Men
Women
60m
1
Richard Kilty
GBR
6.51


2
Christian Blum
GER
6.58


3
Julian Reus
GER
6.60


400m
1
Pavel Maslák
CZE
45.33


2
Dylan Borlee
BEL
46.25


3
Rafal Omelko
POL
46.26


60m Hurdles
1
Pascal Martinot-Lagarde
FRA
7.49


2
Dimitri Bascou
FRA
7.50


3
Wilhem Belocian
FRA
7.52


800m
1
Marcin Lewandowski
POL
1:46.67


2
Mark English
IRL
1:47.20


3
Thijmen Kupers
NED
1:47.25


1500m
1
Jakub Holusa
CZE
3:37.68


2
İlham Tanui Özbilen
TUR
3:37.74


3
Chris O’Hare
GBR
3:38.96


8
Valentin Smirnov
RUS
3:41.88


3000m
1
Ali Kaya
TUR
7:38.42


2
Lee Emanuel
GBR
7:44.48


3
Henrik Ingebrigtsen
NOR
7:45.54


10
Egor Nikolaev
RUS
7:51.99


Long jump
1
Michel Torneus
SWE
8.30


2
Radek Juska
CZE
8.10


3
Andreas Otterling
SWE
8.06


6
Pavel Shalin
RUS
7.80


Triple jump
1
Nelson Evora
POR
17.21


2
Pablo Torrijos
ESP
17.04


3
Marian Oprea
ROM
16.91


4
Aleksey Fedorov
RUS
16.88


6
Dmitriy Sorokin
RUS
16.65


High jump
1
Daniil Tsyplakov
RUS
2.31


2
Silvano Chesani
ITA
2.31


2
Adonios Mastoras
GRE
2.31


4
Aleksandr Shustov
RUS
2.28


Pole vault
1
Renaud Lavillenie
FRA
6.04


2
Aleksandr Gripich
RUS
5.85


3
Piotr Lisek
POL
5.85


7
Anton Ivakin
RUS
5.65


Heptathlon
1
Ilya Shkurenev
RUS
6353


2
Arthur Abele
GER
6279


3
Eelco Sintnicolaas
NED
6185


10
Artyom Lukyanenko
RUS
5857


Shot put
1
David Storl
GER
21.23


2
Asmir Kolasinac
SER
20.90


3
Ladislav Prasil
CZE
20.66


4x400m Relay
1
Belgium
BEL
3:02.87


2
Poland
POL
3:02.97


3
Czech Republic
CZE
3:04.09


4
Russia
Nikita Vesnin, Aleksey Kenig, Lev Mosin, Pavel Savin
RUS
3:08.00


60m
1
Dafne Schippers
NED
7.05


2
Dina Asher-Smith
GBR
7.08


3
Verena Sailer
GER
7.09


400m
1
Natalia Pyhyda
UKR
51.96


2
Indira Terrero
ESP
52.63


3
Seren Bundy-Davies
GBR
52.64


60m Hurdles
1
Alina Talay
BLR
7.85


2
Lucy Hatton
GBR
7.90


3
Serita Solomon
GBR
7.93


800m
1
Selina Buchel
SUI
2:01.95


2
Yekaterina Zavyalova (Poistogova)
RUS
2:01.99


3
Natalya Lupu
UKR
2:02.25


1500m
1
Sifan Hassan
FRA
4:09.04


2
Angelika Cichocka
POL
4:10.53


3
Federica Del Buono
ITA
4:11.61


3000m
1
Yelena Korobkina
RUS
8:47.62


2
Svetlana Kudelich
BLR
8:48.02


3
Maureen Koster
NED
8:51.64


Long jump
1
Ivana Spanovic
SER
6.98


2
Taroum Sosthene Moguenara
GER
6.83


3
Florentina Marincu
ROM
6.79


Triple jump
1
Yekaterina Koneva
RUS
14.69


2
Gabriela Petrova
BUL
14.52


3
Anna Knyazeva
ISR
14.49


High jump
1
Mariya Lasitskene (Kuchina)
RUS
1.97


2
Alessia Trost
ITA
1.97


3
Kamila Licwinko
POL
1.94


Pole vault
1
Anzhelika Sidorova
RUS
4.80


2
Ekaterina Stefanidi
GRE
4.75


3
Angelica Bengtsson
SWE
4.70


4
Angelina Krasnova
RUS
4.60


Pentathlon
1
Katarina Johnson-Thompson
GBR
5000


2
Nafissatou Thiam
BEL
4696


3
Eliska Klucinova
CZE
4687


10
Alerksandra Butvina
RUS
4518


11
Anna Blank
RUS
4489


Shot put
1
Anita Marton
HUN
19.23


2
Yulia Leantsiuk
BLR
18.60


3
Radoslava Mavrodieva
BUL
17.83


7
Anastasiya Podolskaya (Bessoltseva)
RUS
16.81


4x400m Relay
1
France
FRA
3:31.61


2
Great Britain & NI
GBR
3:31.79


3
Poland
POL
3:31.90


6
Russia
Yekaterina Renzhina, Karina Triputen, Olga Tovarnova, Yana Glotova
RUS
3:32.53