Men
Women
100m
1
Christian Malcolm
GBR
10.32


2
Aleksandr Smirnov
RUS
10.46


3
Roman Smirnov
RUS
10.49


4
Maksim Mokrousov
RUS
10.51


5
Vladimir Toporin
RUS
10.57


6
Freddy Mayola
CUB
10.58


7
Aleksandr Riabov
RUS
10.63


8
Igor Gostev
RUS
10.66


200m
1
Roman Smirnov
RUS
21:16


2
Oleg Zuyev
RUS
21:44


3
Konstantin Sverkach
RUS
21:46


4
Dmitriy Falev
RUS
21:61


5
Dmitri Gladyshev
RUS
21:71


6
Oleg Sergeiev
RUS
21:71


7
Anton Korobets
RUS
21:95


8
Anton Spiridonov
RUS
21:96


110m Hurdles
1
Igor Peremota
RUS
13.43


2
Iakov Petrov
RUS
13.81


3
Sergey Manakov
RUS
13.81


4
Yevgeni Borisov
RUS
13.95


5
Sergei Molchanov
RUS
14.04


6
Yury Volkov
RUS
14.05


7
Dmitri Prokofiev
RUS
14.62


8
Aidar Giliazov
RUS
14.69


400m Hurdles
1
Vladimir Antmanis
RUS
51.15


2
Viacheslav Sakaiev
RUS
51.99


3
Viktor Komarov
RUS
51.99


4
Eduard Isakov
RUS
53.28


5
Aleksandr Krovotyntsev
RUS
53.50


Final 2
1
Aleksandr Mishanin
RUS
50.90


2
Mikhail Lipski
RUS
51.61


3
Andrei Malyshev
RUS
51.61


800m
Final 1
1
Yuri Koldin
RUS
1:48.14


2
Timur Khasanov
RUS
1:49.73


3
Vladimir Ezhov
RUS
1:50.45


4
Roman Trubetskoi
RUS
1:51.04


5
Aleksei Ryzhov
RUS
1:51.65


6
Sergey Pakura
KAZ
1:51.92


7
Boris Kaveshnikov
RUS
1:52.37


Final 2
1
Yuri Borzakovski
RUS
1:45.31


2
Dmitrijs Milkevics
LAT
1:45.43


3
Dmitri Bogdanov
RUS
1:46.20


4
Ramil Aritkulov
RUS
1:46.79


5
Paul Korir
KEN
1:46.95


6
Ivan Nesterov
RUS
1:47.54


7
Pawel Czapiewski
POL
1:53.99


8
Solomon Bibir
KEN
1:54.61


1500m
1
Pavel Potapovich
RUS
3:41.55


2
Andrei Osipov
RUS
3:42.42


3
Roman Koval
RUS
3:42.64


4
Stanislav Khukharkin
RUS
3:43.29


5
Nikita Aleksandrov
RUS
3:44.02


6
Aleksei Efremov
RUS
3:46.02


7
Andrei Zatonski
RUS
3:46.05


8
Aleksey Korobenkov
RUS
3:46.39


9
Vladimir Ponomariov
RUS
3:51.10


10
Mikhail Ponomarev
RUS
3:51.33


5000m
1
Joseph Ebuya
KEN
13:32.62


2
Boniface Songok
KEN
13:40.63


3
Stephen Koech
KEN
13:57.20


4
Pavel Shapovalov
RUS
13:59.64


5
Aleksey Reunkov
RUS
13:59.79


6
Andrei Farnosov
RUS
14:07.57


7
Eduard Bordukov
RUS
14:08.70


8
Oleg Kulkov
RUS
14:18.50


9
Denis Bagrev
KGZ
14:19.37


10
Andrey Safronov
RUS
14:27.09


Long jump
1
Kirill Sosunov
RUS
8.13


2
Denis Siniavski
RUS
8.02


3
Ruslan Gataullin
RUS
7.98


4
Aleksandr Vasiukov
RUS
7.66


5
Sergei Kuzin
RUS
7.56


6
Yevgeni Novitski
RUS
7.46


7
Viacheslav Gordeiev
RUS
7.42


8
Andrei Alekseiev
RUS
7.32


Triple jump
1
Christian Olsson
SWE
17.46


2
Yoandri Betanzos
CUB
17.16


3
Aleksandr Sergeiev
RUS
17.00


4
Aleksandr Petrenko
RUS
16.84


5
Igor Spasovkhodskiy
RUS
16.62


6
Jefferson Sabino
BRA
16.58


7
Vitali Moskalenko
RUS
16.58


8
Viktor Guschinski
RUS
16.30


9
Aleksei Musikhin
RUS
15.80


10
Charles Michael Friedek
GER
15.12


High jump
1
Aleksandr Shustov
RUS
2.22


2
Sergei Kliugin
RUS
2.22


3
Viacheslav Voronin
RUS
2.19


3
Marat Rakipov
RUS
2.19


5
Fedor Getov
RUS
2.15


6
Vadim Kolesnikov
RUS
2.15


7
Stanislav Maliarenko
RUS
2.10


Pole vault
1
Alhaji Jeng
SWE
5.80


2
Przemyslaw Czerwinski
POL
5.80


3
Viktor Chistyakov
AUS
5.50


4
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.50


4
Igor Pavlov
RUS
5.50


6
Sergei Kucherianu
RUS
5.50


7
Andrei Chemov
RUS
5.30


7
Otto Bjorn
GER
5.30


9
Yevgeni Mikhailichenko
RUS
5.30


9
Artiom Kuptsov
RUS
5.30


Shot put
1
Pavel Lyzhin
BLR
20.38


2
Ivan Yushkov
RUS
19.92


3
Anton Liuboslavskiy
RUS
19.68


4
Mikulas Konopka
SVK
19.60


5
Taavi Peetre
EST
19.25


6
Grigori Panfilov
RUS
19.18


7
Soslan Tsyrikhov
RUS
19.13


8
Maksim Sidorov
RUS
18.52


9
Oleg Korotkov
RUS
18.19


10
Aleksandr Grekov
RUS
17.72


Hummer throw
1
Sergei Kirmasov
RUS
76.87


2
Ilia Konovalov
RUS
76.32


3
Yuri Voronkin
RUS
76.32


4
Igor Vinichenko
RUS
72.78


5
Grigori Khatantsev
RUS
71.55


6
Dmitri Velikopolski
RUS
70.07


7
Aleksei Korolev
RUS
69.00


8
Guram Feroev
RUS
64.45


100m
1
Yuliya Gushchina
RUS
11.13


2
Natalia Rusakova
RUS
11.21


3
Larisa Kruglova
RUS
11.23


4
Irina Khabarova
RUS
11.27


5
Maria Bolikova
RUS
11.35


6
Marina Kislova
RUS
11.36


7
Yelena Bolsun
RUS
11.56


8
Yevgenia Poliakova
RUS
11.65


200m
Final 1
1
Yelena Bolsun
RUS
23:57


2
Tatiana Firova
RUS
23:78


3
Yevgenia Poliakova
RUS
23:85


4
Oksana Kislova
RUS
23:99


5
Yelena Migunova
RUS
24:09


6
Yelena Khvaschevskaya
RUS
24:20


7
Irina Pepeliaeva
RUS
24:20


Final 2
1
Svetlana Pospelova
RUS
22:86


2
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
23:11


3
Yekaterina Kondratieva
RUS
23:38


4
Tatiana Lyovina
RUS
23:44


5
Olesya Zykina
RUS
23:55


6
Yelena Novikova
RUS
23:55


7
Svetlana Nabokina
RUS
24:23



Marina Kislova
RUS
DNF


400m
Final 1
1
Yevgenia Isakova
RUS
52.56


2
Natalia Tsyganova
RUS
53.15


3
Oksana Luniova
RUS
53.66


4
Yulia Fomenko
RUS
53.81


5
Viktoriya Vikulova
RUS
55.43


Final 2
1
Tatyana Veshkurova
RUS
50.64


2
Natalya Nazarova
RUS
51.09


3
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
51.67


4
Anastasia Kochetova
RUS
52.00


5
Maria Driakhlova
RUS
52.62


6
Liliya Lobanova
UKR
53.08


7
Estie Wittstock
RSA
53.30


8
Zhanna Kascheeva
RUS
54.30


100m Hurdles
1
Tatyana Dektyaryova
RUS
13:13


2
Olga Korsunova
RUS
13:22


3
Aleksandra Antonova
RUS
13:28


4
Viktoria Gappova
RUS
13:42


5
Yekaterina Shtepa
RUS
13:83


6
Natalia Davidenko
RUS
13:94


7
Svetlana Topilina
RUS
13:94


8
Yekaterina Gubina
RUS
14:24


400m Hurdles
Final 1
1
Natalia Ivanova
RUS
56.60


2
Yelena Muliukova
RUS
56.60


3
Maria Menshikova
RUS
56.92


4
Irina Grebeneva
RUS
56.92


5
Yekaterina Kostetskaia
RUS
57.14


6
Olga Adamovich
RUS
58.56


7
Darya Korablyova
RUS
58.80


Final 2
1
Malgorzata Pskit
POL
55.78


2
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
55.87


3
Marina Safirova-Shiyan
RUS
56.03


4
Irina Obedina
RUS
56.30


5
Anastasiya Trifonova
RUS
58.11


6
Ozge Gurler
TUR
58.81


7
Yelena Ildeikina
RUS
59.08


800m
Final 1
1
Anna Emasheva
RUS
2:02.46


2
Yevgeniya Zolotova
RUS
2:02.65


3
Tatyana Kutkina
RUS
2:02.77


4
Anna Alminova
RUS
2:03.29


5
Zhanna Smolina
RUS
2:03.47


6
Maria Zhuravleva (Shapaeva)
RUS
2:03.94


7
Binnaz Uslu
TUR
2:08.14


Final 2
1
Yelena Soboleva
RUS
1:57.28


2
Tatyana Petlyuk
UKR
1:57.91


3
Svetlana Cherkasova
RUS
1:58.08


4
Natalia Panteleeva
RUS
1:59.21


5
Olga Kotliarova
RUS
2:00.25


6
Tatyana Paliyenko
RUS
2:02.20


7
Liliya Shobukhova
RUS
2:03.18


8
Irina Vashentseva
RUS
2:04.10


3000m
1
Tatiana Arkhipova
RUS
8:44.13


2
Olga Komiagina
RUS
8:45.04


3
Marina Ivanova
RUS
9:07.03


4
Yelizaveta Grechishnikova
RUS
9:12.54


5
Galina Saikina
RUS
9:14.12


6
Svetlana Ivanova
RUS
9:14.96


7
Natalya Cherepanova
RUS
9:15.63


8
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
9:17.16


9
Lyubov Pulyayeva
RUS
9:18.21


10
Natalia Izmodenova
RUS
9:34.85


Long jump
1
Lyudmila Kolchanova
RUS
7.10


2
Yelena Ivanova
RUS
6.62


3
Olga Kucherenko
RUS
6.61


4
Natalia Lebusova
RUS
6.51


5
Viktoriya Rybalko
UKR
6.47


6
Keila Costa
BRA
6.40


7
Yelena Sokolova
RUS
6.27


Triple jump
1
Yelena Oleinikova
RUS
14.17


2
Olesya Bufalova
RUS
14.14


3
Oksana Rogova
RUS
14.10


4
Irina Vasilieva
RUS
14.10


5
Olga Pankova
RUS
14.00


6
Svetlana Bolshakova
RUS
13.98


7
Tatiana Iakovleva
RUS
13.56


8
Zhanna Chornaia
RUS
13.26


9
Olga Linder
RUS
12.75


High jump
1
Blanka Vlasic
CRO
2.02

CR
2
Yelena Slesarenko
RUS
1.95


3
Yekaterina Kuntsevich
RUS
1.85


4
Svetlana Shkolina
RUS
1.85


5
Tatiana Kivimiagi
RUS
1.85


6
Alina Budnikova
RUS
1.85


7
Olga Pinakina
RUS
1.80


7
Tatiana Grigorieva
RUS
1.80


7
Olga Kaliturina
RUS
1.80


7
Daria Kuntsevich
RUS
1.80


11
Irina Gordeeva
RUS
1.80


Shot put
1
Olga Ivanova
RUS
18.96


2
Oksana Gaus
RUS
18.61


3
Anna Avdeieva
RUS
18.44


4
Anna Omarova
RUS
17.50


5
Irina Tarasova
RUS
16.54


6
Alla Denisenko
RUS
15.35


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
77.41

WR
3
Yelena Konevtseva
RUS
75.07


4
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
75.07


5
Yelena Rigert
RUS
69.76


6
Polina Vashukova
RUS
69.76


7
Anna Ksenofontova
RUS
57.95


8
Elena Kiseliova
RUS
55.66