ganeiev
RUS
16.56


10
Konstantin Marukhin
RUS
16.04


Discus throw
1
Maksim Zuyevich
RUS
55.86


2
Sergei Rjzhenko
RUS
55.33


3
Sergei Gribkov
RUS
54.98


4
Mikhail Teptsov
RUS
53.56


5
Igor Medvedev
RUS
47.00


6
Konstantin Marukhin
RUS
45.01


7
Pavel Sukhorukov
RUS
41.45


Javelin throw
1
Vladislav Shkurlatov
RUS
76.06


2
Ilia Korotkov
RUS
73.52


3
Aleksei Tovarnov
RUS
72.37


4
Aleksandr Nezametdinov
RUS
69.75


5
Mikhail Savin
RUS
68.54


6
Vitali Voitov
RUS
64.99


7
Sergei Shemigon
RUS
60.22


8
Maksim Gorbunov
RUS
60.21


9
Andrei Bobkov
RUS
59.12


10
Dmitri Peshekhodko
RUS
57.99


11
Mikhail Burmantov
RUS
57.91


100m
1
Yelena Novikova
RUS
11.50


2
Yelena Yakovleva
RUS
11.55


3
Ekaterina Butusova
RUS
11.67


4
Yevgenia Poliakova
RUS
11.68


5
Yelizaveta Yashina
RUS
11.83


6
Natalia Murinovich
RUS
11.86


7
Yekaterina Kamanina
RUS
11.90



Anna Yevdokimova
RUS
DNF


200m
1
Yuliya Gushchina
RUS
22:78


2
Yelena Yakovleva
RUS
23:18


3
Yulia Katsura
RUS
23:98


4
Natalia Boltneva
RUS
24:03


5
Kseniya Ryzhova
RUS
24:06


6
Natalia Murinovich
RUS
24:20


7
Viktoria Shalygina
RUS
24:36



Yelena Novikova
RUS
DNS


400m
1
Olga Zaitseva
RUS
50.06


2
Yelena Migunova
RUS
50.93


3
Anastasia Ovchinnikova
RUS
51.10


4
Yelena Ildeikina
RUS
51.48


5
Anastasia Kochetova
RUS
51.54


6
Maria Driakhlova
RUS
51.57


7
Natalia Periakova
RUS
52.70


8
Nadezhda Shliapnikova
RUS
53.83


100m Hurdles
1
Anna Yevdokimova
RUS
13:39


2
Maria Soloviova
RUS
13:67


3
Svetlana Topilina
RUS
14:07


4
Viktoria Gappova
RUS
14:22


5
Yelena Bandina
RUS
14:30


6
Ekaterina Ivanchenko
RUS
14:30


7
Yekaterina Gubina
RUS
14:55


8
Marina Zolotareva
RUS
14:92


400m Hurdles
1
Anastasiya Trifonova
RUS
56.13


2
Yulia Muliukova
RUS
56.33


3
Maria Menshikova
RUS
56.69


4
Olga Adamovich
RUS
57.01


5
Yelena Golovankova
RUS
57.92


6
Irina Obedina
RUS
58.06


7
Svetlana Gogoleva
RUS
58.98



Yelena Ildeikina
RUS
DNF


800m
1
Natalia Panteleeva
RUS
2:03.20


2
Yevgenia Khaliullina
RUS
2:03.81


3
Yevgeniya Zolotova
RUS
2:03.94


4
Olga Gorshkova
RUS
2:04.43


5
Irina Maracheva
RUS
2:04.91


6
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
RUS
2:05.73


7
Maria Farnosova (Savinova)
RUS
2:07.03



Lilia Bikbulatova
RUS
DNS


1500m
1
Natalia Panteleeva
RUS
4:13.84


2
Olesia Syrieva
RUS
4:15.54


3
Lilia Bikbulatova
RUS
4:15.55


4
Tatyana Beltyukova-Gudkova
RUS
4:16.05


5
Yevgenia Khaliullina
RUS
4:18.00


6
Nelli Yerofeeva
RUS
4:18.99


7
Olga Portnova
RUS
4:20.08


8
Natalia Zriachikh
RUS
4:25.02


9
Polina Putilova
RUS
4:25.42


10
Elza Kireyeva
RUS
4:27.43


5000m
1
Marina Ivanova
RUS
16:15.15


2
Svetlana Starikova
RUS
16:20.78


3
Galina Saikina
RUS
16:28.85


4
Viktoria Trushenko
RUS
16:32.10


5
Kseniya Agafonova
RUS
16:40.77


6
Galina Maksimova
RUS
16:51.85


7
Alina Alekseyeva
RUS
16:52.71


8
Tatiana Gribova
RUS
16:54.16


9
Snezhana Karpova
RUS
17:51.32


10,000m
1
Tatiana Arkhipova
RUS
32:17.49


2
Viktoria Zueva
RUS
33:01.57


3
Kseniya Agafonova
RUS
34:15.37


4
Olga Miroshnichenko
RUS
35:12.33


5
Natalia Orlova
RUS
35:16.99


6
Natalia Anpilogova
RUS
35:23.21


3000m Steeplechase
1
Svetlana Ivanova
RUS
9:50.21


2
Marina Ivanova
RUS
9:59.80


3
Yulia Mochalova
RUS
10:14.64


4
Galina Saikina
RUS
10:14.90


5
Olga Derevieva
RUS
10:28.76


6
Marina Romanovskaia
RUS
10:46.31


7
Irina Orlova
RUS
10:49.50


8
Liudmila Beliashova
RUS
11:26.62


Long jump
1
Yulia Zinovieva
RUS
6.70


2
Olga Balaieva
RUS
6.65


3
Inna Kazantseva
RUS
6.52


4
Olga Denisova
RUS
6.43


5
Oksana Potapova
RUS
6.38


6
Natalia Mamysheva
RUS
6.19


7
Zhanna Chornaia
RUS
6.05


8
Anna Krylova
RUS
5.98


9
Yekaterina Shirenina
RUS
5.97


10
Olga Kucherenko
RUS
5.95


11
Olga Grigorieva
RUS
5.88


Triple jump
1
Anastasiya Potapova
RUS
14.20


2
Svetlana Bolshakova
RUS
14.10


3
Tatiana Titova
RUS
13.83


4
Zinaida Lifintseva
RUS
13.30


5
Anastasia Nazarova
RUS
13.28


6
Anna Krylova
RUS
13.25


7
Tatiana Prosvirina
RUS
12.57


8
Irina Maksimova
RUS
12.49


9
Yelena Kiseleva
RUS
12.34


High jump
1
Irina Glavatskikh
RUS
1.85


2
Yekaterina Kuntsevich
RUS
1.85


3
Alina Budnikova
RUS
1.85


4
Olga Pinakina
RUS
1.82


5
Daria Kuntsevich
RUS
1.75


6
Yuliya Babayeva
RUS
1.75


7
Lilia Vasilieva
RUS
1.75


8
Anastasia Tanikova
RUS
1.75


9
Anna Belonogova
RUS
1.75


Pole vault
1
Yulia Golubchikova
RUS
4.20


2
Anna Zhidkova
RUS
4.00


2
Aleksandra Kiryashova
RUS
4.00


4
Yulia Zhukova
RUS
3.90


5
Alla Maimistova
RUS
3.80


6
Anna Bokovikova
RUS
3.70


Shot put
1
Anna Avdeieva
RUS
17.39


2
Olga Martianova
RUS
15.15


3
Alla Denisenko
RUS
14.79


Discus throw
1
Daria Pischalnikova
RUS
60.53


2
Svetlana Saykina
RUS
55.93


3
Olesya Korotkova
RUS
53.29


4
Yelena Saprunova
RUS
53.04


5
Olga Martianova
RUS
47.78


Hummer throw
2
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
70.91


3
Yelena Rigert
RUS
66.73


4
Polina Vashukova
RUS
58.98


5
Oksana Kondratyeva
RUS
58.64


6
Anastasia Medvedeva
RUS
58.10


7
Anna Lobazova
RUS
55.95


8
Yelena Gracheva
RUS
53.04


9
Maria Rianina
RUS
51.83


10
Natalia Sotnikova
RUS
44.09


Javelin throw
1
Marina Maksimova
RUS
52.49


2
Olga Baranova
RUS
50.04


3
Aleksandra Krolikova
RUS
46.30


4
Tatiana Perfilova
RUS
44.51


5
Tatiana Starodubtseva
RUS
42.15


6
Stepanida Kucheriavaia
RUS
40.57