Men
Women
100m
1
Dmitriy Khomutov
RUS
10.28


2
Dmitriy Lopin
RUS
10.59


3
Vasiliy Shcherbakov
RUS
10.65


400m
1
Yegor Kibakin
RUS
46.11


2
Kirill Ryzhov
RUS
47.11


400m Hurdles
1
Vladimir Guziy
RUS
51.25


2
Yan Vorontsov
RUS
51.69


3
Denis Chinenov
RUS
52.01


800m
1
Vlas Bredihin
RUS
1:49.71


2
Stepan Peregudov
RUS
1:50.94


Long jump
1
Sergey Bogdanov
RUS
8.04


2
Dmitriy Bobkov
RUS
8.01


3
Sergey Mikhaylovskiy
RUS
7.87


4
Viktor Sirotkin
RUS
7.84


5
Dmitri Plotnikov
RUS
7.65


6
Anton Nedelko
RUS
7.62


7
Yevgeniy Ognev
RUS
7.61


Triple jump
1
Dmitri Plotnikov
RUS
15.31


High jump
1
Sergei Milokumov
RUS
2.18


Pole vault
1
Artiom Buria
RUS
5.60


2
Viktor Kozlitin
RUS
5.40


3
Yevgeniy Lukyanenko
RUS
5.30


Shot put
1
Konstantin Lyadusov
RUS
20.54


Discus throw
1
Aleksandr Kiria
RUS
56.38


Javelin throw
1
Yevgeniy Filichkin
RUS
72.63


2
Ilya Shapovalov
RUS
72.13


3
Yevgeniy Zoteyev
RUS
65.90


100m
1
Natalya Rakacheva
RUS
11.46


2
Anna Gurova
RUS
11.92


200m
1
Oksana Kolomytova
RUS
24.34


400m
1
Olga Tovarnova
RUS
52.10


2
Liliya Molgacheva
RUS
52.42


3
Yekaterina Brodovaya
RUS
53.34


4
Olga Topilskaya
RUS
54.53


5
Polina Bordyugova
RUS
55.12


100m Hurdles
1
Valentina Kibalnikova
RUS
13.12


2
Anna Bocharova (Kostina)
RUS
13.33


3
Nataliya Kabanova
RUS
13.88


400m Hurdles
1
Polina Bordyugova
RUS
57.89


5000m
1
Olga Derevieva
RUS
16:17.80


2
Yekaterina Skripnikova
RUS
16:27.78


Long jump
1
Yekaterina Levitskaya
RUS
6.70


2
Yekaterina Voloshina (Malysheva)
RUS
6.36


3
Kristina Poletayeva
RUS
6.16


4
Alina Ponomarenko
RUS
6.01


Triple jump
1
Anastasiya Potapova
RUS
13.82


2
Yelena Sidorkina
RUS
13.63


3
Olesya Ivanenko (Zabara)
RUS
13.61


4
Kristina Poletayeva
RUS
13.28


5
Alina Ponomarenko
RUS
13.08


6
Yekaterina Voloshina (Malysheva)
RUS
12.70


Pole vault
1
Yelizaveta Bondarenko
RUS
4.00


2
Yana Slesarenko
RUS
3.90


Shot put
1
Anna Omarova
RUS
17.29


2
Natalya Troneva
RUS
16.88


Discus throw
1
Anna Omarova
RUS
48.87



Men U23
Women U23
110m Hurdles
1
Kirill Nevdakh
RUS
14.12


400m Hurdles
1
Vitaliy Dumen
RUS
52.38


2
Vladimir Shchukin
RUS
52.61


Long jump
1
Andrey Ovcharenko
RUS
7.85


Triple jump
1
Aleksandr Golovinov
RUS
15.33


2
Sergey Irbetkin
RUS
15.25


High jump
1
Kirill Rudov
RUS
2.22


2
Sergey Kurbatov
RUS
2.15


Pole vault
1
Viktor Alhovnev (Shironosov)
RUS
5.00


1
Dmitriy Ivershen
RUS
5.00


Shot put
1
Aleksandr Shapran
RUS
17.26


100m
1
Sofya Luneva
RUS
11.98


200m
1
Ylena Riabenko
RUS
24.32


400m
1
Anzhelika Dokaneva
RUS
54.36


2
Yekaterina Shulgina
RUS
55.08


3
Yana Yerova
RUS
55.58


Long jump
1
Kristina Politova
RUS
6.04


High jump
1
Margarita Henack
RUS
1.75


Pole vault
1
Natalya Demidenko
RUS
4.20


Shot put
1
Lyudmila Goryacheva
RUS
14.37


Javelin throw
1
Yevgeniya Ananchenko
RUS
56.44


2
Olga Shestakova
RUS
54.12


3
Valentina Shinkorenkova
RUS
49.23



Juniors
Junior Women
Triple jump
1
Sergey Xilimendik
RUS
15.22


100m
1
Anastasiya Zholobova
RUS
11.84


2
Anastasiya Koldina
RUS
11.91


200m
1
Anastasiya Zholobova
RUS
24.20


Long jump
1
Zhanna Zelikova
RUS
6.21


High jump
1
Anastasiya Dudinova
RUS
1.75


Pole vault
1
Kristina Bondarenko
RUS
4.10


Javelin throw
1
Nataliya Cherednikova
RUS
49.03