Men U23
Women U23
100m
1
Yevgeniy Kharin
RUS
10.58


400m
1
Pavel Savin
RUS
46.57


2
Andrey Galatskov
RUS
46.75


3
Andrei Chernyshov
RUS
46.78


4
Yegor Kibakin
RUS
47.03


5
Radel Kashefrazov
RUS
47.40


110m Hurdles
1
Kirill Nevdakh
RUS
13.80


2
Kamil Salimullin
RUS
14.18


3
Denis Yezhov
RUS
14.19


4
Aleksandr Yevgenyev
RUS
14.29


5
Roman Ghribiniuk
RUS
14.33


6
Sergey Solodov
RUS
14.41


7
Lamin Fofana
RUS
14.50


8
Nurlan Isibayev
RUS
14.51


400m Hurdles
1
Vadim Rezvykh
RUS
51.12


2
Aleksandr Skorobogatko
RUS
51.45


3
Yuriy Lednev
RUS
51.71


800m
1
Gennadiy Yelsakov
RUS
1:48.65


2
Yevgeniy Ravko
RUS
1:48.87


3
Roman Trotsenko
RUS
1:48.94


4
Anton Kozlov
RUS
1:49.19


5
Dmitriy Solovyov
RUS
1:49.22


1500m
1
Vladimir Popov
RUS
3:49.93


3000m Steeplechase
1
Ilgizar Safiullin
RUS
8:43.04


2
Maksim Yakusgev
RUS
8:52.38


10,000m Race Walk
1
Kirill Frolov
RUS
40:41.54


2
Roman Yevstifeev
RUS
40:52.86


Long jump
1
Vitali Muravyev
RUS
7.81


2
Artem Primak
RUS
7.74


3
Andrey Ovcharenko
RUS
7.74


4
Semen Popov
RUS
7.64


5
Kirill Sukharev
RUS
7.57


6
Yevgeniy Antonov
RUS
7.46


7
Aleksandr Gubarev
RUS
7.40


Triple jump
1
Artem Primak
RUS
16.79


2
Dmitriy Sorokin
RUS
16.46


3
Dmitriy Chizhikov
RUS
16.45


4
Yevgeniy Ognev
RUS
16.38


5
Ilya Potaptsev
RUS
16.36


6
Aleksandr Yurchenko
RUS
16.24


7
Aleksandr Golovinov
RUS
16.18


8
Aleksey Kaleyev
RUS
15.66


9
Vasiliy Gurkin
RUS
15.64


10
Maksim Lustin
RUS
15.53


High jump
1
Daniil Tsyplakov
RUS
2.33


2
Vadim Vrublevskiy
RUS
2.25


3
Arseniy Rasov
RUS
2.22


4
Dmitriy Semenov
RUS
2.19


5
Roman Zinovyev
RUS
2.11


6
Sergey Kurbatov
RUS
2.11


7
Artyom Agarkov
RUS
2.11


Pole vault
1
Georgiy Gorokhov
RUS
5.40


2
Dmitriy Sokolov
RUS
5.30


3
Vitaliy Podgorbunskikh
RUS
5.15


4
Denis Berdnikov
RUS
5.00


5
Dmitriy Lyubushkin
RUS
5.00


Decathlon
1
Aleksey Cherkasov
RUS
7236


2
Vladislav Grinchuk
RUS
6998


3
Artyom Stelmakh
RUS
6968


Shot put
1
Artem Podolskiy
RUS
18.03


2
Vitaliy Ryzhikov
RUS
17.04


3
Dmitiry Kalmykov
RUS
16.62


Discus throw
1
Aleksandr Dobrenkiy
RUS
56.44


2
Aleksandr Kiria
RUS
56.31


3
Artem Podolskiy
RUS
55.00


4
Dmitiry Kalmykov
RUS
53.30


Hummer throw
1
Nikolay Bashan
RUS
71.05


2
Igor Buryy
RUS
66.98


3
Yebgeniy Chetverikov
RUS
66.25


4
Andrei Romanov
RUS
64.69


Javelin throw
1
Valeriy Iordan
RUS
74.58


2
German Komarov
RUS
74.18


3
Ilya Shapovalov
RUS
68.89


100m
1
Olga Drozd
RUS
11.64


2
Kristina Khorosheva
RUS
11.66


3
Marina Makarova
RUS
11.82


4
Anastasiya Grigoryeva
RUS
11.82


5
Tatyana Nekrasova
RUS
11.87


6
Yana Shmakova
RUS
11.98


7
Tamara Slastnikova
RUS
11.99


200m
1
Kristina Khorosheva
RUS
23.78


2
Yekaterina Rudakova
RUS
24.08


3
Irina Belova (Trifonova)
RUS
24.16


4
Anastasiya Polishchuk
RUS
24.16


5
Marina Makarova
RUS
24.33


6
Natalya Mantausova
RUS
24.40


400m
1
Yelena Telminova
RUS
53.51


2
Sofya Luneva
RUS
53.71


3
Anna Gladkikh
RUS
54.10


4
Yulia Spiridonova
RUS
54.15


5
Anzhelika Dokaneva
RUS
54.58


6
Maria Kohltsova
RUS
54.83


7
Yana Yerova
RUS
55.26


8
Alina Galitskaya
RUS
55.33


100m Hurdles
1
Anna Kukushkina
RUS
13.51


2
Yevgeniya Ivanova
RUS
13.75


3
Yuliya Sokolova
RUS
13.81


4
Valeriya Andreyeva
RUS
13.83


5
Kseniya Chikhirina
RUS
14.13


400m Hurdles
1
Valeriya Khramova
RUS
57.52


2
Alyona Klimentyeva
RUS
58.80


3
Yelizaveta Anikiyenko
RUS
59.67


4
Yekaterina Golovataya
RUS
60.30


800m
1
Anastasiya Bazdyreva
RUS
2:02.52


2
Ayvika Malanova
RUS
2:03.99


3
Anastasiya Kalina
RUS
2:04.14


4
Vera Vasilyeva
RUS
2:04.61


5
Alyona Shukhtuyeva
RUS
2:05.45


6
Viktoriya Khabarova
RUS
2:06.23


7
Anastasiya Nemykina
RUS
2:06.86


8
Olesya Muratova
RUS
2:07.80


1500m
1
Ayvika Malanova
RUS
4:18.74


2
Anastasiya Kalina
RUS
4:18.93


3
Kseniya Kozhedub
RUS
4:24.10


5000m
1
Gulshat Fazletdinova
RUS
16:06.90


10,000m
1
Gulshat Fazletdinova
RUS
33:46.11


3000m Steeplechase
1
Olga Vovk
RUS
10:17.82


2
Yekaterina Ivonina
RUS
10:23.44


3
Olesya Muratova
RUS
10:30.00


4
Marina Titova
RUS
10:40.57


10,000m Race Walk
1
Natalya Serezhkina
RUS
44:39.92


2
Alyona Khramova
RUS
46:08.54


3
Olga Shargina
RUS
46:38.56


4
Tatyana Akulinushkina
RUS
47:12.65


5
Kristina Gracheva
RUS
49:52.01


6
Anastasiya Pulkina
RUS
49:52.96


Long jump
1
Polina Yurchenko
RUS
6.23


2
Yelena Mashinistova
RUS
6.22


3
Viktoriya Yershova
RUS
6.04


Triple jump
1
Olga Salomatina
RUS
13.88


2
Darya Kovaleva (Nelovko)
RUS
13.60


3
Yelena Mashinistova
RUS
13.26


4
Olga Velmyaykina
RUS
13.15


5
Anastasiya Sayenko
RUS
12.90


6
Natalya Kushnir
RUS
12.67


7
Yana Kurilova
RUS
12.66


8
Margarita Solovyova
RUS
12.63


9
Tatyana Akmukhamedova
RUS
12.54


High jump
1
Oksana Krasnokutskaya
RUS
1.88


2
Yekaterina Fedotova
RUS
1.86


3
Aleksandra Yaryshkina
RUS
1.84


4
Anastasiya Muzankova
RUS
1.82


5
Yekatrina Stepanova
RUS
1.79


6
Irina Fayzullina
RUS
1.75


7
Valeriya Alyusheva
RUS
1.75


Pole vault
1
Olga Mullina
RUS
4.25


2
Natalya Demidenko
RUS
4.00


3
Sofya Gil
RUS
3.75


3
Valeriya Novikova
RUS
3.75


3
Kristina Komarova
RUS
3.75


3
Lilia Beliaeva
RUS
3.75


Heptathlon
1
Valeriya Andreyeva
RUS
5277


Shot put
1
Natalya Troneva
RUS
15.90


2
Yana Pogodicheva
RUS
15.77


Hummer throw
1
Yelizaveta Tsareva
RUS
66.27


2
Sofiya Palkina
RUS
58.19


3
Yekaterina Rhetinskaya
RUS
56.72


4
Natalya Pospelova
RUS
55.60


5
Mariya Proshkina
RUS
52.75


Javelin throw
1
Mariya Safonova
RUS
53.25


2
Svetlana Pechnikova
RUS
50.54


3
Valentina Shinkarenkova
RUS
48.49