Men
Women
200m
1
Valentin Morozov
RUS
21.30


2
Maksim Polovinkin
RUS
21.44


3
Yevgeniy Shtyrkin
RUS
21.46


400m
1
Valentin Morozov
RUS
46.35


2
Radel Kashefrazov
RUS
46.65


3
Artem Vazhov
RUS
46.79


4
Kirill Ryzhov
RUS
47.87


5
Igor Vinogradov
RUS
47.90


400m Hurdles
1
Ivan Shabluyev
RUS
51.97


2
Yuriy Lednev
RUS
52.35


800m
1
Vlas Bredihin
RUS
1:50.89


3000m Steeplechase
1
Ilgizar Safiullin
RUS
8:53.34


2
Yevgeniy Bykov
RUS
9:03.04


10 km Race Walk
1
Dmitriy Solovjov
RUS
42:21


2
Roman Yevstifeev
RUS
42:58


Long jump
1
Yevgeniy Likhanov
RUS
7.50


2
Vladimir Kolidenkov
RUS
7.46


Triple jump
1
Ruslan Samitov
RUS
16.08


2
Vladimir Kolidenkov
RUS
15.78


3
Ivan Ilichev
RUS
15.45


4
Maksim Atapin
RUS
15.35


5
Vladislav Poluboyarov
RUS
15.34


High jump
1
Dmitriy Semenov
RUS
2.24


2
Ilya Ivanyuk
RUS
2.15


3
Ivan Ilichev
RUS
2.15


4
Mikhail Verevkin
RUS
2.12


Pole vault
1
Dmitriy Zhelyabin
RUS
5.00


Shot put
1
Artem Podolskiy
RUS
17.75


2
Nikita Lyuboslavskiy
RUS
17.59


3
Denis Kurtsev
RUS
17.27


4
Vitaliy Ryzhikov
RUS
16.92


Discus throw
1
Nikolay Sedyuk
RUS
60.12


2
Dmitri Chebotarev
RUS
60.12


3
Mikhail Dvornikov
RUS
53.66


4
Artem Podolskiy
RUS
53.20


5
Pavel Derkach
RUS
51.33


Hummer throw
1
Evgeniy Korotovskiy
RUS
71.07


2
Ivan Aksenov
RUS
65.20


Javelin throw
1
Viktor Goncharov
RUS
71.74


2
Vyacheslav Chernikov
RUS
69.23


3
Yegor Nikolayev
RUS
67.22


4
Andrei Sadovnikov
RUS
67.02


100m
1
Viktoriya Yarushkina
RUS
11.76


2
Kristina Khorosheva
RUS
11.80


3
Natalya Kulikova (Shishkova)
RUS
11.91


200m
1
Yelena Aksyonova
RUS
23.79


2
Natalya Kulikova (Shishkova)
RUS
23.95


3
Kristina Khorosheva
RUS
24.17


4
Anna Kukushkina
RUS
24.37


400m
1
Yelena Aksyonova
RUS
53.81


2
Alina Safiullina
RUS
54.01


3
Polina Bordyugova
RUS
54.35


4
Alina Galitskaya
RUS
54.77


5
Tatiana Liubnina
RUS
55.32


100m Hurdles
1
Yuliya Zhuk
RUS
13.21


2
Nina Morozova
RUS
13.34


3
Anna Kukushkina
RUS
13.61


4
Irina Ryabova
RUS
13.96


400m Hurdles
1
Vera Rudakova
RUS
57.89


2
Polina Bordyugova
RUS
58.52


800m
1
Svetlana Uloga
RUS
2:07.01


2
Nataliya Grigoryeva
RUS
2:07.99


3
Natalya Lisichenko
RUS
2:08.25


4
Anastasiya Ryazanova
RUS
2:09.92


3000m
1
Natalya Vlasova
RUS
9:17.79


2
Svetlana Ponimasova
RUS
9:29.11


3
Alsu Bogdanova
RUS
9:33.77


4
Malvina Mikhaylova
RUS
9:38.68


3000m Steeplechase
1
Natalya Vlasova
RUS
9:51.91


10 km Race Walk
1
Marina Ignatova
RUS
46:13


2
Tatyana Akulinushkina
RUS
46:45


3
Anna Krakhmalyova
RUS
46:49


4
Olga Ravayeva
RUS
47:44


Long jump
1
Polina Yurchenko
RUS
6.22


2
Yelena Sitnikova
RUS
6.15


3
Yana Nikulina
RUS
6.11


4
Irina Gumeniuk
RUS
5.95


Triple jump
1
Irina Gumeniuk
RUS
13.90


2
Kristina Poletayeva
RUS
12.92


3
Yelena Sitnikova
RUS
12.78


4
Anna Trubnikova
RUS
12.58


High jump
1
Oksana Krasnokutskaya
RUS
1.80


2
Anastasiya Belyakova
RUS
1.75


Pole vault
1
Anastasiya Savchenko
RUS
4.20


2
Yekaterina Kazeka
RUS
4.20


2
Olga Mullina
RUS
4.20


4
Valeriya Novikova
RUS
3.90


Shot put
1
Anastasiya Podolskaya (Bessoltseva)
RUS
17.22


2
Olesya Sviridova
RUS
16.77


3
Yekaterina Burmistrova
RUS
16.12


Discus throw
1
Yuliya Maltseva
RUS
58.50


2
Yekaterina Burmistrova
RUS
51.71


Hummer throw
1
Viktoriya Sadova
RUS
59.65


Javelin throw
1
Viktoriya Sudarushkina
RUS
59.68


2
Yekaterina Starygina
RUS
52.92