Russian team for London
06.07.2012
Russian Athletics Federation named the national team for the XXX Summer Olympic Games in London. The team will consist of 104 athletes.
Men
400m
Maksim Dyldin
Pavel Trenikhin
4x400m Relay
Denis Alekseyev
Sergey Petukhov
Vladimir Krasnov
Valentin Kruglyakov
800m
Yuriy Borzakovskiy
Ivan Tukhtachev
1500m
Yegor Nikolayev
110mH
Sergey Shubenkov
Konstantin Shabanov
Aleksey Dremin
400mH
Vyacheslav Sakayev
3000mSt
Nikolay Chavkin
Marathon
Dmitriy Safronov
Grigoriy Andreyev
Aleksey Reunkov
20kmRW
Valeriy Borchin
Andrey Krivov
Vladimir Kanaykin
50kmRW
Sergey Bakulin
Sergey Kirdyapkin
Igor Yerokhin
Long jump
Aleksandr Menkov
Sergey Morgunov
Aleksandr Petrov
High jump
Ivan Ukhov
Andrey Silnov
Aleksandr Shustov
Triple jump
Lyukman Adams
Pole vault
Sergey Kucheryanu
Dmitriy Starodubtsev
Yevgeniy Lukyanenko
Shot put
Maksim Sidorov
Ivan Yushkov
Soslan Tsirikhov
Javelin throw
Ilya Korotkov
Discus throw
Bogdan Pishchalnikov
Hammer throw
Kiril Ikonnikov
Igor Vinichenko
Aleksey Zagorny
Decathlon
Ilya Shkurenev
Sergey Sviridov
Women
100m
Olga Belkina
200m
Aleksandra Fedoriva
Natalya Rusakova
Yelizaveta Savlinis
4x100m Relay
Aleksandra Fedoriva
Natalya Rusakova
Yelizaveta Savlinis
Yuliya Chermoshanskaya
Yevgeniya Polyakova
400m
Antonina Krivoshapka
Yuliya Gushchina
Tatyana Firova
4x400m Relay
Antonina Krivoshapka
Yuliya Gushchina
Tatyana Firova
Natalya Nazarova
Kseniya Vdovina
Anastasiya Kapachinskaya
800m
Mariya Savinova
Yekaterina Poistogova
Yelena Arzhakova
1500m
Yekaterina Martynova
Tekaterina Kostetskaya
Tatyana Tomashova
5000m
Olga Golovkina
Yelena Nagovitsyna
10000m
Yelizaveta Grachishnikova
100mH
Tatyana Dektyaryova
Yekaterina Galitskaya
Yuliya Kondakova
400mH
Irina Davydova
Natalya Antyukh
Yelena Churakova
3000mSt
Yuliya Zaripova
Gulnara Galkina
Yelena Orlova
Marathon
Liliya Shobukhova
Albina Mayorova
Tatyana Arkhipova
20kmRW
Olga Kaniskina
Anisya Kirdyapkina
Yelena Lashmanova
Long jump
Yelena Sokolova
Anna Nazarova
Lyudmila Kolchanova
High jump
Anna Chicherova
Svetlana Shkolina
Irina Gordeyeva
Triple jump
Tatyana Lebedeva
Viktoriya Valyukevich
Veronika Mosina
Pole vault
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Anastasiya Savchenko
Shot put
Yevgenya Kolodko
Anna Avdeyeva
Irina Tarasova
Javelin throw
Mariya Abakumova
Discus throw
Darya Pishchalnikova
Vera Ganeyeva
Svetlana Saykina
Hammer throw
Tatyana Lysenkov
Gulfiya Khanafeyeva
Mariya Bespalova
Heptathlon
Tatyana Chernova
Olga Kurban
Kristina Savitskaya
|