Russian

News

Preliminary list of Russian team for Berlin

28.07.2009

Russian Athletics has announced a preliminary list of the national team for the 12th IAAF World Championships in Athletics on 15-23 August in Berlin, Germany.

A final list will be known on 2 August after the Russian Cup which takes place in the city of Tula on 1-2 August.

Men

400 m, 4x400m
Maksim Dyldin, Konstantin Svechkar, Valentin Kruglyakov, Anton Kokorin

800 m
Yuriy Borzakovskiy

10 000 m
Yevgeniy Rybakov

110 mH
Yevgeniy Borisov

400 mH
Aleksandr Derevyagin

3000 mSt
Ildar Minshin

High jump
Ivan Ukhov, Yaroslav Rybakov, Andrey Tereshin

Pole vault
Viktor Chistyakov, Aleksandr Gripich, Igor Pavlov

Long jump
Aleksandr Menkov

Triple jump
Igor Spasovkhodskiy

Shot put
Maksim Sidorov, Pavel Sofyin, Valeriy Kokoyev

Discus throw
Bogdan Pishchalnikov, Nikolay Sedyuk

Hammer throw
Aleksey Zagorny

Javelin throw
Sergey Makarov, Ilya korotkov, Aleksandr Ivanov

Decathlon
Aleksey Sysoyev, Aleksandr Pogorelov, Vasiliy Kharlamov

20kmRW
Valeriy Borchin, Pyotr Trofimov, Andrey Krivov

50kmRW
Denis Nizhegorodov, Yuriy Andronov, Sergey Kirdyapkin

Marathon
Oleg Kulkov, Yuriy Abramov, Sergey Rybin, Mikhail Lemayev

Women

100m, 4x100m
Yevgeniya Polyakova, Anna Geflikh, Yuliya Gushchina, Natalya Rusakova, Yuliya Chermoshanskaya, Aleksandra Fedoriva

200 m
Yuliya Gushchina, Yelena Bolsun, Olga Zaytseva

400m, 4x400m
Antonina Krivoshapka, Anastasiya Kapachinskaya, Lyudmila Litvinova, Natalya Nazarova, Tatyana Firova, Natalya Antyukh

800 m
Mariya Savinova, Svetlana Klyuka, Yelena Kofanova

1500 m
Anna Alminova, Natalya Yevdokimova, Oksana Zbrozhek

5000 m
Yelizaveta Grechishnikova, Natalya Popkova

10 000 m
Liliya Shobukhova, Mariya Konovalova, Kseniya Agafonova

100 mH
Yuliya Kondakova, Tatyana Dektyaryova

400 mH
Yuliya Pechonkina

3000 mSt
Yekaterina Volkova, Gulnara Galkina-Samitova, Yuliya Zarudneva, Yelena Zidorchenkova

High jump
Anna Chicherova, Yelena Slesarenko, Svetlana Shkolina

Pole vault
Yelena Isinbayeva, Yuliya Golubchikova, Anastasiya Shvedova

Long jump
Tatyana Lebedeva, Irina Meleshina, Olga Kucherenko

Triple jump
Tatyana Lebedeva, Nadezhda Alyokhina, Anna Pyatykh

Shot put
Anna Avdeyeva

Discus throw
Natalya Sadova, Svetlana Saykina

Hammer throw
Tatyana Lysenko

Javelin throw
Valeriya Zabruskova, Mariya Abakumova

Heptathlon
Tatyana Chernova

20kmRW
Olga Kaniskina, Anisiya Kirdyapkina, Vera Sokolova, Larisa Yemelyanova

Marathon
Svetlana Zakharova, Alevtina Biktemirova, Nailya Yulamanova, Lyubov Morgunova, Olga Glok

Athletes to be or not to be included on 2 August

400mH
Anastasiya Ott, Yelena Churakova

Pole vault
Svetlana Feofanova, Aleksandra Kiryashova, Tatyana Polnova

Discus throw
Olesya Korotkova

Triple jump
Taras Moiseyenko, Yevgeniy Plotnir, Yekaterina Kayukova

200 m
Roman Smirnov

100 mH
Yekaterina Shtepa

Hammer throw
Oksana Kondrayeva


RusAthletics - Russian Athletics
E-mail: info@rusathletics.com

Яндекс цитирования сайта RusAthletics.comRambler's Top100


IAAF RDC Moscow