Men
Women
100m
1
Tyson Gay
USA
9.88


2
Francis Obikwelu
POR
10.09


3
Marc Burns
TRI
10.14


7
Andrei Yepishin
RUS
10.27


200m
1
Wallace Spearmon
USA
19:87


2
Usain Bolt
JAM
19:96


3
Shingo Suetsugu
JPN
20:30


7
Ivan Teplykh
RUS
20:94


400m
1
LaShawn Merritt
USA
44.54


2
Gary Kikaya
COD
44.66


3
Dimitrios Regas
GRE
45.11


6
Vladislav Frolov
RUS
45.76


110m Hurdles
1
Allen Johnson
USA
12.96


2
Xiang Liu
CHN
13.03


3
Dayron Robles
CUB
13.06


6
Igor Peremota
RUS
13.57


400m Hurdles
1
Kerron Clement
USA
48.12


2
Louis Jacob van Zyl
RSA
48.35


3
Marek Plawgo
POL
48.76


6
Aleksandr Dereviagin
RUS
49.83


800m
1
Youssef Saad Kamel
BRN
1:44.98


2
Bram Som
NED
1:45.13


3
Mbulaeni Mulaudzi
RSA
1:45.14


5
Dmitri Bogdanov
RUS
1:46.31


1500m
1
Alex Kipchirchir
KEN
3:52.60


2
Ivan Heshko
UKR
3:53.33


3
Nicholas Willis
NZL
3:54.76


5
Ramil Aritkulov
RUS
3:55.11


3000m
1
Craig Mottram
AUS
7:32.19


2
Kenenisa Bekele
ETH
7:36.25


3
Driss Maazouzi
FRA
7:47.80


7
Sergey Ivanov
RUS
7:52.80


5000m
1
Saif Saaeed Shaheen
QAT
13:35.30


2
Mike Kipruto Kigen
KEN
13:36.19


3
Matthew Tegenkamp
USA
13:36.83


7
Sergey Ivanov
RUS
13:50.16


3000m Steeplechase
1
Saif Saaeed Shaheen
QAT
8:19.09


2
Paul Koech
KEN
8:19.37


3
Bouabdallah Tahri
FRA
8:29.06


6
Pavel Potapovich
RUS
8:38.95


Long jump
1
Irving Saladino
PAN
8.26


2
Andrew Howe
ITA
8.12


3
Mohamed Salman Al-Khuwalidi
KSA
8.11


7
Ruslan Gataullin
RUS
7.64


Triple jump
1
Davis Walter
USA
17.54


2
Jadel Gregorio
BRA
17.41


3
Marian Oprea
ROM
17.05


5
Danil Burkenia
RUS
16.84


High jump
1
Tomas Janku
CZE
2.28


2
Andrei Silnov
RUS
2.24


3
Tora Harris
USA
2.24


Pole vault
1
Steven Hooker
AUS
5.80


2
Daichi Sawano
JPN
5.70


3
German Chiaraviglio
ARG
5.70


9
Dmitriy Starodubtsev
RUS
5.20


Shot put
1
Ralf Bartels
GER
20.67


2
Reese Hoffa
USA
20.60


3
Pavel Sofyin
RUS
20.45


Discus throw
1
Virgilijus Alekna
LTU
67.19


2
Ehsan Hadadi
IRI
62.60


3
Ian Waltz
USA
62.12


7
Bogdan Pischalnikov
RUS
58.17


Hummer throw
1
Koji Murofushi
JPN
82.01


2
Ivan Tikhon
BLR
80.00


3
Ilia Konovalov
RUS
77.14


Javelin throw
1
Andreas Thorkildsen
NOR
87.17


2
Gerhardus Pienaar
RSA
83.62


3
Aleksandr Ivanov
RUS
81.87


4x100m Relay
1
USA
USA
37:59


2
Europe
EUR
38:45


3
Asia
ASI
38:51


4
Russia
Roman Smirnov, Andrei Yepishin, Maksim Mokrousov, Mikhail Yegorychev
RUS
38:78


4x400m Relay
1
USA
USA
3:00:11


2
Americas
AME
3:00:14


3
Africa
AFR
3:00:88


6
Russia
Vladislav Frolov, Dmitri Petrov, Aleksandr Dereviagin, Yevgeni Lebedev
RUS
3:04:15


100m
1
Sherone Simpson
JAM
10.97


2
Torri Edwards
USA
11.19


3
Vida Anim
GHA
11.21


5
Yuliya Gushchina
RUS
11.39


200m
1
Sanya Richards
USA
22:23


2
Kim Gevaert
BEL
22:72


3
Vida Anim
GHA
22:81


4
Yuliya Gushchina
RUS
22:96


400m
1
Sanya Richards
USA
48.70


2
Vania Stambolova
BUL
50.09


3
Novlene Williams
JAM
50.24


4
Tatyana Veshkurova
RUS
50.50


100m Hurdles
1
Brigitte Foster-Hylton
JAM
12:67


2
Susanna Kallur
SWE
12:77


3
Virginia Powell
USA
12:90


6
Aleksandra Antonova
RUS
13:12


400m Hurdles
1
Yuliya Pechonkina
RUS
53.88


2
Lashinda Demus
USA
54.06


3
Anna Jesien
POL
54.48


800m
1
Zulia Calatayud
CUB
2:00.06


2
Janeth Jepkosgei
KEN
2:00.09


3
Olga Kotliarova
RUS
2:00.84


1500m
1
Maryam Yusuf Jamal
BRN
4:00.84


2
Tatiana Tomashova
RUS
4:02.45


3
Sarah Jamieson
AUS
4:02.82


3000m
1
Tirunesh Dibaba
ETH
8:33.78


2
Lidia Chojecka
POL
8:39.69


3
Kara Goucher
USA
8:41.42


7
Yulia Fomenko
RUS
8:59.67


5000m
1
Meseret Defar
ETH
14:39.11


2
Liliya Shobukhova
RUS
15:05.33


3
Kayoko Fukushi
JPN
15:06.69


3000m Steeplechase
1
Alesia Turava
BLR
9:29.10


2
Jeruto Kiptum
KEN
9:31.44


3
Violetta Janowska
POL
9:35.08


5
Tatiana Arkhipova
RUS
9:36.50


Long jump
1
Lyudmila Kolchanova
RUS
6.78


2
Naide Gomes
POR
6.68


3
Hrysopiyi Devetzi
GRE
6.64


Triple jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
15.13


2
Hrysopiyi Devetzi
GRE
15.04


3
Yamile Aldama
SUD
14.78


High jump
1
Yelena Slesarenko
RUS
1.97


2
Tia Hellebaut
BEL
1.97


3
Marina Aitova
KAZ
1.94


Pole vault
1
Yelena Isinbayeva
RUS
4.60


2
Fabiana Murer
BRA
4.55


3
Shuying Gao
CHN
4.50


Shot put
1
Valerie Vili
NZL
19.87


2
Olga Riabinkina
RUS
19.54


3
Yumileidi Cumba
CUB
19.12


Discus throw
1
Franka Dietzsch
GER
66.07


2
Aretha Thurmond
USA
61.83


3
Aimin Song
CHN
61.47


4
Daria Pischalnikova
RUS
61.39


Hummer throw
1
Kamila Skolimowska
POL
75.29


2
Tatyana Beloborodova (Lysenko)
RUS
74.44


3
Yipsi Moreno
CUB
73.99


Javelin throw
1
Steffi Nerius
GER
63.37


2
Sonia Bisset
CUB
61.74


3
Justine Gail Robbeson
RSA
61.38


7
Lada Chernova
RUS
58.29


4x100m Relay
1
Americas
AME
42:26


2
Russia
Irina Khabarova, Yuliya Gushchina, Natalia Rusakova, Yekaterina Grigorieva
RUS
42:36


3
Africa
AFR
42:26


4x400m Relay
1
Americas
AME
3:19:84


2

USA
3:20:69


3
Russia
Svetlana Pospelova, Yuliya Pechonkina, Olga Kotliarova, Tatyana Veshkurova
RUS
3:21:21