100m
|
1
|
Harry Aikines-Aryeetey
|
GBR
|
10.37
|
|
|
2
|
Justyn Warner
|
CAN
|
10.39
|
|
|
3
|
Yohan Blake
|
JAM
|
10.42
|
|
|
200m
|
1
|
Marek Niit
|
EST
|
20:96
|
|
|
2
|
Brian Barnett
|
CAN
|
21:00
|
|
|
3
|
Alex Nelson
|
GBR
|
21:14
|
|
|
400m
|
1
|
Renny Quow
|
TRI
|
45.74
|
|
|
2
|
Justin Oliver
|
USA
|
45.78
|
|
|
3
|
Martyn Rooney
|
GBR
|
45.87
|
|
|
110mH (99cm)
|
1
|
Artur Noga
|
POL
|
13:39
|
|
|
2
|
Samuel Coco-Viloin
|
FRA
|
13:35
|
|
|
3
|
Konstadinos Douvalidis
|
GRE
|
13:39
|
|
|
4
|
Vladimir Zhukov
|
RUS
|
13:53
|
|
|
400m Hurdles
|
1
|
Chris Carter
|
USA
|
50.08
|
|
|
2
|
Bandar Shraheli
|
KSA
|
50.34
|
|
|
3
|
Stanislav Melnykov
|
UKR
|
50.43
|
|
|
6
|
Viacheslav Sakaiev
|
RUS
|
51.13
|
|
PB
|
800m
|
1
|
David Lekuta Rudisha
|
KEN
|
1:47.40
|
|
|
2
|
Jackson Mumbwa Kivuna
|
KEN
|
1:47.64
|
|
|
3
|
Abraham Chepkirwok
|
UGA
|
1:47.79
|
|
|
1500m
|
1
|
Remmy Limo Ndiwa
|
KEN
|
3:40.44
|
|
|
2
|
Abdelatif Iguider
|
MAR
|
3:40.73
|
|
|
3
|
Mansoor Ali Belal
|
BRN
|
3:41.36
|
|
|
5000m
|
1
|
Tariku Bekele
|
ETH
|
13:31.34
|
|
|
2
|
Abraham Cherkos
|
ETH
|
13:35.95
|
|
|
3
|
Joseph Ebuya
|
KEN
|
13:42.93
|
|
|
10,000m
|
1
|
Ibrahim Jeilan
|
ETH
|
28:53.29
|
|
|
2
|
Joseph Ebuya
|
KEN
|
28:53.46
|
|
|
3
|
Aadam Ismaeel Khamis
|
BRN
|
28:54.30
|
|
|
3000m Steeplechase
|
1
|
Willy Rutto Komen
|
KEN
|
8:14.00
|
|
|
2
|
Tareq-Mubarak Taher
|
BRN
|
8:16.64
|
|
|
3
|
Bisluke Kipkorir Kiplagat
|
KEN
|
8:18.11
|
|
|
10,000m Race Walk
|
1
|
Xiangdong Bo
|
CHN
|
42:50:26
|
|
|
2
|
Zhengyu Huang
|
CHN
|
43:13:29
|
|
|
3
|
Yusuke Suzuki
|
JPN
|
43:45:62
|
|
|
15
|
Aleksei Grigoriev
|
RUS
|
45:57:30
|
|
|
|
Aleksei Morozov
|
RUS
|
DNF
|
|
|
Long jump
|
1
|
Robert Crowther
|
AUS
|
8.00
|
|
|
2
|
Antone Belt
|
USA
|
7.95
|
|
|
3
|
Xiaoyi Zhang
|
CHN
|
7.86
|
|
|
8
|
Anton Filatenkov
|
RUS
|
7.48
|
|
|
Triple jump
|
1
|
Benjamin Compaore
|
FRA
|
16.61
|
|
|
2
|
Hugo Chila
|
ECU
|
16.49
|
|
|
3
|
Minwei Zhong
|
CHN
|
16.29
|
|
|
7
|
Stanislav Ionov
|
RUS
|
16.03
|
|
|
8
|
Ilya Yefremov
|
RUS
|
15.93
|
|
|
High jump
|
1
|
Haiqiang Huang
|
CHN
|
2.32
|
|
|
2
|
Niki Palli
|
ISR
|
2.29
|
|
|
3
|
Bohdan Bondarenko
|
UKR
|
2.26
|
|
|
Pole vault
|
1
|
German Chiaraviglio
|
ARG
|
5.71
|
|
|
2
|
Yansheng Yang
|
CHN
|
5.54
|
|
|
3
|
Leonid Kivalov
|
RUS
|
5.42
|
|
|
5
|
Pavel Prokopenko
|
RUS
|
5.30
|
|
|
Decathlon Junior
|
1
|
Arkadiy Vasilyev
|
RUS
|
8059
|
|
CR
|
2
|
Yordani Garcia
|
CUB
|
7850
|
|
|
3
|
Jordan Vandermade
|
NZL
|
7807
|
|
|
4
|
Sergei Dorofeev
|
RUS
|
7518
|
|
|
Shot Put (6kg)
|
1
|
Margus Hunt
|
EST
|
20:53
|
|
|
2
|
Mostafa Abdul El-Moaty
|
EGY
|
20:14
|
|
|
3
|
Yanxiang Guo
|
CHN
|
19:97
|
|
|
Discus Throw (1.75kg)
|
1
|
Margus Hunt
|
EST
|
67:32
|
|
|
2
|
Abass Samimi
|
IRI
|
63:00
|
|
|
3
|
Martin Wierig
|
GER
|
62:17
|
|
|
4
|
Nikolay Sedyuk
|
RUS
|
62:00
|
|
|
Hammer Throw (6kg)
|
1
|
Yevgeni Aidamirov
|
RUS
|
78:42
|
|
CR
|
2
|
Kristof Nemeth
|
HUN
|
78:39
|
|
|
3
|
Marcel Lomnicky
|
SVK
|
77:06
|
|
|
5
|
Anatoli Pozdniakov
|
RUS
|
76:09
|
|
|
Javelin throw
|
1
|
John Robert Oosthuizen
|
RSA
|
83.07
|
|
|
2
|
Ari Mannio
|
FIN
|
77.26
|
|
|
3
|
Roman Avramenko
|
UKR
|
76.01
|
|
|
4x100m Relay
|
1
|
Jamaica
|
JAM
|
39:05
|
|
|
2
|
USA
|
USA
|
39:21
|
|
|
3
|
Great Britain & NI
|
GBR
|
39:24
|
|
|
6
|
Russia Gleb Tkachenko, Ramis Abdulkaderov, Igor Shevtsov, Mikhail Idrisov
|
RUS
|
40:03
|
|
|
4x400m Relay
|
1
|
USA
|
USA
|
3:03:76
|
|
|
2
|
Russia Maksim Dyldin, Anton Kokorin, Dmitriy Buryak, Viacheslav Sakaiev
|
RUS
|
3:05:13
|
|
|
3
|
Great Britain & NI
|
GBR
|
3:05:49
|
|
|
|
100m
|
1
|
Tezdzhan Naimova
|
BUL
|
11.28
|
|
|
2
|
Gabby Mayo
|
USA
|
11.42
|
|
|
3
|
Carrie Russell
|
JAM
|
11.42
|
|
|
200m
|
1
|
Tezdzhan Naimova
|
BUL
|
22:99
|
|
|
2
|
Vanda Gomes
|
BRA
|
23:59
|
|
|
3
|
Ewelina Klocek
|
POL
|
23:63
|
|
|
400m
|
1
|
Danijela Grgic
|
CRO
|
50.78
|
|
|
2
|
Sonita Sutherland
|
JAM
|
51.42
|
|
|
3
|
Nawal El Jack
|
SUD
|
51.67
|
|
|
4
|
Kseniya Zadorina
|
RUS
|
51.99
|
|
|
100m Hurdles
|
1
|
Yekaterina Shtepa
|
RUS
|
13:33
|
|
WSB
|
2
|
Christina Vukicevic
|
NOR
|
13:34
|
|
|
3
|
Tiffany Ofili
|
USA
|
13:37
|
|
|
4
|
Aleksandra Fedoriva-Shpaer
|
RUS
|
13:57
|
|
|
400m Hurdles
|
1
|
Kaliese Spencer
|
JAM
|
55.11
|
|
|
2
|
Nicole Leach
|
USA
|
55.55
|
|
|
3
|
Sherene Pinnock
|
JAM
|
56.67
|
|
|
6
|
Anastasia Ott
|
RUS
|
57.47
|
|
|
800m
|
1
|
Olga Cristea
|
MOL
|
2:04.52
|
|
|
2
|
Winny Chebet
|
KEN
|
2:04.59
|
|
|
3
|
Rebekah Noble
|
USA
|
2:04.90
|
|
|
6
|
Aleksandra Uvarova
|
RUS
|
2:05.43
|
|
|
1500m
|
1
|
Irene Jelagat
|
KEN
|
4:08.88
|
|
|
2
|
Mercy Jelimo Kosgei
|
KEN
|
4:12.48
|
|
|
3
|
Yuriko Kobayashi
|
JPN
|
4:12.88
|
|
|
3000m
|
1
|
Veronica Nyaruai Wanjiru
|
KEN
|
9:02.90
|
|
|
2
|
Pauline Korikwiang
|
KEN
|
9:05.21
|
|
|
3
|
Liwei Song
|
CHN
|
9:06.35
|
|
|
5
|
Viktoria Ivanova
|
RUS
|
9:11.96
|
|
PB
|
12
|
Natalia Tikhonova (Starkova)
|
RUS
|
9:36.21
|
|
|
5000m
|
1
|
Fei Xue
|
CHN
|
15:31.61
|
|
|
2
|
Florence Jebet Kiplagat
|
KEN
|
15:32.34
|
|
|
3
|
Mary Wacera Ngugi
|
KEN
|
15:36.82
|
|
|
11
|
Natalia Tikhonova (Starkova)
|
RUS
|
16:39.19
|
|
|
3000m Steeplechase
|
1
|
Caroline Chepkurui Tuigong
|
KEN
|
9:40.95
|
|
|
2
|
Ancuta Bobocel
|
ROM
|
9:46.19
|
|
|
3
|
Mekdes Bekele Tadese
|
ETH
|
9:48.67
|
|
|
10,000m Race Walk
|
1
|
Hong Liu
|
CHN
|
45:12:84
|
|
|
2
|
Tatyana Shemyakina
|
RUS
|
45:34:41
|
|
|
3
|
Anamaria Greceanu
|
ROM
|
46:45:67
|
|
|
4
|
Vera Sokolova
|
RUS
|
46:58:21
|
|
|
Long jump
|
1
|
Rhonda Watkins
|
TRI
|
6.46
|
|
|
2
|
Anika Leipold
|
GER
|
6.42
|
|
|
3
|
Yuan Zhang
|
CHN
|
6.41
|
|
|
|
Yuliya Pidluzhnaya
|
RUS
|
DNM
|
|
|
Triple jump
|
1
|
Kaire Leibak
|
EST
|
14.43
|
|
|
2
|
Li Sha
|
CHN
|
14.01
|
|
|
3
|
Liliya Kulyk
|
UKR
|
14.01
|
|
|
12
|
Daria Safronova
|
RUS
|
12.28
|
|
|
High jump
|
1
|
Svetlana Radzivil
|
UZB
|
1.91
|
|
|
2
|
Xingjuan Zheng
|
CHN
|
1.88
|
|
|
3
|
Annett Engel
|
GER
|
1.84
|
|
|
Pole vault
|
1
|
Yang Zhou
|
CHN
|
4.30
|
|
|
2
|
Tina Sutej
|
SLO
|
4.25
|
|
|
3
|
Vicky Parnov
|
AUS
|
4.20
|
|
|
4
|
Valeriya Volik
|
RUS
|
4.10
|
|
|
Heptathlon
|
1
|
Tatyana Chernova
|
RUS
|
6227
|
|
WSB
|
2
|
Ida Marcussen
|
NOR
|
6020
|
|
|
3
|
Yana Panteleyeva
|
RUS
|
5979
|
|
|
Shot put
|
1
|
Melissa Boekelman
|
NED
|
17.66
|
|
|
2
|
Denise Hinrichs
|
GER
|
17.35
|
|
|
3
|
Irina Tarasova
|
RUS
|
17.11
|
|
PB
|
Discus throw
|
1
|
Dani Samuels
|
AUS
|
60.63
|
|
|
2
|
Saili Pan
|
CHN
|
57.40
|
|
|
3
|
Jian Tan
|
CHN
|
56.09
|
|
|
Hummer throw
|
1
|
Bianca Perie
|
ROM
|
67.38
|
|
|
2
|
Anna Bulgakova
|
RUS
|
65.73
|
|
|
3
|
Shuai Hao
|
CHN
|
64.26
|
|
|
10
|
Anna Ksenofontova
|
RUS
|
58.73
|
|
|
Javelin throw
|
1
|
Sandra Schaffarzik
|
GER
|
60.45
|
|
|
2
|
Vira Rebryk
|
UKR
|
57.79
|
|
|
3
|
Marharyta Dorozhon
|
UKR
|
57.68
|
|
|
4x100m Relay
|
1
|
|
USA
|
43:49
|
|
|
2
|
France
|
FRA
|
44:20
|
|
|
3
|
Jamaica
|
JAM
|
44:22
|
|
|
7
|
Russia Irina Blazhenikina, Yekaterina Tatarintseva, Aleksandra Fedoriva-Shpaer, Yulia Kashina
|
RUS
|
44:98
|
|
|
4x400m Relay
|
1
|
|
USA
|
3:29:01
|
|
|
2
|
Nigeria
|
NGR
|
3:30:84
|
|
|
3
|
Jamaica
|
JAM
|
3:31:62
|
|
|
5
|
Russia Polina Fominykh, Kseniya Zadorina, Anastasia Ott, Nadezhda Sozontova
|
RUS
|
3:33:21
|
|
|
|