Men
Women
100m
1
Konstantin Petryashov
RUS
10.62


200m
1
Konstantin Petryashov
RUS
21.29


2
Roman Smirnov
RUS
21.43


3
Daniil Lonin
RUS
21.45


400m
1
Pavel Trenikhin
RUS
46.51


2
Vladimir Krasnov
RUS
46.57


3
Pavel Savin
RUS
46.79


4
Aleksandr Khyutte
RUS
46.89


5
Andrey Rudenko
RUS
46.99


6
Yuriy Trambovetskiy
RUS
47.29


7
Nikita Timoschek
RUS
47.34


8
Nikita Vesnin
RUS
47.37


110m Hurdles
1
Aleksei Dremin
RUS
14.19


2
Vladislav Zyukov
RUS
14.47


400m Hurdles
1
Yuriy Lednev
RUS
51.01


2
Denis Chinenov
RUS
51.28


3
Pavel Agafonov
RUS
51.45


4
Yan Vorontsov
RUS
52.39


5
Vitaliy Dumen
RUS
52.64


6
Valeriy Fedorov
RUS
52.82


800m
1
Nicolai Verbitski
RUS
1:48.04


2
Ivan Nesterov
RUS
1:48.58


3
Roman Trotsenko
RUS
1:48.72


4
Anton Kozlov
RUS
1:48.94


5
Aleksey Butranov
RUS
1:49.36


6
Vlas Bredihin
RUS
1:49.39


7
Vasiliy Sadilov
RUS
1:49.49


8
Dmitriy Solovyov
RUS
1:49.93


9
Nicolai Gorin
RUS
1:50.19


10
Nikita Vysotskiy
RUS
1:50.41


11
Denis Bashkirtsev
RUS
1:51.02


12
Aleksandr Abramov
RUS
1:51.24


13
Sergey Alabuzhev
RUS
1:51.34


14
Andrey Loginov
RUS
1:51.35


15
Ivan Shapayev
RUS
1:51.45


1500m
1
Aleksey Guschin
RUS
3:49.14


2
Alkesandr Ivanov
RUS
3:49.15


3
Viacheslav Sokolov
RUS
3:49.17


4
Ildar Minshin
RUS
3:49.25


5
Andrey Loginov
RUS
3:49.32


6
Nikita Vysotskiy
RUS
3:49.35


7
Denis Bashkirtsev
RUS
3:49.36


8
Nicolai Gorin
RUS
3:49.37


9
Anton Pinkus
RUS
3:49.71


5000m
1
Sergey Popov
RUS
14:01.39


2
Yevgeni Doga
RUS
14:02.42


3
Andrey Rusakov
RUS
14:02.59


4
Sergey Subbochev
RUS
14:04.45


3000m Steeplechase
1
Artur Burtsev
RUS
8:45.82


2
Dmitriy Nedelin
RUS
8:46.34


3
Aleksandr Pavelyev
RUS
8:48.72


4
Sergei Kotov
RUS
8:53.87


5
Boris Zakharov
RUS
8:56.48


6
Roman Isayev
RUS
9:02.79


Long jump
1
Sergey Polyanskiy
RUS
8.20


2
Aleksandr Petrov
RUS
7.97


3
Fyodor Kiselkov
RUS
7.85


4
Sergey Morgunov
RUS
7.80


5
Dmitri Plotnikov
RUS
7.74


6
Yevgeniy Antonov
RUS
7.67


7
Maksim Kolesnikov
RUS
7.66


8
Yan Chaginov
RUS
7.59


9
Vladimir Tikhomirov
RUS
7.57


10
Dmitriy Bobkov
RUS
7.53


11
Yaroslav Karasev
RUS
7.46


Triple jump
1
Aleksandr Yurchenko
RUS
16.38


2
Vladimir Golovin
RUS
16.09


3
Aleksey Kaleyev
RUS
15.99


4
Maksim Lustin
RUS
15.83


5
Vasiliy Gurkin
RUS
15.50


6
Yevgeniy Ognev
RUS
15.40


High jump
1
Yevgeni Korshunov
RUS
2.23


2
Sergey Kurbatov
RUS
2.19


3
Lev Missirov
RUS
2.19


4
Kirill Rudov
RUS
2.19


5
Aleksandr Asanov
RUS
2.15


6
Sergey Mudrov
RUS
2.15


7
Ivan Toporkov
RUS
2.15


8
Konstantin Khudoshubin
RUS
2.15


Pole vault
1
Georgiy Gorokhov
RUS
5.55


2
Ivan Gertleyn
RUS
5.30


2
Artiom Buria
RUS
5.30


4
Dmitriy Zhelyabin
RUS
5.10


Shot put
1
Maksim Sidorov
RUS
19.37


2
Maksim Afonin
RUS
19.34


3
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.13


4
Artem Podolskiy
RUS
18.62


5
Aleksei Kulaev
RUS
18.56


6
Yegor Klimanov
RUS
17.68


7
Rakhmanov
RUS
17.05


8
Ilya Berezutskiy
RUS
16.82


Discus throw
1
Aleksey Khudyakov
RUS
61.25


2
Aleksandr Dobrenkiy
RUS
59.08


3
Maksim Gigashvili
RUS
58.40


4
Aleksandr Kiria
RUS
58.02


5
Ivan Krasnoschekov
RUS
55.21


6
Yevgeniy Kozyryev
RUS
53.26


Hummer throw
1
Kirill Ikonnikov
RUS
73.61


2
Aleksei Korolev
RUS
72.05


3
Evgeniy Korotovskiy
RUS
70.84


4
Dmitri Velikopolski
RUS
69.38


5
Nikolay Bashan
RUS
68.54


6
Igor Vinichenko
RUS
68.09


7
Alisher Eshbekov
RUS
66.26


8
Ivan Aksenov
RUS
65.30


9
Andrei Romanov
RUS
61.76


Javelin throw
1
Valeriy Iordan
RUS
76.54


2
Aleksei Tovarnov
RUS
74.65


3
Aleksandr Kiria
RUS
72.35


4
Rustem Dremdji
RUS
69.26


5
Nikita Petinov
RUS
66.75


6
Aleksandr Ustyuzhanin
RUS
65.91


7
Andrei Sadovnikov
RUS
65.77


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11.86


1
Marina Konovalova
RUS
54.85


2
Alina Safiullina
RUS
54.86


2
Yulia Chermoshanskaia
RUS
11.87


3
Anna Kukushkina
RUS
11.96


200m
1
Yulia Chermoshanskaia
RUS
23.61


2
Natalya Rakacheva
RUS
23.70


3
Marina Konovalova
RUS
23.76


4
Yelena Bolsun
RUS
23.85


5
Kristina Khorosheva
RUS
24.00


400m
1
Marina Konovalova
RUS
54.85


2
Alina Safiullina
RUS
54.86


100m Hurdles
1
Irina Reshetkina
RUS
13.69


2
Yekaterina Voronkova
RUS
13.84


3
Anna Vatropina
RUS
13.88


4
Aleksandra Antonova
RUS
13.89


5
Irina Ryabova
RUS
13.91


6
Yekaterina Gubina
RUS
14.05


400m Hurdles
1
Nadezhda Alekseyeva
RUS
56.99


2
Anastasiya Korshunova
RUS
57.01


3
Yelena Churakova
RUS
57.24


4
Aleksandra Kurakina
RUS
57.66


5
Svetlana Carmalita
RUS
58.22


6
Anna Astakhova
RUS
59.86


7
Oksana Kalabashina
RUS
60.05


8
Alyona Siseva
RUS
60.77


800m
1
Svetlana Uloga
RUS
2:01.61


2
Anna Shchagina
RUS
2:02.07


3
Svetlana Rogozina
RUS
2:02.66


4
Yelena Arzhakova
RUS
2:03.09


5
Oksana Skorobogatko (Spasovkhodskaya)
RUS
2:03.11


6
Svetlana Kliuka
RUS
2:04.33


7
Anastasiya Nemykina
RUS
2:04.39


8
Anna Kupayeva
RUS
2:04.43


9
Natalya Lisichenko
RUS
2:04.46


10
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
RUS
2:04.80


11
Inezza Gusarova
RUS
2:04.94


12
Dina Aleksandra
RUS
2:05.72


13
Tatyana Dudchenko
RUS
2:05.89


14
Yuliya Pavlenko
RUS
2:05.94


15
Yelena Kotulskaya
RUS
2:06.24


16
Darya Gorelova
RUS
2:06.56


17
Valeriya Kuznetsova
RUS
2:06.57


18
Lyubov Semyonova
RUS
2:06.87


19
Yekaterina Tolmacheva
RUS
2:06.97


20
Anastasiya Ivanova
RUS
2:07.09


21
Oksana Stolyarova
RUS
2:08.39


22
Yekaterina Kozlovtseva
RUS
2:08.51


23
Santa Tkhakur
RUS
2:08.67


24
Darya Chudaykina
RUS
2:09.53


25
Mariya Kurilova
RUS
2:09.92


5000m
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
16:22.09


2
Yekaterina Rogozina
RUS
16:23.08


3000m Steeplechase
1
Valeriya Mara
RUS
9:51.49


2
Natalya Gorchakova
RUS
9:52.23


3
Viktoriya Ivanova
RUS
9:55.29


4
Maria Bykova
RUS
10:06.99


5
Anna Petrova
RUS
10:11.56


6
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
10:16.17


7
Aleksandra Pavlyutenkova
RUS
10:19.77


8
Yekaterina Rogozina
RUS
10:26.85


Long jump
1
Yekaterina Khalyutina
RUS
6.39


2
Veronika Mosina
RUS
6.39


3
Natalya Mezenova
RUS
6.21


4
Olga Linder
RUS
6.20


5
Anastasiya Ignatovskaya
RUS
6.16


6
Anastasiya Yeryomina
RUS
6.11


7
Marina Buchelnikova
RUS
6.09


8
Viktoriya Yershova
RUS
6.01


9
Irina Yemelyanova
RUS
5.98


Triple jump
1
Anastasiya Potapova
RUS
14.04


2
Viktoriya Prokopenko
RUS
13.97


3
Natalya Alekseyeva
RUS
13.93


4
Natalya Yevdokimova
RUS
13.88


5
Mariya Suntsova
RUS
13.15


6
Olga Velmyaykina
RUS
13.13


7
Violeta Maksimchuk
RUS
13.10


8
Yana Kurilova
RUS
12.86


9
Olga Salomatina
RUS
12.62


High jump
1
Tatyana Odineva (Mnatsakanova)
RUS
1.90


2
Svetlana Nikolenko
RUS
1.87


3
Yevgenia Kononova
RUS
1.84


4
Alesya Paklina
RUS
1.84


5
Anastasiya Muzankova
RUS
1.75


6
Margarita Churikova
RUS
1.75


Pole vault
1
Angelina Krasnova
RUS
4.50


2
Mariya Zakharutkina
RUS
4.00


3
Tatyana Stetsyuk
RUS
4.00


4
Anastasiya Savchenko
RUS
4.00


Shot put
1
Olesya Sviridova
RUS
18.16


2
Anastasiya Podolskaya (Bessoltseva)
RUS
17.18


3
Valeriya Zyryanova
RUS
16.32


4
Yekaterina Kuznetsova (Zyuganova)
RUS
15.39


5
Anastasiya Popova
RUS
14.04


Discus throw
1
Svetlana Saykina
RUS
61.85


2
Mariya Ogritsko
RUS
50.07


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
61.31


2
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
60.72


3
Irina Sarvilova
RUS
59.00


4
Tatyana Kachegina
RUS
55.57


5
Mariya Proshkina
RUS
55.13


6
Olga Shishimorova
RUS
52.02


Javelin throw
1
Vira Rebryk
RUS
63.15


2
Maria Abakumova
RUS
57.24


3
Viktoriya Sudarushkina
RUS
56.65


4
Viktoriya Abakumova
RUS
53.08


5
Lyubov Zhatkina
RUS
50.31


6
Mariya Safonova
RUS
49.46


7
Svetlana Pechnikova
RUS
48.74


8
Anna Adyseva
RUS
48.30