Gold
Olga Khalandyriova
100m
Natalia Ivanova
200m
Natalya Nazarova
400m
Marina Safirova-Shiyan
400m Hurdles
Svetlana Kliuka
800m
Olesia Syrieva
1500m
Lyudmila Kolchanova
Long jump
Aleksandr Sergeiev
Triple jump
Anna Chicherova
High jump
Yulia Chermoshanskaia
4x100m Relay
Igor Gostev
4x100m Relay
Olga Khalandyriova
4x100m Relay
Yevgenia Poliakova
4x100m Relay
Yelena Yakovleva
4x100m Relay
Natalia Ivanova
4x400m Relay
Yelena Migunova
4x400m Relay
Natalya Nazarova
4x400m Relay
Anastasia Ovchinnikova
4x400m Relay
Silver
Andrei Yepishin
100m
Yelena Yakovleva
200m
Tatyana Pavliy
100m Hurdles
Bronze
Maksim Adamovich
800m
Tatiana Sibiliova
20km Race Walk
Natalia Lebusova
Long jump
Nadezhda Alyokhina
Triple jump
Anton Liuboslavskiy
Shot put
Aleksandr Borschenko
4x400m Relay
Vladislav Frolov
4x400m Relay
Dmitri Petrov
4x400m Relay
Konstantin Sverkach
4x400m Relay

Men
Women
100m
1
Kai Hu
CHN
10.30


2
Andrei Yepishin
RUS
10.43


3
Sandro Viana
BRA
10.49


200m
1
Leigh Ignatius Julius
RSA
20:56


2
Shinji Takahira
JPN
20:93


3
Paul Hession
IRL
21:02


400m
1
Marvim Essor
JAM
45.99


2
Dwayne Barrett
JAM
46.14


3
Yuki Yamaguchi
JPN
46.15


110m Hurdles
1
Mateus Facho Inocencio
BRA
13.45


2
Jared Macleod
CAN
13.67


3
Sergey Demidyuk
UKR
13.69


400m Hurdles
1
Kenji Narisako
JPN
48.96


2
Takayuki Koike
JPN
49.75


3
Gregory Little
JAM
49.77


4
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.78


6
Mikhail Lipski
RUS
49.84


800m
1
Fabiano Pecanha
BRA
1:46.01


2
Selahattin Cobanoglu
TUR
1:47.49


3
Maksim Adamovich
RUS
1:47.50


1500m
1
Ivan Heshko
UKR
3:49.49


2
Andrew Baddeley
GBR
3:50.90


3
Vincent Rono
KEN
3:51.48


12
Sergey Ivanov
RUS
3:55.02


5000m
1
Wilson Busienei
UGA
13:38.51


2
Reid Coolsaet
CAN
13:39.90


3
Simon Ndirangu
KEN
13:43.47


6
Sergey Ivanov
RUS
13:55.13


10,000m
1
Wilson Busienei
UGA
28:27.57


2
Fadil Mohamed
MAR
28:31.86


3
Karim El Mabchour
MAR
28:43.15


Halfmarathon
1
Wilson Busienei
UGA
1:03:47


2
Takayuki Tagami
JPN
1:03:48


3
Fadil Mohamed
MAR
1:03:52


3000m Steeplechase
1
Halil Akkas
TUR
8:30.16


2
Ion Luchianov
MOL
8:30.66


3
Ruben Ramolefi
RSA
8:31.53


5
Andrei Farnosov
RUS
8:34.11


20km Race Walk
1
Juan Manuel Molina
ESP
1:24:06


2
Hyum-Sup Kim
KOR
1:24:42


3
Koichiro Morioka
JPN
1:25:18


4
Ivan Kuznetsov
RUS
1:27:14


8
Stepan Yudin
RUS
1:28:40



Vladimir Parvatkin
RUS
DNF


Long jump
1
Volodymyr Zyuskov
UKR
8.06


2
Issam Nima
ALG
8.02


3
Stefano Dacastello
ITA
7.95


9
Dmitri Sapinski
RUS
7.34


Triple jump
1
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.72


2
Steven Shalders
GBR
16.67


3
Mykola Savolainen
UKR
16.67


5
Aleksandr Petrenko
RUS
16.53


High jump
1
Aleksander Walerianczyk
POL
2.30


2
Gennadiy Moroz
BLR
2.26


3
Martyn Bernard
GBR
2.23


4
Ivan Ukhov
RUS
2.23


Pole vault
1
Bjoern Otto
GER
5.80


2
Konstadinos Filippidis
GRE
5.75


3
Oleksande Korchmid
UKR
5.70


7
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.50


9
Dmitri Kuptsov
RUS
5.40


Decathlon
1
Aliaksandr Parkhomenka
BLR
8051


2
Francois Gourmet
BEL
7792


3
Nadir El Fassi
FRA
7724


Shot put
1
Tomasz Majewski
POL
20.60


2
Taavi Peetre
EST
20.02


3
Anton Liuboslavskiy
RUS
19.40


4
Ivan Yushkov
RUS
19.38


Discus throw
1
Gerd Kanter
EST
65.29


2
Omar El Ghazaly
EGY
62.68


3
Gabor Mate
HUN
61.91


Hummer throw
1
Vadim Devyatovski
BLR
79.13


2
Esfer Apak
TUR
76.18


3
Velery Sviatokha
BLR
74.71


5
Grigori Khatantsev
RUS
72.54


Javelin throw
1
Ainars Kovals
LAT
80.67


2
Tero Jarvenpaa
FIN
79.61


3
Stefan Mueller
SUI
78.57


4
Vladislav Shkurlatov
RUS
76.84


4x100m Relay
1
Italy
Igor Gostev
ITA
39:25


2
Japan
JPN
39:29


3
Great Britain
GBR
39:41


5
Russia
Andrei Yepishin, Mikhail Yegorychev, Ivan Teplykh
RUS
39:61


4x400m Relay
1
Poland
POL
3:02:57


2
Japan
JPN
3:03:20


3
Russia
Aleksandr Borschenko, Konstantin Sverkach, Dmitri Petrov, Vladislav Frolov
RUS
3:03:33


100m
1
Olga Khalandyriova
RUS
11.64


2
Ailis McSweeney
IRL
11.68


3
Nikolett Listar
HUN
11.71


200m
1
Natalia Ivanova
RUS
23:28


2
Yelena Yakovleva
RUS
23:45


3
Elodie Ouedraogo
BEL
23:62


400m
1
Natalya Nazarova
RUS
51.31


2
Fatou Bintou Fall
SEN
51.33


3
Tatyana Roslanova
KAZ
52.46


5
Yelena Migunova
RUS
53.21


100m Hurdles
1
Mirjam Liimask
EST
12:96


2
Tatyana Pavliy
RUS
13:01


3
Derval ORourke
IRL
13:02


7
Anna Yevdokimova
RUS
13:39


400m Hurdles
1
Marina Safirova-Shiyan
RUS
55.14


2
Benedetta Ceccarelli
ITA
55.22


3
Marta Chrust-Rozej
POL
55.49


800m
1
Svetlana Kliuka
RUS
2:00.80


2
Binnaz Uslu
TUR
2:01.42


3
Marilyn Okoro
GBR
2:01.90


1500m
1
Olesia Syrieva
RUS
4:12.69


2
Tetyana Holovchenko
UKR
4:12.73


3
Qing Liu
CHN
4:12.76


5000m
1
Kimberley Smith
NZL
15:29.18


2
Tetyana Holovchenko
UKR
15:44.92


3
Jolene Byrne
IRL
15:56.01


10,000m
1
Eri Sato
JPN
34:12.06


2
Guang Zeng
CHN
34:57.57


3
Mary Davies
NZL
35:58.20


Halfmarathon
1
Eun Jung Lee
KOR
1:14:31


2
Ryoko Kizaki
JPN
1:14:34


3
Jang Son Ok
PRK
1:14:50


3000m Steeplechase
1
Livia Toth
HUN
9:40.37


2
Victoria Mitchell
AUS
9:47.54


3
Turkan Erismis
TUR
9:50.32



Yulia Mochalova
RUS
DNS


20km Race Walk
1
Qiuyan Jiang
CHN
1:33:13


2
Vera Santos
POR
1:33:54


3
Tatiana Sibiliova
RUS
1:34:16


4
Iraida Pudovkina
RUS
1:36:11


10
Olga Povalyayeva
RUS
1:41:08



Larisa Yemelyanova
RUS
DQ


Long jump
1
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.79


2
Naide Gomes
POR
6.56


3
Natalia Lebusova
RUS
6.51


Triple jump
1
Ying Wang
CHN
14.12


2
Olha Saladuha
UKR
13.96


3
Nadezhda Alyokhina
RUS
13.90


6
Lyudmila Kolchanova
RUS
13.38


High jump
1
Anna Chicherova
RUS
1.90


2
Irina Kovalenko
UKR
1.88


3
Ariane Friedrich
GER
1.88


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.85


Pole vault
1
Julia Huetter
GER
4.25


2
Nadine Rohr
SUI
4.20


3
Dimitra Emmanouil
GRE
4.20


7
Anastasia Kirianova
RUS
4.00


9
Yulia Golubchikova
RUS
4.00


Heptathlon
1
Liudmila Blonska
UKR
6297


2
Simone Oberer
SUI
5996


3
Jessica Ennis
GBR
5910


8
Olga Levenkova
RUS
5620


Shot put
1
Natallia Khoroneko
BLR
18.86


2
Meiju Li
CHN
18.48


3
Misleydis Gonzales
CUB
18.26


8
Anna Avdeieva
RUS
16.18


Discus throw
1
Wioletta Potepa
POL
62.10


2
Aimin Song
CHN
61.74


3
Dragana Tomasevic
SCG
59.92


6
Daria Pischalnikova
RUS
57.52


Hummer throw
1
Kamila Skolimowska
POL
72.75


2
Yinghui Liu
CHN
72.51


3
Ester Balassini
ITA
70.13


8
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
67.17


Javelin throw
1
Barbora Spotakova
CZE
60.73


2
Ning Ma
CHN
59.18


3
Justine Gail Robbeson
RSA
58.70


8
Maria Abakumova
RUS
53.48


10
Yelena Makarova
RUS
51.36


4x100m Relay
1
Russia
Olga Khalandyriova, Yelena Yakovleva, Yevgenia Poliakova, Yulia Chermoshanskaia
RUS
43:62


2
France
FRA
43:73


3
Ireland
IRL
44:69


4x400m Relay
1
Russia
Natalia Ivanova, Yelena Migunova, Anastasia Ovchinnikova, Natalya Nazarova
RUS
3:27:47


2
Poland
POL
3:27:71


3
Ukraine
UKR
3:28:23