Gold
Yevgenia Isakova
400m Hurdles
Olga Kotliarova
800m
Tatiana Tomashova
1500m
Inga Abitova
10,000m
Lyudmila Kolchanova
Long jump
Tatiana Lebedeva
Triple jump
Andrei Silnov
High jump
Yelena Isinbayeva
Pole vault
Daria Pischalnikova
Discus throw
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
Hummer throw
Yekaterina Grigorieva
4x100m Relay
Yuliya Gushchina
4x100m Relay
Irina Khabarova
4x100m Relay
Natalia Rusakova
4x100m Relay
Natalia Ivanova
4x400m Relay
Svetlana Pospelova
4x400m Relay
Tatyana Veshkurova
4x400m Relay
Olga Zaitseva
4x400m Relay
Silver
Yekaterina Grigorieva
100m
Andrei Yepishin
100m
Yuliya Gushchina
200m
Vladislav Frolov
400m
Tatyana Veshkurova
400m
Svetlana Kliuka
800m
Yulia Fomenko
1500m
Liliya Shobukhova
5000m
Tatiana Arkhipova
3000m Steeplechase
Valeri Borchin
20km Race Walk
Olga Kaniskina
20km Race Walk
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
Hummer throw
Bronze
Irina Khabarova
100m
Natalia Rusakova
200m
Olga Zaitseva
400m
Lidia Grigorieva
10,000m
Irina Permitina
Marathon
Yuri Andronov
50km Race Walking
Oksana Udmurtova
Long jump
Anna Piatykh
Triple jump
Tatiana Polnova
Pole vault
Aleksei Drozdov
Decathlon

Men
Women
100m
1
Francis Obikwelu
POR
9.99


2
Andrei Yepishin
RUS
10.10

NR
3
Matic Osovnikar
SLO
10.14


4
Ronald Pognon
FRA
10.16


5
Mark Lewis-Francis
GBR
10.16


6
Dariusz Kuc
POL
10.21


7
Dwain Chambers
GBR
10.24


8
Ronny Ostwald
GER
10.38


200m
1
Francis Obikwelu
POR
20:01


2
Johan Wissman
SWE
20:38


3
Marlon Devonish
GBR
20:54


4
Kristof Beyens
BEL
20:57


5
Ivan Teplykh
RUS
20:76


6
Eddy de Lepine
FRA
20:77


7
David Alerte
FRA
20:93


8
Anastasios Gousis
GRE
20:94


400m
1
Marc Raquil
FRA
45.02


2
Vladislav Frolov
RUS
45.09

PB
3
Leslie Djhone
FRA
45.40


4
Daniel Dabrowski
POL
45.56


5
Andrea Barberi
ITA
45.70


6
Timothy Benjamin
GBR
45.89


7
Rafal Wieruszewski
POL
45.97


8
Dimitrios Regas
GRE
46.23


110m Hurdles
1
Stanislav Olijar
LAT
13.24


2
Thomas Blaschek
GER
13.46


3
Andrew Turner
GBR
13.52


4
Igor Peremota
RUS
13.55


5
Robert Kronberg
SWE
13.57


6
Jens Werrmann
GER
13.73


7
Daniel Kiss
HUN
13.77


8
Sergey Demidyuk
UKR
13.96


400m Hurdles
1
Periklis Iakovakis
GRE
48.46


2
Marek Plawgo
POL
48.71


3
Rhys Williams
GBR
49.12


4
Naman Keita
FRA
49.13


5
Sebastien Maillard
FRA
49.54


6
Gianni Carabelli
ITA
49.60


7
Minas Alozidis
GRE
49.61


8
Aleksandr Dereviagin
RUS
50.31


800m
1
Bram Som
NED
1:46.56


2
David Fiegen
LUX
1:46.59


3
Sam Ellis
GBR
1:46.64


4
Dmitrijs Milkevics
LAT
1:46.70


5
Miguel Quesada
ESP
1:46.91


6
Florent Lacasse
FRA
1:46.95


7
Andrea Longo
ITA
1:47.11


8
Michael Rimmer
GBR
1:47.66


1500m
1
Mehdi Baala
FRA
3:39.02


2
Ivan Heshko
UKR
3:39.50


3
Juan Carlos Higuero
ESP
3:39.62


4
Arturo Casado
ESP
3:40.86


5
Sergio Gallardo
ESP
3:41.24


6
Andrew Baddeley
GBR
3:42.31


7
Christian Obrist
ITA
3:42.59


8
Liam Reale
IRL
3:42.65


5000m
1
Jesus Espana
ESP
13:44.70


2
Mohammed Farah
GBR
13:44.79


3
Juan Carlos Higuero
ESP
13:46.48


4
Halil Akkas
TUR
13:46.53


5
Khalid Zoubaa
FRA
13:55.09


6
Henrik Skoog
SWE
13:56.34


7
Pablo Villalobos
ESP
13:58.25


8
Gert-Jan Liefers
NED
13:58.70


9
Eduard Bordukov
RUS
14:00.30


10,000m
1
Jan Fitschen
GER
28:10.94


2
Jose Manuel Martinez
ESP
28:12.06


3
Juan Carlos De La Ossa
ESP
28:13.73


4
Christian Belz
SUI
28:16.93


5
Serhiy Lebid
UKR
28:19.14


6
Dmitri Maksimov
RUS
28:20.43

PSB
7
Andre Pollmaecher
GER
28:22.56


8
Driss El Himer
FRA
28:30.09


Marathon
1
Stefano Baldini
ITA
2:11:32


3
Viktor Roethlin
SUI
2:11:50


3
Julio Rey
ESP
2:12:37


4
Luc Krotwaar
NED
2:12:44


5
Francesco Ingargiola
ITA
2:13:04


6
Dmitri Semenov
RUS
2:13:09


7
Janne Holmen
FIN
2:13:10


8
Alberto Chaica
POR
2:13:14


13
Dmitri Burmakin
RUS
2:15:33


17
Grigori Andreiev
RUS
2:16:36


24
Leonid Shvetsov
RUS
2:18:49


32
Andrei Chernyshov
RUS
2:23:23


3000m Steeplechase
1
Jukka Keskisalo
FIN
8:24.89


2
Jose Luis Blanco
ESP
8:26.22


3
Bouabdallah Tahri
FRA
8:27.15


4
Mustafa Mohamed
SWE
8:27.79


5
Antonio David Jimenez
ESP
8:28.78


6
Radoslaw Poplawski
POL
8:29.33


7
Guenther Weidlinger
AUT
8:29.54


8
Cesar Perez
ESP
8:30.40


11
Pavel Potapovich
RUS
8:38.19


20km Race Walk
1
Francisco-Javier Fernandez
ESP
1:19:09


2
Valeri Borchin
RUS
1:20:00

PB
3
Joao Vieira
POR
1:20:09


4
Viktor Buraiev
RUS
1:20:12


5
Sergey Bakulin
RUS
1:20:50


6
Matej Toth
SVK
1:21:39


7
Erik Tysse
NOR
1:22:13


8
Georgio Rubino
ITA
1:22:34


50km Race Walking
1
Yohan Diniz
FRA
3:41:39


2
Jesus Garcia
ESP
3:42:48


3
Yuri Andronov
RUS
3:43:26


4
Trond Nymark
NOR
3:44:17


5
Mikel Odriozola
ESP
3:46:34


6
Roman Magdziarczyk
POL
3:47:37


7
Marco de Luca
ITA
3:48:08


8
Peter Korcok
SVK
3:51:16


9
Vladimir Kanaikin
RUS
3:51:51



Denis Nizhegorodov
RUS
DQ


Long jump
1
Andrew Howe
ITA
8.20


2
Greg Rutherford
GBR
8.13


3
Oleksey Lukashevich
UKR
8.12


4
Viktor Kuznetsov
UKR
7.96


5
Kafetien Gomis
FRA
7.93


6
Nelson Evora
POR
7.91


7
Ruslan Gataullin
RUS
7.91


8
Louis Tsatoumas
GRE
7.84


Triple jump
1
Christian Olsson
SWE
17.67


2
Nathan Douglas
GBR
17.21


3
Marian Oprea
ROM
17.18


4
Nelson Evora
POR
17.07


5
Phillips Idowu
GBR
17.02


6
Danil Burkenia
RUS
16.98


7
Viktor Yastrebov
UKR
16.94


8
Mykola Savolainen
UKR
16.84


10
Aleksandr Sergeiev
RUS
16.65


11
Aleksandr Petrenko
RUS
16.60


High jump
1
Andrei Silnov
RUS
2.36

CR
2
Tomas Janku
CZE
2.34


3
Stefan Holm
SWE
2.34


4
Linus Thornblad
SWE
2.34


5
Yaroslav Rybakov
RUS
2.30


6
Nicola Ciotti
ITA
2.27


6
Niki Palli
ISR
2.27


6
Svatoslav Ton
CZE
2.27


12
Ivan Ukhov
RUS
2.20


Pole vault
1
Aleksandr Averbukh
ISR
5.70


2
Romain Mesnil
FRA
5.65


2
Tim Lobinger
GER
5.65


4
Matti Mononen
FIN
5.65


5
Przemyslaw Czerwinski
POL
5.65


6
Oleksande Korchmid
UKR
5.60


7
Giuseppe Gibilisco
ITA
5.50


8
Maksim Mazurik
UKR
5.50


8
Laurens Looije
NED
5.50


10
Sergei Kucherianu
RUS
5.50


Decathlon
1
Roman Sebrle
CZE
8526


2
Attila Zsivoczky
HUN
8356


3
Aleksei Drozdov
RUS
8350

PB
4
Aleksandr Pogorelov
RUS
8245

PSB
5
Pascal Behrenbruch
GER
8209


6
Aliaksandr Parkhomenka
BLR
8136


7
Stefan Drews
GER
8105


8
Romain Barras
FRA
8093


10
Aleksei Sysoev
RUS
8068


Shot put
1
Ralf Bartels
GER
21.13


2
Andrei Mikhnevich
BLR
21.11


3
Joachim Olsen
DEN
21.09


4
Rutger Smith
NED
20.90


5
Pavel Sofyin
RUS
20.55


6
Yuriy Bilonoh
UKR
20.32


7
Andy Dittmar
GER
19.95


8
Tomasz Majewski
POL
19.85


12
Anton Liuboslavskiy
RUS
19.44


Discus throw
1
Virgilijus Alekna
LTU
68.67


2
Gerd Kanter
EST
68.03


3
Aleksander Tammert
EST
66.14


4
Mario Pestano
ESP
64.84


5
Michael Moellenbeck
GER
64.82


6
Piotr Malachowski
POL
64.57


7
Rutger Smith
NED
64.46


8
Lars Riedel
GER
64.11


Hummer throw
1
Ivan Tikhon
BLR
81.11


2
Olli-Pekka Karjalainen
FIN
80.84


3
Vadim Devyatovski
BLR
80.76


4
Markus Esser
GER
79.19


5
Szymon Ziolkowski
POL
78.97


6
Krisztian Pars
HUN
78.34


7
Primoz Kozmus
SLO
78.18


8
Karsten Kobs
GER
77.93


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
88.78


2
Tero Pitkamaki
FIN
86.44


3
Jan Zelezny
CZE
85.92


4
Vadims Vasilevskis
LAT
83.21


5
Ainars Kovals
LAT
81.65


6
Peter Esenwein
GER
81.11


7
Stefan Mueller
SWE
80.87


8
Aleksandr Ivanov
RUS
80.09


4x100m Relay
1
Great Britain
GBR
38:91


2
Poland
POL
39:05


3
France
FRA
39:07


4
Russia
Aleksandr Smirnov, Mikhail Yegorychev, Roman Smirnov, Maksim Mokrousov
RUS
39:29


5
Germany
GER
39:38


6
Italy
ITA
39:42


7
Ukraine
UKR
39:54


8
Netherlands
NED
39:64


4x400m Relay
1
France
FRA
3:01:10


2
Great Britain & NI
GBR
3:01:63


3
Poland
POL
3:01:73


4
Germany
GER
3:02:83


5
Ukraine
UKR
3:04:33


6
Romania
ROM
3:04:53


7
Russia
Konstantin Sverkach, Yevgeni Lebedev, Aleksandr Larin, Vladislav Frolov
RUS
3:04:73


8
Spain
ESP
3:04:98


100m
1
Kim Gevaert
BEL
11.06


2
Yekaterina Grigorieva
RUS
11.22


3
Irina Khabarova
RUS
11.22


4
Joice Maduaka
GBR
11.24


5
Yuliya Gushchina
RUS
11.31


6
Yuliya Nesterenko
BLR
11.34


7
Sylviane Felix
FRA
11.40


8
Daria Onysko
POL
11.43


200m
1
Kim Gevaert
BEL
22:68


2
Yuliya Gushchina
RUS
22:93


3
Natalia Rusakova
RUS
23:09


4
Monika Bejnar
POL
23:28


5
Sylviane Felix
FRA
23:45


6
Yekaterina Kondratieva
RUS
23:58


7
Olena Chebanu
UKR
23:63


8
Angela Morosanu
ROM
23:66


400m
1
Vania Stambolova
BUL
49.85


2
Tatyana Veshkurova
RUS
50.15


3
Olga Zaitseva
RUS
50.28


4
Mariyana Dimitrova
BUL
50.64


5
Ilona Usovich
BLR
50.69


6
Nicola Sanders
GBR
50.87


7
Svetlana Pospelova
RUS
50.90


8
Joanne Cuddihy
IRL
51.46


100m Hurdles
1
Susanna Kallur
SWE
12:59


2
Derval ORourke
IRL
12:72


3
Kirsten Bolm
GER
12:72


4
Glory Alozie
ESP
12:86


5
Aurelia Trywianska
POL
12:90


6
Aleksandra Antonova
RUS
12:93


7
Jenny Kallur
SWE
12:94


8
Adrianna Lamalle
FRA
12:99


400m Hurdles
1
Yevgenia Isakova
RUS
53.93

PB
2
Fani Halkia
GRE
54.02


3
Tetiana Tereschuk-Antipova
UKR
54.55


4
Claudia Marx
GER
54.99


5
Natalia Ivanova
RUS
55.04


6
Anna Jesien
POL
55.16


7
Tasha Danvers-Smith
GBR
55.56


8
Anastasiya Rabchenyuk
UKR
55.74


800m
1
Olga Kotliarova
RUS
1:57.38


2
Svetlana Kliuka
RUS
1:57.48


3
Rebecca Lyne
GBR
1:58.45


4
Tatyana Petlyuk
UKR
1:58.65


5
Brigita Langerholc
SLO
1:59.30


6
Teodora Kolarova
BUL
2:00.00


7
Mayte Martinez
ESP
2:00.10


8
Svetlana Cherkasova
RUS
2:03.43


1500m
1
Tatiana Tomashova
RUS
3:56.91

CR
2
Yulia Fomenko
RUS
3:57.61


3
Daniela Yordanova
BUL
3:59.37


4
Yelena Soboleva
RUS
4:00.36


5
Lidia Chojecka
POL
4:01.43


6
Corina Dumbravean
ROM
4:02.24


7
Natalya Tobias
UKR
4:02.71


8
Iryna Lischinska
UKR
4:04.98


5000m
1
Marta Dominguez
ESP
14:56.18


2
Liliya Shobukhova
RUS
14:56.57

PSB
3
Elvan Abeylegesse
TUR
14:59.29


4
Joanne Pavey
GBR
15:01.41


5
Volha Kravtsova
BLR
15:06.47


6
Sabrina Mockenhaupt
GER
15:11.38


7
Susanne Wigene
NOR
15:11.79


8
Krisztina Papp
HUN
15:16.85


10
Regina Rakhimkulova
RUS
15:22.50

PB
10,000m
1
Inga Abitova
RUS
30:31.42

PB
2
Susanne Wigene
NOR
30:32.36

PB
3
Lidia Grigorieva
RUS
30:32.72

PB
4
Galina Bogomolova
RUS
30:35.90

PSB
5
Lornah Kiplagat
NED
30:37.26

PSB
6
Jelena Prokopcuka
LAT
30:38.78

NR
7
Marta Dominguez
ESP
30:51.69

NR
8
Sabrina Mockenhaupt
GER
31:40.28

PSB
Marathon
1
Ulrike Maisch
GER
2:30:01


2
Olivera Jevtic
SER
2:30:27


3
Irina Permitina
RUS
2:30:53


4
Zivile Balciunaite
LTU
2:31:01


5
Bruna Genovese
ITA
2:31:15


6
Alevtina Biktimirova
RUS
2:31:23


7
Deborah Toniolo,
ITA
2:31:31


8
Giovanna Volpato
ITA
2:32:04


12
Nailia Yulamanova
RUS
2:35:26


23
Albina Mayorova
RUS
2:42:02


24
Natalia Volgina
RUS
2:42:23


3000m Steeplechase
1
Alesia Turava
BLR
9:26.05


2
Tatiana Arkhipova
RUS
9:28.05


3
Violetta Janowska
POL
9:31.62


4
Liubov Ivanova
RUS
9:33.53


5
Veerle Dejaeghere
BEL
9:35.78


6
Yelena Orlova
RUS
9:38.05


7
Ida Nilsson
SWE
9:39.24


8
Zulema Fuentes-Pila
ESP
9:40.36


20km Race Walk
1
Ryta Turava
BLR
1:27:08


2
Olga Kaniskina
RUS
1:28:35


3
Elisa Riguado
ITA
1:28:37


4
Kjersti Platzer
NOR
1:28:45


5
Claudia Stef
ROM
1:29:27


6
Sabine Zimmer
GER
1:29:56


7
Sylwia Korzeniowska
POL
1:30:31


8
Vera Santos
POR
1:30:41


11
Galina Kolpakova
RUS
1:33:39



Irina Petrova
RUS
DNS


Long jump
1
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.93


2
Naide Gomes
POR
6.84


3
Oksana Udmurtova
RUS
6.69


4
Viktoriya Rybalko
UKR
6.62


5
Adina Anton
ROM
6.54


6
Carolina Kluft
SWE
6.54


7
Niurka Montalvo
ESP
6.50


8
Natalia Lebusova
RUS
6.49


Triple jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
15.15

CR
2
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.05


3
Anna Piatykh
RUS
15.02

PB
4
Olha Saladuha
UKR
14.38


5
Olesya Bufalova
RUS
14.23


6
Tereza Marinova
BUL
14.20


7
Adelina Gavrila
ROM
14.19


8
Natalia Safronova
BLR
14.13


High jump
1
Tia Hellebaut
BEL
2.03

CR
2
Venelina Veneva
BUL
2.03


3
Kajsa Bergqvist
SWE
2.01


4
Blanka Vlasic
CRO
2.01


5
Yelena Slesarenko
RUS
1.99


6
Irina Mikhaylichenko
UKR
1.95


7
Anna Chicherova
RUS
1.95


7
Yekaterina Savchenko (Aleksandrova)
RUS
1.95


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
4.80

CR
2
Monika Pyrek
POL
4.65


3
Tatiana Polnova
RUS
4.65


4
Svetlana Feofanova
RUS
4.50


5
Martina Strutz
GER
4.50


6
Silke Spiegelburg
GER
4.50


7
Naroa Agirre
ESP
4.45


8
Roza Kasprzak
POL
4.40


Heptathlon
1
Carolina Kluft
SWE
6740


2
Karin Ruckstuhl
NED
6423


3
Lilli Schwarzkopf
GER
6420


4
Jennifer Oeser
GER
6376


5
Liudmila Blonska
UKR
6357


6
Natalya Dobrynska
UKR
6356


7
Kelly Sotherton
GBR
6290


8
Jessica Ennis
GBR
6287


10
Olga Levenkova
RUS
6118


11
Yulia Ignatkina
RUS
6072


13
Natalia Roschiupkina
RUS
5995


Shot put
1
Natallia Khoroneko
BLR
19.43


2
Nadzeya Astapchuk
BLR
19.42


3
Petra Lammert
GER
19.17


4
Olga Riabinkina
RUS
19.02


5
Assunta Legnante
ITA
18.83


6
Nadine Kleinert
GER
18.47


7
Irina Khudoroshkina
RUS
18.44


8
Chiara Rosa
ITA
18.23


10
Oksana Gaus
RUS
17.59


Discus throw
1
Daria Pischalnikova
RUS
65.55

PB
2
Franka Dietzsch
GER
64.35


3
Nicoleta Grasu
ROM
63.58


4
Kateryna Karsak
UKR
62.45


5
Wioletta Potepa
POL
61.78


6
Ellina Zvereva
BLR
61.72


7
Vera Cechlova
CZE
60.71


8
Dragana Tomasevic
SER
60.20


Hummer throw
1
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
76.67

CR
2
Gulfia Agafonova (Khanafeeva)
RUS
74.50


3
Kamila Skolimowska
POL
72.58


4
Marina Smolyachkova
BLR
71.87


5
Betty Heidler
GER
70.89


6
Kathrin Klaas
GER
70.59


7
Clarissa Claretti
ITA
69.78


8
Irina Sekacheva
UKR
69.08


Javelin throw
1
Steffi Nerius
GER
65.82


2
Barbora Spotakova
CZE
65.64


3
Mercedes Chilla
ESP
61.98


4
Christina Obergfoell
GER
61.89


5
Christina Scherwin
DEN
61.81


6
Rumyana Karapetrova
BUL
61.78


7
Barbara Madejczyk
POL
59.92


8
Annika Suthe
GER
58.25


4x100m Relay
1
Russia
Yuliya Gushchina, Natalia Rusakova, Yekaterina Grigorieva, Irina Khabarova
RUS
42:71


2
Great Britain
GBR
43:51


3
Belarus
BLR
43:61


4
Ukraine
UKR
43:97


5
Sweden
SWE
44:16


4x400m Relay
1
Russia
Natalia Ivanova, Olga Zaitseva, Svetlana Pospelova, Tatyana Veshkurova
RUS
3:25:12


2
Belarus
BLR
3:27:69


3
Poland
POL
3:27:77


4
Great Britain
GBR
3:28:17


5
Germany
GER
3:28:18


6
Ukraine
UKR
3:30:95


7
France
FRA
3:32:38


8
Bulgaria
BUL
3:33:75