Men
Women
100m
1
Aleksandr Shpayer
RUS
10.54


400m
1
Yegor Kibakin
RUS
47.28


2
Dmitriy Drozdov
RUS
47.96


110m Hurdles
1
Filipp Shabanov
RUS
14.04


2
Kirill Pastushkov
RUS
14.37


400m Hurdles
1
Oleg Mironov
RUS
50.01


2
Konstantin Andreyev
RUS
50.66


3
Pavel Agafonov
RUS
51.80


4
Aleksey Kuznetsov
RUS
52.96


5
Nicolai Kozlov
RUS
52.98


800m
1
Viacheslav Sokolov
RUS
1:50.26


2
Sergey Muratov
RUS
1:50.84


3
Artyom Tikhonov
RUS
1:50.96


4
Anton Kozlov
RUS
1:51.24


Final HC
1
Ivan Nesterov
RUS
1:48.23


2
Kirill Simakov
RUS
1:49.30


3
Yevgeniy Sharmin
RUS
1:49.44


4
Dmitri Isaichenko
RUS
1:49.56


5
Dmitriy Solovyov
RUS
1:50.13


6
Valentin Kostromskoy
RUS
1:50.73


1500m
1
Viacheslav Sokolov
RUS
3:45.21


2
Aleksey Chistov
RUS
3:46.55


3
Ivan Lukyanov
RUS
3:47.23


4
Dmitriy Piskaryov
RUS
3:47.67


5
Iskander Iadgarov
RUS
3:48.39


6
Artyom Tikhonov
RUS
3:48.49


7
Yevgeniy Kunts
RUS
3:48.67


8
Oleg Grogoryev
RUS
3:48.72


9
Yuriy Kloptsov
RUS
3:49.41


Final HC
1
Sergey Dubrovskiy
RUS
3:48.18


3000m
1
Ilgizar Safiullin
RUS
7:59.16


2
Ildar Mishin
RUS
8:00.06


3
Dmitriy Piskaryov
RUS
8:01.50


4
Oleg Grogoryev
RUS
8:02.05


5
Dmitriy Safronov
RUS
8:03.29


6
Iskander Iadgarov
RUS
8:07.29


7
Aleksey Guschin
RUS
8:16.81


8
Aleksandr Potapov
RUS
8:17.09


Final HC
1
Aleksey Farnosov
RUS
8:03.12


2
Oleg Ilyin
RUS
8:08.61


3000m Steeplechase
Final HC
1
Sergei Kotov
RUS
8:55.70


Long jump
1
Semen Popov
RUS
7.66


2
Sergey Nikolayev
RUS
7.60


3
Sergey Ishtryakov
RUS
7.45


4
Ilya Kharchenko
RUS
7.41


Final HC
1
Maksim Kolesnikov
RUS
7.67


2
Vladimir Golovin
RUS
7.57


Triple jump
1
Dmitriy Chizhikov
RUS
16.51


2
Timur Minusov
RUS
16.17


3
Igor Spasovkhodskiy
RUS
16.14


4
Sergey Sysoyev
RUS
15.71


5
Ivan Ilichev
RUS
15.55


High jump
1
Mikhail Akimenko
RUS
2.21


2
Ivan Toporkov
RUS
2.18


3
Viktor Brumel
RUS
2.12


Pole vault
1
Leonid Kivalov
RUS
5.50


2
Dmitriy Zhelyabin
RUS
5.40


3
Viktor Kozlitin
RUS
5.30


4
Georgiy Gorokhov
RUS
5.30


5
Vitaliy Podgorbunskikh
RUS
5.30


Shot put
1
Valeriy Kokoyev
RUS
19.80


2
Igor Uzhakin
RUS
18.27


3
Vadim Fomin
RUS
17.67


4
Maksim Afonin
RUS
17.55


Final HC
1
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.77


2
Maksim Sidorov
RUS
19.68


3
Aleksandr Bulanov
RUS
19.27


Discus throw
1
Artem Podolskiy
RUS
57.49


2
Maksim Gigashvili
RUS
54.14


Hummer throw
1
Aleksei Korolev
RUS
73.66


2
Dmitri Velikopolski
RUS
70.85


3
Anatoli Pozdniakov
RUS
70.59


4
Yebgeniy Chetverikov
RUS
64.61


5
Viktor Postny
RUS
61.65


Javelin throw
1
Viktor Goncharov
RUS
75.28


2
Aleksandr Kharitonov
RUS
69.03


Final HC
1
Valeriy Iordan
RUS
77.90


2
German Komarov
RUS
69.77


3
Oleg Khafizov
RUS
68.24


100m
1
Viktoriya Yarushkina
RUS
11.57


2
Marina Panteleyeva
RUS
11.74


3
Yulia Chermoshanskaia
RUS
11.89


4
Olga Teryokhina
RUS
11.90


200m
1
Yekaterina Vukolova
RUS
23.51


2
Olga Teryokhina
RUS
24.42


400m
1
Kseniya Zadorina
RUS
51.97


2
Liliya Molgacheva
RUS
52.43


3
Svetlana Rogozina
RUS
52.47


4
Maria Nikolayeva
RUS
53.20


5
Nadezhda Kotlyarova
RUS
53.73


6
Aleksandra Luzina
RUS
54.22


7
Oksana Skorobogatko (Spasovkhodskaya)
RUS
54.37


Final HC
1
Olga Tovarnova
RUS
52.88


2
Olga Topilskaya
RUS
54.57


100m Hurdles
1
Aleksandra Antonova
RUS
13.39


2
Tatyana Shomova
RUS
13.78


3
Yekaterina Pavlik
RUS
13.98


4
Alina Gatsalova
RUS
14.08


5
Elina Gatsalova
RUS
14.14


6
Darya Sharova
RUS
14.19


400m Hurdles
1
Vera Rudakova
RUS
55.98


2
Darya Korablyova
RUS
57.94


3
Aleksandra Luzina
RUS
58.69


4
Anna Ustinova
RUS
59.56


4
Kristina Pasichnaya
RUS
59.48


800m
1
Svetlana Rogozina
RUS
2:00.31


2
Marina Pospelova
RUS
2:00.99


3
Yevgeniya Zinurova
RUS
2:01.68


4
Ayvika Malanova
RUS
2:02.18


5
Yelena Murashova
RUS
2:02.40


6
Alyona Glazkova
RUS
2:03.69


7
Kseniya Kozhedub
RUS
2:04.34


8
Elmira Samigullina
RUS
2:04.95


9
Anastasiya Nemykina
RUS
2:06.00


10
Darya Gorelova
RUS
2:08.66


11
Anna Russkikh
RUS
2:08.90


12
Santa Tkhakur
RUS
2:08.92


Final HC
1
Yevgeniya Subbotina
RUS
2:01.71


2
Maria Bykova
RUS
2:03.44


3
Anastasiya Potseluyeva
RUS
2:08.67


1500m
1
Kseniya Kozhedub
RUS
4:15.89


Final HC
1
Maria Bykova
RUS
4:16.77


2
Yelena Tumayeva
RUS
4:23.58


3000m
Final HC
1
Viktoriya Ivanova
RUS
9:34.42


3000m Steeplechase
1
Natalya Tarantinova
RUS
10:04.74


Final HC
1
Yelena Orlova
RUS
9:47.76


Long jump
1
Anna Klyashtornaya
RUS
6.68


2
Yekaterina Khalyutina
RUS
6.27


Triple jump
1
Alisa Vlasova
RUS
13.78


2
Olesya Tikhonova
RUS
13.72


3
Olga Salomatina
RUS
13.60


4
Violeta Maksimchuk
RUS
13.44


5
darya Nidbaykina
RUS
13.24


6
Mariya Suntsova
RUS
13.17


7
Alina Kravchenko
RUS
12.77


High jump
1
Tatyana Odineva (Mnatsakanova)
RUS
1.89


2
Yekaterina Fedotova
RUS
1.89


3
Anastasiya Muzankova
RUS
1.83


4
Tatiana Kivimiagi
RUS
1.83


5
Anastasiya Belyakova
RUS
1.80


5
Margarita Mazina
RUS
1.80


Pole vault
1
Anastasiya Savchenko
RUS
4.40


2
Yulia Golubchikova
RUS
4.30


3
Tatyana Stetsyuk
RUS
4.20


4
Tatyana Shvydkina
RUS
4.20


5
Olga Mullina
RUS
4.00


6
Olga Chirigintseva
RUS
4.00


Shot put
1
Anastasiya Podolskaya (Bessoltseva)
RUS
17.39


2
Yevgeniya Smirnova
RUS
16.64


3
Olga Sidorina
RUS
16.28


4
Raisa Blinova
RUS
15.82


5
Anna Oleynik
RUS
14.15


6
Marina Kovalenko
RUS
14.15


7
Anastasiya Popova
RUS
14.07


Discus throw
1
Yuliya Maltseva
RUS
63.39


2
Anastasiya Rytova
RUS
48.79


3
Mariya Ogritsko
RUS
48.16


Hummer throw
1
Oksana Kondratyeva
RUS
69.96


2
Natalya Polyakova
RUS
67.78


3
Olga Krylova
RUS
56.29


4
Yevgeniya Tarakanova
RUS
53.99


Final HC
1
Natalya Pospelova
RUS
55.31


Javelin throw
1
Viktoriya Sudarushkina
RUS
58.13


2
Marina Maksimova
RUS
56.02


3
Margarita Sheviakova
RUS
51.39


Final HC
1
Oksana Gromova
RUS
52.58