Russian

Calendar

13th IAAF World Championships in Athletics

Date
27.08.2011 - 04.09.2011
Place
Daegu, Korea
Category
Major
Russian team in airport
Anna Chicherova
Russian team in airport
Tatyana Lysenko, Yelena Slesarenko, Tatyana Firova, Tatyana Lebedeva
Moscow 2013 Delegation
Valentin Balakhnichev, Lamine Diack
Tatyana Lysenko
Mariya Savinova
Closing Ceremony
Sports Minister of Moscow Alexey Vorobyov
Aleksandr Zhukov, the Deputy Chair of the Government of the Russian Federation, President of the Russian Olympic Committee and Chair of the LOC
Valentin Balakhnichev
Valentin Balakhnichev
Closing Ceremony
Closing Ceremony
Mariya Savinova
Mariya Savinova
Mariya Savinova
Mariya Savinova
Tatyana Lysenko
Tatyana Lysenko
Tatyana Lysenko
Tatyana Lysenko
Anna Chicherova
Tatyana Lysenko
Antonina Krivoshapka, Natalya Antyukh, Lyudmila Litvinova, Anastasiya Kapachinskaya
Antonina Krivoshapka
Anna Chicherova
Anna Chicherova, Blanka Vlasic
Svetlana Shkolina
Anna Chicherova
Svetlana Shkolina
Tatyana Dektyaryova
Anna Chicherova
Tatyana Dektyaryova
Anna Chicherova
Yelena Slesarenko
Tatyana Dektyaryova
Anna Chicherova
Yelena Slesarenko
Tatyana Dektyaryova
Denis Nizhegorodov, Viktor Chegin, Sergey Bakulin
Denis Nizhegorodov
Sergey Bakulin
Mens 4x400m relay
Yekaterina Kostetskaya
Mariya Savinova
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova
Yuliya Rusanova
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova
Aleksey Dmitrik
Aleksey Dmitrik
Anna Kuropatkina
Yuliya Gushchina
Natalya Antyukh
Aleksandr Derevyagin
Aleksandr Derevyagin
Aleksandr Derevyagin
Natalya Antyukh
Natalya Antyukh
Natalya Antyukh
Sergey Makarov
Aleksey Dmitrik
Aleksandr Shustov
Ivan Ukhov
Aleksey Dmitrik
Yuliya Gushchina
Aleksandr Shustov
Aleksandr Menkov
Mariya Savinova
Mariya Savinova
Yekaterina Kostetskaya
Yuliya Rusanova
Svetlana Shkolina
Anna Chicherova
Anna Chicherova
Yelizaveta Savlinis
Yelena Slesarenko
Yuliya Gushchina
Mariya Abakumova
Olga Kaniskina, Anisya Kirdyapkina
Olga Kaniskina, Anisya Kirdyapkina
Olga Kaniskina
Womens 20km RW
Womens 20km RW
Womens 20km RW
Womens 20km RW
Svetlana Feofanova
Svetlana Feofanova
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuriy Borzakovskiy
Yuriy Borzakovskiy
Tatyana Chernova
Anna Bogdanova, Tatyana Chernova
Tatyana Chernova
Aleksandr Derevyagin
Natalya Antyukh
Natalya Antyukh
Yelena Churakova
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Tatyana Chernova, Darya Pishchalnikova
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Svetlana Feofanova
Tatyana Chernova
Yuriy Borzakovskiy
Svetlana Feofanova
Tatyana Chernova
Yuriy Borzakovskiy
Svetlana Feofanova
Tatyana Chernova
Tatyana Chernova
Aleksandr Derevyagin
Aleksandr Derevyagin
Ivan Ukhov
Ivan Ukhov
Aleksey Dmitrik
Aleksandr Shustov
Ivan Ukhov, Aleksandr Shustov
Tatyana Chernova
Tatyana Chernova
Yelizaveta Grechishnikova
Yelizaveta Grechishnikova
Yelena Zadorozhnaya
Anna Bogdanova
Anna Bogdanova
Liu Xiang and Dyron Robles
Liu Xiang and Dyron Robles
Liu Xiang and Dyron Robles
Anastasiya Kapachinskaya
Yevgeniya Kolodko
Yevgeniya Kolodko
Anna Avdeyeva
Anastasiya Kapachinskaya
Anna Bogdanova
Tatyana Chernova
Dmitriy Starodubtsev
Anastasiya Kapachinskaya
Anna Bogdanova
Tatyana Chernova
Anna Avdeyeva
Pavel Trenikhin
Aleksandra Fedoriva
Medals
Vladimir Kanaykin, Valeriy Borchin
Stanislav Yemelyanov
Vladimir Kanaykin
Valeriy Borchin
Mens 20km RW
Usain Bolts false start
Ryan Harlan and Aleksey Drozdov
Aleksey Drozdov
Darya Pishchalnikova
Olga Kucherenko - silver medal in womens long jump
Olga Kucherenko
Anastasiya Kapachinskaya
Olga Kucherenko
Valeriy Borchin and his coach Viktor Chegin after winning the mens 20kmRW
Mens 20km RW: V. Kanaykin (S), V. Borchin (G), L. Lopez (B)
Valeriy Borchin
Yelena Isinbayeva
Pavel Trenikhin
Svetlana Feofanova
Yelena Isinbayeva
Yelena Isinbayeva
Yelena Isinbayeva
Yekaterina Martynova
Olesya Syryeva
Natalya Yevdokimova
Anna Avdeyeva
Anna Avdeyeva
Anna Avdeyeva
Yevgeniya Kolodko
Yevgeniya Kolodko
Anna Omarova
Aleksey Drozdov
Kirill Ikonnikov
Anastasiya Kapachinskaya
Olga Zaytseva
Darya Klishina
Darya Klishina
Olga Kucherenko
Antonina Krivoshapka
Antonina Krivoshapka
Womens 10.000m final
Daegu Stadium
Margarita Plaksina
Yevgeniy Lukyanenko, PV, Qualification
Dmitriy Starodubtsev, PV, Qualification
Yuriy Borzakovskiy, 800m, heats
Lyubov Kharlamova, 3000mSt
Dmitriy Starodubtsev, PV, Qualification
Aleksey Drozdov, Decathlon
Dmitriy Starodubtsev, PV, Qualification
Yuriy Borzakovskiy, 800m, heats
Yuriy Borzakovskiy, 800m, heats
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Yuliya Zaripova (Zarudneva)
Lyubov Kharlamova
Tatyana Lebedeva
Bolts false start slow motion in plasticine
RusAthletics - Russian Athletics
E-mail: info@rusathletics.com

   RusAthletics.comRambler's Top100


IAAF RDC Moscow